Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3331
01.06.2007р. |
EIB - стандарт для мереж керування будинком

У концепції й технічній реалізації інтелектуального будинку важливим є те, яким чином пристрої, що керують різними інженерними системами будинку, передають інформацію про стан цих систем і як отримують команди. Для цього використовується середовище передачі інформації - польова шина (fieldbus). Всі польові шини характеризуються розподіленою архітектурою. Топологія, протоколи передачі даних, фізичне середовище передачі інформації відрізняються в різних виробників. Зазвичай, ці технічні принципи закладаються на етапі розробки інтерфейсу залежно від завдань, для яких створюється система. При створенні міжнародних стандартів для інтелектуального будинку (ISO 16484) як польова шина були рекомендовані стандарти - EIB і LON. Зупинимось детальніше на першому.
"Електротема" № 1 (57) 2005 року

Просто й наочно

У 1990 році провідні європейські електротехнічні фірми об`єдналися для створення протоколу, що повинен був забезпечити енергозбережувальні, безпечні й надійні алгоритми керування інженерним устаткуванням будинку. Створена спільними зусиллями компаній мережа EIB вирізняється простотою, наочною ієрархічною структурою, створеною спеціально для схемотехніки будинків. Вузли мережі поєднуються в лінії, зони й ділянки. Лінії відокремлюються одна від одної за допомогою комутаційного пристрою. Кожна з 15 можливих ділянок, своєю чергою, розгалужується на виході на 15 ліній. Кожна лінія може містити 256 пристроїв. Тобто максимально можлива кількість пристроїв, підключених в одному проекті, становить 57 600. Класичне з`єднання пристроїв відбувається за допомогою двопровідної лінії. Швидкість обміну інформацією - 9600 біт/с, максимальна довжина кабелю (без регенерації сигналу) не повинна перевищувати 1000 м, причому максимальна відстань між двома вузлами повинне бути не більше 700 м. Основний тип кабелю мережі - кабель марки J-Y(ST) 2 x 2 x 0,8; який відповідає стандарту DIN VDE 0815. Доступ до середовища передачі забезпечується за протоколом CSMA/CA.

Обмін інформацією відбувається за допомогою інформаційних кадрів (телеграм). Один інформаційний кадр містить контрольне поле, поле адреси, 1-16 байтів даних, а також 1 байт захисту інформації. У мережі EIB адресатами можуть бути окремі пристрої, групи пристроїв або всі пристрої водночас. Варто розрізняти фізичну й групову адресацію. Фізична адресація однозначно ідентифікує пристрій у системі. Щоб забезпечити роботу пристрою EIB у системі, необхідно запрограмувати його фізичну адресу. Після зазначення адреси (це може робитися попередньо до монтажу на об`єкті) пристрій можна однозначно ідентифікувати, звернутися до нього й одержати конфігураційні дані (параметри, групова адреса).

Далі починається взаємодія пристроїв на шині. Наприклад, зчитуючи положення вимикача, можна керувати освітленням або температурою в приміщенні. Таким чином, наприклад, ідучи з будинку можна вимкнути джерела світла у всіх кімнатах і перевести опалення в черговий енергозбережувальний режим, тобто створювати й забезпечувати різні сценарії проживання в будинку.

Ідею EIB реалізовували електротехнічні компанії, тому нові пристрої насамперед легко вбудовувалися в керування світлом, приводами жалюзі тощо. Нині номенклатура виробів покриває всі можливі застосування для різних інженерних систем. Піонери EIB (компанії ABB, Gira, Siemens) випускають керовані термоголовки, кімнатні термостати, погодні станції, датчики протікань, вологості тощо. Виробники інженерного обладнання мають у номенклатурі своїх виробів керуючі модулі EIB для підключення обладнання в єдину інтеграційну мережу будинку. Наприклад, компанія Buderus у складі керуючої системи для котлів Logomatic розробила спеціальний вузол FM446, що підключається безпосередньо на шину EIB. Практично всі провідні компанії застосовують подібні рішення для інтегрування свого обладнання у єдину систему.

Програмне забезпечення ETS

Одна із причин успіху EIB криється в концепції інструментального програмного забезпечення ETS (EIB Tool Software). Від самого початку розробкою програмного забезпечення й обслуговуванням ETS займалася одна організація - некомерційна асоціація EIBА (European Installation Bus Association). При цьому фірми - члени асоціації EIBA можуть брати участь в обговоренні специфікації, особливо ті, що займаються новими розробками, які вносять зміни в ETS. Офіційне придбання програми ETS - одна з умов отримання статусу EIB Partner для фірми, що застосовує EIB у своїх проектах. Такий підхід зумовлений тим, що якби кожна компанія почала розробляти власні програми для своїх пристроїв, то в підсумку вони могли б виявитися несумісними, а отже їх проблематично об`єднати в одному проекті.

Впроваджений проект EIB не вимагає зовнішнього втручання й контролю й може працювати взагалі без засобів візуалізації (комп`ютера диспетчера). Але програми, за допомогою яких можна це реалізувати, є, і деякі з них рекомендовані EIBA (наприклад, програма Win Switch компанії Aston Gmb). Однак, можливості цих програм досить обмежені, і це нормально, адже EIB - це польова шина, і вона повинна інтегруватися в систему більш високого порядку. Саме така інтеграція передбачається стандартом ISO. На верхньому рівні є BACnet, є загальна система SCADA, що контролює й керує всіма пристроями в будинку. Проте система диспетчеризації будинку може бути побудована тільки на пристроях EIB. Інтеграційним протоколом є BACnet. Цей протокол зв`язку сприяє здешевленню й інтеграції систем (з 2003 року протокол BACnet став міжнароднимстандартом ISO 16484 -5). Попри все інше, такий підхід дозволяє гнучко розвивати й удосконалювати систему керування будинком.

Популярність і успішність протоколу EIB сприяла об`єднанню на базі асоціації EIBА трьох систем:

- BatiBus Club International (BCI);

- European Installation Bus Association (EIBA);

- European Home Systems Association (EHSA).

Заявлена мета нової асоціації KONNEX - просування (під ім`ям KNX) «єдиного стандарту» застосування польової шини керування для монтування як домашніх, так і адміністративних об`єктів.

Специфікації KONNEX більш масштабно прописали застосування EIB у різних ситуаціях. У цих специфікаціях обумовлюється 3 різних режими конфігурування й 4 можливі середовища передачі інформації.

Режими конфігурування KNX:

Системний режим S-mode (system mode) - спосіб конфігурації, призначений для створення професійно навченими інсталяторами системи керування будь-якої складності. Усі компоненти системи S-mode з`єднуються в мережу й адресуються за допомогою ETS для планування (проектування), конфігурування й обміну даними усередині системи. За допомогою ETS кожний компонент може бути запрограмований відповідно до певних вимог. Режим S-mode має високий ступінь гнучкості системи й видів зв`язку.

Простий режим E-mode (easy mode)- спосіб конфігурування, призначений для інсталяторів, що пройшли попереднє базове навчання, для створення рішення з обмеженим набором функцій порівняно з S-mode. Компоненти системи Е-mode попередньо запрограмовані, параметри пристроїв виставлені за замовчуванням. За допомогою найпростішого конфігуратора кожний компонент може бути перепрограмований, це здебільшого стосується встановлення параметрів пристроїв і програмування каналів зв`язку. Є можливість об’єднати в мережі KNX компоненти систем Е-mode і S-mode. Загальний програмний засіб ETS дозволяє з`єднувати ці компоненти в єдине ціле й навіть робити зміну початкових налаштувань.

Автоматичний режим А-mode (automatic mode)розроблено спеціально для побутового застосування. Наприклад, домашня інсталяція у випадку придбання готового комплекту системи керування. Компоненти системи А-mode автоматично сконфігуровані таким чином, щоб адаптувати окремі пристрої (це можуть бути будь-які побутові прилади й домашня електроніка) для зв`язку один з одним у єдиній мережі. Кожний компонент складається з фіксованого набору параметрів і інструкцій з того, як обмінюватися інформацією з іншими компонентами системи А-mode. Ці пристрої також можуть бути інтегровані в єдину мережу KNX, загальний програмний засіб ETS може об`єднати А-mode з компонентами систем Е-mode і S-mode з метою побудови загальної системи керування.

Середовище передачі інформації.

Крім трьох методів конфігурації, стандарт KNX описує кілька видів комунікаційних середовищ. Кожне інформаційне середовище може використовуватися в сполученні з одним або декількома методами побудови конфігурацій, що дозволяє вибирати оптимальне сполучення, залежно від сегмента ринку й місця застосування.

Кручена параТР-0 (twisted pair, type 0). Комунікаційне середовище, кручена пара, швидкість передачі 4800 біт/с - було взято з технології BatiBus. Сертифікована продукція KNX розроблена для середовища, що функціонує на тій же шині, що й сертифіковані пристрої технології BatiBus, однак ці пристрої не можуть обмінюватися інформацією один з одним.

Кручена пара ТР-1 (twisted pair, type 1). Комунікаційне середовище, кручена пара, швидкість передачі 9600 біт/с - було взято з технології ЕIВ. Сертифіковані пристрої ЕIВ і продукція, сертифікована в рамках стандарту KNX, розроблені для цього типу середовища, можуть обмінюватися інформацією й функціонувати на одній і тій же шині.

Шина живлення РL-110 (power line, 110 кГц). Комунікаційне середовище, силова лінія (шина живлення), швидкість передачі 1200 біт/с - було також узято з технології ЕIВ. Сертифіковані пристрої ЕIВ/РL-110 і продукція, сертифікована в рамках стандарту KNX, розроблені для цього виду середовища, можуть обмінюватися інформацією один з одним, розташовуючись у єдиній електричній розподільній мережі.

Шина живлення РL-132 (power line, 110 кГц). Цей тип комунікаційного середовища, силова лінія (шина живлення), швидкість передачі 2400 біт/с використовується в технології EHS. Пристрої, сертифіковані в KNX для даного середовища, і сертифіковані компоненти EHS можуть працювати разом, але не можуть обмінюватися інформацією без перетворювача протоколу.

Радіочастота RF (Radio frequency - 868 Мгц). Дане комунікаційне середовище, радіочастотний канал, швидкість передачі 38,4 кбіт/с було розроблено в рамках роботи над стандартом KNX.

Олександр ПАВЛОВ.

Теги та ключові фрази
свати 6 песня з видивом про хлеб скачать, proposition detail 11500, лб, BCI зєднання електроніка, Мережа EIB, розробка системи керування будинком, приборы искать скрытую проводку, приборы обнаружения скрытой проводки, прибор поиска скрытой проводки, для поиска проводки


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.