Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Як побудувати малу сонячну станцію – досвід підприємця
21.01.2019р.

Мешканець міста Дубно (Рівненська область) Василь...

ТОП-5 найпопулярніших електрокарів в Україні
17.01.2019р.

У 2018 році українці придбали 5,3 тис. електромобілів, що...

«Vesta» стала першою компанією, що встановила 100 ГВт вітрових турбін
17.01.2019р.

Датський виробник вітряних турбін «Vestas» наприкінці...

Як щомісяця заощаджувати на опаленні та електриці по три тисячі
17.01.2019р.

Віталій Майборода з Полтави побудував на дачній...

Затверджено перелік об'єктів великої приватизації
17.01.2019р.

Кабінет Міністрів на засіданні в середу затвердив...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2530
29.02.2008р. |
Сертифікація електротехнічного обладнання в Євросоюзі

З розвитком торгових відносин України з Євросоюзом в українських виробників при постачанні товарів у Європу виникають питання, пов'язані з проблемами їхньої сертифікації. Не завжди такі питання викликано якістю українських товарів, натомість нерозуміння правил сертифікації, прийнятих у країнах Євросоюзу, створює куди більше проблем.

У цій статті ми спробуємо тезисно викласти порядок сертифікації обладнання в Євросоюзі, беручи до уваги той факт, що наша українська система перебуває в стані реформування, в процесі якого вона наближається до європейської системи.

Знак СЄ, Директиви

Основною ознакою того, що продукція сертифікована в Євросоюзі, є її маркування знаком СЄ (від Confomite European). За маркуванням СЄ стоїть важлива інформація, яка є своєрідним паспортом, що дозволяє вільно переміщати товар на території Євросоюзу. СЄ-маркування говорить про те, що виробник, незалежно від його місцезнаходження, вжив усіх заходів і гарантує, що його товар відповідає вимогам щодо захисту безпеки, здоров'я й екології, чинним у Євросоюзі. Варто звернути увагу, що знак СЄ не гарантує якості виробу в його широкому розумінні.

Вимоги щодо забезпечення безпеки, здоров'я й екології викладені в європейських законах – Директивах. Директиви приймаються європейським урядом, однак прямої дії вони не мають. Тільки після того, як Директиви приймаються країнами Євросоюзу як національні стандарти, вони мають силу закону.

Нині в європейському законодавстві відбувається розробка Директив «нового підходу». Такі Директиви спрямовані на те, щоб гарантувати відповідність товарів стандартам з безпеки на всій території ЄС. Директиви «нового підходу» містять загальні вимоги, що повинні бути забезпечені виробником при проектуванні та виробництві товарів. Конкретні вимоги викладаються в стандартах. Перелік таких стандартів регулярно обновляється і публікується Єврокомісією. Директиви стосуються майже всіх типів товарів – від іграшок, будівельних матеріалів чи газових приладів до приладів інформаційних технологій і складних медичних пристроїв.

Отже маркування СЄ – це декларація виробника про те, що виріб відповідає усім вимогам Директив. Для більшості виробів, що продаються на ринку Євросоюзу, їхнє маркування знаком СЄ є обов'язковим.

Стандарти

Європейські норми (EN), чи стандарти, містять вимоги до продукції, виконання яких забезпечує відповідність загальним вимогам, викладеним у Директивах. Євронорми є гармонізованими стандартами, прийнятими всіма країнами Євросоюзу, і тому забезпечують єдиний підхід у європейській системі відповідності. Євронорми випускаються Європейським комітетом зі стандартизації (CEN), Європейським комітетом з електротехнічної стандартизації (CENELEC) чи Європейським інститутом телезв'язку (ETSI). Зазвичай, євронорми базуються на міжнародних стандартах ISO.

Якщо існує європейський стандарт, що поширюється на продукцію, доцільно враховувати вимоги цього стандарту. У деяких випадках можна використовувати інші стандарти, але такий підхід має бути виправданий. Директиви не забороняють використання інших – не євростандартів, але їхнє застосування може призвести до того, що виріб буде визнано невідповідним Директиві. Тільки застосування євронорм може гарантувати упевненість, що вжито всіх заходів для виконання відповідності Директиві.

При проектуванні і виготовленні продукції необхідно враховувати і Директиви і стандарти оскільки це рекомендується Європейським центром стандартизації. Однак найважливішим є, усе-таки, захист людини й обмеження ризику.

Презумпція відповідності

«Презумпція відповідності» – це фраза, що може бути віднесена до продукції, яка виготовлена відповідно до вимог гармонізованих щодо Директив стандартів. Іншими словами, національні органи влади зобов'язані визнавати відповідність продукції вимогам Директив у тому випадку, якщо продукція відповідає гармонізованим стандартам.

Перелік гармонізованих стандартів, що «підтримують» відповідні Директиви, можна знайти в Інтернеті http://europa.eu.int/comm/enterprise/newapproach/standardization/harmstds/reflist/machines.html. Тексти стандартів можуть придбати національні організації, що займаються стандартизацією (в Україні це Держспоживстандарт). Стандарти набувають чинності тільки після їхнього прийняття в якості національних.

У Директивах зазначено, які небезпеки можуть виникати і до яких наслідків може призвести нехтування цими небезпеками, а євронорми містять вказівки про те, що необхідно виконати, аби продукція відповідала Директивам. Оскільки застосування євронорм є добровільним, а Директив – обов'язковим, встановлюється порядок, при якому обов'язковим є забезпечення безпеки, а шляхи досягнення цієї безпеки добровільно обираються виробником.

Забезпечення виконання вимог з СЄ маркування

Залежно від типу продукції, виробники товарів, здебільшого можуть самостійно декларувати відповідність її вимогам Директив. З іншого боку, виробнику для одержання впевненості може знадобитися отримання в незалежному випробувальному центрі результатів випробувань таких складних параметрів, як, скажімо, електромагнітна сумісність.

Декларацію про відповідність (див. далі) складає підприємство яке зареєстровано в одній з країн Євросоюзу. Якщо підприємство не з Євросоюзу, то воно повинно мати свого торгового агента, що несе відповідальність за декларацію.

Директиви передбачають різні способи підтвердження відповідності. Але в загальному випадку, підприємство повинно мати технічне досьє, що містить свідчення, на підставі яких прийняте рішення про відповідність вимогам Директив.

Залежно від складності виробу, процес підтвердження відповідності може бути досить тривалим і пов'язаним з необхідністю допрацювання чи модифікації виробів.

Фірма, що експортує товар на ринок Євросоюзу, у випадку виявлення невідповідності продукції ризикує зазнати збитків в продажах, а її імпортер чи дистрибутор у Європі матиме проблеми з законодавством.

Для постачальників, що не мають оперативної інформації про зміни в європейських стандартах і про вихід нових стандартів, виконання вимог цих стандартів виявиться проблематичним. Отже постачальники повинні відслідковувати вихід нових стандартів, що регламентують порядок виконання вимог Директив, оперативно на них реагувати – вносити відповідні зміни в конструкцію виробів.

Варто врахувати, що усі вимоги Директив і стандартів поширюються як на нове, так і на вживане й модернізоване устаткування.

Технічне досьє

Виробник чи авторизований представник має представляти технічне досьє яке повинне містити проектну (конструкторську) документацію, результати контролю й випробувань та іншу оперативну документацію, що підтверджує відповідність виробу вимогам Директив.

Компоненти технічного досьє:

  1. декларація про відповідність (чи сертифікат відповідності для «регульованих» виробів);
  2. найменування й адреса виробника;
  3. найменування й адреса торгового агента в Євросоюзі;
  4. список гармонізованих стандартів чи перелік рішень, прийнятих для забезпечення виконання вимог Директив;
  5. позначення виробу (модель, найменування тощо);
  6. посібник з експлуатації, у якому підприємство-виробник чи авторизований представник цього підприємства, декларує відповідність виробу вимогам Директив;
  7. результати (протоколи) випробувань;
  8. опис компонентів, контрольних операцій, циклограми, діаграми та інші документи, необхідні для розуміння прийнятих рішень щодо забезпечення безпеки.
  9. конструкторська документація – як спеціальне технічне досьє для «регульованих» товарів, наприклад, включених у додаток IV Директиви 98/37/ЄС, якщо цього вимагатиме нотифікований орган сертифікації.

Декларація про відповідність

Декларація про відповідність містить заяву виробника про відповідність виробу Директивам. Декларацію слід вкладати в кожну упаковку з виробом (для дрібних товарів допускається вкладати одну декларацію на одне відвантажувальне місце, наприклад, на ящик). Майстер-копія декларації повинна зберігатися в декларанта і бути доступною протягом 10 років після припинення виробництва.

Нотифікований орган

Всі виробники, крім тих, що можуть самі декларувати відповідність продукції Директивам, повинні отримати сертифікат відповідності від третьої сторони – нотифікованого в Євросоюзі органу. Такий шлях є обов'язковим тільки для деяких типів товарів, однак для складних машин він є найкращим (але не обов'язковим). Сертифікація типу є найліпшим способом переконатись у відповідності Директиві технічно складних машин у тих випадках, коли немає відповідних гармонізованих стандартів на виріб чи не всі частини стандарту можуть бути застосовані. У цих випадках відповідність Директиві підтверджується компетентним органом.

Нотифікований (компетентний) орган – це незалежні випробувальні лабораторії чи органи з сертифікації, визнані в ЄС для виконання випробувань, проведення аудитів і видачі сертифікатів відповідності. Звіти про випробування, виконані нотифікованою випробувальною лабораторією, можуть використовуватися як аргумент підтвердження відповідності виробу вимогам стандартів.

Ризики постачальника у випадку виявлення невідповідностей

Великі проблеми можуть виникнути в постачальника, якщо з'ясується факт постачання невідповідної продукції. Ці проблеми ініціюють, зазвичай, незадоволені споживачі і конкуренти, рідше державні структури. Такий товар і фірма-постачальник можуть бути занесені в «чорний список», що призведе до падіння репутації постачальника на європейському ринку.

У випадку виявлення факту неправомірного маркування товару знаком СЄ державні органи зобов'язують виробника вилучити товар з ринку до усунення виявленої невідповідності, а у випадку повторного виявлення невідповідності товар цілком видаляється з ринку Євросоюзу, і застосовуються заходи для недопущення цього товару на ринок надалі. Інформацію про виявлення невідповідності спрямовується уповноваженими органами в усі країни Євросоюзу.

Після таких дій процедура доведення про усунення невідповідностей стає дуже складною і практично нездійсненною.

Юрій ПАЛЕННИЙ
Завідувач лабораторії
НТЦ «СТАНКОСЄРТ»

Теги та ключові фрази
нотифікований орган це, нови правила сертафикации обладнання яки будуть застосовани в украини з 2016, маркування електротехнічних виробів, сертифікація електротехнічного обладнання, сє маркування, сертифікація в єс, аркування СЄ виробник декларує, сертифікація в єс львів, маркування знаком сє, маркування товарів СЄ
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.