Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Енергоальтернативна ініціатива інженера-селянина
16.11.2018р.

Фаховий інженер Анатолій Стафійчук з села Бронниця,...

За 10 місяців експортовано електроенергії на $266 млн
16.11.2018р.

Україна у січні – жовтні 2018 року експортувала...

Планують цілком перейти на «зелену енергетику»…
15.11.2018р.

Іспанський уряд оприлюднив законопроект, відповідно...

До 2030 року виробництво електроенергії на світових ГЕС збільшиться на 50%
15.11.2018р.

В той час як сонячна та вітрова енергетика постійно...

Енергохаб Литви, Польщі й України забезпечить незалежність від Росії
14.11.2018р.

Створення Східноєвропейського енергетичного хабу...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5474
20.01.2006р. |
Нова якість «денного» світла
У чому різниця між лампами накалювання і люмінесцентними? Відповідь давно відома. Останні більш економічні. Оскільки мають в 7-8 разів більшу світлову віддачу (світловий потік на 1 Вт використовуваної потужності). А ще більший термін служби – кілька тисяч годин. Люмінесцентні лампи дають м’яке розсіяне світло, яке менше сліпить очі і менше стомлює зір. Світло таких ламп схоже на денне й дозволяє розрізняти кольори так само чітко, як і при природному освітленні.
"Електротема" № 7 (7) 10-23 грудня 2002 року

У чому різниця між лампами накалювання і люмінесцентними? Відповідь давно відома. Останні більш економічні. Оскільки мають в 7-8 разів більшу світлову віддачу (світловий потік на 1 Вт використовуваної потужності). А ще більший термін служби – кілька тисяч годин. Люмінесцентні лампи дають м’яке розсіяне світло, яке менше сліпить очі і менше стомлює зір. Світло таких ламп схоже на денне й дозволяє розрізняти кольори так само чітко, як і при природному освітленні. Тому недарма вони знайшли широке застосування для освітлення виробничих приміщень, навчальних та лікувальних закладів, офісів, торгових залів тощо. Але у ламп є і недоліки – специфічне блимання, нерівномірне освітлення, шум під час вмикання. Це – результат роботи традиційних електромагнітних пускорегулюючих апаратів*.

*Довідка

Люмінесцентні лампи – різновид газорозрядного джерела світла, в якому використовується здатність деяких речовин (люмінофорів) світитися під дією ультрафіолетового випромінювання електричного розряду. Такі лампи виготовляються у вигляді скляних трубок із двома металевими цоколями, заповненими парами ртуті під низьким тиском.

До недавнього часу згадані вище вади люмінесцентних ламп здавалися непереборними. І користувачі вимушено мирилися з незручностями растрових і лінійних світильників.

До речі, ці світильники різняться між собою. Про це свідчать хоча б їх технічні характеристики.

Растрові світильники. Для монтажу ламп використовуються Т-профільні модульні стелі з квадратною структурою 600 х 600 мм (вбудований варіант) і для монтажу в «звичайні» стелі (накладний варіант). Світильники можуть бути різної потужності, Вт (від 2х18 до 2х58); різних розмірів, мм (від 620х290х90 до 1550х290х90).

Лінійні світильники. Стельові світильники для люмінесцентних ламп потужністю 10-58 Вт. Вони мають одно- і дволампове виконання, кнопковимикач, електричний старт. Можуть встановлюватись на стелі або стіні. Ступінь захисту мають ІР 20.

Як правило, такі світильники існують у вологостійкому виконанні для промислового, офісного і побутового використання.

Так ось про вади. Нині їх можна позбутися. Для цього треба тільки використовувати електронні пускорегулюючі апарати (ПРА), які все частіше використовуються у світильниках закордонного виробництва (Німеччина, Австрія, Угорщина, Фінляндія та ін.) та в деяких вітчизняних моделях. Вони слугують для запуску і стабілізації режиму роботи лампи. В собі поєднують (в одній схемі) функції дроселя, стартера, компенсуючих і перешкодозахисних конденсаторів.

Електронний ПРА вмикає лампи без шуму і блимання; дозволяє плавно регулювати яскравість вручну або автоматично; відключає поламані лампи, що блимають. В результаті, продовжується термін служби ламп і зменшуються затрати на обслуговування. І, тим самим, значно підвищує ефективність використання сучасних світильників.

Якщо ж говорити конкретніше про переваги світильників з електронними ПРА над традиційними електромагнітними, то можна назвати цілу їх низку. Отже:

– економія електроенергії на 20-30%;

– збільшення терміну служби ламп на 30-50%;

– розширений діапазон робочих температур: від –300С до +600С;

– високий коефіцієнт потужності (не менше 0,95), який досягається за допомогою активної корекції;

– підвищення світлової віддачі люмінесцентних ламп;

– відсутність стробоскопічного ефекту (пульсація світлового потоку);

– відсутність акустичних шумів при роботі;

– живлення, стабілізоване для широкого діапазону вхідних напруг (від 150 до 240 В);

– захист вихідних кіл від короткого замикання;

– підвищена експлуатаційна надійність;

– низькі експлуатаційні затрати завдяки більш довгим інтервалам між обслуговуючими роботами;

– гасіння радіоперешкод, які виникають під час запуску і роботі лампи, і гарантія електромагнітної сумісності;

– середнє напрацювання на відмову не менше 15000 год.;

– середній ресурс роботи – не менше 10 років.

Як вже було сказано, такі ПРА використовуються в сучасних світильниках. Особливо у лінійних. Які, до речі, можуть бути (крім традиційних) дзеркальні, карнизні, кутові. Серед таких, зокрема, можна згадати світильники з торговою маркою Brilleä. На ринку вони присутні з решіткою, без розсіювача. Останній являє собою відкритий світильник без відбивача і розсіювача для внутрішнього освітлення. Крім стелі, його можна кріпити на стіну. До речі, модель FLF-01/18 розмірами 1х18W, L=`0,625` мм має вітчизняний аналог – марки ЛПО 11У-18.

Такі світильники застосовуються в різних місцях:

– офісах;

– зонах відпочинку;

– невеликих магазинах;

– школах, лікарнях;

– ательє мод тощо.

Розповідаючи про люмінесцентні світильники, варто згадати і спеціальні лампи. Їх є кілька видів.

Акваріумні. Спеціальний спектр випромінювання цих ртутних люмінесцентних ламп низького тиску оптимально надається для увиразнення краси риб і рослин в акваріумі. До того ж світло ламп за спектральним складом дуже близьке до природного, що забезпечує оптимальні умови для фотосинтезу. Додатковою перевагою ламп є висока енергетична густина в синій частині спектра. Добре збалансований спектр випромінювання стимулює утворення кисню, позитивно впливає на акваріумні рослини, риб і забезпечує чудову передачу кольорів.

«Чорного» світла. Ртутні розрядні лампи низького тиску. Внутрішня поверхня колби вкрита люмінофором, що випромінює ультрафіолет на довгих хвилях. Темно-синя скляна колба пропускає УФ-випромінювання, яке у видимому діапазоні зведено до мінімуму. Завдяки цьому воно не заважає люмінесцентному випромінюванню. Лампи застосовуються в археології, криміналістиці, банківській справі, медицині, філателії і т. ін.

Кольорові. Трубчасті ртутні розрядні лампи низького тиску. Стінка трубки зовні вкрита білим люмінофором, який змішаний з барвником, перетворює УФ-випромінювання ртутного розряду у видиме випромінювання. Застосовується для створення світлових ефектів, святкових ілюмінацій у барах, дискотеках і т. ін.

Для дезинфекції. Лампа TUV для УФ-дезинфекції – це ртутна лампа низького тиску з короткохвильовим УФ-випромінюванням, яке має бактерицидну дію. Скло відфільтровує спектральну лінію 185 нм, що викликає утворення озону. Випромінювання цих ламп шкідливо впливає на шкіру й очі. Тому установки з цими лампами повинні бути повністю екрановані.

Лампи TUV використовуються для знищення й дезактивації бактерій, вірусів та інших примітивних мікроорганізмів.

Для підсвітки м’ясних продуктів. Лампи мають спектр випромінювання, який робить зовнішній вигляд м’ясних продуктів більш привабливим. Не маючи червоного відтінку у своєму світлі, лампи роблять червоний колір продуктів більш живим і насиченим.

Таким чином, за допомогою електронних пускорегулюючих апаратів, люмінесцентні лампи «не вийдуть з моди». Навпаки, вони будуть ще ширше охоплювати сфери «впливу на темноту». І не тільки у приміщеннях. Адже подібні лампи широко застосовують для підсвітки басейнів, освітлення вулиць і таке інше.

Петро ОСИПЕНКО.*У матеріалі використана технічна інформація торгової марки світи

Теги та ключові фрази
купить світильник денного світла, люмінесцентні світильники денного світла купити, дросель до денного свитла чим заминити, купити світильники денного світла, друге життя ламп деного свытла, куплю світильник денного світла, ДЕННЕ СВІТЛО, світильник денного світла, денні лампи електронні дроселя, світильник денного світла купити


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.