Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4518
13.03.2008р. |
Освітлюємо проммайданчики по-новому, або Як можна досягти комфортного освітлення

У теперішнє словосполучення «промислове освітлення» вкладається цілковито інше розуміння, аніж це було ще в недалекому минулому, – адже не можна порівнювати нинішню світлотехнічну номенклатуру і ту, що була колись. Сучасне промислове освітлення ставить за мету насамперед забезпечити комфортне й безпечне світлове середовище. Це включає широкий спектр завдань зі внутрішнього освітлення виробничих приміщень та будівель, зовнішнього освітлення виробничих територій, тобто освітлювальне устаткування має задовольняти вимоги щодо освітлення різних об’єктів.

Лише правильний вибір світильників та джерел світла в змозі зменшити споживання електроенергії та експлуатаційні витрати, збільшити термін служби світлотехнічного обладнання тощо. Крім цього, освітленість впливає на людину у виробничій сфері, а відтак позначається на продуктивності праці. Фахівці переконані, що освітлення промислових об’єктів з нелегким завданням, адже при проектування освітлення потрібно знати, скільки одна лампа дає світла, треба враховувати його спектральний склад, кількість «потрібних люксів», передачу кольору тощо.

На вітчизняному ринку промислового освітлення, здебільшого, переважає продукція закордонних виробників, зокрема Filips, Osram, Schneider. За словами директора групи компаній «Елотек» Зеновія Монастирського, лише в сегменті люмінесцентних світильників ми трішки тіснимо імпорт завдяки Броварському заводу «Люмен» (газета «ЕлектроТЕМА», №19 від 12-25 жовтня 2004 р.). Тільки промислові світильники випускає тернопільська корпорація «Ватра» з Тернополя. Асортимент їхньої продукції складають промислові світлові прилади з різними джерелами світла, вибухобезпечні, з високим ступенем захисту для різних галузей промисловості, також прожекторне, транспортне, зовнішнє освітлення та ін. Як повідомили на підприємстві, нині близько 60 відсотків своєї продукція корпорація експортує, решта йде на внутрішній ринок.

Про особливості українського ринку промислового освітлення, основні вимоги та критерії, що нині ставлять до освітлювальних приладів в промислових приміщеннях, виробничих цехах, вплив освітлення на людину та ін. розповіли для нашої газети фахівці корпорації «Ватра» Богдан Сай і Сергій Маценко та групи компаній «Елотек» Сергій Дашутін.

Хто є хто та особливості ринку

Думки фахівців щодо структури ринку промислового освітлення різняться. Так, компанія «Елотек» промислове освітлення поєднує з люмінесцентним (адже є ще офісне освітлення), вологозахищеним, яке застосовується у виробничих цехах, світильниками спеціальними промисловими з метало-галогенними натрієвими лампами. Цю продукцію об’єднують в групу «світильники з газорозрядними лампами низького та високого тиску». Натомість інші оператори цього сегменту продукції окремо класифікують світильники з ртутними, натрієвими та метало-галогенними лампами.

За словами фахівців «Ватри», нині стан справ вітчизняного ринку промислового освітлення можна вважати незадовільним на більшості підприємствах. Про це свідчить аналіз аудиту щодо стану освітлення, який проводять тернопільчани на промислових об’єктах. Загалом, на їхню думку, наявні виробничі підприємства можна виокремити у два типи: старі, що збудовані ще за радянських часів, та новозбудовані (за останні 15 років) або реконструйовані новими власниками, на яких освітлення спроектовано і виконано на досить високому рівні. Наразі вітчизняний ринок промислового освітлення перебуває лишень на стадії розвитку, що, як вважають на «Ватрі», можна «списати» на ще молоду ринкову економіку нашої країни. Тут не зайвим буде сказати про споживача, в якого при виборі світлотехнічної продукції ще переважає консерватизм. Натомість позитивом можна вважати досить великий обсяг ринку.

З-посеред великих виробничих компаній, які працюють у цьому сегменті вітчизняного ринку, можна відзначити вже згадувані торгові марки «Ватра», «Філіпс». «Нарощують м’язи» молоді українські виробники (наприклад у Запоріжжі, Харкові), Броварський світлотехнічний завод «Люмен», який входить в групу компаній «Елотек». Слід також відзначити вплив російських та азійських виробників промислового освітлення.

Працюючі на світлотехнічному ринку торговельні організації умовно поділяються за продукцією брендів та фірм, якою вони торгують, а також створено дистрибуторські та дилерські мережі певних виробників. Зокрема, мережа марки «Ватра» складає до два десятки дистрибуторів та дилерів у всіх регіонах країни, і вона постійно розширюється, з’являються нові партнери тощо. Крім цього, торговельні фірми розширюють свої послуги шляхом створення філіалів. За словами Б. Сая та С. Маценка, найуспішніше в цьому сегменті ринку працюють «Торговий дім «Ватра» і фірма «Кілев» з Києва, у Херсоні – фірма «Світлотехніка», спільне підприємство «Кредо» з Донецька, фірми «Ріксс» та «Технокабель» з Дніпропетровська та Харкова відповідно.

Якість, безпека, ощадність

Створення комфортного освітлювального середовища для праці і відпочинку людини, раціональне та ощадне використання електричної енергії – це чи не основні вимоги при застосування світильників у виробничих приміщеннях.

Важливо, зазначають фахівці-світлотехніки, щоб освітлення промислових приміщень було рівномірним, без різких переходів від темних до світлих зон. Чим вища рівномірність освітлення, тим більший зоровий комфорт відчувається у тих, хто перебуває у приміщенні. Задля досягнення таких результатів світлотехніки багатьох країн рекомендують застосовувати велику кількість світильників з менш яскравими джерелами світла. У компанії «Елотек» переконані, що за планової зміни освітлення протягом робочого дня працездатність людини можна підтримати на одному й тому ж рівні. Підтвердженням цьому слугують проведені випробування. Тим часом, за постійного перебування в приміщенні при високому рівні освітлення, працівник швидко втомлюється, відчуває біль в очах, що, певна річ, позначається на працездатності людини або призводить до різних захворювань. Це ж стосується й постійних низьких рівнів освітлення. Тому, якщо регулювання освітленням є неможливим, рекомендується створити зони чи кімнати відпочинку для персоналу з рівнем освітлення, що різниться від виробничого. Крім цього, якщо в приміщенні, де тривалий час перебувають працівники, відсутнє природне освітлення, там доцільно мати зони чи кімнати зі встановленими джерелами світла, які компенсують брак ультрафіолетового опромінення. Показник сліпучості не повинен перевищувати 20-40. Для місцевого освітлення ліпше застосовувати світильники із захисним кутом не менше 300, а для загального – не менше 150 при газорозрядних джерелах світла високої інтенсивності, що обмежить засліплювальну дію джерел світла.

На думку С. Дашутіна, рівень освітлення в промислових приміщеннях вибирається за такими критеріями:

- характер зорового навантаження та складність робіт, що залежить від розмірів об’єкту споглядання та відстані, з якої треба дивитись на певний об’єкт;
- тривалість перебування персоналу в приміщенні;
- наявність природного освітлення;
- вік більшості працівників, які постійно перебувають у приміщенні тощо.

Для освітлення промислових приміщень і виробничих майданчиків доцільно використовувати газорозрядні джерела світла як високого, так і низького тиску, а саме; люмінесцентні лампи (ЛЛ), ртутні (ДРЛ), натрієві (ДНаТ), метало-галогенні (МГЛ), а от використання ксенонових (ДКсТ, ДКсШ) ламп можливе лише за умови погодження з Мінздоров’ям. Лампи розжарювання встановлюють у тому разі, коли є недоцільним чи неможливим застосування газорозрядних джерел світла.

За словами пана Сая, одержати якісне освітлення у промислових приміщеннях можна за допомогою метало-галогенних (ДРІ) та люмінесцентних ламп. А от забезпечити комфортне освітлення можна у випадку, коли основні характеристики його якості є такими:

- відсутність пульсації світлового потоку;
- високий колірний індекс (Rа > 75), близький до спектру сонця;
- відсутність засліплювальної дії світлового приладу;
- рівномірний розподіл світла;
- динамічність освітлення.

Загалом, системи загального освітлення використовуються для освітлення прогонів цехів, складів тощо. Системи комбінованого освітлення використовуються в цехах, де виконуються роботи, які потребують високих рівнів освітлення (механічні, збиральні цехи тощо).

Розмаїтість технологічних процесів на виробництві, різна висота виробничих приміщень, а також навколишнє середовище зумовлюють вибір світильників з різним світлорозподілом і різними джерелами світла. Фахівці вважають, що для загального освітлення високих виробничих приміщень переважно застосовують світильники з різним світлорозподілом і ступенем захисту в поєднанні з газорозрядними лампами типу ДРІ і ДРЛ; для місцевого освітлення в робочих зонах верстатів – світильники локального освітлення. Це можуть бути лампи розжарення або люмінесцентні лампи. Основною вимогою є те, щоб не було пульсації світлового потоку і щоб спектр відповідав вимогам (Rа > 75).

У виробничих приміщеннях, крім основного робочого, має бути передбачене і аварійне, й евакуаційне освітлення. Про їхню функційність говорить сама їх назва.

Дещо різняться критерії використовуваної світлотехніки при освітленні вугільних шахт, металургійних цехів й в агресивних середовищах. Там застосовуються вибухобезпечні світильники з рівнем вибухозахисту РВ. Зокрема, для освітлення металургійних заводів, де є багато агресивних газів та пилу, застосовують потужні світильники з енергоощадними лампами типу ДРІ, ДНаТ потужністю 1000 і 2000 Вт. Основною особливістю цих світильників є те, що їх конструкція має спеціальні елементи, які зменшують забрудненість оптичної системи.

Якість освітлення і його енергоефективність дуже тісно пов’язані між собою, оскільки сучасні джерела світла мають високі світловіддачу, колірний індекс і великий термін служби. Все це нині дає можливість створювати високоякісне і енергоощадне освітлення. До речі, нині в Україні користуються будівельними нормами (СНіП), які розроблялись ще за часів колишнього Союзу. Фахівці-світлотехніки переконані, що їх треба відкоригувати і внести зміни, які б регламентували застосування сучасних джерел світла.

Ярослав РОМАНИШИН,
Стефанія ШИБУНЬКО.

Теги та ключові фрази
нокиа 206 як зайти в блютуз, www.infomed.ck.ua википедия, видео прохождение 4 черепашки ниндзя с днат фла, списувати лукашик задача 128, світильники в цех тернопіль, списання енергоощадних ламп, світильники для освітлення високих прогонів, ринок промислових світильників, освітлення механічний цех нормы, асортимент ватри заводу


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.02.2010р.

Фотоелектричні датчики - правильний вибір та експлуатація

Оптична схема звичайних фотоелектричних датчиків має три основних різновиди: на просвіт, на зворотне відбиття й на розсіяне відбиття. Якщо знати, як працює той або інший різновид фотоелектричних датчиків, можна правильно вибрати сенсор для вирішення конкретних завдань.

25.01.2010р.

Відкриті протоколи

Зараз є безліч протоколів обміну даними між пристроями, застосовуваними для автоматизації й диспетчеризації об'єктів різних масштабів. Є закриті "фірмові" протоколи компаній виробників устаткування, але вони вже менше популярні через те, що неможливо автоматизувати об'єкти на основі устаткуванні одного виробника. Тому зростає попит на відкриті протоколи, які підтримують виробники великої кількості устаткування автоматизації.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.