Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

15008
06.04.2006р. |
Електропроводка. Як прокласти краще?

Які основні вимоги ставляться замовником до якісного прокладання електропроводки? Це невисока вартість матеріалів та роботи з прокладання. надійність і захист від механічних та хімічних факторів, що можуть впливати на функціональність електропроводки; гнучкість та можливість прокладання додаткових ліній мереж або їх заміна в разі необхідності.
"Електротема" № 18 (26) 23 вересня - 9 жовтня 2003 року

Неметалеві труби для прокладання електропроводки. Функціональні та економічні переваги

У цій статті розглянемо основні типи пластикових труб, сфери їхнього застосування та переваги над трубами з металу.

Нині в Україні ще багато будівельних компаній і монтажних бригад прокладають електропроводку методами і матеріалами, які вже давно морально застаріли. Досвід свідчить, що більшість кваліфікованих електромонтажників, які освоїли техніку роботи з використанням гнучкої та твердої пластикової труби, більше не повертаються до традиційних методів монтажу. На ринку, який швидко розвивається, такі знання і вміння надають виконавцям переваги в конкурентній боротьбі за отримання підрядів. Більшість європейських систем електропроводки виконується з використанням пластикових труб, і досвід переконує, що це не данина моді, а життєва необхідність для сучасних електромереж. Зацікавленість до даної тематики пожвавилася ще й завдяки останнім нововведенням в норми будівництва та електромонтажу (з 1 січня 2002 року введено в дію ДНАОП 0.00-1.32-01 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок»)

Досягнення сучасних технологій дозволяють виготовляти якісні пластики, які замінюють традиційний метал. Так відбулося в сантехніці, водопостачанні, опалюванні, так є й в електротехніці. Переходу на пластикові замінники сприяло також введення додаткового окремого дроту для заземлення (раніше функцію контуру землі виконував металевий корпус труби). Для виготовлення електроізоляційних труб переважно використовується полівінілхлоридний пластикат (ПВХ). Цей полімер має високу хімічну стійкість до більшості кислот, нафтопродуктів і є самозагасним. ПВХ найчастіше використовується як основний ізолятор для мідних, алюмінієвих кабелів і дротів.

Маючи функціональні та економічні переваги (порівняння цін див. табл. 1), пластикові труби ідуть конструктивно на крок попереду металевих. Наприклад, якщо металеві труби поділяються тільки на металорукав та тверду трубу, то пластикові поділяються на:

а) гнучкі (або гофротруби), які комплектуються сталевою протяжкою (дротом), яка закладається всередину труби на стадії виробництва і дозволяє затягувати проводку в трубу. Гофротруби для електропроводки виготовляються переважно з ПВХ і мають різну стійкість до стискування (350 Н/ 5 см, 750 Н/ 5 см);

б) тверді ПВХ виготовляються відрізками довжиною 3 або 2 м. Вони мають повний набір аксесуарів для швидкого та надійного кріплення, з’єднання, поворотів труби, переходу на інший діаметр, вводу труби в розподільні коробки та ін. Причому для монтажу можуть використовуватись аксесуари з різним ступенем захисту від ІР44 до ІР65. Тверді труби також можуть відрізнятись різною стійкістю до стискування (350 Н/ 5 см, 750 Н/ 5 см ).

Широка функціональність та низька вартість дозволяє поширити сферу застосування пластикових труб, особливо під час прихованого монтажу. Нині дедалі більше будівельних і електромонтажних компаній переходять від традиційних до сучасних форм монтажу.

Тепер порівняємо традиційні форми прокладання проводки і сучасний монтаж з використанням ПВХ-труб. Розглянемо два напрямки монтажу: прихований і відкритий.

Прихований монтаж (електропроводка прокладається в стінах, в стяжках підлог, стелях приховано).

1. Традиційна форма прокладування.

Для прокладання електропроводки дріт або кабель укладають просто в стіну і покривають штукатуркою. Згодом стіни, переважно, обклеюють шпалерами, оббивають деревом, фарбують, у ванній кімнаті і кухні кладуть плитку тощо.

Недоліки:

§ Коли потрібно замінити або додати дріт або кабель, доводиться руйнувати поверхню стіни або стелі, а заразом й її декоративне покриття.

§ На стадії монтажу ізоляція проводки може пошкоджуватися, і дріт або кабель, містячись у стіні під штукатуркою, плиткою тощо, потрапляє під вплив вологи, наслідками чого можливі побічні витоки струму, які призводять до помилкового спрацьовування пристроїв захисного відімкнення (ПЗВ).

§ Додатковий захист у вигляді металевої труби або металорукава дорожчий і через їхню схильність до корозії.

Довідка:

Не дозволяється прокладання дротів без можливості їх заміни в панелях стін, перегородках та перекриттях, які виконані на заводах будіндустрії, або в монтажних стиках панелей під час монтажу будинків.

«Правила будови електроустановок» пункт 2.5.6.

2. Сучасний підхід з використанням ПВХ-труби.

В стіни, за гіпсокартонними стінами, фальшстелями на попередньому етапі будівництва або ремонту закладається ПВХ гофротруба. Дріт або кабель затягується вже всередину труби за допомогою спеціальної сталевої протяжки, яка міститься в трубі.

Переваги:

§ за потреби додати або замінити електропроводку, в закладену гофротрубу просто дотягується необхідна кількість кабелю або дроту;

§ всі додаткові електромонтажні роботи проводяться без руйнування поверхні стіни, отже без додаткових витрат часу та коштів;

§ не має потреби в жодних додаткових будівельних роботах;

§ не ушкоджуються ні шпалери, ні плитка, ні будь-яке інше декоративне покриття стін;

§ проводка отримує додаткову ізолюючу оболонку, що захищає її від вологи і від впливу інших факторів навколишнього середовища. Це усуває можливість помилкового спрацьовування пристроїв захисного відімкнення (ПЗВ) навіть при незначних пошкодженнях ізоляції;

§ гофротруба виготовлена Із самозагасного полівінілхлориду (ПВХ) і під час виникнення небезпечного замикання не розповсюджує горіння;

§ закладені в стінах труби створюють своєрідну систему каналів для електропроводки. При цьому система вже не обмежується фізичними якостями раніше прокладеного кабелю;

§ співвідношення ціни й якості. Порівняно з металевою трубою або металорукавом пластикова труба має перевагу у вартості і трудомісткості монтажу, ПВХ-пластик також більш стійкий до агресивних середовищ і функціонально цілковито виправдовує себе під час прихованого монтажу.

Довідка:

Електропроводку в приміщеннях слід виконувати із можливістю заміни: приховано – в каналах будівельних конструкцій, замонолічених трубах.«Правила будови електроустановок» пункт 2.5.6.

Відкритий монтаж (проводка або труби з проводкою перебувають в полі зору)

1.Традиційна форма прокладання електропроводки. Кабель кладуть просто по стіні або стелі. Дроти кріплять скобами або накривають металевим кутником. Рідше протягують по трубах, які зварені між собою.

Недоліки проводки без використання ПВХ-труб:

§ щоб замінити або додати кабель, вся процедура монтажу повторюється з тією ж трудомісткістю;

§ для відкритої проводки використовується кабель підвищеної стійкості до зовнішнього середовища, причому цей кабель значно дорожчий за дріт для прихованого прокладання;

§ незахищеність від вологи і сонячних променів, які руйнують проводку;

§ заборона такого прокладання по горючій поверхні.

§ Недоліки проводки в металічних трубах:

§ підвищена трудомісткість монтажу;

§ проводка в металевих трубах набагато дорожча і не завжди функціонально виправдана (вона необхідна на випадок винятково високих вимог до температурного режиму експлуатації, вибухобезпеки або «вандалостійкості»).

§ металеві труби зазнають корозії.

2. Сучасний підхід з використанням твердої ПВХ-труби.

По стіні прокладається система послідовно з’єднаних ПВХ-труб. Труби кріпляться до поверхні і з’єднуються між собою вручну без додаткового інструменту, подібно до конструктора LEGO. Набір аксесуарів для з’єднання підбирається залежно від необхідного ступеня захисту (від ІР44 до ІР65).

Переваги:

§ нижча порівняно з металевою трубою ціна;

§ можливість заміни та додавання проводки;

§ висока естетичність монтажу;

§ легкість та швидкість монтажу без додаткового інструменту і зварювання;

§ високий рівень пожежної безпеки;

§ повний набір аксесуарів для з’єднування труб: повороти, муфти, вводи тощо;

§ ступінь захисту ІР44-ІР65;

§ стійкість до корозії і сонячних променів.

Нині системи ПВХ-труб стають дедалі популярнішими в Україні. Водночас існує дефіцит інформації про їхні властивості та способи монтажу. Сподіваюсь, що ця стаття відповіла на багато запитань і дала можливість по-новому подивитись на вирішення проблем з електропроводкою.

Таблиця 1

Порівняння цін на металеві та ПВХ-труби (для порівняння використані середні роздрібні ціни в Києві)

Зовнішній діаметр, мм

Тверда металева труба

Металорукав РЦЗХ, грн.

Тверда ПВХ-труба, грн.

Гофротруба-

ПВХ з сталевою протяжкою

Економія, %

16

20.

25

32

40

50

-*-

2,4

3,03

4,59

6,53

7,61

2,64

3,30

4,60

6,34

7,18

13,62

1,51

1,84

2,74

4,2

5,76

7,89

0,85

1,13

1,69

2,51

3,19

4,64

43-68 %

23-66%

19-63%

9-61%

12-56%

до 66%

Юрій ЩИРІН,

Наталія БАЛЬОХА.

Компанія “ДКС України”

Теги та ключові фрази
Кріплення для електро дроту вк, кріплення електропроводок, електропроводка ціни епіцентр, електро проводка на фиат ритма 76 лс, електропроводка заводу, традиційні форми монтажу електропроводок, Дріт для електро проводкі, Волга 3129 електропроводка, норми прокладання електропроводки, електро проводка ЦІНИ І ЯКІСТЬ


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
Купить трубы канализационные пластиковые по ценам поставщика на сайте трубапэ100.рф.
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.