Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

13287
05.04.2006р. |
Міфи та реальність. Корисні чи шкідливі люмінесцентні лампи?

Люмінесцентна лампа - газорозрядне джерело світла, світловий потік якого визначається переважно світінням люмінофорів під впливом ультрафіолетового випромінювання розряду. Люмінесцентні лампи мають одну дуже важливу перевагу: можливість створювати світло різного спектрального складу – теплий, природний, білий, денний, що істотно збагачує колірну палітру освітлення.
"Електротема" № 17 (25) 9-22 вересня 2003 року

Люмінесцентні лампи широко застосовуються для загального освітлення, при цьому їхня світлова віддача і термін служби в кілька разів більші, ніж у ламп розжарювання того ж призначення.

Для люмінесцентних ламп характерні мала поверхнева яскравість ламп і пульсація світлового потоку при роботі ламп на змінному струмі (стробоскопічний ефект). Термін служби ламп обмежений дезактивацією і розпиленням катодів. Негативно позначаються на терміні служби коливання напруги мережі живлення і часті вмикання і вимикання ламп. Світлова віддача знижується в процесі горіння.

Оптичне випромінювання (ультрафіолетове, видиме, інфрачервоне) має значний фізіологічний і психологічний вплив на організм людини, здебільшого позитивний. Денне світло – найбільш корисне. Воно впливає на багато життєвих процесів і на здоров`я людини. Але активна діяльність людини продовжується і тоді, коли сонце ховається за обрієм. На зміну денному світлу приходить штучне освітлення. Довгий час для штучного освітлення використовувалися (і використовуються) тільки лампи розжарювання – теплове джерело світла, спектр якого відрізняється від денного світла перевагою жовтого і червоного випромінювання і повною відсутністю ультрафіолету. Крім того, лампи розжарювання неефективні, їхній коефіцієнт корисної дії 6-8%, а термін служби відносно малий. Високий технічний рівень освітлення з цими лампами неможливий. От чому цілком закономірною стала поява люмінесцентних ламп – розрядного джерела світла, що має в 5-10 разів більшу світлову віддачу, ніж лампи розжарювання, і в 8-15 разів більший термін служби. Подолавши різні технічні труднощі, науковці й інженери створили спеціальні компактні люмінесцентні лампи для житла, що практично являють собою цілковиту копію звичного зовнішнього вигляду і розмірів ламп розжарювання, не втрачаючи при цьому власних переваг (компактність, комфортна передача кольору, простота обслуговування), а попри те економічність компактних ламп така сама, як і звичних люмінесцентних ламп.

Завдяки своїм фізичним особливостям, люмінесцентні лампи мають ще одну дуже важливу перевагу перед лампами розжарювання: можливість створювати світло різного спектрального складу – теплий, природний, білий, денний, що може істотно збагатити колірну палітру домашнього затишку.

Таким чином, люмінесцентні лампи, що забезпечують досить багато світла в квартирі, зберігають тим самим зір, знижують стомлюваність, підвищують працездатність і піднімають настрій; крім того, спектральний склад їхнього випромінювання легко варіюється за кольором. Усе це робить такі лампи винятково привабливими.

Зупинимося на недоліках люмінесцентного освітлення, до яких багато хто зараховують його горезвісну «шкідливість для здоров`я». Природа газового розряду така, що будь-які люмінесцентні лампи мають у спектрі невелику частку ультрафіолетового випромінювання. Відомо, що при передозуванні навіть природного сонячного світла можуть виникнути неприємні явища, зокрема, надлишкове ультрафіолетове опромінення може призвести до захворювань шкіри, ушкодження очей. Варто зауважити, що реальні умови освітлення в приміщеннях бувають у десятки разів більш поблажливими, чим природні. Порівнявши вплив на людину природного сонячного і штучного люмінесцентного випромінювання, стає зрозуміло, що припущення про шкоду випромінювання люмінесцентних ламп є необґрунтованим.

Важливим при використанні люмінесцентних ламп є обмеження пульсації світлового потоку. Річ у тім, що традиційні лінійні (іноді фігурні) трубчасті люмінесцентні лампи, під`єднані до мережі за допомогою електромагнітного пускорегулюючого пристрою, створюють не постійне у часі світло, а «мікропульсуюче», тобто при частоті мережі змінного струму 50 Гц перезапалювання лампи відбувається 100 разів на секунду. І хоча ця частота вище від критичної для людського ока і, отже, миготіння яскравості освітлюваних об`єктів оком не вловлюється, тривала пульсація освітлення може негативно впливати на людину, викликаючи підвищену стомлюваність, зниження працездатності, особливо при виконанні напружених зорових робіт: читанні, роботі за комп`ютером тощо. Тому однолампові світильники з лінійними лампами рекомендується використовувати в так званих неробочих зонах житлової квартири (у коридорах, підсобних приміщеннях, для підсвічування полиць тощо). У багатолампових світильниках зазначена особливість роботи люмінесцентних ламп практично цілком усувається, але такі світильники з лінійними люмінесцентними лампами досить громіздкі, а для місцевого освітлення просто незручні. Тому для традиційного освітлення житла люстрами, настінними, настільними світильниками доцільно застосовувати компактні люмінесцентні лампи. Вони укомплектовані спеціальними електронними пускорегулюючими пристроями, що зводять нанівець шкідливий вплив пульсації світлового потоку (оскільки підвищують частоту струму живлення лампи в 10-100 разів).

Невелике зауваження, пов`язане з експлуатацією світильників з люмінесцентними лампами. Люмінісцентна лампа містить краплю ртуті – 30-40 мг (у компактних люмінесцентних лампах – 2-3 мг, а в деяких типах амальгамних компактних люмінесцентних ламп ртуті в чистому вигляді практично немає – вона перебуває в зв`язаному стані). Вміст у лампі настільки незначної кількості ртуті не є причиною для серйозного занепокоєння: згадайте, що в термометрі, який є в кожній родині, міститься 2 г цього металу. Зрозуміло, що коли така лампа розіб`ється, необхідно поводитися так само, коли розбивається термометр, – ретельно зібрати і видалити ртуть.

Отже, про шкоду люмінесцентного освітлення говорити не доводиться. Дотримання правил грамотного влаштування освітлення (обмеження прямого і відбитого блиску, обмеження пульсації світлового потоку, забезпечення сприятливого розподілу яскравості і правильної передачі кольору) цілком усуває застереження щодо люмінесцентного освітлення.

Люмінесцентні лампи в житлі – це не тільки більш ощадне, ніж лампа розжарювання, джерело світла. Грамотне освітлення люмінесцентними лампами має безліч переваг перед традиційним: достатність і барвистість світла, рівномірність розподілу світлового потоку, менша яскравість ламп і значно менше виділення тепла.

Микола ЦАП

Теги та ключові фрази
міфи і реальність про ртуть, site, захист очей від ламп денного світла, , чи шкідливі люміністенті лампи, Економка шкідливий вплив на організм, Вредность лампи денного свитла, Денне світло шкідливе?, лампочки економки вплив на середовище, чи шкідливі лампочки білі економки


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.