Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3332
04.06.2007р. |
Життєдайне люмінесцентне світло

Як відомо, оптичне випромінювання (ультрафіолетове, видиме інфрачервоне) має значний фізіологічний вплив на організм людини. Денне світло для людини є найкориснішим, бо впливає на різні процеси життєдіяльності: обмін речовин в організмі, фізіологічний розвиток, здоров’я тощо. Але життєдіяльність людини триваєі за відсутності денного освітлення, коли на зміну йому приходить штучне освітлення.
"Електротема" № 1 (57) 2005 року

Протягом багатьох років для освітлення житлових приміщень використовувались (і використовуютьсядо нині) переважно лампи розжарювання – теплове джерело світла, спектр якого за складом відрізняється від денного світла повною відсутністю ультрафіолету. Крім того, лампи розжарювання малоефективні, їх коефіцієнт віддачі становить тільки 6-8%, а термін експлуатації не більший за 1000 годин, а тому високий технічний рівень освітленості такими лампами забезпечити неможливо. Тож цілком закономірною є поява люмінесцентних ламп – розрядних джерел світла, які мають у 5-10 разів більшу світловіддачу і у 8-15 разів більший термін експлуатації, ніж лампи розжарювання.

Попри різні технічні труднощі, інженери створили спеціальні люмінесцентні лампи для житла –практично цілковито ідентичні за зовнішнім виглядом та габаритами лампам розжарювання і при цьому мають значні переваги – компактність, передача кольору, простота обслуговування та економічність.

Звичайна лампа розжарювання 92-94% електричної енергії перетворює у тепло, і тільки 6-8% у світло, тоді як компактна люмінесцентна, створюючи такий же світловий потік, споживає електроенергії на 80% менше. Отже ефективність заміни ламп розжарювання на люмінесцентні очевидна.

Завдяки своїм фізичним особливостям люмінесцентні лампи мають ще одну важливу перевагу – можливість створення світла різного спектрального складу: теплий, білий, тепло-білий, холодно-білий, природній, денний, що значно збагачує кольорову палітру домашнього інтер’єру. Не випадково існують спеціальні рекомендації з вибору типу люмінесцентних ламп (кольору світла) для різних сфер застосування.

У спеціальних освітлювально-випромінювальних люмінесцентних лампах є можливість контролювати ультрафіолетове випромінювання, що дозволяє вирішувати проблему браку освітленості у міських приміщеннях. Наприклад, спектр випромінювання деяких люмінесцентних ламп наближений до сонячного і насичений точно дозованим ближнім ультрафіолетом. Такі лампи використовуються для освітлення житлових, адміністративних і громадських приміщень при недостатній кількості природного світла, а також для опромінювання. Так, наприклад, у деяких містах Півночі лампи рекомендовані місцевими департаментами охорони здоров’я для освітлення офісів, дитячих закладів, оскільки компенсують брак природного освітлення в умовах полярної Півночі.

Також випускаються спеціальні люмінесцентні лампи, призначені для прийняття “сонячних ванн” у приміщеннях. При користуванні такими лампами слід дотримуватись певних вимог, які зазначає виробник опромінюючого обладнання.

Таким чином, люмінесцентні лампи забезпечують достатню освітленість, о отже зберігають зір, зменшують втому, підвищують працездатність та підіймають настрій, крім того, спектральний склад їх випромінювання легко варіюється а кольором. Природа газового розряду така, що будь-які люмінесцентні лампи мають незначну частку ближнього ультрафіолету. Відомо, що при передозуванні навіть природним сонячним світлом можуть виникнути неприємні явища (надлишкове ультрафіолетове опромінення може призвести до захворювань шкіри, пошкодження зору тощо).

Порівнявши дію на людину природного сонячного та штучного люмінесцентного випромінювання, стає зрозумілим, наскільки необґрунтованим є припущення щодо шкоди люмінесцентних ламп. У місті Давос (Швейцарія) було проведено дослідження, яке показало, що робота протягом року (240 робочих днів по 8 годин щодня) при штучному освітленні люмінесцентними лампами холодно-білого світла з рівнем освітленості 1000 лк (що у 5 разів перевищує оптимальний рівень освітленості у житлових приміщеннях) відповідає перебуванню людини просто неба. Слід зазначити, що реальні умови роботи бувають і у десятки разів гіршими.

Традиційні лінійні трубчаті люмінесцентні лампи, підключені до мережі за допомогою електромагнітного пускорегулювального апарату (який переважно застосовується у світильниках), створюють світло, яке не є постійним у часі, ц так зване “мікропульсуюче” світло, тобто, наприклад, при частоті змінного струму 50 Гц перезапалювання лампи здійснюється 100 разів щосекундно. І хоча ця частота вища за критичну частоту для ока, і, відповідно, мерехтіння освітлення людиною не відчувається, пульсація освітлення при тривалій дії може негативно впливати на людину, викликаючи підвищену втому, зниження працездатності, особливо при виконанні напружених зорових робіт: читання, робота за комп’ютером тощо. Ось чому однолампові світильники з лінійними лампами рекомендується використовувати у житлових приміщеннях. У багатолампових світильниках така особливість роботи ламп практично відсутня, але такі світильники достатньо громіздкі, й незручні для місцевого (робочого) освітлення. Тому для традиційного освітлення житла люстрами, настінними та іншими світильниками доцільно застосовувати компактні люмінесцентні лампи. Вони укомплектовані спеціальними електронними пускорегулювальними апаратами, які зводять до мінімуму шкідливу дію пульсацій світлового потоку (тому що підвищують частоту струму живлення у 10-100 разів).

Чи існують певні особливості експлуатації світильників з люмінесцентними лампами?

Так, існують.У лампу для її роботи вводиться крапля ртуті – 30–40 мг (у компактних люмінесцентних лампах – 2–3 мг, а у деяких типах компактних люмінесцентних ламп ртуті у чистому вигляді практично немає – вона перебуває у зв’язаному стані). Для порівняння: у звичайному термометрі вміст ртуті становить 2 мг рідкого металу. Тому, якщо лампа розіб’ється, слід ретельно зібрати та видалити ртуть, як це робиться у випадку з термометром.

Люмінесцентні лампи – це не тільки економічне джерело світла. Правильне освітлення люмінесцентними лампами має багато переваг перед традиційними: рівномірність розподілу світлового потоку, менша яскравість і значно менше виділення тепла.

Підготував Юрій ІВАНОВ.

Теги та ключові фрази
люмінесцентне світло, тепле люмінесцентне світло, природне люмінесцентне джерело світла, люминесцентне свитло, оладнаня для освітленя та опромінення, підключення люм, природне люмінесцентне джерело світла, люмінесцентне світло, експлуатація світильників з люмінісентними лампами, виробник люмінесцентних світильників Україні
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.