Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5626
07.06.2006р. |
Від стовпа до розетки. Облаштування та експлуатація електроживлення власного будинку

Люди, що звикли до зручностей у міських квартирах, ставши власником заміського будинку, перш за все починають піклуватися про його електропостачання. Але якщо в міських умовах електропостачання житла виконане за всіма нормами і правилами, а самі електроприлади забезпечені надійним захистом, з розрахунком на споживачів, зовсім необізнаних з електротехнікою, то господарям заміських будинків нерідко доводиться самостійно піклуватися про це.
"Електротема" № 4 (36) 24 лютого - 8 березня 2004 року

І запрошують для влаштування електропостачання перших ліпших електриків. Такі випадкові `фахівці` не несуть відповідальності ні за виконання робіт, ні за їхні наслідки. Тому, перш ніж довіритися якому-небудь електрику, обов`язково постарайтеся довідатися, наскільки висока його кваліфікація і де він працює. Самому господарю теж бажано засвоїти елементарні ази і поняття електротехніки, розібратися в основних вузлах проводки і приладів.

Перш ніж братися до влаштування електропроводки, складіть її докладну схему. Схема допоможе правильно розташувати світильники, устаткування, раціонально прокласти дроти, визначити потрібну кількість матеріалу і деталей. При відсутності схеми під час монтажу щось прийдеться змінювати і переробляти, і це збільшить кількість стиків – а в кожному з них криється потенційна небезпека. Тому кожен стик виконуйте ретельно, надійно ізолюйте та розміщайте його в розподільній коробці.

При монтажі і ремонті електропроводки чи устаткування будьте уважні, щоб не ризикувати здоров`ям, а то й життям. Для роботи підготуйте потрібний інструмент. Простежте, щоб інструмент був справним.

Закінчивши монтаж проводки, перевірте перед вмиканням у мережу, чи відповідають запобіжники навантаженню. Якщо запобіжники вимикаються чи перегоряють, перед повторним вмиканням ще раз уважно перевірте всю ділянку робіт. Пам’ятайте, що самі по собі запобіжники не `горять`.

Електроживлення будинку починається від найближчого стовпа лінії електропередачі. Підніматися на цей стовп для підключення чи інших цілей може лише фаховий електрик. Підведення до будинку підключайте тільки після перевірки й опломбування лічильника.

Зазвичай до стовпа підходять три проводи: три фази і внизу четвертий - нульовий, п`ятий провід призначений для вуличного освітлення. У дачний чи садовий будинок, сумарна потужність електроспоживачів якого не перевищує 4 кВт на годину, вводять одну з трьох фаз, з урахуванням рівномірності розподілу навантаження. У виняткових випадках для потужного устаткування в будинок вводять трифазну лінію.

Дроти вуличної мережі і підведення до будинку з`єднують за допомогою пластинок з металу, який не піддається корозії, стиснувши їх болтами діаметром 6-8 мм. Головне, щоб з`єднання було досить надійним, адже воно залишиться недоступним для контролю і при несправності для його ремонту необхідно відключення всієї лінії.

За справність електропроводки від стовпа до будинку і у всьому господарстві відповідає його власник. Якщо відстань від стовпа до будинку не перевищує 25 метрів, досить двох мідних чи алюмінієвих дротів перерізом по 4,0 мм2. Ці дроти кріплять до фаянсових ізоляторів з натягом, з огляду на їхнє подовження (провисання) при підвищенні температури.* При більшій відстані між стовпом і будинком потрібно ставити проміжну опору. Дроти підвішуйте так, щоб від землі до них, у випадку провисання, було не менше 5 метрів. Якщо проводи не мають ізоляції, що витримує мороз, дощ і сонце, то між ними і гілками найближчих дерев має бути не менше 3 метрів.

Дріт від підведення до розрахункового лічильника прокладайте без стиків, у металевій, гумовій чи пластиковій трубі таким чином, щоб у будь-який час його можна було вільно витягати.

Після підключення дротів до клем на задній кришці лічильника представник енергопостачальної компанії вішає пломби і записує покази. Правильність роботи лічильника визначайте по обертах диска при визначеному навантаженні. Наприклад, на лічильнику зазначено, що 1 кВт/год дорівнює 1280 обертам. У цьому випадку при вмиканні однієї лампочки потужністю 100 Вт диск зробить один оберт за 30 секунд.

Підключення якихось електроприладів, оминаючи лічильник, навіть на короткий час, заборонене і розцінюється як розкрадання електроенергії. У подібних випадках складають акт і стягують вартість спожитої енергії разом зі штрафом. Тривалість незаконного користування енергією визначає комісія. Акт дійсний і при відмові споживача від його підписування.

Проводку в будинку після лічильника можна розділити на дві-три лінії по приміщеннях: кімнати, підвали, льох, господарські споруди чи за призначенням: освітлення, розетки для під`єднання електроприладів. На кожній лінії встановіть запобіжник будь-якої конструкції на 15 чи 20 А. У випадку `вибивання` запобіжника на одній лінії, інша залишиться під напругою. На кожну пару дротів однієї лінії встановіть пакетний вимикач. До речі, зараз випускаються готові електрощити з лічильниками, запобіжниками і вимикачами для різних схем проводки.

Вимикачі ставте на `фазні` дроти, визначаючи їх індикатором. Постарайтеся виконати сховану проводку, тому що відкрита частіше ушкоджується і до того ж збирає пил, що після вологого прибирання перетворюється в бруд. З`єднання проводів поміщайте в спеціальні розподільні коробки.

У льосі, де завжди вогко, будьте особливо уважні. Дріт від вимикача у верхнім приміщенні до світильника в льосі прокладайте в металевій заземленій трубі. Дроти до господарських будівель підвішуйте до закріпленого на ізоляторах і заземленого троса.

І пам’ятайте, що облаштування та експлуатація електроустаткування будь-якого об`єкта, у тому числі і приватного будинку, повинна здійснюватися відповідно до вимог «Правил користування електроенергією», «Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів» і «Правил техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів». Ці правила обов`язкові для всіх споживачів електроенергії.

Ігор КОВАЛЬ

* Примітки:

Відповідно до останнього оновлення Правил улаштування електроустановок, наводимо деякі уточнення:

Відповідно до п. 2.4.11 ПУЕ  На відгалуженнях до вводів в будівлі (споруди) необхідно застосовувати СІП (самоутримний ізольований провід). Усі жили СІП на відгалуженнях до вводів в будівлі повинні бути ізольованими

Відповідно до п. 2.4.2: СІП – скручені в джгут ізольовані жили, що не вимагають спеціального утримного троса... Ізоляція жил СІП повинна виготовлятися з матеріалу, стійкого до впливу зовнішнього середовища, та відповідати вимогам до непоширення горіння.

Згідно з п.2.4.13 переріз проводу для вводу в будівлю повинен бути не менше 16 мм2

СІП кріпится на опорах з допомогою спеціальної арматури без використання ізоляторів. Згідно з п.2.4.19 кріплення СІП необхідно здійснбвати з допомогою натяжних (анкерних) зажимів. Анкерні зажими повинні мати вкладиші з ізоляційного матеріалу, які запобігають пошкодженню ізоляції провода. З допомогою відгалужених зажимів, які проколюють ізоляцію СІП, виконують приєднання проводів вводу до магістральної лінії електроживлення. Відгалужені зажими повинні мати захисний ізольований кожух і встановлюються без зняття ізоляції з провода.

Примітки Вадима Кузьменка, керівника напряму СІП та монтажної арматури ЗАТ `ENSTO Україна`

Теги та ключові фрази
електроживлення від стовпа до автомата, схема проводки по хати, Чому на личильнику вибивае запобижник, облаштування та експлуатація, електро стовп, яка відстань від стовпа до будинку, облаштування електро розеток, схема електро проводки по хати, схема електропроводки по хати, ціни на приєднання СІП до ПЛ


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.