Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3100
21.02.2008р. |
Якісний водохімічний режим – запорука доброї роботи електростанцій

Останніми роками в українській тепловій електроенергетиці склалась система екстенсивної експлуатації генеруючих потужностей і технологічного обладнання, що її забезпечує. Такий підхід дозволяє прогнозувати досить короткий термін експлуатації станцій. Виправдовувати цей підхід є чим: зміна власника, неплатежі за спожиту електроенергію, відсутність стабільних довготермінових програм реконструкції станцій, невизначеність джерел фінансування цих програм, соціальна зарегульованість тарифів за електроенергію.

Однак, у цьому суцільному економічному, соціально-технічному негативі проглядаються паростки зацікавленості в продовженні інтенсивної, економічно вигідної і технічно безпечної експлуатації теплових електричних станцій не лише у громади України, а й у нових власників генеруючих потужностей.

Однією з суттєвих ланок забезпечення продовження активного життя генеруючих потужностей теплових електростанцій є реконструкція обладнання цехів хімводопідготовки та налагодження водохімічного режиму (ВХР). Саме цим питанням присвятили нараду, проведену у квітні на базі Добротвірської ТЕС ВАТ “Західенерго” та Львівською РР НТСЕУ на тему: “Досвід впровадження сучасних іонообмінних матеріалів для установок водопідготовки та реагентів для корекційної обробки живильної води котлів”. На нараді були присутні начальники хімічних цехів Бурштинської, Добротвірської та Ладижинської ТЕС, комерційний директор ТзОВ “Акустотехнік” Борис Білоус, начальник служби хіміко-технологічних систем ВАТ “ЛьвівОРГРЕС” Юрій Довгаль, фінансовий директор ТОВ “Хєламін-Інвікта” Володимир Холзаков та ін.

Нараду відкрив заступник технічного директора, начальник ВЕУ ВАТ “Західенерго” Богдан Бурда. Актуальність та складність проблем водохімічного режиму як квінтесенція питання була сформульована ним так:

- зношеність теплогенеруючого обладнання станцій, що тягне за собою низку проблем очищення теплообмінних поверхонь котлів;

- необхідність при мінімізації фінансових вкладень забезпечити подачу в котли живильної води належної якості, що мінімізує, а в кінцевому випадку, повністю усуває утворення відкладень у котлах;

- налагодження належного ВХР з забезпеченням його необхідними сучасними іонообмінними матеріалами, хімічними реагентами та лабораторним та виробничим інструментарієм для контролю якості процесу і переводу його на повний комп’ютерний моніторинг;

- впровадження сучасних технологій та реагентів захисту від корозії та консервації котлового обладнання станцій при штатних зупинках.

Начальники цехів хімводопідготовки взяли надзвичайно активну участь у нараді і у своїх виступах акцентували увагу присутніх на проблемах реконструкції обладнання цехів і налагодження ВХР на кожній станції. Зокрема, підсумовуючи їх виступи, в якості основних проблем, що потребують негайного вирішення, можна виділити такі:

- застарілість, а подекуди повна відсутність інструментальної бази (приладів) неперервного автоматичного контролю якості технологічного процесу ВХР, і як наслідок, контроль його ручними методами, що не завжди є ефективним з точки зору якості котлової живильної води;

- експлуатація гідразінно-аміачного водохімічного режиму, що при всій своїй звичності для експлуатаційників є надзвичайно шкідливим і недостатньо ефективним та безпечним;

- відсутність налагодженого комп’ютерного моніторингу ВХР.

Окреслені проблеми були визнані спільними практично для всіх теплових електростанцій України. Начальник служби хімікотехнологічних систем ВАТ “ЛьвівОРГРЕС” Юрій Довгаль у своїй доповіді акцентував увагу присутніх на важливості розв’язку поставлених задач і окреслив шляхи покращення ВХР. Основною думкою доповіді Юрія Довгаля є комплексність підходу до технологічного процесу ВХР з його повним комп’ютерним моніторингом. Тільки такий підхід до ВХР дозволить подати у котли якісну живильну воду та позбутися проблем нерозчинних відкладень на теплогенеруючих поверхнях та їх корозії. Для організації контролю ВХР Юрій Довгаль запропонував застосовувати ультразвукові методи контролю за допомогою приладів виробництва ТзОВ “Акустотехнік”. Про ці прилади розповів комерційний директор ТзОВ “Акустотехнік” Борис Білоус.

Підприємство “Акустотехнік” протягом п’ятнадцяти років займається розробкою та впровадженням акустичних приладів, за допомогою яких отримується інформація про концентрації неорганічних і органічних речовин у розчинах, які містяться у технологічному обладнанні: мірних ємкостях, накопичувальних баках, продуктопроводах тощо. Підприємство організоване у Львові на початку 90-х років, тоді ж і на основі конверсійних розробок було створено концентратомір двокомпонентних розчинів КР-1 для впровадження на об’єктах паливно-енергетичного комплексу: як-от ТЕС, ТЕЦ, котельні, системи хімічної водопідготовки для парогенеруючих котлів низького і середнього тиску, системи охолодження тощо.

Акустичні прилади контролю технологічних процесів хімічного очищення води впроваджені та працюють на Бурштинській, Добротвірській ТЕС, львівських комунальних ТЕЦ-1 та ТЕЦ-2, котельні №1 державного підприємства “Криворіжтеплоцентраль” тощо.

Концентратомір КР-1 забезпечує неперервний контроль технологічних процесів приготування регенераційних розчинів та регенерації іонообмінних фільтрів завдяки таким перевагам, як: отримання неперервної оперативної інформації без додаткових операцій відбору проб регенераційного розчину, транспортування до лабораторії, фільтрування, охолодження або нагрівання до 20 0С, неперервна передача отриманих даних у системи комп’ютерного моніторингу якості технологічного процесу ВХР.

Конструктивно прилад складається з блоку керування, датчиків, з’єднувального кабелю. Датчик приладу встановлюється у байпасну лінію. Друге виконання приладу - на штанзі - використовується у відкритих ємкостях, довжина штанги може бути довільною.

Результати вимірювання концентрації і температури відображаються на цифрових індикаторах електронного блоку керування і передаються в електронний блок на віддаль до 100 метрів.

З точністю 0,3% прилад вимірює концентрації регенераційних розчинів на основі: аміачної води; соди; сірчаної, соляної та азотної кислоти; їдкого натру; хлористого натру (кухонна сіль) тощо. Досвід експлуатації приладів свідчить, що на підприємствах енергетичного комплексу його впровадження дає такі переваги: збільшується тривалість фільтроциклів на установках хімічного водоочищення у 1.25 раза, підвищується обмінна ємність іонообмінних матеріалів та зменшуються витрати регенераційних розчинів на 15-25%, підвищується термін експлуатації іонітних матеріалів на 5-10%. Загальний прогнозований економічний ефект від впровадження на установці хімічного водоочищення продуктивністю понад 100 куб.м/год сягає 25-50 тис. грн. на рік на одному приладі.

В доповіді Юрія Довгаля була також поставлена проблема заміни гідразінно-аміачного ВРХ на більш ефективний та безпечний хеламінний режим. Більш докладно на перспективах його впровадження, технічній та економічній вигоді зупинився директор ТзОВ “Хеламін-Інвікта” Володимир Холзаков.

Хеламін - це суміш полікарбоксилатів та поверхнево-активних насичених алкілполіамінів у комбінації з іншими амінами різного ступеню леткості.

Використання хеламіну як кондиціонуючого засобу у водяних та парових системах пов’язане з рядом переваг перед продуктами, що застосовуються у традиційній водопідготовці (здебільшого декілька реагентів, що вводяться у різні місця технологічної схеми), та відслідковування потрібного градієнту їх концентрацій являє собою достатньо складне завдання. У котловій воді парогенераторів поліелектроліти дають синергетичні взаємопідсилюючі ефекти.

Полікарбоксилат, як натрієва сіль, внаслідок гідролізу призводить до незалежного від температури підлужування. В якості поліелектроліту він, як слабокислий іонообмінник, є подібним до дво- та тривалентних катіонів. В результаті утворюються більш стабільні солі кальцію та заліза, які видаляються шляхом продування котла. Солі жорсткості у стехіометричних межах зберігаються у розчиненому вигляді. Кількості, що перевищують ці межі, відділяються і суспензуються, що запобігає їх кристалізації, а отже, й утворенню накипу.

На металевих поверхнях обладнання поліамін здатен утворювати плівку. Крім антикорозійної дії, поліамінова плівка також запобігає наростанню кристалів карбонату кальцію на поверхнях конструкційного матеріалу, особливо на ділянках напруженого теплообміну. Також усуваються продукти корозії, що надходять у котел, а відклади можуть бути обережно видалені. При використанні у парогенераторах, у мережах теплої та гарячої води, у нагрівачах та при експлуатації турбін, а також у системах охолодження, хеламін ефективно та економічно вирішує складні проблеми корозії та відкладів. Програми кондиціювання хеламіном забезпечують додаткову безпеку та надійність експлуатації завдяки профілактичному захисту поверхонь.

Дослідження показали, що усунення корозії може бути ефективним при використанні як реагенту водопідготовки багатокомпонентної присадки на базі вуглеводневих поліамінів. Цей інгібітор не лише нейтралізує вуглекислоту, але й формує “непроникну” плівку, що містить магнетит (Fe3O4) на поверхні металу, створюючи бар’єр між металом та котловою водою. Дозування реагенту необхідне в незначних кількостях і практично не залежить від концентрації у котловій воді окису вуглецю та розчиненого кисню. Реагент містить набір різних амінів, що позитивно відбивається на рівні рН котлової та конденсатної системи. Комплексна дія компонентів хеламіну полягає у наступному:

- аміни адсорбуються на кристалах солей рідини, запобігаючи їх подальшій кристалізації, понижуючи адгезивні властивості і полегшуючи їх вивід із системи;

- дисперсанти, що містяться у реагенті, переводять солі магнію та кальцію, а також Fe2O3 з уже сформованих відкладів у розчин;

- плівкоутворюючі компоненти блокують поверхню металу від корозійно-активного середовища, отже, є найбільш бажаними компонентами у будь-якій частині водоконденсатної системи.

Використання хеламіну передбачає більш легке виведення з системи флокульованих кристалів, небажаних сумішей, покращення теплопередачі, як на нагрівних, так і на кондиціювальних поверхнях. Таким чином, до переваг хеламіну належать:

  • значні властивості антикорозійної плівки на поверхнях металу;
  • нейтралізація “вуглекислотної” корозії та корекція рН-системи;
  • пониження на 90% вмісту іонів заліза у котловій воді та конденсаті;
  • негорючі властивості;
  • зменшення кількості необхідних продувок та усунення надходження інших солей у систему;
  • екологічна та гігієнічна чистота, повна відсутність канцерогенних властивостей;
  • покращення теплопередачі на поверхнях теплообміну;
  • економічна ефективність порівняно з іншими методами реагентної водопідготовки;
  • термостійкість до 560 °С.

Як підсумок проведеної наради було запропоновано утворити відповідну комісію з фахівців ВАТ “Західенерго” для визначення першочерговості проведення робіт з реконструкції ХВО, необхідного матеріального та фінансового забезпечення цих робіт.

Борис БІЛОУС,
Юрій ІВАНОВ,
с.м.т. Добротвір, Львівська обл.

Теги та ключові фрази
Водохімічний режим теплових мереж, теплових електростанціях хімічних речовин водоочищення хімічний цех, сучасні іонообмінні матеріали, Водопідготовка і водохімічний режим, водохімічний режим, львіворгрес чим займається хімічна лабораторія, водо-хімічний режим котлів, ведення водохімічного режиму котла., що таке теплогенеруючі котли ?, пщ
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.