Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
У Нікополі побудували найбільшу СЕС в Європі
15.02.2019р.

ТОВ «Солар-Фарм-1» у середині січня 2019 року ввело в...

Заборонили будівництво вітропарку за €1,7 млрд, підозрюючи фінансування з РФ
15.02.2019р.

Поліція безпеки Естонії наклала заборону на...

Створено оперативний штаб з будівництва Дністровської ГАЕС на чолі з міністром
14.02.2019р.

Міністерство енергетики та вугільної промисловості...

Встановлено «зелений» тариф до 2030 року для СЕС загальною потужністю 100МВт
14.02.2019р.

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у...

Побудували сонячну станцію на 3000 гектарах
13.02.2019р.

У Марокко звели найбільшу у світі електростанцію з...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4953
18.02.2008р. |
«Стрибки» напруги. Методи боротьби

«Стрибки» мережевої напруги існують давно, однак за останнє десятиліття ця проблема стала особливо гострою для нашої країни. Це пов'язано з різким збільшенням використання різноманітної побутової техніки, і якщо 15-20 років тому побутова електроніка була представлена лише телевізором, то тепер у кожному помешканні – просто розмаїття чутливої побутової техніки, яка практично постійно підключена до мережі. Результатом перенапруги або й зниженого рівня напруги може стати вихід з ладу частини побутової техніки, підключеної в момент перенапруги до мережі.

Що таке перенапруга в мережі?

Перенапруга в мережі – це результат аварії чи надлишку електроенергії, пов'язаного з її нерівномірним споживанням. Тривала робота при підвищеній напрузі прискорює витрату ресурсу апаратури, а значне перевищення нормального рівня напруги призводить до виходу з ладу і можливого загоряння.

Чому виникають перенапруги в мережі?

Причин декілька, ось деякі найпоширеніші з них:

1. До електромережі змінного струму підключений не один будинок, а значна кількість споживачів і, що особливо важливо, ще й багато промислових підприємств. Здавалося б, як може один будинок вплинути на електромережу? Безумовно, вплив незначний, але... Вся мережа – це величезний нагромаджувач/розподільник енергії (з умовно нескінченною потужністю). Коли усі прилади в будинку працюють, тоді вся мережа споживає певний сталий струм і розподіляє його на певну кількість споживачів, усе добре – напруга в мережі 220 В. І от вимикаються усі прилади в будинку і, отже, перестають споживати потужність, а мережа продовжує живитися сталою потужністю, і в ній підскакує напруга. Ось так кожен споживач вносить у момент вмикання/вимикання устаткування (динамічні перехідні процеси) свій внесок (залежно від його потужності) у дисбаланс мережевої напруги. А якщо одночасно декілька будинків вимкнуть усю свою техніку – тоді виникне певна перенапруга, але вона все одно буде меншою від допустимої, і устаткування працюватиме в нормальному режимі. Інша річ, коли одночасно ввімкне/вимкне своє устаткування цілий завод або інший потужний споживач, тоді перенапруга може вийти за допустимі межі.

2. Ще одна причина «стрибків» напруги – це обриви мережевих дротів чи КЗ. Наприклад, кілька об’єктів споживали однакову потужність і лінія електропередачі (ЛЕП), яка живила одного з них, обірвалася: результат - стрибок напруги в мережі.

3. Помилкова, внаслідок неправильних дій персоналу, подача напруги замість 220 В – 380 В у мережу.

4. Стрибки напруги можуть бути спричинені грозовими розрядами поблизу ЛЕП.

Усе вищесказане має тим більший вплив, чим менша потужність мережі.

Як боротися з перенапругами в мережі?

Маємо кілька способів:

1. Використання стабілізаторів напруги – це ідеальний варіант: підключивши мережеві дроти до стабілізатора на його виході, отримуєте якісну напругу. Варіант дуже добрий, але є один мінус – це ціна. Ціна якісного стабілізатора потужністю 5 кВт складає 400 – 500 доларів США (дуже приблизно, тому що на ринку представлений широкий спектр стабілізаторів, і ціна залежить від технічних параметрів).

2. Джерело безперервного живлення (ДБЖ) захистить устаткування від «стрибка» напруги, та ще й забезпечить роботу техніки, коли скрізь відключилося живлення. Мінус той самий – ДБЖ коштує ще дорожче, ніж стабілізатор.

3. Реле, що обмежують напругу, – випускаються лише на Заході, коштують не менш 100 – 200 доларів США.

4. Паралельне використання пристроїв захисного відімкнення (ПЗВ) і давач перевищення напруги (ДПН). ПЗВ – пристрій захисного відімкнення, забезпечує відімкнення споживачів від мережі у випадку витоку струму. Маємо 2 види ПЗВ – електромеханічні (незалежні від напруги мережі) та електронні (залежні від напруги мережі). ДПН – пристрій для захисту від перенапруги, сконструйований для спільної роботи з будь-якими типами ПЗВ (на струми витоку 10-300 мА), як для однофазних, так і для трифазних мереж.

Принцип паралельної роботи ПЗВ і ДПН полягає в наступному: якщо в мережі є перенапруга, ДПН дає команду ПЗВ на вимкнення електроживлення, отже споживач знеструмлюється, і «стрибок» напруги не шкодить побутовій техніці. Для відновлення електроживлення необхідно ввімкнути ПЗВ. Метод паралельного використання ПЗВ і ДПН нині є найбільш доступним методом боротьби з перенапругами.

Датчик перевищення напруги ДПН-260 виробництва московського ТОВ "Блеск-НВФ" призначений для обмеження максимально допустимої напруги на навантаженні. ДПН працює разом з ПЗВ чи диференційним автоматом із струмом витоку 10-300 мА. Спрацьовування ДПН призводить до лавинного витоку струму через ПЗВ, що забезпечує мінімальний час спрацьовування.

Технічні характеристики ДПН-260

час спрацьовування

0,01 с

напруги спрацьовування

250 і 260 В

точність встановлення напруги спрацьовування

±1%

виконання

стандартний модуль (17,5 мм)

монтаж

на DIN-рейку 35 мм

налаштований від високочастотних імпульсів напруги (ТІ < 1 мс), що захищає споживача від помилкових вимкнень

убудована світлова індикація робочого стану

Занижена напруга мережі.

Сильно знижена напруга в мережі також може зашкодити деяким побутовим приладам, оскільки частина функцій, наприклад, механіка буде працювати, а схема керування – ні, чи навпаки. Також сильно знижена напруга мережі значно зменшує термін служби ламп освітлення.

Псування устаткування від зниженої напруги трапляється рідше, ніж від перенапруги. Уникнути виходу з ладу техніки внаслідок зниження напруги можна, використовуючи стабілізатори напруги, джерела неперервного живлення та, у деяких випадках, реле, що обмежують напругу.

Антон Єфимів

Теги та ключові фрази
вихід з ладу побутової техніки внаслідок перенапруги, стрибки напруги під час зварювання методи боротьби, стрибок напруги, ка напруга шкодить домашньому телевізору, як боротися з перенапругами в мережі, допустимі стрибки напруги, допустима перенапруга в мережі 380 в, ДПН - 260, стрибок мереживо напруги, умовнiпозначення вязання чiхла на телефон


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.