Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2671
12.06.2007р. |
Провідник-захисник

У процесі створення нових та реконструкції старих систем електропостачання будівель доводиться впроваджувати три- та пятипровідну системи підключення електрообладнання. Фактично до фазного та нульового провідників додається нульовий захисний провідник (РЕ), який застосовується для захисту від ураження електричним струмом.
"Електротема" № 1 (57) 2005 року

Контур захисного провідника (PE) будинку виконує кілька функцій:

- відводить аварійні струми в землю, дозволяючи функціонувати пристроям захисту від надструмів;

- відводить струми витоку в землю;

- слугує сигнальним орієнтиром для з`єднаного між собою комп`ютерного обладнання;

- забезпечує електромагнітну сумісність (ЕМС);

- відводить шуми від фільтрів радіочастот та інших пристроїв у землю.

Дуже часто захисний провідник встановлюють так, ніби він виконує тільки захисну функцію, без огляду на інші.

Аварійні струми. Функція відводу в землю аварійних струмів не викликає питань. Важливим тут є абсолютне значення опору заземлюючого електрода, опір петлі джерело – кабель – захисний провідник.

Струми витоку. Функції відводу струмів витоку приділяється менше уваги. Причиною струмів витоку переважно є мережеві фільтри, встановлювані з метою зниження радіочастотних перешкод, однак, незважаючи на малі величини струму витоку від кожного джерела, їхнє сумарне значення може виявитися більшим, ніж очікувалося. Джерелом таких струмів є паралельно встановлені ємності, а отже, величини таких паразитних напруг можуть становити до половини номінальної напруги живлення. Зазвичай таке джерело заземлюється з`єднанням із захисним провідником. Якщо ділянка такого провідника виявиться гальванічно ізольованою, у ній виникне потенціал, рівний половині номіналу напруги живлення. Значення сили можливих струмів при цьому будуть залежати від декількох змінних, однак вони можуть сягнути й перевищити смертельний рівень.

Відповідно, цілісність захисних заходів покращиться, якщо будуть прокладені дублюючі захисні провідники. Один з них – основний – може бути механічно надійний провідник, а в якості дублюючих можуть використовуватися металеві ринви, армування кабелів та інші металеві елементи. Зрозуміло, слід приділяти увагу надійності з`єднань механічних елементів.

Загальна опорна поверхня для інформаційних систем. Щоб захисний провідник виконував роль опорної поверхні (землі), потрібен дуже низький опір у широкому діапазоні частот. У цьому випадку складність полягає в системності, – тобто у значному діапазоні частот на всій довжині будинку, у тому числі на будь-якій окремо взятій ділянці, різниця потенціалів між будь-якими двома точками повинна дорівнювати нулю. На практиці завдання не може бути вирішене повністю: різниця значення потенціалів повинна бути досить низькою, щоб не викликати збоїв у роботі обладнання. Багато інформаційних та інших систем використовують принцип різниці в значеннях напруги як основу свого функціонування (наприклад, RS 485), але витримують досить значні коливання «зразкової» напруги до декількох вольтів. А більше старі стандарти, як от RS 232 і IEEE 1284, значних коливань не допускають.

Синфазна система – використовує один провідник для корисного сигналу й інший для повернення в землю. Зрозуміло, що будь-який потенціал між точками місцевого з`єднання із землею змінить якість сигналу аж до припинення його розрізнення пристроями розпізнавання (демодуляторами, декодерами тощо).

У диференціальній системі використовуються два сигнальних провідники, й інформація передається шляхом зміни напруги між ними. Теоретично обладнання одержувача інформації має бути чутливим тільки до змін напруги на основних сигнальних провідниках і нечутливим до загальної напруги (середня напруга на сигнальних провідниках). На практиці цього домогтися не вдається, й зміни загальної напруги теж підлягають контролю, але зовсім в інших масштабах, ніж для синфазних систем.

Відношення диференціальної чутливості до загальної називається коефіцієнтом ослаблення синфазного сигналу CMRR (КОСС) і виражається в децибелах. Для більшості напівпровідникових виробів значення КОСС високі в спектрі низьких частот і різко знижуються зі зростанням частоти. Інакше кажучи, незважаючи на те, що диференціальні системи допомагають знизити рівень сигнальних перешкод, не слід забувати про захисний провідник.

Отже, при проектуванні й монтажі інтерес становить не просто опір захисних кіл, а безперервність низьких величин опору як у просторі, так і в широкому спектрі частот.

Електромагнітна сумісність. Будь-яке електронне або електроустаткування є джерелом електромагнітного випромінювання й при цьому чутливе до нього. Для нормального функціонування сумарний рівень випромінювання повинен бути нижчим, ніж пороги чутливості кожного окремого виробу, що призводить до аномального функціонування через вплив такого випромінювання. Для цього обладнання проектується, виготовляється й випробовується відповідно до стандартів з метою зниження рівня електромагнітного випромінювання й водночас підвищення стійкості до його впливу. Визначення ЕМС дається, наприклад, у стандартах МЕК 61000.

Раніше в системах заземлення воліли використовувати об`єднані за призначенням кола – заземлення інформаційних систем, заземлення освітлювальних, силових та інших кіл. Нині цей принцип застосовується рідко. Міжнародні стандарти пропонують єдину систему заземлення, тому «чиста» і «брудна» системи заземлення трапляються дедалі рідше.

Концепція загальної (єдиної) системи заземлення на практиці означає, що захисні провідники (PE), паралельні заземлювачі, екрани, сітки, армування силових кабелів взаємоз`єднані. Частиною системи є провідні елементи конструкції будинку, металеві трубопроводи. В ідеалі проводи й кабелі повинні вводитися в зону в одній точці, де всі захисні й заземлюючі провідники будуть гальванічно з`єднані.

Для зниження впливу перешкод на обладнання заземлюючі петлі між екранами кабелів та інших елементів повинні бути короткими. Провідні елементи будинку мають виконувати роль дублюючих (паралельних) захисних провідників, у тому числі для силових та інформаційних кіл.

Фальшпідлога з мідною сіткою під нею (елементарне вічко не більше 1,2 м), з`єднаною із загальною системою вирівнювання потенціалу в багатьох точках, слугує гарною опорною (нуль-потенційною) поверхнею. З інтервалами в 6 м у межах фальшпідлоги сітка повинна з`єднуватися з накладеним кільцем з міді перерізом 50 мм2. Відстань між сигнальним і силовим провідниками має бути не менш 20 см, а перетинатися вони повинні під прямим кутом.

Система заземлення будинку або об`єкта дуже важлива для нормального функціонування електричної інфраструктури. При проектуванні й монтажі системи заземлення варто враховувати безліч різних завдань і критеріїв. Зазвичай дешевше врахувати всі фактори й створити оптимальну або близьку до неї систему на початковому етапі - проектування й будівництва з урахуванням перспективи життєвого циклу будинку або об`єкта, оскільки ціна наступних змін може виявитися надзвичайно високою.

Підготував Валерій МЕДВІДЬ.

Теги та ключові фрази
Провідника пароль, що тке провідник pe, скачать драйвер мережевого обладнання до g580, провідник pe, вплив радіочастотних перешкод на кабель, нульовий провідник використовується для, торг уа, Особиста гігіена процюючих з мінеральними добрива, як використовують провідники у практиці, заземлюючи провідникі.


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.