Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3934
13.03.2006р. |
Нове помешкання, старі турботи

Зайшовши в нову квартиру в типовому багатоповерховому будинку, затамуйте подих і послухайте - чи не чутно гудіння контактів погано скручених дротів? Якщо гудіння не чути - усе ще попереду, тому не гаючи часу потрібно забути про "фірмову" електропроводку і зробити усе самому. Гарний тон у сучасній електриці - до кожної групи освітлення і розеток прокласти окремий кабель в негорючій гофротрубі від квартирного щитка. Так, саме від квартирного, який потрібно встановити. Не слід також забувати про захисний дродів (заземлення). І розеток та вимикачів краще не шкодувати. Почнемо зі світла.
"Електротема" № 10 (18) 27 травня - 9 червня 2003 року

Світло повинне бути таким, щоб було легко дихати

Як зроблена “стандартна” проводка до лампочки? Від щитка йде подвійний дріт (добре, якщо мідний) у розподільну коробку на стіні просто під стелею, закриту зазвичай пластмасовою кришечкою. У цю ж коробку приведено подвійний дріт від вимикача і подвійний дріт від світильника, а виходить подвійний дріт до наступних розподільних коробок. Усі ці дроти скручуються таким чином, щоб фазовий дріт розривався вимикачем. Саме фазовий, щоб уникнути ураження людей струмом при заміні лампи.

Додати інтелекту помешканню найпростіше за допомогою `розумного` вимикача WS12 (чи WS467, що відрізняється керуванням яскравістю тільки дистанційно, з будь-якого контролера).

Описані вимикачі – це `два пристрої в одному` – контролер, що дає сигнал на виконавчий модуль - диммер. Однак пристроїв може бути і два - контролер, замаскований під вимикач, і окремий виконавчий модуль – диммер. Диммер може бути будь-яким, головне – знайти для нього місце. Наприклад, під ковпаком, що закриває з`єднання світильника з дротом. Насправді пристроїв три – контролери складаються з двох частин – базового блоку і кришечки з клавішами. Можна вставити базовий блок контролера, а потім вирішувати, скільки груп світильників буде Вам необхідно. Вибір немалий:

- одна клавіша вмикати / вимкнути

- дві клавіші вмикати / вимкнути на два канали з двома послідовними адресами (світильникам);

- дві клавіші - одна вмикати / вимкнути й одна клавіша вмикати все світло / вимкнути все світло;

- дві клавіші - одна вмикати / вимкнути і клавіша темніше / яскравіше;

- чотири клавіші вмикати / вимкнути на 4 послідовні адреси (світильники);

- чотири клавіші - три вмикати / вимкнути і клавіша вмикати все світло / вимкнути все світло;

- чотири клавіші - три вмикати / вимкнути і клавіша темніше / яскравіше;

- одна, дві чи чотири спеціальні кнопки, що запускають макроси.

WS12 і WS467 мають і механічний контакт для відімкнення фази при заміні лампочки. `Двопровідність` цих вимикачів має і деякі недоліки – вони не можуть керувати лампами потужністю менше 30 Вт: такого струму, який протікає через лампу, недостатньо для нормальної роботи вимикача, і може спостерігатися деяке мерехтіння, а в режимі `вимкнено` лампочка буде світити на 2-3 Вт. Але такі слабкі світильники зустрічаються рідко, тим більше, що з розумним вимикачем і стоватний світильник можна вмикати на необхідні 30 Вт. Максимальна потужність вимикачів – 300 Вт.

А тепер про те, чого бракує цим вимикачам. По-перше, усі вони не запам`ятовують рівень яскравості. Якщо в даний момент освітленість 50%, варто вимкнути й увімкнути вимикач (хоч рукою, хоч дистанційно), яскравість світла стане 100%. Але основний недолік – при ручному вмиканні / вимиканні він не посилає сигналу. Тобто не вдасться, скажімо, подивитися, чи сплять діти, – контролер домашньої автоматизації не одержує сигналу, коли клацають вимикачами.

Проблему контролю вирішують пристрої із трансцедетальною кількістю клавіш – натискаєте клавішу, сигнал йде до виконавчого модуля (чи модулів, якщо треба вмикати усе світло в квартирі) і до контролера. Сидите ви в кріслі, дивитеся свій улюблений фільм, поглядаючи на екран контролера – чи не ввімкнули діти світло в себе в кімнаті. Немає контролера – можна поставити модуль дзвіночка – вирішили діти побавитися після 22:00, а у вітальні – дзинь-дзинь. Доступні два типи вимикачів-контролерів – виробництва Х10PRO і Leviton.

Якщо в квартирі використовуються звичайні лампи чи лампи розжарювання галогенки на 220 В, то виконавчий модуль (диммер) можна поставити будь-який вимикач, але переважніше LM14 – він запам`ятовує рівень яскравості і посилає відповідь про свій стан (увімкнений / вимкнений) на запит, а головне – він вмикає і вимикає світло плавно впродовж 2 секунд, значно продовжуючи життя ламп (лампи за звичай згоряють під час вмикання, коли нитка розжарення холодна, опір її малий, а струм великий). Якщо ж є галогенові лампи низької напруги, то потрібно поставити спеціальні електронні трансформатори (Dimmable) – тоді модуль диммера теж може бути будь-яким. Якщо використовуються люмінесцентні чи так звані `економічні` лампи, то плавно регулювати світло звичайними ламповими модулями вже не вийде – потрібні спеціальні модулі.

Розетками теж треба керувати

Керованими повинні бути всі групи розеток на кухні, розетки в дитячій кімнаті і найважливіші групи розеток, куди вмикаються праски, електрочайники й інші нагрівальні прилади. Керування здійснюється за допомогою `розумних` автоматів AD10 (керований DIN-rail модуль). Обов`язковим є встановлення розеток із заземлюючим гніздом. Бажано збільшити кількість розеток, навіть якщо вони відразу не будуть використовуватися.

Тепер по кімнатах

Передпокій. Стандартної лампи у передпокої не достатньо. Крім центрального освітлення (світильники на стелі), непогано мати окреме підсвічування дзеркала і гардероба. Разом – три (як мінімум) групи освітлення у передпокої. А краще чотири – додайте м`яке світло стінних світильників уздовж стіни, і краще з плавним вмиканням. Непогано поставити датчик руху (MS13A) – світло вмикнеться само, щойно відчиняться одні з дверей кімнат чи на сходову клітку. А вимикача досить одного, але – чотириклавішного. Якщо у передпокої три групи освітлення, то четвертою клавішею буде `вмикати / вимкнути все світло у кватирі`, йдучи з дому, – вимкнули і жодних переживань з приводу залишеного на кухні світла.

Туалет, ванна. У туалеті, як правило, досить однієї групи освітлення, а у ванній – непогано мати дві: загальне світло і підсвічування дзеркала. Датчики руху і вентилятори витяжки в туалеті та ванні не зашкодять. У самій ванній кімнаті можна поставити радіовимикач – він працює на маленькій батарейці від наручного годинника і струмом точно не вразить.

Кухня. На місце колишнього вимикача кухні / ванної / туалету бажано встановити чотириклавішний, четверта клавіша – для загального світла в кухні. На кухні непогано мати підсвічування робочої зони, вентилятор витяжки і м`яке освітлення для теплих дружніх (чи сімейних) розмов за обіднім столом. Окремий вимикач для допоміжного освітлення кухні краще встановити так, щоб світлом було зручно керувати з робочої зони. Хоча б тому, що світлом на кухні можна буде керувати ще і з пульта. А керувати світлом у передпокої не треба – воно само увімкнеться, коли потрібно.

Дитяча кімната. У дитячій світла треба багато – центральне освітлення, один-два (за кількістю мешканців кімнати) нічники, освітлення робочого місця. Звичайних вимикачів у дитячій можна і не ставити – поставте тоненький вимикач SS15 на липучці. Діти будуть рости – вимикач можна буде переміщати вище. І по вимикачу (радіо) нічників – біля кожного ліжечка.

Вітальня. У вітальні мінімальний набір для світла– стельове освітлення, освітлення по периметру – бра, місцеве освітлення журнального столика і м`яке світло для перегляду телепередач. Разом – чотири групи. Тому 6-8-канальний вимикач буде доречним – додадуться клавіші темніше / яскравіше, вмикати / вимкнути все світло, світло на кухні й у дитячій – нехай усе буде під контролем, адже `розумний` вимикач не тільки командує, а й має індикацію: увімкнули світло в дитячій – відповідна кнопка і світилася! A за наявності універсального пульта чи радіовимикача світлом можна буде керувати і з дивана.

Спальня. В спальню не завадить чотири групи освітлення – верхнє світло, світло по периметру, м`яке світло й освітлення приліжкових тумбочок. Для трьох груп усе просто - чотириклавішний вимикач із клавішею вмикати / вимкнути все. А біля приліжкових тумбочок можна додатково приклеїти на липучці і радіовимикач. Певна річ, керувати світлом можна і за допомогою пульта.

Ось така картина вимальовується, якщо використовувати модулі з найбільш `розумними` властивостями, але не обов`язково мати саме стільки груп освітлення і груп керованих розеток – можна обійтися і меншою кількістю. Головне – проводку прокласти грамотно і заздалегідь, а “розуму” можна додати і пізніше.

Теги та ключові фрази
чотириклавішний вимикач, купити захисний екран на виключатель, Чи можна зробити самому світло з пульта, схема як зробити світло два виключателя і лампочка, Як зробити щоб аудіовмикач світла, подвійний вимикач світла схема, торг уа, енергозберігаючий пристрій, ЯК правильно самому зробити проводку на витяжку і центральне світло у ванній, два вимикачі на один світильник


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.