Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4844
30.10.2007р. |
Світловий комфорт – запорука високої продуктивності

Швидке і широке впровадження інформаційних технологій формує новий тип офісів, де умови роботи та її характер стрімко змінюються. Це висуває нові вимоги до планування та дизайну освітлення офісів. Повсякденна робота в офісі, передусім, складається з візуального сприйняття інформації, тому освітлення має значний вплив на характер офісного простору.
"Електротема" № 7 (63) 2005 року

При проектуванні сучасного офісного освітлення необхідні рівні освітленості розраховуються залежно від точності виконуваних робіт, світлових властивостей робочої поверхні, систем освітлення тощо. Світло не повинно бути однаково яскравим протягом усього дня, воно має змінюватись, подібно до природного – від менш яскравого до більш яскравого, і навпаки (це відповідає біоритму людини). Правильне освітлення стимулює роботу головного мозку і сприяє зменшенню втоми. Наприклад, лампи розжарювання, галогенні і газорозрядні лампи у місцях, де бракує природного освітлення, можуть світитись постійно. Для нормального розподілу світлового потоку і захисту очей від надмірної яскравості застосовуються світильники, корпус яких затуляє джерело світла.

Схеми освітлення

Існує два принципово різних способи освітлення робочих місць: прямим і відбитим світлим. У першому випадку світло спрямовується безпосередньо на робоче місце. При другому - світло досягає робочого місця, попередньо відбившись від стін і стелі. До переваг такого способу належать: низьке тінеутворення, висока рівномірність, економічність і ефективний коефіцієнт віддачі (80-90 %). При такому способі світильники можна розміщувати безпосередньо над робочими місцями, також можна застосовувати нетрадиційні світильники (наприклад, торшери). Одним компактним торшером можна освітити невелику площу так, що додаткових джерел світла не знадобиться. Торшер можна оснащувати додатковими датчиками “присутності” і “відсутності”, тож світильник буде вмикатись і вимикатись самостійно, збільшувати яскравість при недостатній освітленості або при появі поруч людини, і відповідно вимикатись, якщо у приміщенні нікого немає.

Вибір систем освітлення залежить від потреб: для приміщень, що мають складне планування і велику кількість моніторів, доцільно застосовувати місцеве освітлення на робочих місцях у комбінації зі стельовими світильниками, які усувають негативну засвітку екрану. Приміщення загального призначення доцільно освітлювати приладами з широкою кривою розсіювання.

Основні вимоги, що ставляться до сучасного освітлення, є такими: функційність його дії та покращення світлового комфорту, забезпечення найкращих умов для зорової роботи, керування освітленням безпосередньо з робочого місця, можливість вибору потрібного навколишнього освітлення з врахуванням освітленості робочого місця і наявності денного світла, енергоефективність, енергозбереження протягом усього періоду експлуатації, мінімізація шкоди навколишньому середовищу.

Нині, як і в минулі роки, згідно з чинними нормами, при плануванні освітлення достатньо дотримуватись певних світлотехнічних нормативів. У майбутньому ж слід буде враховувати дотримання умов зорової роботи. Наведемо основні параметри, які визначають світлову атмосферу, відповідно до нещодавно прийнятого Європейського стандарту EN 12464, і які слід враховувати при плануванні освітлення:

- світлорозподіл;

- яскравість;

- спрямованість світла;

- передача кольору і колірна температура;

- мерехтіння.

У стандарті також зазначено, що освітлювальні системи повинні проектуватись таким чином, щоб уникнути мерехтіння та стробоскопічного ефекту. Неозброєне око мерехтіння не помічає, але воно може викликати головний біль і навантажувати нервову систему. Крім того, прийнято рішення щодо заборони через декілька років виробництва і продажу у країнах Європи електромагнітних пускорегулювальних апаратів, які й є причиною мерехтіння.

Новий європейський стандарт освітлення робочих місць передбачає, що освітлювальні системи будуть розподілені на зони відповідно до планування офісу. Робоча зона освітлення – це частина робочого місця, де вирішуються візуальні завдання, а проміжна зона - це смуга не менше 0,5 мдовкола робочої зони. Для освітлення робочого місця необхідний більш високий рівень освітленості й водночас більш низький для проміжної зони. У таблиці наведено цей з’язок для ряду освітленостей щодо конкретних зорових завдань.

Взаємозв’язок освітленості проміжних навколишніх зон і нормованих освітленостей

Освітленість робочого місця

Проміжна зона

> 750 лк

500 лк

500 лк

300 лк

300 лк

200 лк

< 200 лк

Енорм

Рівномірність > 0,7

Рівномірність > 0,5

Усі величини наведені як експлуатаційні освітленості, тобто – величини, нижче яких не допустима середня освітленість робочої поверхні. Так, наприклад, при нормованій освітленості робочого місця 500 лк освітленість проміжної зони повинна становити 300 лк, при цьому коефіцієнт рівномірності (як відношення мінімальної освітленості до середньої) повинен становити 0,7 для робочого місця і 0,5 – для проміжної зони. На практиці це означає, що освітленість не повинна бути нижчою за 350 лк у будь-якій точці робочого місця і не нижче 150 лк у проміжній зоні. У зонах з робочими місцями, що обладнані дисплеями, обмежується середня яскравість світильників, які можуть відбиватись на екранах. У зонах з дисплеями нормальної якості середня яскравість світильника не повинна перевищувати 1000 кд/м для захисного кута 65 і більше.Слідзазначити, що питома потужність освітлювальних систем, які створюються з врахуванням вимог нового стандарту, становить лише 6 – 15 Вт/м , тим часом нині як існують системи 15 – 25 Вт/м .

Модульні системи локалізованого освітлення

Найдоцільніше у сучасних офісах застосовувати модульні системи освітлення, які вирізняються високою рівномірністю розподілу освітленості у робочій зоні. Сукупність прямого і відбитого світла, особливо в адміністративних приміщеннях з високими стелями, дозволяє створити ефективні освітлювальні установки. Комбінування підвісних світильників різних типів ще більше розширює можливості проектувальника. Можна обмежуватись використанням тільки прямого або тільки відбитого освітлення в межах однієї системи.

Підвісні модульні системи дозволяють поєднувати як загальне люмінесцентне, так і спрямоване освітлення. У систему із заданою конфігурацією можуть додаватись окремі прожектори або секції шинопроводів. Підвісні світильники можна поєднувати зі стельовими системами і вбудовуваними світильниками.

Російська компанія ВИСКО-М - виробник офісного освітлення пропонує ряд підвісних модульних систем різних поперечних перерізів. Лінійні конструкції швидко і зручно складаються, а широкий вибір модулів дозволяє створювати різноманітні системи прямого, відбитого, спрямованого освітлення. Використання у конструкціях легкого високоякісного алюмінію забезпечує сучасний дизайн і довговічність модульних систем.

Модульні світильники системи 100. Світильники модульної системи 100 годяться для будь-якого інтер’єру, завдяки зручній зміні конфігурації і порівняно невеликим габаритам. Окремі модулі можуть з’єднуватись або використовуватись як окремі світильники. Монтаж модулів здійснюється за допомогою різного типу з’єднувачів під будь-якими кутами. При побудові світильника можливе використання різних типів освітлення: нижнього, верхнього або обидвох, залежно від вибраного типу модуля. Можливість використання різних типів прямих і компактних люмінесцентних ламп у модулях системи дозволяє реалізовувати численні комбінації конфігурації світильників і варіювати освітленість для індивідуальних проектів. У модулях передбачено можливість вбудовування різних типів світильників (наприклад, софітів), у тому числі з металогалогенними лампами. Світильники можуть встановлюватись на стіні і на будь-якому типі стелі.

Модульні світильники системи 150. Особливістю системи 150 є застосування спеціального відбивача, що дозволяє змінювати напрям світлового потоку. У ній використовуються стаціонарні або пересувні підвісні елементи. Виготовляються світильники з екструзованого алюмінієвого профілю з використанням матеріалів фірми BPS Leuchten-Systeme (Німеччина).

Світильники оснащені електронними пускорегулювальними апаратами, щоб уникнути мерехтіння люмінесцентних ламп, яке виникає при живленні їх від дроселів. Це дає економію електроенергії до 30%, підвищуючи довговічність ламп денного світла у 5-10 разів. Систему модульних світильників 150 рекомендується використовувати у навчальних закладах, оскільки світильники виконані у стельовому варіанті.

Модульні світильники системи 266. Модульні світильники системи 266 найкращим чином забезпечують освітленість і організацію робочих місць, оснащених комп’ютерами. Їх особливою властивістю є практично безтіньове світло, а також можливість гнучкого розміщення світильників посередині приміщення.

Розраховані за спеціальними програмами форми рефлекторів гарантують високу ефективність при низьких втратах енергії. Світильники системи 266 можуть монтуватись у різних конфігураціях під різними кутами. Світильники можуть встановлюватись на стінах на будь-якому типі стелі на різних відстанях завдяки використанню елементів необхідної довжини. Особливо привабливими є світильники у формі елегантних торшерів, що довільно розміщуються біля робочих столів і забезпечують м’яке розсіяне світло.

Підготував Юрій ІВАНОВ.

Теги та ключові фрази
Нормована величина захисних кутів світильників., Світловий комфорт, захисний кут світильника, світлова продуктивність, модульні системи освітлення для офісів, точки продажу світильників в м.чернівці, захист для покращення освітленості, proposition detail 4502, Стандарти освітлення робочих місць в офісі, Нормована величина захисних кутів світильників


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.07.2010р.

Сверхяркие светодиоды - технологическая революция в электрическом...

Почти два триллиона долларов - столько сэкономят землянам новые светодиоды за следующие 10 лет, при условии широкого их внедрения. В энергетических же единицах экономия выразится в 18,3 тераватт-часа. Сокращение выбросов CO2 за это "светодиодное" десятилетие составит 11 гигатонн, а потребление нефти сократится почти на миллиард баррелей

03.03.2010р.

Інноваційні лампи

Фірма "Лайт-Спектр" (торгова марка «ЭКОЛЮМ») пропонує на світлотехнічному ринку ртутні, натрієві й металогалогенні лампи, у тому числі дзеркальні, що відповідають найжорсткішим стандартам.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.