Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7147
12.02.2008р. |
Якісне, енергоефективне і екологічне освітлення від ВАТРИ

Основне завдання сучасної світлотехніки - це забезпечення комфортного освітлювального середовища для праці і відпочинку людини, а також ефективне використання світлового випромінювання в технологічних процесах при раціональному використанні електричної енергії.

Щороку для освітлювальних потреб витрачається до 15% загального обсягу виробленої електроенергії. Це свідчить не про високий ступінь освітлюваності, а, на жаль, про те, що в Україні останні 10 років експлуатуються морально та фізично застарілі прилади, де понад у 40% випадках використовуються малоефективні джерела світла з низькою світловіддачею. Тому ефективне використання електроенергії за допомогою останніх досягнень світлотехніки – найважливіший чинник  для підвищення продуктивності праці та якості продукції, зниження травматизму, покращення екології та збереження здоров’я людей. Все це стало чинником до перегляду вимог до якості освітлення. Враховуючи сучасні тенденції розвитку світлотехніки, вимоги до якості та ефективності освітлювальних установок, корпорація «Ватра» розробляє та випускає нові високоефективні освітлювальні пристрої, які широко використовуються для найрізноманітніших потреб промисловості. Значна увага надається створенню нового світлотехнічного обладнання для потреб важкої промисловості – металургійних підприємств, цементних і коксохімічних заводів, об’єктів нафтогазового комплексу та хімічної індустрії, а також для прожекторного освітлення спортивних об’єктів, залізничних станцій, аеропортів тощо.

На думку Богдана Сая, головного спеціаліста корпорації «Ватра», нинішні освітлювальні системи мають бути не лише набором освітлювальних приладів будь-якого типу і призначення, а біотехнічними системами, які поряд з освітленням мають враховувати такі категорії, як естетичність, психологічна та емоційна дія на людину, охорона праці, якість освітлення тощо.

Інакше кажучи, сучасне освітлення має бути якісним за усіма показниками. В поняття якості освітлення входять відсутність засліплювальної дії та нерівномірності розподілу світла, відсутність пульсацій світлового потоку, близький до сонячного спектральний склад тощо.

Підвищення якості промислового освітлення тісно переплітається з проблемами енергоефективності освітлювальних установок, а це, своєю чергою, змінює підхід до проектування систем освітлення і конструювання світлотехнічного обладнання. Нині усі питання з підвищення якості і ефективності освітлення приміщень промислового сектору визначаються будівельними нормами і правилами (СНіП). У СНіП зроблено такі зміни: «Для штучного освітлення приміщень необхідно, як правило, використовувати газорозрядні лампи, світловіддача яких не менша 65 лм/Вт, а кольоропередача не менша 70-75 Ra. Використання ламп розжарювання для загального освітлення допускається тільки у випадку неможливості або техніко-економічної недоцільності використання газорозрядних ламп».

Важливим показником для будь-якого типу лампи є кольоропередача. Як відомо, колірний індекс спектру природного (сонячного) світла приймається 100 Ra. Чим нижчий колірний індекс спектру лампи, тим гірша передача кольору.  

Основні характеристики джерел світла є такими:

Тип джерела світла

Термін експлуатації, год.

Світловіддача, лм/Вт

Колірний індекс, Ra

лампа розжарювання

1000

17

100

люмінесцентна лампа

12000

65

80

ртутна лампа (ДРЛ)

12000-15000

50

40

металогалогенна лампа (ДРІ)

6000-10000

90

90

натрієва лампа (ДНаТ)

15000-25000

120

25

Лампи розжарювання та ртутні лампи мають надто низькі світловіддачу або колірний індекс, тому, згідно з вимогами нинішніх СНіП, для освітлення приміщень вони не придатні. Металогалогенні лампи мають достатньо оптимальний спектральний склад випромінювання, тож їхнє застосування забезпечить оптимальне освітлення приміщення. Однозначно, для освітлення цехів та інших виробничих приміщень слід застосовувати металогалогенні і люмінесцентні лампи, адже за їхньою допомогою вирішуються питання економії та якості освітлення. Структура витрат на будь-яку освітлювальну установку розподіляється таким чином:

10% – капітальні витрати на освітлювальні прилади;

15% – витрати на монтаж і експлуатацію освітлювальних приладів;

75% – витрати на оплату електроенергії.

Враховуючи тенденції зростання цін на електроенергію, можна сказати, що економія електроенергії є вирішальним фактором в енергоефективності освітлювальних установок. Досягнення економії електроенергії і якості освітлення передбачає виконання 3 основних завдань:

- удосконалення засобів освітлення за рахунок застосування високоінтенсивних джерел світла та сучасних ефективних світлових приладів;

- удосконалення методів освітлення за рахунок впровадження нових методів проектування та норм освітлення;

- покращення експлуатації освітлювальних установок.

Основним з цих 3 завдань є удосконалення засобів освітлення, а щодо освітлювальних установок – передусім, заміна світильників з лампами розжарювання і ртутними лампами на світильники з високоінтенсивними металогалогенними лампами типу ДРІ, ДНаТ і люмінесцентними лампами. Себто найголовнішим є застосування енергоефективних ламп. Наприклад, при заміні світильника РСП 05-1000 з лампою ДРЛ російського виробництва на світильники корпорації «Ватра» типу ГСП17В-700 або ЖСП04В-400 з адекватними світловими потоками, річна економія електроенергії на одному світильнику складатиме 135 грн. і 270 грн. відповідно.

Враховуючи те, що світлові прилади використовуються у промислових приміщеннях різного типу з різними вимогами до освітлення, корпорація «Ватра» випускає надзвичайно широкий спектр світлових приладів, загалом маємо 8 напрямків. Коротко про деякі з них.

Промислові світильники для освітлення виробничих приміщень з нормальними і важкими умовами довкілля. Світильники, які працюють у середовищах з високою концентрацією пилу і вологи, виконуються із ступенем захисту від ІР54 до ІР65. Залежно від кривої сили світла і ступеня захисту, всі ці світильники можна розділити за зонами застосування на три групи.

Перша група – це світильники для освітлення низьких і середніх за висотою виробничих і допоміжних приміщень, до них належать серії РСП-02В-80/125, ЖСП-02В-70/100, ГПП(ЖПП)-01-70/100, ЖСП-05В-150, РСП-12В-250 та ін.

Друга група – це світильники для освітлення виробничих приміщень висотою 8…12 м, це ЖСП(ГСП)-07В-250/150, ЖСП(ГСП)-04В-250/400, ЖПП(ГПП)-02В-250/400, а також РСП(ЖСП)-17В-250 з принципово новою оптичною системою.

Третя група – це світильники для освітлення виробничих приміщень висотою 15…40 м, це серії РСП-08В-700, ГСП-17В-700 і нова конструкція ЖСП-24В-600, а також ЖСП(ГСП)-09В потужністю 1000 Вт з незалежним ПРА.

Догляд та обслуговування світильників є дуже важливим питанням, особливо у середовищах із забрудненою атмосферою і у важкодоступних місцях. Цим вимогам відповідають нові світильники серії ГСП(ЖСП)-19В та ГСП-20В потужністю 1000 і 2000 Вт із вмонтованими пускорегулювальними апаратами. Застосування пилозахисного елементу та фільтру дає можливість вирішувати ці завдання, себто зменшувати забруднення внутрішньої поверхні відбивача та захисного шкла, а застосування натрієвих ламп з двома пальниками продовжує термін експлуатації світильника до 55000 годин, тому він не потребує обслуговування протягом 8-9 років. Основне застосування таких пристроїв передбачено у галузях промисловості, де пил та агресивні гази швидко забруднюють світильник (металургійні, ливарні, цементні заводи тощо). Цими приладами замінюють морально застарілі серії типу РСП 05-1000, ГСП 17-1000/2000.

Аналізуючи цю групу промислових світильників, слід відзначити, що вони за технічним рівнем, дизайном не поступаються аналогічним світлотехнічним пристроям таких закордонних фірм, як Philips, Siemens, General Electric, Thorn, а порівняно з аналогічними світильниками російського виробництва, прилади Корпорації «Ватра» мають ряд переваг, а саме:

- вмонтована апаратура керування;

- компенсація реактивної потужності;

- високий ступінь захисту;

- зручність монтажу та обслуговування;

- сучасний дизайн.

Наявність 2 сальникових вводів дозволяє здійснювати транзитний монтаж, що значно зменшує витрати, бо немає потреби у розподільній коробці та скорочується витрата кабелю.

Вибухозахищені світлові прилади. Виробництва, у яких можливе утворення вибухонебезпечних сумішей газів, пари, пилу або волокон з повітрям, вважаються вибухонебезпечними зонами. Звичайно, клас вибухонебезпечних зон, характерних виробництв, категорія та група вибухонебезпечних сумішей повинні відображатись у нормах технологічного проектування, себто зазначатись у проєктах.

Корпорація «Ватра» випускає широкий спектр вибухонебезпечних світлових приладів різного рівня із застосуванням високоефективних газорозрядних ламп. Усі ці прилади сертифіковані: мають сертифікат якості України та країн СНД. Залежно від сфери застосування, випускаються вибухозахищені освітлювальні прилади двох груп. До першої належать штольневі прилади із ступенем вибухозахисту РВ, зокрема світильники серії ЛСР-01 з люмінесцентними лампами потужністю 20 і 40 Вт, які експлуатуються в усіх вугільних шахтах України та країн СНД. Триває також робота зі створення шахтного вибухозахищеного світильника типу НСР-100/200 та ЛСР-11/15/20 зі ступенями вибухозахисту РВ та РП.

До другої групи належать вибухозахищені освітлювальні пристрої для внутрішніх і зовнішніх установок на об’єктах хімічної та нафтогазової промисловості, а також на деревообробних і борошномельних цехах та у приміщеннях, де зберігаються вибухонебезпечні речовини. Корпорація «Ватра» випускає освітлювальні прилади з рівнем вибухозахисту 1ExdeIICT4/Т5, типу: РСП-11Вех-250, ЖСП-11Вех-150 та ГСП-11Вех-150/250.

Завершено розробку нових серій приладів: НСП-21ВЕх-300, РСП-21ВЕх-125 та ЖСП-21ВЕх-100 з рівнем вибухозахисту 1ЕхIIСТ4/Т5Т6. У цій серії розширено температурний клас. Світильники типу ГСП-11ВЕх-150/250 з металогалогенною лампою потужністю 150 та 250 Вт можуть замінювати відповідно світильники типу РСП38-250 та РСП38-400 з ртутними лампами потужностями 250 та 400 Вт, які випускає фірма «Індустрія» (Росія). Практично за тих же світлотехнічних параметрів отримуємо значну економію електричної енергії та покращену якість освітлення коштом кращої передачі кольору. Широке застосування знайшли вибухозахищені світильники типу НСП-18ВЕх-60, РСП-18ВЕ-80/125, ЖСП-18ВЕх-70 і ГСП-18ВЕх-100 з рівнем вибухозахисту 1ЕхdеІІСТ4, які замінили морально застарілі світильники типу ВЗГ-200 виробництва Росії.

Для освітлення АЗС застосовуються світильники типів РВП-14ВЕх-250, ГВП-14ВЕх-250, які вбудовуються у стелю. Серійно випускаються вибухозахищені світильники типу НСП-23-200 з лампами розжарювання 200 Вт і серія ЛСП-03ВЕх-65/80 з люмінесцентними лампами потужностями 65 і 80 Вт з рівнем вибухозахисту 2ЕхеdІІСТ2/Т4/Т5. Тривають роботи щодо заміни ЛСП-03Вех на більш сучасні за дизайном і з вищими споживчими властивостями. Це серія вибухобезпечних приладів типу ЛСП/ЛПП-05УЕх одно- та дволампового виконання потужністю 18, 36/40 і 58/65 Вт з рівнем вибухозахисту 1ЕхedqIICT5. Передбачається застосувати нові люмінесцентні лампи Т5 та КЛЛ потужностями 36, 55 і 80 Вт. Враховуючи те, що нові правила облаштування електроустановок дозволяють застосовувати світильники з рівнем вибухозахисту Ехn, нині корпорація «Ватра» завершує роботи з випуску прожекторів типу ГО-17Ехn-250/400; ЖО17ВЕх-250/400 з рівнем вибухозахисту Ехn, а також серію прожекторів типу РО-17ВЕх-250, ГО1-7ВЕх-150/250 і ЖО-17ВЕх-150/250 з рівнем 2ЕхеdIIСТ2. Тривають роботи зі створення та випуску світловказівників у вибухозахищеному виконанні з рівнем 2ЕхеdIIСТ6 на світлодіодах зі світловою та звуковою сигналізацією.

Люмінесцентні світильники для освітлення виробничих, адміністративних і допоміжних приміщень із ступенем захисту від ІР20 до ІР65. Серед усіх груп світильників з різними джерелами світла найбільше застосування мають світлові прилади з люмінесцентними лампами (приблизно 50%). Останнім часом широке застосування мають електронні пускорегулювальні апарати для люмінесцентних ламп, які допомагають значно розширити сферу застосування люмінесцентних світильників, оскільки можуть працювати при температурі -25°С і надають можливість регулювати світловий потік, а також створювати інтелектуальні системи освітлення. Корпорація «Ватра» випускає широкий спектр світильників з люмінесцентними лампами, переважно для промислових та адміністративних приміщень. Для промисловості ми випускаємо люмінесцентні світильники із ступенем захисту від ІР50 до ІР65, це серії освітлювальних приладів ЛСП-04У; ЛСП-02В – одно- та дволампового виконання потужністю від 18 до 65 Вт з магнітними та електричними пускорегулювальними апаратами, а також нову серію типу ЛСП(ЛПП)-07В від 18 до 58 Вт.

Прожекторне освітлення. Сьогодні прожекторне освітлення охоплює майже всю інфраструктуру нашого життя. Це освітлення промислових і спортивних об’єктів, портів, станцій, вокзалів і архітектурне освітлення.

Корпорація «ВАТРА» випускає гаму прожекторів з широким і вузьким світлорозподілом зі всіма видами газорозрядних ламп потужністю від 70 до 2000 Вт. Широке застосування знайшли прожектори для освітлення спортивних споруд, це прожектори типу ГО-06В-1000/2000, ГО-12В-1000/2000, до речі, ними освітлений стадіон «Україна» у м. Львові.

Для освітлення відкритого простору широке застосування знайшли прожектори типів ЖО-07В-250/400, ЖО-04В-600/1000, ЖО-08В-250/400/600, а для архітектурної підсвітки застосовують прожектори типу ЖО-03В-70/100 та ЖО(ГО)-09В-70/100.

Світильники для зовнішнього освітлення. Ця група світлових приладів охоплює освітлення доріг, вулиць, парків, скверів, а також підземних переходів, тунелів тощо. Розроблена і серійно випускається нова серія вуличних світильників типу ЖКУ-08У-150/250 та РКУ-08У-125/250 із застосуванням алюмінієвого профілю. Для освітлення парків, скверів випускається серія світильників типу РТУ-01В-80/125 та ЖТУ-01В-100/150, а також типів «Вега – 3, 31, 4, 5». Для освітлення підземних переходів, тунелей, гаражів - світильники типів РБУ-01В-80/125, ЖБУ-01В-70/100 зі ступенем захисту ІР54, РПП-03В-80/125 тощо.

Корпорація «Ватра» не зупиняється на здобутках, триває постійний пошук нових шляхів для досягнення найвищих показників ефективності та якості.

Записав Юрій ІВАНОВ.

Теги та ключові фрази
зовнішнє прожекторне освітлення гаражних комплексів, поняття промислове освітлення, ЕКОНОМНІ ФАНАРІ, екологічний відеоурок енергоефективного освітлення, люмінісцентні світильники вибухозахищеного виконання, Енергоефективне освітлення, світильники прожектори промислові ВАТРА каталог 2014р, Крива світлорозподілу "ізолюкса" для світильника НСП17, виробниче освітлення та експлуатацію освітлювальних установок і контроль за ними, зовнішні освітлювальні фанарі економ класу для освітлення виробничих тереторій


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.07.2010р.

Сверхяркие светодиоды - технологическая революция в электрическом...

Почти два триллиона долларов - столько сэкономят землянам новые светодиоды за следующие 10 лет, при условии широкого их внедрения. В энергетических же единицах экономия выразится в 18,3 тераватт-часа. Сокращение выбросов CO2 за это "светодиодное" десятилетие составит 11 гигатонн, а потребление нефти сократится почти на миллиард баррелей

03.03.2010р.

Інноваційні лампи

Фірма "Лайт-Спектр" (торгова марка «ЭКОЛЮМ») пропонує на світлотехнічному ринку ртутні, натрієві й металогалогенні лампи, у тому числі дзеркальні, що відповідають найжорсткішим стандартам.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.