Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5031
18.02.2008р. |
«Стрибки» напруги. Методи боротьби

«Стрибки» мережевої напруги існують давно, однак за останнє десятиліття ця проблема стала особливо гострою для нашої країни. Це пов'язано з різким збільшенням використання різноманітної побутової техніки, і якщо 15-20 років тому побутова електроніка була представлена лише телевізором, то тепер у кожному помешканні – просто розмаїття чутливої побутової техніки, яка практично постійно підключена до мережі. Результатом перенапруги або й зниженого рівня напруги може стати вихід з ладу частини побутової техніки, підключеної в момент перенапруги до мережі.

Що таке перенапруга в мережі?

Перенапруга в мережі – це результат аварії чи надлишку електроенергії, пов'язаного з її нерівномірним споживанням. Тривала робота при підвищеній напрузі прискорює витрату ресурсу апаратури, а значне перевищення нормального рівня напруги призводить до виходу з ладу і можливого загоряння.

Чому виникають перенапруги в мережі?

Причин декілька, ось деякі найпоширеніші з них:

1. До електромережі змінного струму підключений не один будинок, а значна кількість споживачів і, що особливо важливо, ще й багато промислових підприємств. Здавалося б, як може один будинок вплинути на електромережу? Безумовно, вплив незначний, але... Вся мережа – це величезний нагромаджувач/розподільник енергії (з умовно нескінченною потужністю). Коли усі прилади в будинку працюють, тоді вся мережа споживає певний сталий струм і розподіляє його на певну кількість споживачів, усе добре – напруга в мережі 220 В. І от вимикаються усі прилади в будинку і, отже, перестають споживати потужність, а мережа продовжує живитися сталою потужністю, і в ній підскакує напруга. Ось так кожен споживач вносить у момент вмикання/вимикання устаткування (динамічні перехідні процеси) свій внесок (залежно від його потужності) у дисбаланс мережевої напруги. А якщо одночасно декілька будинків вимкнуть усю свою техніку – тоді виникне певна перенапруга, але вона все одно буде меншою від допустимої, і устаткування працюватиме в нормальному режимі. Інша річ, коли одночасно ввімкне/вимкне своє устаткування цілий завод або інший потужний споживач, тоді перенапруга може вийти за допустимі межі.

2. Ще одна причина «стрибків» напруги – це обриви мережевих дротів чи КЗ. Наприклад, кілька об’єктів споживали однакову потужність і лінія електропередачі (ЛЕП), яка живила одного з них, обірвалася: результат - стрибок напруги в мережі.

3. Помилкова, внаслідок неправильних дій персоналу, подача напруги замість 220 В – 380 В у мережу.

4. Стрибки напруги можуть бути спричинені грозовими розрядами поблизу ЛЕП.

Усе вищесказане має тим більший вплив, чим менша потужність мережі.

Як боротися з перенапругами в мережі?

Маємо кілька способів:

1. Використання стабілізаторів напруги – це ідеальний варіант: підключивши мережеві дроти до стабілізатора на його виході, отримуєте якісну напругу. Варіант дуже добрий, але є один мінус – це ціна. Ціна якісного стабілізатора потужністю 5 кВт складає 400 – 500 доларів США (дуже приблизно, тому що на ринку представлений широкий спектр стабілізаторів, і ціна залежить від технічних параметрів).

2. Джерело безперервного живлення (ДБЖ) захистить устаткування від «стрибка» напруги, та ще й забезпечить роботу техніки, коли скрізь відключилося живлення. Мінус той самий – ДБЖ коштує ще дорожче, ніж стабілізатор.

3. Реле, що обмежують напругу, – випускаються лише на Заході, коштують не менш 100 – 200 доларів США.

4. Паралельне використання пристроїв захисного відімкнення (ПЗВ) і давач перевищення напруги (ДПН). ПЗВ – пристрій захисного відімкнення, забезпечує відімкнення споживачів від мережі у випадку витоку струму. Маємо 2 види ПЗВ – електромеханічні (незалежні від напруги мережі) та електронні (залежні від напруги мережі). ДПН – пристрій для захисту від перенапруги, сконструйований для спільної роботи з будь-якими типами ПЗВ (на струми витоку 10-300 мА), як для однофазних, так і для трифазних мереж.

Принцип паралельної роботи ПЗВ і ДПН полягає в наступному: якщо в мережі є перенапруга, ДПН дає команду ПЗВ на вимкнення електроживлення, отже споживач знеструмлюється, і «стрибок» напруги не шкодить побутовій техніці. Для відновлення електроживлення необхідно ввімкнути ПЗВ. Метод паралельного використання ПЗВ і ДПН нині є найбільш доступним методом боротьби з перенапругами.

Датчик перевищення напруги ДПН-260 виробництва московського ТОВ "Блеск-НВФ" призначений для обмеження максимально допустимої напруги на навантаженні. ДПН працює разом з ПЗВ чи диференційним автоматом із струмом витоку 10-300 мА. Спрацьовування ДПН призводить до лавинного витоку струму через ПЗВ, що забезпечує мінімальний час спрацьовування.

Технічні характеристики ДПН-260

час спрацьовування

0,01 с

напруги спрацьовування

250 і 260 В

точність встановлення напруги спрацьовування

±1%

виконання

стандартний модуль (17,5 мм)

монтаж

на DIN-рейку 35 мм

налаштований від високочастотних імпульсів напруги (ТІ < 1 мс), що захищає споживача від помилкових вимкнень

убудована світлова індикація робочого стану

Занижена напруга мережі.

Сильно знижена напруга в мережі також може зашкодити деяким побутовим приладам, оскільки частина функцій, наприклад, механіка буде працювати, а схема керування – ні, чи навпаки. Також сильно знижена напруга мережі значно зменшує термін служби ламп освітлення.

Псування устаткування від зниженої напруги трапляється рідше, ніж від перенапруги. Уникнути виходу з ладу техніки внаслідок зниження напруги можна, використовуючи стабілізатори напруги, джерела неперервного живлення та, у деяких випадках, реле, що обмежують напругу.

Антон Єфимів

Теги та ключові фрази
вихід з ладу побутової техніки внаслідок перенапруги, стрибки напруги під час зварювання методи боротьби, стрибок напруги, ка напруга шкодить домашньому телевізору, як боротися з перенапругами в мережі, допустимі стрибки напруги, допустима перенапруга в мережі 380 в, ДПН - 260, стрибок мереживо напруги, умовнiпозначення вязання чiхла на телефон


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.