Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

12447
12.09.2007р. |
Світло в акваріумі – джерело життя і краси

Освітлення акваріуму – один з найважливіших факторів, що визначає його стан як біологічної системи. Освітлення визначається трьома основними параметрами: яскравість (сила світла), тривалість, спектральний склад. Кожен з цих показників для акваріумних рослин і тварин зазвичай дуже важливий, оскільки переважна більшість зних тропічного походження, тож для них тривалість дня не залежить від пори року і становить 12 годин.
"Електротема" № 5 (61)

Біологічні умови акваріуму забезпечуються як природним, так і штучним освітленням, джерелами якого можуть бути звичайні лампи розжарювання і люмінесцентні лампи. Кожен тип має свої переваги та недоліки. Звичайні лампи розжарювання посилюють ріст рослин і увиразнюють забарвлення мешканців акваріуму. Лампи розжарювання можна використовувати передусім для освітлення невеликих акваріумів. При освітленні більшого об’єму необхідно враховувати те, що лампа розжарювання більшу частину електричної енергії перетворює у теплову (тобто має невеликий коефіцієнт віддачі), тому такі лампи не годяться для холодноводних акваріумів. Отже, акваріуми середнього і великого об’ємів рекомендується освітлювати люмінесцентними джерелами. Це світло має більш насичений спектр, необхідний для росту рослин.

Розташування ламп має вирішальне значення для оптимального використання світла. При цьому слід враховувати такі вимоги:

- джерело світла має розташовуватись якомога ближче до поверхні води;

- світлові промені повинні падати на акваріум зверху і спереду. Бокову підсвітку можна застосовувати тільки як доповнення до основного освітлення;

- джерела світла повинні розміщуватись у відбивачах, захищаючи очі спостерігача від прямого потрапляння променів.

Інтенсивність освітлення може бути різною, це залежить від розташування акваріуму. Якщо природне освітлення достатнє, а штучне використовується тільки увечері, то це питання стає другорядним. При тривалому освітленні штучним освітленням, його інтенсивність легко визначити через деякий час, по росту рослин і розвитку водоростей. Необхідна сила світла залежить від розмірів акваріуму, особливо його висоти, і від прозорості й забарвлення води.

Акваріумні лампи. Найбільше розповсюдження нині мають люмінесцентні лампи, які вирізняються високою економічністю порівняно з іншими типами. Так, наприклад, для створення світлового потоку 1300 лм необхідна лампа розжарювання потужністю 100 Вт, натомість той самий з ефект можна отримати, використавши люмінесцентну лампу 18 Вт. Довгаста форма цих ламп особливо надається для освітлення великої площі, а низька тепловіддача робить їх придатними для закритих акваріумів.

Люмінесцентні лампи наповнені парами ртуті і сумішшю інертних газів при відносно низькому тиску. Їх принцип базується на випромінюванні світла електрично збудженими атомами газу. Близько 60% випромінюваної енергії переходить у діапазон ультрафіолетових хвиль, а решта перетворюється у тепло. Тому внутрішня поверхня трубки покривається люмінофором, який перетворює ультрафіолетове випромінювання у видиме світло без суттєвих втрат потужності.

Для експлуатації таких ламп потрібен стартер і дросель. Стартер створює пускову напругу, яка необхідна лампі у момент вмикання. Одразу після вмикання у лампі протікає розряд високої напруги, який може зруйнувати її за короткий час. Тому потрібен дросель для обмеження цієї напруги. Дроселю необхідна власна потужність (у звичайній конструкції становить 20% потужності лампи). Ламповий патрон люмінесцентної лампи має бути захищений від вологи, оскільки може виникнути коротке замикання.

Потужність люмінесцентних ламп рекомендується вибирати з розрахунку 0.5 Вт на 1 л води акваріуму. Слід зазначити, що різні типи ламп однакової потужності дають різні світлові потоки, тому величина 0.5 вважається усередненою.

Серед люмінесцентних акваріумних ламп найбільш розповсюджені лампи фірми Hagen:

Sun-Gloмають збалансований спектр, білий колір освітлення, температурою 4200 К, що приблизно на 1000 градусів нижче від показників природного світла. Лампи використовуються у прісноводних акваріумах для покращення росту рослин;

Aqua–Gloсприяють утворенню хлорофілу А та В, випромінюють рожево-фіолетове світло температурою 18000 К. Для більш раціонального використання ці лампи рекомендується застосовувати разом з лампами типу Sun-Glo, Flora-Gloабо Life-Glo;

Flora – Gloвипромінюють м’яке рожеве світло температурою 2800 К. Рекомендуються для освітлення переднього плану акваріумів і увиразнення забарвлення риб;

Power–Gloмають у складі спектру значну частину синього кольору. Застосовуються у морських акваріумах або в акваріумах без рослин;

Life–Glo– мають вбудований рефлектор, який підвищує ефективність освітлення до 170%. Лампи випромінюють яскраве біле світло, яке спрямовується рефлектором, при цьому температура становить 6700 К, що на 1000 К перевищує показники природного освітлення. Застосовуються для акваріумів з цихлідами, морською водою і у тераріумах.

Металогалогенні лампи. Особливістю цього типу ламп є точковий характер світла. Набір люмінесцентних трубок дає розсіяне освітлення, більшість променів потрапляють у воду під гострим кутом, частина відбивається від водної поверхні: чим більша різниця від прямого кута, тим більше відбивання. Решта променів, пройшовши воду і рухаючись у напрямі вздовж поверхні, затухає після декількох відбивань. В результаті до дна доходить тільки незначна частина світла.

Металогалогенний прожектор дає спрямоване світло, яке падає майже перпендикулярно. У результаті коефіцієнт затухання у воді суттєво нижчий. Спрямований характер металогалогенного світла суттєво змінює зовнішній вигляд акваріуму. На відміну від плоского безтіньового світла люмінесцентного джерела світла, отримується рельєфна підсвітка з глибокими і чіткими тінями. Металогалогенне освітлення доцільно застосовувати для відкритих акваріумів.

Флуоресцентні лампи. Цей тип ламп найбільше годиться для освітлення акваріумів. Вони дають м’яке розсіяне світло, у якого відсутній ефект пульсації, на відміну від звичайних ламп. Вибір флуоресцентних ламп надзвичайно широкий: типорозміри ламп повного білого спектру імітують природне денне освітлення, годяться для усіх типів акваріумів. Існують більш потужні лампи білого світла, які дають більше освітлення порівняно зі звичайними лампами аналогічної потужності. Вони дорожчі і мають не усі типорозміри.

Широке застосування у прісноводних акваріумах знайшли флуоресцентні лампи типу Grolux, а у акваріумах з морською водою застосовуються тільки для декоративної підсвітки. Переважно випромінюють у червоному спектрі, і людям, очі яких чутливі до цієї частини спектру буде помітний ефект збільшення акваріумних рослин і риб. Попри це, такі лампи мають свої недоліки: з часом вони втрачають потужність і здатність випромінювати потрібний спектр, їх термін експлуатації переважно становить 6 місяців.

Досягнення у зміні конструкції ламп уможливили створення спеціальних акваріумних ламп. Ці трифосфорні лампи концентрують випромінювання у тих частинах спектру, які необхідні для росту водоростей і приємні для ока людини. Спектральний розподіл світла у цих лампах створений з розрахунком на те, що світло по-різному проникає у морську воду. Лампи мають покращені характеристики споживання енергії, незначні втрати потужності і не втрачають спектральних характеристик доти, поки лампа не вийде з ладу.

Флуоресцентні трифосфорні лампи вже зарекомендували себе як економічні і зручні у користуванні джерела синього і ультрафіолетового світла, що необхідне для багатьох видів рослин. Важливо правильно вибрати тип цих ламп, вони двох бувають типів – 03 і 05. Обидва випромінюють світло синіх смуг спектру, але тип 03 більше годиться для морських акваріумів.

Деякі виробники поєднали властивості трифосфорних і актинічних ламп, створивши високоефективний світлоелемент, здатний підтримувати життєдіяльність найбільш світлочутливих різновидів коралів.

Використання спеціальних відбивачів є останнім “ноу-хау” у підвищенні ефективності флуоресцентних ламп. Вони можуть вбудовуватись і у внутрішню конструкцію лампи у вигляді відбивального кожуху, і кріпитись окремо назовні у вигляді спресованого алюмінієвого корпусу. Для уникнення корозії на них наноситься спеціальне покриття.

Прожектори спрямованого світла. Як альтернативу рівномірному світлу флуоресцентних ламп, можна використовувати напрямні лампи або прожектори. Ці лампи ідеальні для створення “драматичного” ефекту - щоб підкреслити коливання водної поверхні. Також вони потрібні для освітлення глибоких резервуарів.

У акваріумах разом з прожекторами переважно використовуються спеціальні типи напрямних ламп – металізовані або ртутні. Вже доведено, що звичайні вольфрамові, вольфрамо-галогенні і натрієві лампи високого тиску не придатні для використання у морських акваріумах, бо вони дорогі, випромінюють багато тепла, недовговічні й не дають світла потрібного спектру.

Ртутні напрямні лампи містять пари ртуті для випромінювання світла, а флуоресцентні лампи використовують пари тільки при вмиканні, а потім працюють у потрібному світловому діапазоні за рахунок флуоресцентного фосфору, що міститься у внутрішньому покритті стінок лампи. Ці лампи мають ряд суттєвих недоліків. Час їх роботи здебільшого становить менше 6 місяців, тому вони потребують регулярної заміни. Спектральний аналіз показує, що ці лампи слабо випромінюють у синьо-зеленому спектрі, тож, відповідно, їх слід доповнювати лампами синього світла.

За допомогою металізованих ламп можна створити найбільш інтенсивне освітлення. Вони мають високу потужність і годяться для акваріумів. Основним їх недоліком є висока вартість, при тому, що для максимально ефективної роботи їх треба замінювати через 8-12 місяців.

Підготував Юрій ІВАНОВ.

(У матеріалі використано інформацію фірми Hagen).

Теги та ключові фрази
Скільки повина працювати підсвітка в акваріумі, на який час включати світло в акваріумі, розрахунок освітлення в акваріумі, скільки має світити світло в акваріумі, де краще щоб світило світло в акваріумі, Чи можна у акваріумі виключати світло, яким повинно бути світло для акваріума, яким мае бути освітлення в акваріумі, чи можна використовувати різне світло в акваріумі, як регулювати світло в акваріумі


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.02.2010р.

Фотоелектричні датчики - правильний вибір та експлуатація

Оптична схема звичайних фотоелектричних датчиків має три основних різновиди: на просвіт, на зворотне відбиття й на розсіяне відбиття. Якщо знати, як працює той або інший різновид фотоелектричних датчиків, можна правильно вибрати сенсор для вирішення конкретних завдань.

25.01.2010р.

Відкриті протоколи

Зараз є безліч протоколів обміну даними між пристроями, застосовуваними для автоматизації й диспетчеризації об'єктів різних масштабів. Є закриті "фірмові" протоколи компаній виробників устаткування, але вони вже менше популярні через те, що неможливо автоматизувати об'єкти на основі устаткуванні одного виробника. Тому зростає попит на відкриті протоколи, які підтримують виробники великої кількості устаткування автоматизації.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.