Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

6710
15.03.2006р. |
Біотехнічна система освітлення ВАТ «Ватра»

Головним завданням сучасної світлотехніки є створення комфортного світлового середовища для праці і відпочинку людини, а також ефективне застосування оптичного випромінювання в технологічних процесах при раціональному використанні електричної енергії.
"Електротема" № 10 (18) 27 травня - 9 червня 2003 року

Нині для потреб освітлення щорічно витрачається понад 13% загального обсягу виробленої в країні електроенергії.Це говорить не про високоякісне й ефективне освітлення, а якраз - навпаки. Такий стан викликаний тим, що вже понад 10-15 років у різних галузях промисловості експлуатуються морально і фізично застарілі світлові прилади, в яких застосовуються малоефективні джерела світла з низькою світловіддачею, а світлові прилади в основному одного світлоподілу.

Ефективне використання останніх досягнень світлотехніки - найважливіший резерв підвищення продуктивності праці та якості продукції, зниження травматизму, поліпшення екології та збереження здоров`я людей.

Усе це послужило поштовхом до перегляду вимог до якості освітлення та енергоефективності у світлотехніці.

На зміну уявленням про освітлювальну установку, як сукупність її лампових і світлоприладних компонентів, приходить розуміння того, що це біотехнічна система, яка поряд із загальними завданнями освітлення, повинна враховувати проблеми естетичного, психологічного й емоційного впливу світлового середовища на людину, а також проблематику травматизму, продуктивності та якості праці.

При проектуванні сучасного промислового освітлення рівні освітленості нормуються згідно з БНіП, залежно від точності виконуваних виробничих операцій.

Якою ж повинна бути якість сучасного освітлення?

Для відповіді на це запитання варто ознайомитися з основними характеристиками якості освітлення і механізмом впливу на організм людини цих характеристик. Основні характеристики якості висвітлення такі:

- яскравість робочої поверхні;

- сліпуча дія джерел світла;

- блискість;

- нерівномірність розподілу світла;

- пульсація світлового потоку;

- спектральний склад випромінювання джерел світла (передача кольору);

- динамічність освітлення.

Працюючи при освітленні поганої якості або низького рівня, люди можуть відчувати втому очей і загальну перевтому організму, що призводить до зниження працездатності, а в ряді випадків до різних видів захворювань.Причиною цього можуть бути низькі рівні освітленості, осліплююча дія джерел світла, незбалансований розподіл яскравості, пульсації світлового потоку, погана передача кольору.Група фахівців фірми «Philips» провела дослідження впливу якості освітлення на продуктивність праці, якість роботи і кількість нещасних випадків. Дослідженняпроводилися на підприємствах металургійної промисловості. Аналізуючи результати досліджень, фахівці дійшли висновків, що збільшення освітленості від 300 до 500 лк:

- призводить до підвищення продуктивності праці на 3-11%;

- зниження кількості браку на 8%;

- зниження кількості нещасних випадків на 14%.

Як видно з наведених вище основних характеристик, якість промислового освітлення характеризується великою кількістю різних факторів. Мабуть, найбільший інтерес з погляду використання останніх досягнень науково-технічного прогресу в галузі світлотехніки, представляє динамічне освітлення, як один з методів підвищення якості промислового освітлення.

Усім відомо, що сонячне світло є природним біологічно найбільш цінним видом освітлення, до якого максимально пристосоване око людини. Тому при проектуванні освітлювальних систем потрібно прагнути створювати таке штучне освітлення, світлові характеристики якого, були б найбільш близькі до характеристик сонячного освітлення і крім того цілеспрямовано змінювалися в часі з метою позитивного впливу на організм людини. Таке штучне освітлення називається динамічним. Використовуючи динамічне освітлення, при виконанні монотонних робіт, можна підвищити продуктивність праці на 20%, унаслідок чого досить швидко досягається окупність капітальних витрат на систему керування освітленням.

Ще 20-25 років тому створення такого освітлення було практично нездійсненне через відсутність джерел світла із спектральним складом близьким до того, що має сонячне випромінювання (Ra≈90), а також відсутність апаратури керування світловим потоком газорозрядних ламп.

Нині наша промисловість і багато закордонних фірм випускають широку гаму високоінтенсивних джерел світла з високим індексом передачі кольору (Ra≈90). Це металогалогенні лампи типу ДРИ потужністю від 70 до 2000 Вт.

Проблеми підвищення якості промислового освітлення тісно переплітаються з проблемами енергоефективності освітлювальних установок.Це змушує змінити підхід до проектування освітлювальних систем, а також до конструювання світлотехнічного устаткування.В умовах зростання цін на енергоресурси, а також підвищення вимог до якості освітлення, все більш актуальним стає питання зниження витрат на електроенергію і підвищення ефективності освітлювальних установок.

Науково-технічне рішення цієї важливої проблеми зводиться до вирішення 3-х основних завдань:

- Удосконалення засобів освітлення за рахунок застосування високоінтенсивних джерел світла і сучасних ефективних світлових приладів.

- Удосконалення методів освітлення за рахунок упровадження нових методів проектування і норм освітлення.

- Поліпшення експлуатації освітлювальних установок.

Перше з перерахованих завдань найважливіше, тому що створює базу для вирішення всіх інших. Вирішувати його потрібно в два етапи.

Перший етап - заміна в освітлювальних установках світильників з лампами розжарювання і з ртутними лампами на світильники з високоінтенсивними металогалогенними лампами (ДРИ) і натрієвими лампами (ДНаТ).Енергетична ефективність і терміни служби ламп ДРИ і ДНаТ дуже високі (див. таблицю 1)

Таблиця 1.

Основні характеристики джерел світла

Тип джерела світла.

Термін роботи, годин

Світловіддача, лм/Вт

Індекс кольору, Ra

лампи розжарювання (ЛН)

1000

17

100

ртутні лампи (ДРЛ)

12000-15000

50

40

металогалогенні лампи (ДРИ)

6000-10000

90

90

натрієві лампи (ДНаТ)

15000-25000

120

25

Металогалогенні лампи мають чудовий спектральний склад випромінювання, а натрієві лампи з двома пальниками дають можливість збільшити термін служби до 55000 годин і вирішити завдання миттєвого перезапалювання в гарячому стані.Тому проектним організаціям необхідно розширити зону застосування цих ламп.

Таблиці 2.

Можлива економія електроенергії за рахунок переходу на більш ефективні джерела світла

При заміні джерела світла

Средня економіяелектроенергії, %

ЛН на ДРЛ

40-45

ЛН на ЛЛ

54

ЛН на ДНаТ

57-70

ДРЛ на ДНаТ

40-50

ДРЛ на ДРИ

30-40

У приміщеннях з важкими умовами, особливо в цехах металургійних підприємств доцільно використовувати газорозрядні лампи типу ДРИ і ДНаТ, що може забезпечити якісне освітлення і знизити витрату електроенергії на 30-45%.

Техніко-економічну оцінку економічної ефективності освітлювання у виробничих приміщеннях можна дати, аналізуючи наведений нижче розрахунок.

Вартість зекономленої електроенергії за рік з розрахунку на 1 світильник може бути визначена за формулою:

ΔСЕ=`q` • (P1 - Р2 • α) • Т (грн.)

q – 0,13 грн./кВт•година - тариф на електроенергію;

P1 - 1,0кВт- потужність лампи розжарювання;

Р2 - 0,25 кВт - потужність натрієвої лампи;

α - 1,1- коефіцієнт враховуючий втрати в ПРА;

Т - 2250 годин - робота світильника в рік при двозмінній роботі.

Отже, ΔСЕ=`0,13•` (1,0 - 0,25• 1,1)• 2250 = 212,06 (грн.) на одному світильнику.

Якщо світильник НСП-20-1000 або НСП-17-1000 замінити на аналогічні за світловим потоком світильники ЖСП-04В-250 або ГСП-04В-250, виробництва ВАТ «Ватра», то одержимо:

- економію електроенергії на одному світильнику на рік приблизно на $63;

- економію експлуатаційних витрат на заміну ламп. Періодичність заміни лампи розжарювання - 3 рази на рік, а натрієвої лампи - раз на 5 років.Термін роботи ламп збільшується в 10-15 разів;

- окупність - менше року;

- поліпшення якості освітлення і, відповідно, якості праці (вища освітленість, краща передача кольору). Освітленість збільшується більше ніж у 1,5раза;

Другий етап удосконалення засобів освітлення - розробка, освоєння і використання в освітлювальних установках нових світлових приладів з високоінтенсивними енергоекономічними джерелами світла. З огляду на сучасні тенденції розвитку світлотехніки, а також вимоги до якості та енергоефективності світлотехнічних установок ВАТ «Ватра» розробляє і випускає нові високоефективні світлові прилади для різних галузей промисловості. Нині йде створення нового світлотехнічного устаткування у трьох основних напрямках. Це - створення і випуск:

- світлових приладів для загального освітлення цехів і дільниць металургійних підприємств, де необхідний високий ступінь захисту, високоінтенсивні джерела світла з великими термінами служби і з поліпшеною передачею кольору, а також, щоб конструкція джерел світла виключала необхідність частого обслуговування.

- вибухобезпечних світлових приладів з рівнем вибухозахисту 1Ех і 2Ех для освітлення різних вибухонебезпечних дільниць на металургійних підприємствах, а також об`єктів нафтогазового комплексу і хімічної промисловості.

- потужніх прожекторів широкого і вузького світлорозподілу з високоінтенсивними джерелами світла для освітлення великих відкритих просторів, кар`єрів, терміналів, станцій і т.д.

Велика розмаїтість різних технологічних процесів на металургійних підприємствах, де переважаюча більшість виробничих і допоміжних приміщень відноситься до приміщень з важкими умовами навколишнього середовища і розташовується на різних висотах, потребують для загального освітлення світильники з різними джерелами світла і різного світлорозподілу.

Для освітлення невисоких виробничих, допоміжних приміщень і дільниць ВАТ «Ватра» серійно випускає світильники з газорозрядними лампами і вмонтованою апаратурою керування, із захисним скляним ковпаком і з кривої сили світла (КСС) типу «М». Це світильники типу ЖСП-02В-70/100, РСП-12В-250/400, ЖСП-12В-250/400, ЖСП-05В-150 і ГСП-05В-150/175.

Для загального освітлення виробничих приміщень висотою 8-12 мзастосовуються нові світильники з вмонтованою апаратурою керування з КСС типу «Д», «Г» і «К».Це світильники серій ГСП-04В-250/400, ЖСП-04В-250/400, РСП-04В-250/400, ЖПП-02В-250/400, ГПП-02В-250/400, а також РСП-08В-700 і ГСП-17В-700. Особливо слід відзначити нову розробку світильників із принципово новою оптичною системою - це серія ЖСП-17В-250/400 і РСП-17В-250/400, де вдало обєднані першокласні світлотехнічні характеристики, малі габарити, маса і сучасний дизайн.

Для високих 20-40 м виробничих приміщень металургійних підприємств, що характеризуються великою запиленістю, високою температурою висхідних потоків повітря, де обслуговування світильників утруднене і добитися нормованої освітленості важко, на ВАТ «Ватра» розроблено принципово нову конструкцію світильників із застосуванням металогалогенних ламп типу ДРИ, потужністю 700, 1000 і 2000 Вт і натрієвих ламп типу ДНаТ, потужністю 1000 Вт з одним і двома пальниками.Це серія ГСП-19В-700, ГСП-19В-1000, ГСП-20В-2000 на напругу 380В і ЖСП-19В-1000.

Ці світильники з убудованою апаратурою керування, високим ступенем захисту обладнані елементом, який запобігає забрудненню зовнішньої поверхні захисного скла, а застосування фільтра захищає внутрішню поверхню відбивача від забруднення.

За рахунок зазначених конструктивних особливостей світотехнічні характеристики залишаються стабільними.

Застосування 2-пальникових ламп дозволяє збільшити термін служби до 55000 годин.

Серійно випускаються світильники серії ГСП-09В-700/1000 і ЖСП-09В-1000 з незалежними ПРА закритого і відкритого виконання.

Застосування вищевказаних нових світильників замість морально застарілого типу РСП-05-1000 і ГСП-17-2000 дасть можливість вирішити питання якісного освітлення доменних, сталеплавильних, конверторних, прокатних цехів металургійних підприємств.

На металургійних підприємствах є багато різних вибухонебезпечних приміщень (дільниці фарбування, ґрунтовки, комори вогненебезпечних матеріалів тощо), для освітлення яких необхідні вибухозахищені світильники з рівнем вибухозахисту 1ExdellcТ4÷Т6, які випускає ВАТ «Ватра».

Це серія РСП-11 Віх-250, ЖСП-11 Віх-150, а також нова серія типу НСП-18Віх-200 розроблена для заміни ВЗГ-200.Ця серія випускається і з газорозрядними лампами - світильники РСП-18ВЕх-80/125 і ЖСП-18ВЕх-70/100.

Якщо світильники типу ВЗГ-200 розраховані для категорії вибухонебезпечних сумішей групи «В», то світильники типу РСП-18ВЕх, ЖСП-18ВЕх і НСП-18ВЕх розраховані для групи «С», що робить їх універсальними для застосування у всіх категоріях вибухонебезпечних сумішей.

Зараз на ВАТ «Ватра» освоюється випуск нових вибухобезпечних світильників з люмінесцентними лампами, потужністю 65 і 80 Вт замість морально застарілих ЛСП-ОЗВЕх (Н4Т4Л), а також вибухобезпечних світильників і прожекторів з газорозрядними лампами типу ДРИ, ДНАТ і ДРЛ потужністю 100-400 Вт з різними рівнями вибухозахисту.

До складу багатьох цехів металургійних підприємств входять різні відкриті технологічні установки і дільниці, які потребують штучного освітлення (ливарне подвір`я, бункерна естакада, залізничні колії тощо). Нині для освітлення цих об`єктів застосовується застаріла прожекторна техніка: прожектори типу СКсН-10000, ОУКсН-20000 з потужними ксеноновими лампами типу ИСУ-2000, ИСУ-5000 з галогенними лампами розжарювання. Як відомо, це лампи з дуже низькою світловіддачею і малим терміном роботи.

ВАТ «Ватра» випускає широку гаму прожекторів для освітлення різних промислових об`єктів. Це сучасні високоефективні прожектори з металогалогенними і натрієвими лампами потужністю від 100 до 2000 Вт вузького і широкого світлорозподілу типу ЖО-01-250/400, ЖО-02В-150/250, ЖО-ОЗВ-100/150, ЖО-04В-250/400/1000, ЖО-07В-250/400, ГО-06В-1000/2000, ГО-07-1000/2000, ГО-07В-250/400, ГО-15В-1000, ЖО-09В-70/100. Усі ці прожектори випускаються з різними джерелами світла.

Дуже важливо відзначити, що застосування в прожекторах 2-пальникових натрієвих ламп, крім збільшення терміну служби лампи до 55000 годин, вирішує завдання миттєвого перезапалювання лампи в гарячому стані у випадку короткочасної втрати напруги живлення. Це значно підвищує експлуатаційні і споживчі властивості даного виду прожекторів.

Підвищення якості й ефективності освітлювальних установок з застосуванням світильників ВАТ «Ватра» нині реалізується на таких великих металургійних підприємствах, як «Криворіжсталь», «Азовсталь», (Україна), Новолипецький металургійний комбінат, Росія тощо.

Богдан САЙ, головний фахівець ВАТ «Ватра», м. Тернопіль

Теги та ключові фрази
ватра автономне освітлення виробничих, види ламп для светильников випускаються нашою промисловість, промислове освітлення 1000 вт днат, закачать бентен 5130, оуксн-20000 цена, сексуалное филм, ватра обєкти м тернопіль, енергетичні ресурси ватри, штучне освітлення за методом "ват", освітлення обєктів хімічної і нафтопереробної промисловості


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.02.2010р.

Фотоелектричні датчики - правильний вибір та експлуатація

Оптична схема звичайних фотоелектричних датчиків має три основних різновиди: на просвіт, на зворотне відбиття й на розсіяне відбиття. Якщо знати, як працює той або інший різновид фотоелектричних датчиків, можна правильно вибрати сенсор для вирішення конкретних завдань.

25.01.2010р.

Відкриті протоколи

Зараз є безліч протоколів обміну даними між пристроями, застосовуваними для автоматизації й диспетчеризації об'єктів різних масштабів. Є закриті "фірмові" протоколи компаній виробників устаткування, але вони вже менше популярні через те, що неможливо автоматизувати об'єкти на основі устаткуванні одного виробника. Тому зростає попит на відкриті протоколи, які підтримують виробники великої кількості устаткування автоматизації.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.