Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2726
29.02.2008р. |
Сертифікація електротехнічного обладнання в Євросоюзі

З розвитком торгових відносин України з Євросоюзом в українських виробників при постачанні товарів у Європу виникають питання, пов'язані з проблемами їхньої сертифікації. Не завжди такі питання викликано якістю українських товарів, натомість нерозуміння правил сертифікації, прийнятих у країнах Євросоюзу, створює куди більше проблем.

У цій статті ми спробуємо тезисно викласти порядок сертифікації обладнання в Євросоюзі, беручи до уваги той факт, що наша українська система перебуває в стані реформування, в процесі якого вона наближається до європейської системи.

Знак СЄ, Директиви

Основною ознакою того, що продукція сертифікована в Євросоюзі, є її маркування знаком СЄ (від Confomite European). За маркуванням СЄ стоїть важлива інформація, яка є своєрідним паспортом, що дозволяє вільно переміщати товар на території Євросоюзу. СЄ-маркування говорить про те, що виробник, незалежно від його місцезнаходження, вжив усіх заходів і гарантує, що його товар відповідає вимогам щодо захисту безпеки, здоров'я й екології, чинним у Євросоюзі. Варто звернути увагу, що знак СЄ не гарантує якості виробу в його широкому розумінні.

Вимоги щодо забезпечення безпеки, здоров'я й екології викладені в європейських законах – Директивах. Директиви приймаються європейським урядом, однак прямої дії вони не мають. Тільки після того, як Директиви приймаються країнами Євросоюзу як національні стандарти, вони мають силу закону.

Нині в європейському законодавстві відбувається розробка Директив «нового підходу». Такі Директиви спрямовані на те, щоб гарантувати відповідність товарів стандартам з безпеки на всій території ЄС. Директиви «нового підходу» містять загальні вимоги, що повинні бути забезпечені виробником при проектуванні та виробництві товарів. Конкретні вимоги викладаються в стандартах. Перелік таких стандартів регулярно обновляється і публікується Єврокомісією. Директиви стосуються майже всіх типів товарів – від іграшок, будівельних матеріалів чи газових приладів до приладів інформаційних технологій і складних медичних пристроїв.

Отже маркування СЄ – це декларація виробника про те, що виріб відповідає усім вимогам Директив. Для більшості виробів, що продаються на ринку Євросоюзу, їхнє маркування знаком СЄ є обов'язковим.

Стандарти

Європейські норми (EN), чи стандарти, містять вимоги до продукції, виконання яких забезпечує відповідність загальним вимогам, викладеним у Директивах. Євронорми є гармонізованими стандартами, прийнятими всіма країнами Євросоюзу, і тому забезпечують єдиний підхід у європейській системі відповідності. Євронорми випускаються Європейським комітетом зі стандартизації (CEN), Європейським комітетом з електротехнічної стандартизації (CENELEC) чи Європейським інститутом телезв'язку (ETSI). Зазвичай, євронорми базуються на міжнародних стандартах ISO.

Якщо існує європейський стандарт, що поширюється на продукцію, доцільно враховувати вимоги цього стандарту. У деяких випадках можна використовувати інші стандарти, але такий підхід має бути виправданий. Директиви не забороняють використання інших – не євростандартів, але їхнє застосування може призвести до того, що виріб буде визнано невідповідним Директиві. Тільки застосування євронорм може гарантувати упевненість, що вжито всіх заходів для виконання відповідності Директиві.

При проектуванні і виготовленні продукції необхідно враховувати і Директиви і стандарти оскільки це рекомендується Європейським центром стандартизації. Однак найважливішим є, усе-таки, захист людини й обмеження ризику.

Презумпція відповідності

«Презумпція відповідності» – це фраза, що може бути віднесена до продукції, яка виготовлена відповідно до вимог гармонізованих щодо Директив стандартів. Іншими словами, національні органи влади зобов'язані визнавати відповідність продукції вимогам Директив у тому випадку, якщо продукція відповідає гармонізованим стандартам.

Перелік гармонізованих стандартів, що «підтримують» відповідні Директиви, можна знайти в Інтернеті http://europa.eu.int/comm/enterprise/newapproach/standardization/harmstds/reflist/machines.html. Тексти стандартів можуть придбати національні організації, що займаються стандартизацією (в Україні це Держспоживстандарт). Стандарти набувають чинності тільки після їхнього прийняття в якості національних.

У Директивах зазначено, які небезпеки можуть виникати і до яких наслідків може призвести нехтування цими небезпеками, а євронорми містять вказівки про те, що необхідно виконати, аби продукція відповідала Директивам. Оскільки застосування євронорм є добровільним, а Директив – обов'язковим, встановлюється порядок, при якому обов'язковим є забезпечення безпеки, а шляхи досягнення цієї безпеки добровільно обираються виробником.

Забезпечення виконання вимог з СЄ маркування

Залежно від типу продукції, виробники товарів, здебільшого можуть самостійно декларувати відповідність її вимогам Директив. З іншого боку, виробнику для одержання впевненості може знадобитися отримання в незалежному випробувальному центрі результатів випробувань таких складних параметрів, як, скажімо, електромагнітна сумісність.

Декларацію про відповідність (див. далі) складає підприємство яке зареєстровано в одній з країн Євросоюзу. Якщо підприємство не з Євросоюзу, то воно повинно мати свого торгового агента, що несе відповідальність за декларацію.

Директиви передбачають різні способи підтвердження відповідності. Але в загальному випадку, підприємство повинно мати технічне досьє, що містить свідчення, на підставі яких прийняте рішення про відповідність вимогам Директив.

Залежно від складності виробу, процес підтвердження відповідності може бути досить тривалим і пов'язаним з необхідністю допрацювання чи модифікації виробів.

Фірма, що експортує товар на ринок Євросоюзу, у випадку виявлення невідповідності продукції ризикує зазнати збитків в продажах, а її імпортер чи дистрибутор у Європі матиме проблеми з законодавством.

Для постачальників, що не мають оперативної інформації про зміни в європейських стандартах і про вихід нових стандартів, виконання вимог цих стандартів виявиться проблематичним. Отже постачальники повинні відслідковувати вихід нових стандартів, що регламентують порядок виконання вимог Директив, оперативно на них реагувати – вносити відповідні зміни в конструкцію виробів.

Варто врахувати, що усі вимоги Директив і стандартів поширюються як на нове, так і на вживане й модернізоване устаткування.

Технічне досьє

Виробник чи авторизований представник має представляти технічне досьє яке повинне містити проектну (конструкторську) документацію, результати контролю й випробувань та іншу оперативну документацію, що підтверджує відповідність виробу вимогам Директив.

Компоненти технічного досьє:

  1. декларація про відповідність (чи сертифікат відповідності для «регульованих» виробів);
  2. найменування й адреса виробника;
  3. найменування й адреса торгового агента в Євросоюзі;
  4. список гармонізованих стандартів чи перелік рішень, прийнятих для забезпечення виконання вимог Директив;
  5. позначення виробу (модель, найменування тощо);
  6. посібник з експлуатації, у якому підприємство-виробник чи авторизований представник цього підприємства, декларує відповідність виробу вимогам Директив;
  7. результати (протоколи) випробувань;
  8. опис компонентів, контрольних операцій, циклограми, діаграми та інші документи, необхідні для розуміння прийнятих рішень щодо забезпечення безпеки.
  9. конструкторська документація – як спеціальне технічне досьє для «регульованих» товарів, наприклад, включених у додаток IV Директиви 98/37/ЄС, якщо цього вимагатиме нотифікований орган сертифікації.

Декларація про відповідність

Декларація про відповідність містить заяву виробника про відповідність виробу Директивам. Декларацію слід вкладати в кожну упаковку з виробом (для дрібних товарів допускається вкладати одну декларацію на одне відвантажувальне місце, наприклад, на ящик). Майстер-копія декларації повинна зберігатися в декларанта і бути доступною протягом 10 років після припинення виробництва.

Нотифікований орган

Всі виробники, крім тих, що можуть самі декларувати відповідність продукції Директивам, повинні отримати сертифікат відповідності від третьої сторони – нотифікованого в Євросоюзі органу. Такий шлях є обов'язковим тільки для деяких типів товарів, однак для складних машин він є найкращим (але не обов'язковим). Сертифікація типу є найліпшим способом переконатись у відповідності Директиві технічно складних машин у тих випадках, коли немає відповідних гармонізованих стандартів на виріб чи не всі частини стандарту можуть бути застосовані. У цих випадках відповідність Директиві підтверджується компетентним органом.

Нотифікований (компетентний) орган – це незалежні випробувальні лабораторії чи органи з сертифікації, визнані в ЄС для виконання випробувань, проведення аудитів і видачі сертифікатів відповідності. Звіти про випробування, виконані нотифікованою випробувальною лабораторією, можуть використовуватися як аргумент підтвердження відповідності виробу вимогам стандартів.

Ризики постачальника у випадку виявлення невідповідностей

Великі проблеми можуть виникнути в постачальника, якщо з'ясується факт постачання невідповідної продукції. Ці проблеми ініціюють, зазвичай, незадоволені споживачі і конкуренти, рідше державні структури. Такий товар і фірма-постачальник можуть бути занесені в «чорний список», що призведе до падіння репутації постачальника на європейському ринку.

У випадку виявлення факту неправомірного маркування товару знаком СЄ державні органи зобов'язують виробника вилучити товар з ринку до усунення виявленої невідповідності, а у випадку повторного виявлення невідповідності товар цілком видаляється з ринку Євросоюзу, і застосовуються заходи для недопущення цього товару на ринок надалі. Інформацію про виявлення невідповідності спрямовується уповноваженими органами в усі країни Євросоюзу.

Після таких дій процедура доведення про усунення невідповідностей стає дуже складною і практично нездійсненною.

Юрій ПАЛЕННИЙ
Завідувач лабораторії
НТЦ «СТАНКОСЄРТ»

Теги та ключові фрази
нотифікований орган це, нови правила сертафикации обладнання яки будуть застосовани в украини з 2016, маркування електротехнічних виробів, сертифікація електротехнічного обладнання, сє маркування, сертифікація в єс, аркування СЄ виробник декларує, сертифікація в єс львів, маркування знаком сє, маркування товарів СЄ
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.