Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2704
29.05.2006р. |
“Теплу підлогу” легалізовано

Впровадження сучасних технологій залежить не тільки від техніки, а й від наявності законодавчого підґрунтя. Впродовж кількох років електрокабельна система опалення стояла поза законом – не було нормативних документів, які б регламентували вимоги до неї.
"Електротема" № 2 (34) 27 січня - 9 лютого 2004 року

Електрокабельна система опалення (далі ЕКСО) будинків з теплоакумуляційним ефектом належить до систем опалення нового покоління. Її можна використовувати у промислових та житлових будинках, що споруджуються та реконструюються. В ЕКСО використовується фізичний принцип теплостійкості будівельних конструкцій, що дає змогу створити електричні акумуляційні опалювальні панелі типу гріючої підлоги, забезпечують підтримку розрахункової температури повітря в опалювальному приміщенні на комфортному рівні. Температура повітря в цьому разі забезпечується за рахунок раціонального сполучення в робочому циклі протягом доби накопичення в будівельних конструкціях теплової енергії за період дії зонного пільгового тарифу на електричну енергію (час зарядки) і її віддачі в часи максимуму навантаження енергосистем (час тепловіддачі системи опалення).

Світовий досвід показує, що саме для країн з ринковою економікою характерне широке використання електроенергії для опалення. У Франції електроопаленням обладнано близько 40 % усіх будинків; в Іспанії, Німеччині, Фінляндії – близько 30 %. У Норвегії електроопалення є домінуючим видом опалення, і ним обладнано понад 80 % будинків. Широкий розвиток електроопалення знайшло в Канаді, а останнім часом його почали впроваджувати й в США. Подібна тенденція спостерігається в Білорусі, Казахстані й Росії.

Нині, незважаючи на всі передумови, які є для впровадження ЕКСО (ціни на теплову енергію перевищили світовий рівень, стан теплових мереж передаварійний, частка енергії, виробленої на атомних станціях, в енергетичному балансі країни велика, маневреність енергосистеми низька, нічні “провали” у графіках добового споживання електроенергії) ситуація в Україні діаметрально протилежна.

Враховуючи власний виробничий досвід з впровадження кабельних систем опалення та проаналізувавши закордонні нормативні акти та адаптуваши їх до умов України, за створення вітчизняної документації взялися фахівці НВП “Елетер” спільно з фахівцями ВАТ “Київпромелектропроект”, ВАТ “Київ ЗНДІЕП”, Інституту технічної теплофізики НАН України. Наслідком роботи колективу стали державні будівельні норми України “Електричні кабельні системи опалення”. Розроблені норми складаються з 14 розділів.

У розділі 1 “Сфера застосування” визначається сфера дії ДБН.

У розділі 2 “Основні поняття і положення” вводяться основні поняття про електричну кабельну систему опалення (ЕКСО), електричну кабельну систему опалення прямої дії (ЕКСО ПД), електричну кабельну систему опалення тепло акумуляційної дії (ЕКСО ТА) тощо. У цьому розділі зазначається, що в приміщеннях, де використовуються ЕКСО, рівень теплозахисту повинен відповідати вимогам чинних нормативних документів України або бути вищий за них.

У розділі 3 “Особливості температурного режиму приміщень з ЕКСО” розглядаються розрахункові температурні параметри повітря в приміщенні з ЕКСО, допустима температура підлоги. При цьому розглядається середня за часом, тобто середньодобова теплова потужність гріючої підлоги. Діапазон розрахункової температури повітря в приміщеннях з ЕКСО ТА - 17...20 °С, а коливання температури за час використання приміщення не повинні перевищувати ± 2,5 °С.

- У розділі 4 “Вибір параметрів секцій ЕКСО ПД” розглядається проектування ЕКСО прямої дії та ЕКСО “тепла підлога”.

- У розділі 5 “Вибір і оцінка параметрів ЕКСО ТА” розглядається конструкція та робочі режими теплоакумуляційної системи. Зазначено, що детальні розрахунки параметрів ЕКСО ТА, як правило, слід здійснювати на базі сертифікованих комп’ютерних технологій, з урахуванням впливу огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання і дії інших архітектурно-планувальних і режимно-експлуатаційних факторів на процес теплообміну в приміщенні.

Вводиться поняття крайової зони нагрівання, її ширини і температурного режиму. Розглядаються температурні режими теплоакумулюючого шару і граничні значення цих параметрів. Використовуються в основному усереднені за добу величини. Конкретні схемотехнічні рішення не нормуються. Нормується тільки якість підтримки при їхній допомозі параметрів експлуатаційних і аварійних режимів ЕКСО. Упорядковується використання безінерційних електроопалювальних приладів (електроопалювальних приладів безпосередньої дії), що поряд із граничною зоною нагрівання при відповідному схемотехнічному рішенні слугують для забезпечення автоматичного регулювання клімату в опалювальному приміщенні.

- У розділі 6 “Особливості конструкцій підлоги з нагрівальними кабелями” наведено типову п’ятишарову модель гріючої підлоги, для теплоакумуляційної ЕКСО. Розроблені моделі гріючих підлог для приміщень різного призначення. Наведено обмежувальні коефіцієнти багатошарових конструкцій підлоги. Розглянуто матеріали для прошарків гріючої підлоги.

- У розділі 7 “Вибір елементів ЕКСО” розглянуто вибір нагрівальних кабелів та питомої потужності для приміщень різного призначення.

- Розділ 8 “Автоматичне керування ЕКСО”. Саме автоматичне керування є ключовим поняттям для ЕКСО, тому що дає змогу забезпечити ті функціональні і енергозбережувальні характеристики електроопалення, які забезпечують перевагу ЕКСО ТА перед традиційними видами опалення. Автоматичне регулювання є обов’язковим. Визначається перелік вимірювальних і регульованих параметрів ЕКСО. Нормується розміщення датчиків.

Оскільки одна з головних складових енергозбереження ЕКСО – уникнення перегріву приміщення за рахунок використання автоматичної системи регулювання, то НД вимагає, щоб система теплоакумуляційного обігріву підлоги використовувалася тільки в сполученні з пристроями, що регулюють подачу електроенергії на електроопалення залежно від погодних умов і температури підлоги.

- У розділі 9 “Укладання нагрівального кабелю в будівельні конструкції” наведено правила укладання нагрівальних кабелів і методи контрольних випробувань.

- У розділі 10 “Електропостачання і електроживлення ЕКСО” визначено категорійність постачання ЕКСО та наведено рекомендації з побудови мережі електроживлення.

- У розділі 11 “Облік електроспоживання” зазначено, що ЕКСО ТА слід проектувати з використанням пільгових тарифів на електроенергію та обов’язковою установкою багатотарифних лічильників комерційного обліку на абонентських вводах.

- У розділі 12 “Електробезпека” розглянуто комплекс питань з електробезпеки ЕКСО.

- У розділі 13 “Енергозбереження” розглянуто спеціальні заходи із забезпечення енергозбереження.

- У розділі 14 “Пожежна безпека” розглянуто заходи із забезпечення пожежної безпеки.

- Крім того норми містять шість додатків, у яких наведено довідникові дані та приклади розрахунків, ЕКСО прямої дії та ЕКСО теплоакумуляційної дії.

Застосування розроблених норм дозволить забезпечити підтримку розрахункової температури повітря в приміщеннях на комфортному рівні за рахунок накопичення в будівельних конструкціях теплової енергії за період дії пільгового зонного тарифу на електричну енергію та позитивно вплине на вирівнювання графіку електричного навантаження енергосистеми України за рахунок використання електричної енергії переважно в нічний час.

Ігор КОВАЛЬ

Теги та ключові фрази
ДБН теплої підлоги, торг уа, вибір теплої підлоги, енергозберігаючий пристрій, поняття електроопалювальної установки, ЕКСО переваги, автоматичне регулювання теплих підлог, теплі підлоги норми, статичний перетворювач, норми для теплої підлоги
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.