Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3607
28.04.2006р. |
Відновлювальна енергетика в Польщі та ЄС

Відновлювальна енергетика в більшості держав ЄС не розвивалася б і донині, якби 2001 року не встановили єдиних правил і цілей щодо збільшення виробництва електроенергії з відновлювальних джерел.
"Львівська газета"

Країни-члени Союзу зобов’язалися до 2010 року збільшити споживання електроенергії, отриманої таким шляхом, до 22% її загального споживання. Внесок у досягнення цієї мети роблять і нові країни-члени, які вступили до ЄС 2004 р., зокрема й Польща.

2001 року міністри країн-членів ЄС схвалили директиву про стимулювання виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії на внутрішній ринок електроенергії Євросоюзу. Вона поставила завдання збільшити частку електроенергії, виробленої таким шляхом, до 22,1% в загальному споживанні електроенергії у ЄС до 2010 р. У додатку до директиви встановлено цілі для кожної з держав-членів на період до 2010 р., які враховують традиційний рівень споживання у країні електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, а також потенціал для його нарощення. Однак загалом по ЄС 2010 року споживання електроенергії з відновлювальних джерел має становити щонайменше зазначені 22% загального споживання.

Найбільше електроенергії з відновлювальних джерел у ЄС споживають і споживатимуть Австрія та Швеція – 70% та 49% загального споживання 1997 р., та не менш ніж 78% та 60% у 2010 р. Цим вони завдячують своїй розвиненій гідроенергетиці. Доволі високі показники мають Португалія, Іспанія й Італія, завдяки тій же гідроенергетиці. У Польщі ж 1999 р. споживання електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, становило лише 1,6% загального споживання. При цьому держава взяла на себе зобов’язання збільшити частку споживання такої електроенергії до 7,5% вже 2010-го. Натомість Стратегія розвитку відновлювальної енергетики, затверджена Сеймом 2001 року, ставить ще амбітнішу мету – до 2020 р. частка споживання електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, має сягнути 14%.

Оскільки перспективи розвитку великої гідроенергетики в Польщі незначні, немає шансів на широке та повсюдне використання енергії сонця й геотермальної енергії, ставку зробили на виробництво електроенергії з біомаси. 2010 року, згідно з польською Стратегією розвитку відновлювальної енергетики, 94,1% усієї електроенергії з відновлювальних джерел у державі вироблятимуть із біомаси. На енергію вітру припадатиме 2,6%. На інші зазначені три відновлювальні джерела енергії – трохи більш ніж відсоток на кожне. Польські експерти вважають, що завдяки біомасі як відновлювальному джерелу енергії, до якого вони зараховують відходи та продукти сільського та лісового господарства, врожаї енергетичних рослин, а також біогаз, отриманий різними шляхами, у країні можна збільшити електрогенеруючі потужності на 800 МВт, з них майже 700 МВт працюватимуть на спалюванні відходів сільського та лісового господарств – дереві, соломі тощо.

Польське право, ухвалене з урахуванням необхідності виконати зобов’язання, взяті перед ЄС, зобов’язує всіх виробників електроенергії, а також посередників, з кожним роком продавати кінцевим споживачам більшу частку електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел. Наприклад, цьогоріч кожна електростанція Польщі має продати електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, не менш ніж 3,6% її загального продажу. 2010 року цей показник зросте до 9%. Електрогенеруючі потужності, які працюють на відновлювальних джерелах енергії, отримують відповідні сертифікати. Варто додати, що теплові електростанції в Польщі можуть отримувати сертифікати на електроенергію з відновлювальних джерел, навіть якщо на них працюють гібридні установки зі спалювання традиційних видів палива (вугілля) разом з біомасою (крім відходів лісової промисловості). При цьому обсяг “чистої” електроенергії обраховують за спеціальною формулою, а частка біомаси з кожним роком має зростати.

У підсумку система сприяння розвитку відновлювальної енергетики, яка діє в Польщі, призводить до торгівлі свідоцтвами про походження енергії (сертифікатами), оскільки електростанції чи енергорозподільні компанії, які не дотримуються мінімального рівня продажу електроенергії з відновлювальних джерел, змушені або купувати свідоцтва, які довели б “чисте” походження необхідної частки проданої ними електроенергії, або ж сплачувати щороку компенсаційні внески до Національного фонду охорони довкілля та водного господарства в сумі 240 злотих (близько
60 євро) за кожен недобраний до необхідного показника
1 МВт-г. Контроль за дотриманням продавцями електроенергії цих положень у Польщі покладено на національного регулятора енергетики. Щороку до 31 березня продавці електроенергії пред’являють йому свої сертифікати та дані про операції за рік або відомості про сплачені компенсаційні внески. З торгівлі сертифікатами, зокрема, має користь й електростанція у Стальовій Волі. Виробляючи електроенергії з відновлювальних джерел більше, ніж того вимагає чинне право, вона продає свій надлишок у формі сертифікатів електростанціям, які працюють суто на вугіллі.

Схема торгівлі свідоцтвами про походження енергії у різних формах працює в Польщі, Великобританії, Італії, Бельгії та Швеції. В ЄС є ще декілька схем підтримки розвитку відновлювальної енергетики. Одна з найвідоміших – схема “зеленого тарифу”, яка передбачає встановлення для виробників електроенергії з відновлювальних джерел ціни на неї, вищої від середньої ринкової, яку мають платити споживачі. Ціна, вища за ринкову, повинна привабити інвесторів у цю галузь енергетики. Така схема успішно працює в Іспанії, Данії та Німеччині. Крім того, раніше у Франції й Ірландії оголошували тендери на закупівлю електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел, а тепер і в них відбувся частковий перехід до “зелених тарифів”. Більшість країн застосовують також податкові пільги до виробників такої енергії.

Дмитро Борисов

www.gazeta.lviv.ua

Теги та ключові фрази
Відновлювальна енергія, Гра на нокіа аша 200 зла гідно, електроенергетика Польщі, ЄС - СТАВКА НА БІОМАСУ, електроенергетика єс 2010р
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
20.10.2010р.

Принцип роботи сонячної батареї 1

Різні сонячні елементи (фотоелементи) представляють собою електричні пристрої, які здатні перетворювати частину сонячного випромінювання (електромагнітного) в електричний струм. Кілька об'єднаних разом фотоелементів (фотоелектричних перетворювачів) становитимуть сонячну батарею

02.09.2010р.

Солнечный свет – самый перспективный источник электроэнергии для...

Севастополь является энергетически зависимым регионом, развитие которого определяется поставками электроэнергии извне. Значительные финансовые ресурсы Севастополя направляются на развитие электрогенерирующих областей Украины (Запорожской и Донецкой), которые поставляют в г. Севастополь электрическую энергию

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.