Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Енергоальтернативна ініціатива інженера-селянина
16.11.2018р.

Фаховий інженер Анатолій Стафійчук з села Бронниця,...

За 10 місяців експортовано електроенергії на $266 млн
16.11.2018р.

Україна у січні – жовтні 2018 року експортувала...

Планують цілком перейти на «зелену енергетику»…
15.11.2018р.

Іспанський уряд оприлюднив законопроект, відповідно...

До 2030 року виробництво електроенергії на світових ГЕС збільшиться на 50%
15.11.2018р.

В той час як сонячна та вітрова енергетика постійно...

Енергохаб Литви, Польщі й України забезпечить незалежність від Росії
14.11.2018р.

Створення Східноєвропейського енергетичного хабу...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4720
08.06.2006р. |
Захист від впливу блискавки

Розряди блискавок завжди були небезпечними для людини. Вони можуть, наприклад спричинити пожежу при прямому влученні в будинок чи лінію електропередачі.У цих випадках постраждає й електроустаткування.Більш того, якщо в минулі роки проблема його захисту вирішувалася встановленням правильно розрахованого і змонтованого блискавковідводу, то сьогодні цього вже недостатньо.
"Електротема" № 5 (37) 9-22 березня 2004 року

Удари блискавок у «рятівну» шину, прокладену на даху або біля будинку, чи навіть у землю на деякій віддалі від будинку все одно згубні. У першому випадку через індуктивний ефект в електричній мережі будівлі виникає імпульс перенапруги, у другому - стрибок напруги з`являється в підземних кабелях живлення.Сучасні машини й апаратура вимагають спеціальних засобів, що не допускають перенапруг в живильних мережах. Електронні прилади можуть бути цілком виведені з ладу імпульсами навіть невеликої амплітуди (лише кілька десятків вольт) тривалістю в кілька мікросекунд.

Захист від перенапруг, що виникають як при ударі блискавки, так і при роботі устаткування (комутація кіл, перешкоди тощо), гарантують обмежники Overstep серії OVR, які пропонує концерн ABB. При появі імпульсу перенапруги у фазному чи нейтральномупровіднику ці пристрої моментально «закоротять» його на землю. При цьому наявність обмежників не вплине на нормальну роботу електроустановки.

Головними елементами OVR є розрядник і варистор. Перший складається з двох електродів, розділених повітряним проміжком.Коли напруга піднімається вище визначеного граничного значення, між ними виникає розряд. Другий елемент - спеціальний резистор (варистор), опір якого знижується в міру збільшення напруги.Варистор обмежує перенапруги, які виникають досить часто від “далеких” ударів блискавок, а іскровий розрядник спрацьовує при прямому ударі, якщо перенапруга перевищує значення, що може пропустити варистор.

Основні параметри, що характеризують обмежники OVR, - це максимальний струм (за час експлуатації пристрій витримає його один раз) і залишкова напруга, що виникає на затисках при протіканні через обмежник імпульсу цього струму.

З урахуванням необхідності східчастого захисту, ABB пропонує серію трифазних та однофазних приладів, яка складається з моделей:

- OVR3 65 та OVR1 65, що витримують максимальний розрядний струм 65 кА при залишковій напрузі 2 кВ;

- OVR3 40 та OVR1 40, що розраховані на 40 кА при 1,2 кВ;

- OVR3 15 та OVR1 15 - на 15 кА при залишковій напрузі 1,2 кВ.

Конструктивно це пристрої з 4 чи 2 стандартних модулів (70 мм чи 35 мм відповідно),які монтуються на DIN-рейку. Є в серії і вузька одномодульна модель OVfVTEL, призначена для захисту телефонної апаратури чи ліній передачі даних з напругою від 48 до 200 В постійного струму.У цього пристроя максимальний розрядний струм дорівнює 10 кА, а залишкова напруга не перевищує 300 В.

Обмежники системи Overstep мають два варіанти виконання: цільнокорпусні та із змінними вставками (додатковий індекс «Р» у маркуванні). Вставки дозволяють продовжити життя всього пристрою і заощадити при експлуатації, тому що при «згорянні» не доведеться змінювати весь виріб цілком.

Для індикації робочого стану пристрою слугує невелике віконце на передній панелі: коли прилад утрачає працездатність, воно перекривається червоною шторкою. Механізм дії дуже простий - при високій температурі варистора розплавляється паяне з`єднання пружинного контакту, і він відходить, переміщаючи шторку.

У моделях OVR3 65 і OVR1 65 передбачене резервування системи Overstep- вони містять два паралельно з`єднаних варистори. Коли один з них виходить з ладу, шторка закриває половину віконця. Якщо «згоряє» і другий, то вона перекриває віконце цілком.З одним варистором, що залишився, захисна здатність ослаблена, і тож можливе несвоєчасне спрацьовування - такий прилад потребує заміни.

Споживач має бути завжди упевнений в активності захисту. Для зручності контролю фахівці ABB пропонують додаткову приставку OVR/SIGN.Вона складається з двох блоків: випромінювача світла, який встановлюють на DIN-рейку ліворуч від контрольованої групи приладів (до 15 модулів), і приймача, який розташовують праворуч. У всіх обмежників OVR є наскрізний отвір, паралельний рейці. Коли всі прилади працездатні, промінь світла проходить безперешкодно до приймача, якщо хоч один OVR виходить з ладу, шлях променю перекривається - OVR/SIGN замикає контакти, включаючи оптичну чи звукову сигналізацію.

Розглядаючи проблему з технічної й економічної точок зору, компанія ABB пропонує методику вибору параметрів обмежників з урахуванням конкретної ситуації, тобто, насамперед, імовірності грозових розрядів у даній місцевості, типу устаткування, що захищається, і його вартості. Перший фактор для Європи визнаний дуже важливим, оскільки по числу ударів блискавки на квадратний кілометр вона належить до зони максимального ризику.При виборі номіналу OVR враховують величину імпульсної перенапруги, що витримує устаткування.Для побутових пристроїв вона дорівнює 2,5 кВ, і для їхнього захисту найкраще підходять обмежники OVR3 15 і OVR1 15 із залишковою напругою 1,2 кВ (імпульс, що надходить на прилади, не повинен перевищувати 0,9 від величини напруги, яку вони здатні витримати. Чим він менше, тим більше припустима довжина лінії, що захищається.)

У багатьох випадках застосовують ешелонований захист.Наприклад, якщо на будинку чи в радіусі 50 м від нього встановлено блискавковідвід, необхідно на першому рівні застосовувати обмежник перенапруги з максимальним розрядним струмом не менш 65 кА.

Що стосується третього визначального фактора - вартості устаткування, що захищається, то для Європи з її високим ризиком грози пропонована методика рекомендує в будь-якому випадку обов`язкове встановлення обмежників перенапруги. Зрозуміло, йдеться не про праску, а про більш серйозну побутову техніку, радіоапаратуру, комп`ютери.До речі, якщо врахувати, що поява імпульсів у мережі електроживлення можлива і від неякісного комутуючого устаткування, помилок електриків і ряду інших причин, то необхідність застосування OVR є очевидною.

У широко розповсюдженій, але застарілій схемі TN-C обмежник установлюють між фазами і PEN-провідником, що поєднує функції «нейтралі» і «землі».У сучасній схемі TN-S нейтральний і захисний провідники роз`єднані, так що OVR потрібно розміщати між фазами і кожним з них.Крім того, необхідний додатковий обмежник між «нейтралю» і «землею». Він буде охороняти від руйнівних наслідків появи перенапруги на «землі».За матеріалами АВВ

Теги та ключові фрази
захист від впливу близкавки, чи впливає комп'ютернатехніка на удари блискавки, впливу блискавки, Вплив блискавки на електропередачi, новие чити до копателей онлайн вона наприклад бесмертие, блискавка скачати презентацію, Захист від блискавки людині, блискавка захист, розряд блискавки вольтаж, Основні параметри блискавки
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.