Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7043
17.04.2006р. |
Обмеження перенапруг: нові схеми

Останнім часом традиційні вентильні розрядники змінного струму замінюють на нові електричні апарати високої напруги – обмежувачі перенапруг нелінійні (ОПН), які, порівняно з розрядниками, більш глибоко обмежують комутаційні та грозові перенапруги. Заміна вентильних розрядників на ОПН співпала з вичерпуванням ресурсів ізоляції електрообладнання, що встановлювалось ще в післявоєнні роки. При цьому ефективне обмеження перенапруг за допомогою порівняно дешевих ОПН дає значний економічний ефект у зберіганні ресурсів електрообладнання, що є особливо актуальним для України.
"Електротема" № 20 (28) 21 жовтня - 10 листопада 2003 року

ЩО ТАКЕ – ОПН

Обмежувачі перенапруг нелінійні (ОПН) – апарати для обмеження перенапруг нового покоління, які виготовлені на основі високонелінійних металооксидних резисторів (варисторів) і під`єднюються в електричну мережу без іскрових проміжків. Таким апаратам дали назву нелінійні обмежувачі перенапруг, а за термінологією Міжнародної електротехнічної комісії (МЕК) – металооксидні обмежувачі перенапруг без іскрових проміжків.

Сучасні варистори для ОПН виготовляються за складною технологією з ZnO з малим добавлянням інших окислів і металів. Варистори на основі ZnO мають різко нелінійну вольт-амперну характеристику, так що при зростанні густини струму від 10-5 А/см2 до 102 А/см2 напруга на варисторі збільшується приблизно вдвоє. Високий ступінь нелінійності дозволив використовувати в ОПН варистори в режимі постійного під`єднання до мережі, що й обумовило відмову від іскрових проміжків.

У нормальному робочому режимі струм через обмежувач має ємнісний характер і складає десяті частки міліампера. При виникненні хвиль перенапруг варистори обмежувача переходять у провідний стан і обмежують подальше зростання напруги на його виводах. Коли перенапруга знижується, обмежувач повертається в непровідний стан.

Сучасні варистори мають високу здатність поглинати і розсіювати, без руйнацій і втрат властивостей, значну енергію, яка виділяється при проходженні через них імпульсних струмів, тобто мають високу пропускну здатність. Ця властивість дозволяє створювати на основі варисторів із ZnO достатньо компактні обмежувачі, здатні протистояти впливам грозових і внутрішніх перенапруг.

Конструктивно ОПН являють собою колонку послідовно з`єднаних варисторів, яка установлена в ізоляційний корпус з необхідними пристроями приєднання і монтажу. Порівняно з вентильними розрядниками, ОПН мають ряд переваг, які випливають із відсутності іскрових проміжків і високої нелінійності вольтамперної характеристики:

- більш глибоке обмеження перенапруг (при однакових розмірах активної частини);

- простота конструкції і велика надійність;

- стійкість до зовнішніх забруднень ізоляційного корпусу;

- здатність обмежувати внутрішні перенапруги;

- при використанні полімерного корпусу – більша вибухобезпечність;

- менші габарити і маса.

Оскільки варистори ОПН постійно знаходяться під впливом напруги, слід приділяти підвищену увагу спроможності обмежувачів успішно (без утрати теплової стабільності) переносити впливи короткочасних та тривалих підвищень напруги, які тривають від часток секунди до десятків годин. Правильний вибір ОПН, тобто з параметрами, які відповідають конкретній ситуації, дозволяє забезпечити надійний захист електроустаткування і безпечну роботу самого апарату впродовж тривалого часу.

ОБМЕЖУВАЧІ ПЕРЕНАПРУГ ОПН/TEL

Нелінійні обмежувачі перенапруг типу ОПН/TEL, виробництва підприємства «Таврида Електрик», призначені для забезпечення захисту ізоляції електроустаткування від грозових і внутрішніх (комутаційних та перехідних резонансних) перенапруг в електричних мережах класів напруги 3-35 кВ змінного струму промислової частоти (48-62 Гц) з ізольованою або компенсованою нейтраллю.

При виготовленні обмежувачів використовуються нелінійні металооксидні варистори кращих світових виробників. Сама технологія складання нелінійних варисторів у полімерний корпус обмежувача є унікальною і не має аналогів у світовій практиці. Колонка варисторів міститься між металевими електродами і спресовується в оболонку зі спеціального атмосферостійкого полімерного матеріалу. Полімерний корпус забезпечує необхідні механічні й ізоляційні властивості обмежувача. ОПН/TEL – це герметичний монолітний виріб, який надійно захищений від зовнішніх впливів.

Обмежувачі серії ОПН/TELє вибухобезпечні: при випробуваннях руйнація апаратів відбувалась без вибухового ефекту. До того ж вони – екологічно безпечні.

Спеціальна програма випробувань і контрольних перевірок протягом усього процесу виробництва обмежувачів перенапруг забезпечує високу якість продукції. Вхідному контролю і приймально-здавальним випробуванням піддаються 100% комплектуючих і готових виробів. Нормований термін служби обмежувачів складає 25 років при гарантійному зберіганні та експлуатації 5 років.

Підприємство «Таврида Електрик» випускає обмежувачі перенапруг серій ОПН-KP/TEL, ОПН-PT/TEL та ОПН-ВР/TEL.

ЯК І ДЕ ВСТАНОВЛЮЮТЬСЯ ОПН

В електричних мережах 6-35 кВ необхідно застосовувати ОПН в усіх випадках, коли для захисту від грозових перенапруг чинними Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ) передбачено застосування вентильних розрядників, а також для обмеження внутрішніх перенапруг.

Слід враховувати, що перенапруги на обладнанні, безпосередньо до якого приєднаний ОПН, співпадають з напругою на ОПН. Перенапруги на обладнанні, що розміщене на віддалі (вимірюється вздовж ошиновки) від ОПН, перевищують напругу на ОПН за рахунок коливних процесів між ним і обладнанням. Інтенсивність цих процесів залежить від віддалі, крутизни фронту грозового імпульсу, кількості підключених до шин ліній тощо.

ВИМОГИ ДО ЗАСТОСУВАННЯ

При застосуванні ОПН для захисту розподільчих пристроїв підстанцій напругою 6-35 кВ від грозових перенапруг слід керуватись такими вимогами:

- Обладнання розподільчих пристроїв підстанцій 6-35 кВ, до яких приєднані ПЛ, повинні захищатись ОПН, які встановлюються на шинах або біля трансформатора.

- Кількість та місця установки ОПН слід вибирати виходячи з прийнятих на розрахунковий період схеми електричних приєднань, кількості ПЛ і трансформаторів. При цьому допустима відстань від ОПН до устаткування повинна бути забезпечена для кожного етапу (черги) розвитку підстанції.

При виборі необхідно виходити з того, щоб захист підстанції забезпечувався при мінімальній кількості ОПН. При цьому віддається перевага установці ОПН на трансформаторному приєднанні.

- В розподільчих пристроях 35 кВ відстань від ОПН до трансформаторів та інших апаратів, враховуючи довжину ошиновки, повинна бути не більшою, ніж вказана в ПУЕ для вентильних розрядників.

- На підстанціях, підходи ПЛ напругою 35 кВ до яких не захищені тросом або ж довжина захищених підходів зменшена, ОПН повинні установлюватися на приєднаннях трансформаторів не більше ніж в 10 м від них. При перевищенні цієї відстані повинні бути додатково установлені ОПН на шинах.

- На ПЛ, що приєднані до електростанції чи підстанції кабельними вставками довжиною до 50 м, додатково у місці приєднання ПЛ до кабелю повинен бути установлений комплект ОПН з опором заземлення не більше 5 Ом. ОПН повинні найкоротшим шляхом з`єднуватись з металевою оболонкою кабелю та приєднуватись до заземлювача підстанції.

- На ПЛ 35 кВ при наявності трансформатора напруги (ТН) на кінці лінії перед комутаційним апаратом (вимикачем) ОПН повинен бути установленим на відстані не більше 40 м від ТН.

- При установленні ОПН в одній комірці з трансформатором напруги рекомендується приєднувати ОПН до запобіжника, щоб уникнути перегоряння запобіжника при проходженні імпульсних струмів.

- При захисті силових трансформаторів від грозових перенапруг ОПН повинен установлюватись до комутаційного апарату і приєднуватись найкоротшим шляхом від вводів трансформатора до заземлюючого пристрою підстанції.

- При наявності на приєднаннях трансформаторів на стороні 3-20 кВ струмообмежуючих реакторів ОПН повинні бути установлені на шинах 3-20 кВ, незалежно від наявності ОПН біля трансформаторів.

- Обмотки трансформаторів, які не використовуються, повинні бути з`єднані у трикутник чи зірку (відповідно до заводських схем) і захищені ОПН та заземлені. Захист обмоток, який не використовуються, не потрібен, якщо до них постійно приєднана кабельна лінія довжиною не менше 30 м, що має заземлену оболонку або броню.

- Захист підстанцій 3-20 кВ з нижчою напругою до 1000 В повинен бути виконаним ОПН, що установлені з вищого і нижчого боків підстанції.

- На підстанціях 35 кВ, які виконані за спрощеною схемою з одним вимикачем на декілька трансформаторних приєднань, всі ОПН повинні бути розміщені на відстані не більше 10 м від силового трансформатора. При перевищенні цієї відстані повинні бути додатково установлені ОПН на шинах.

- Для захисту генераторів і синхронних компенсаторів, а також електродвигунів потужністю більше 3 МВт, що приєднуються до ПЛ, повинні використовуватись ОПН ємністю не менше 0,5 мкФ на фазу. ОПН слід встановлювати для захисту: генераторів (синхронних компенсаторів) потужністю понад 15 МВт (понад 15 МВ-А) – на приєднанні кожного генератора (синхронного компенсатора); 15 МВт і менше (15 МВ-А і менше) – на шинах (секціях шин) генераторної напруги; електродвигунів потужністю понад 3 МВт – на шинах розподільчого пристрою.

- Якщо до загальних шин електростанції чи підстанції приєднані обертові машини і ПЛ з залізобетонними опорами, то на початку захищеного тросом підходу повинен бути установлений комплект ОПН з опором заземлення не більше 3 Ом.

ЧОМУ ВСЕ ТАКИ МАЄ БУТИОПН

Необхідність обмеження внутрішніх перенапруг за допомогою ОПН пов`язана з широким застосуванням вакуумних вимикачів (ВВ), спрацьовування яких супроводжується появою значних комутаційних перенапруг, та з вичерпуванням ресурсів ізоляції електрообладнання.

При вирішенні питання необхідності захисту від внутрішніх перенапруг слід також враховувати структуру електричної мережі з наявними у ній електроприймачами, які розподіляються відносно надійності електропостачання на І, II і (II категорії відповідно з правилами ПУЕ).

За матеріалами підприємства «Таврида Електрик» підготував Ігор КОВАЛЬ.

Теги та ключові фрази
апарати для обмеження перенапруг, необхідність обмеження нижнього порогу загоряння розрядників, підприємства що випускають обмежувач перенапруги, що таке опн, купитирезетку з обмежувачем напруги, варисторні обмежувачі перенапруги, опн це, опн що це, обмежувач перенапруг купити в інтернеті, обмежувачі напруг на підстанціях


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.