Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5269
19.03.2008р. |
Ярослав ПРОЦАК: Не завжди треба винаходити велосипед, ліпше перейняти досвід інших

Бути завжди попереду усіх та входити до числа лідерів прагне кожна працююча на ринку компанія. Аби стати успішною, компанії постійно треба йти на випередження, бути конкурентоспроможною, плюс професійні менеджмент та маркетингова політика, інновації… усе це в комплексі забезпечує репутацію на ринку, що досягається не одним роком наполегливої праці. Створена торік холдингова компанія «ЕМВ» упродовж якихось шести років з дрібної фірми перетворилась на великий холдинг та стала значущим гравцем у царині енергетики. Під єдиним дахом холдингу об’єднано шість дочірніх підприємств, кожне з яких спеціалізується на певному напрямі діяльності, також працюють представництва в Росії, Польщі, Ірані. Нині («ЕМВ») не лише виготовляє, постачає й обслуговує електротехнічне обладнання, а й пропонує замовнику підготовку й реалізацію проектів, як сьогодні прийнято говорити, «під ключ».

Про роботу холдингу на вітчизняному енергетичному ринку – наша розмова з технічним директором «ЕМВ» Ярославом Процаком. Пан Ярослав не один десяток років пропрацював у галузі енергетики, тож усі її болячки знає зсередини. За його словами, саме накопичений багаторічний досвід його та його колег є визначальними щодо технічної ідеології компанії, коли діяльність компанії спрямовується на вирішення насамперед проблемних питань. А їх, на його думку, чимало. Тому у своїй розповіді Ярослав Степанович не лише окреслив найважливіші напрями роботи компанії, зокрема щодо її технічної частини, а й частково торкнувся деяких нагальних завдань вітчизняної енергетики.

– У галузі енергетики країни невирішених проблем більше, аніж ми б цього хотіли, – розпочав свою розповідь Ярослав Процак, – зокрема щодо технічного оснащення. Фахівцям це відомо, і, на мою думку, це завдання завтрашнього дня. Розкажу, що конкретно наша компанія робить задля його покращення сьогодні.

Ми розробили і незабаром розпочнемо випуск шафи комплектно-розподільного пристрою на 10 кВ. За останні роки якихось кардинальних змін у виробництві даної продукції не відбулось, підвищується якість але шафу досі обладнують приводами та роз’єднувачами, блокувальними пристроями та іншим «вчорашнім»... Досить незле удосконалює це обладнання завод «Ампер», і ми готові скласти їм конкуренцію, що лише сприятиме розвитку ринку і працюватиме на користь енергетикам. Нашою метою є запропонувати енергетиці країни, зокрема енергопостачальним компаніям, яким, як відомо, нині бракує коштів, більш доступну за ціною продукцію. Поки що ми сертифікуємо дане обладнання, готуємо шафу до виробництва, обладнуватимемо її власними вакуумними вимикачами, а також використовуватимемо імпортні комплектуючі, які згодом замінимо цілковито вітчизняними.

Стосовно ж згадуваних вакуумних вимикачів на 10 кіловольт, то нині їх виготовляють підприємства «Таврида Електрик», Рівненський завод високовольтної апаратури, також є пропозиції від компаній Siemens, АВВ, щоправда, закордонна продукція досить дорога. Натомість вакуумний вимикач «Енергомашвіна» є цілковито українським продуктом, який за технічними параметрами не поступається виробам наших колег. Є деякі особливості, скажімо, електромагнітний привод подібний до тавридівського.

Наша компанія разом із фахівцями заводу «Генератор» близько двох року інтенсивно працювала над розробкою даної продукції, залишилось доопрацювати систему блокування, і ось-ось вакуумний вимикач буде запущено у експлуатацію. Вже отримали замовлення від підприємств, які мають намір придбати їх для експлуатації. Вимикач призначений для електричних мереж 6-10 кіловольт, і може бути використаний як при новому будівництві так і для заміни фізично й морально застарілих масляних вимикачів

– Ярославе Степановичу, розкажіть, будь ласка, коротенько про дочірні підприємства, що входять у холдинг?

– Компанія розпочинала свою діяльність з виробництва пристроїв релейного захисту автоматики, що їх випускала фірма РЗА «Енергомашвін», і саме вона була початковою базою для створення однойменного холдингу. Також структуру холдингової компанії складають дочірні підприємства «Завод високовольтної апаратури», фірми «Стройсервіс», «Енерговимірювання» та торговий дім. Це, власне, основні підприємства холдингу. На нині ми в змозі запропонувати увесь асортимент продукції, що використовується на підстанціях у сфері енергетики. Частково окреслю лише деякі важливі напрями роботи кожної фірми зокрема.

Значну кількість замовлень на придбання пристроїв релейного захисту підприємство отримує не лише від енергетичного сектору, а й від промислових підприємств для реконструкції власних підстанцій чи будівництва нових. Дана продукція користується попитом як в нашій країні, так і за її межами. Аби не бути голослівним, наведу конкретний факт: попри присутність на ринку пропозицій аналогічної продукції інших виробників, подекуди обов’язковою умовою комплектації комірок закладається релейний захист саме виробництва РЗА «Енергомашвін». Свіжий приклад: таку вимогу було висунуто на тендері, який нещодавно відбувся на Волині. Також у цьому сегменті ринку ми співпрацюємо із заводом «Київприлад», приладами захисту якого ми обладнали шафи керування релейного захисту для «Житомиробленерго».

Також на вітчизняному ринку є пропозиції від інших виробників пристроїв релейного захисту, зокрема мікропроцесорний захист виробництва компанії Areva – ці пристрої ми теж пропонуємо та на замовлення обладнуємо ними шафи. Загалом на нашому ринку переважають закордонні прилади захисту автоматики та елегазові вимикачі на 110, 330, 750 кіловольт, яких в Україні ніхто не виготовляє.

Свого часу через «Торговий дім» ми постачали елегазові вимикачі на 110-750 кіловольт. Вже нині «ЕМВ» не лише постачає це високовольтне обладнання, а й монтує та налагоджує «під ключ» з гарантією на півтора роки, що її надає завод-виробник – компанії vatech (австрія) та шведська АВВ, від яких ми отримали ліценцію на проведення таких робіт. Цей напрям діяльності у структурі холдингу проводить фірма «Стройсервіс».

На нині в Україні не так багато фірм пропонує елегазові вимикачі, тому впевнено можна сказати, що цей напрям діяльності «ЕМВ» є ексклюзивним. Чому? Деякі працюючі в цьому сегменті фірми лише постачають цю продукцію на наш ринок, але не кожна з них змонтує й налагодить елегазовий вимикач із здачею під гарантію. На такий вид послуг ми маємо відповідну ліцензію від заводу-виробника.

Треба сказати, що елегазові вимикачі, через їх високу вартість, наразі не так широко, як хотілось би, впроваджуються на енергетичних об’єктах країни. Тим не менше, нещодавно компанія виграла тендер на постачання 31 електрогазового вимикача на 110 і 150 кВ для «Дніпрообленерго», а перед тим –на поставку один вимикача на 750 кіловольт Південнозахідній енергетичній системі для встановлення на підстанції у Вінниці.

Продукція надійна, з 25-річною гарантією та призначена для відімкнення лінії при пошкодженні на підстанціях чи лініях електропередачі. «Енергомашвін» отримав ліцензію австрійської компанії vatech на складання елегазового вимикача на 110 кіловольт в Україні, так само щодо такого виду робіт досягнуто домовленості з фірмою АВВ. Деякі комплектуючі для вимикача вже виготовляються в Україні, зокрема, стійки під вимикач

Нині цю продукцію на вітчизняному енергоринку просувають близько десяти компаній. Вони також беруть участь у тендерах, на яких визначальною для замовника є цінова пропозиція. Хоча, попри деякі відхилення щодо кліматичних умов експлуатації, більшість елегазових вимикачів є з однаковими технічними характеристиками, відповідають державним стандартам. Зазвичай, компанія-замовник старається купувати однотипні вироби того виробника, чия продукція вже встановлена на тій чи іншій підстанції. Для експлуатації такий підхід є правильним і виправданим.

– Нині в галузі енергетики важливим є завдання зменшення втрат електричної енергії. Ярославе Степановичу, розкажіть, що ваша компанія пропонує в цьому напрямі.

 Однією з найголовніших проблем щодо втрат електроенергії є те, що лічильники і трансформатори струму й напруги, тобто вимірювальні прилади енергопостачальних компаній, працюють не в своєму класі. Для усунення та виявлення похибок потрібні лабораторні вимірювання. Багато компаній мають наявні стаціонарні лабораторії. Скажімо, трансформатори струму на 380 вольт можна повірити без проблем, а от провести вимірювання встановлених на підстанціях трансформаторів є проблематичним. По-перше, таке обладнання є габаритним, а, по-друге, щоб його повірити в лабораторії, енергопостачальна компанія повинна мати трансформатор струму чи напруги з аналогічними параметрами в обмінному фонді. У цьому випадку наявний обмінний фонд компанії повинен бути досить значним, що, зрозуміло, не кожен собі дозволить. На мою думку, нині є доцільним мати пересувну лабораторію, за допомогою якої повіряють трансформатори струму й напруги від 10 до 110 кіловольт безпосередньо на підстанції. Це також ті рівні напруги, на яких ведеться комерційний облік електроенергії як між споживачами, так і між енергосистемами.

Усім нам відомо про комерційні та технічні втрати електричної енергії. Технічні або технологічні втрати складаються з нагріву дротів, сталі в трансформаторі та ін., натомість, комерційні – це недооблік через похибки лічильників, що не вважається крадіжкою, а недоглядом персоналу енергопостачальної компанії. І лічильники, які через старіння ізоляції чи механізму, призводять до похибок у показах, і трансформатори струму й напруги повинні у визначений термін проходити повірку, інакше такі втрати електроенергії лягають на плечі енергопостачальних компаній або ж споживачів.

Державний центр стандартизації й метрології стежить за приладами, за якими відбувається оплата за електроенергію і населенням, і промисловістю, і розрахунки між енергосистемами. Нині ж вимагають повіряти ваги чи вимірювальні лінійки та лічильники видачі бензину на АЗС …! Згідно з паспортом, у встановлені терміни енергопостачальна компанія зобов’язана повірити лічильники, інакше через іґнорування цих вимог її можуть оштрафувати.

Власне, фахівці компанії «Енергомашвін» розробили пересувну лабораторію, за допомогою якої можна вирішувати питання з приведення приладів обліку електричної енергії до необхідних нормативів та стандартів. Такі лабораторії наша компанія виготовила на замовлення для обленерго Житомира й Харкова. В Україні аналогічне обладнання випускає «Хмельницькобленерго» та ВАТ “ВІТ”. Тим не менше, нині понад половини енергопостачальних компаній обходяться без пересувних лабораторій. Тим часом, вже нині деякі обленеро вийшли на нормативні втрати.

Натомість технічні втрати кожної енергопостачальної компанії різняться: залежно від конфігурації мереж, вони можуть складати 8, 12 чи 15 відсотків. Понад визначений норматив збитки оплачує компанія. Тому задля збільшення свого прибутку компанії постійно працюють, зокрема, над зниженням технічних та комерційних втрат електроенергії.

Які ще плани плекає компанія найближчим часом?

– Задля розвитку компанії ми стараємось розширювати асортимент пропонованої нами продукції та географію замовлень. Так, наших фахівців запрошують на великі промислові підприємства провести енергетичну експертизу енергообладнання. Кваліфікований та грамотний персонал «ЕМВ» в змозі провести аудит, технічний висновок стану експлуатованого обладнання, а також розробляємо проектні рішення, за допомогою яких можна довести енергетичне обладнання до вимог сьогодення. Зазвичай, після проведення такого комплексу робіт нас запрошують взяти участь у реалізації цих проектів, також є запрошення з-за кордону.

На нині в галузі енергетики ще досить проблем щодо використовуваного електрообладнання, наприклад, на вітчизняному ринку відсутній надійний і, головне, дешевий вакуумний вимикач на 35 кіловольт. До наявних на ринку ще є багато запитань. Відтак, для себе ставимо завдання освоїти цей вид продукції. Ймовірно, це буде спільне виробництво з однією із закордонних компаній, де, до речі, в цьому сегменті досягнуто значних успіхів. На мою думку, не завжди є необхідність винаходити велосипед, може, доцільніше взяти вже наявну конструкцію і виготовляти її вдома. Адже усім вже зрозуміло, що достойного українського автомобіля не буде, принаймні, в найближчому майбутньому. Тому якщо інші напрацювали певний досвід у виготовленні обладнання, то чому б його не використати!?

Скажімо, нині на ринку країни є пропозиції від закордонних виробників шаф оперативного струму, релейного захисту, розподільних пристроїв тощо, але все ж таки, більша частина продукції в цьому сегменті пропонується вітчизняного виробництва, яке виготовляється на досить високому рівні.

Стефанія ШИБУНЬКО

Теги та ключові фрази
процак киевоблэнерго, ярослав процак, процак ярослав степанович, процак ярослав белая церковь, Киевоблэнерго Процак Ярослав Степанович, Белая Церковь адрес Процак Ярослав Степанович, Процак Ярослав, процак ярослав степанович, ваена пристолов, найважливіші роки італії та англії 1800-1899,висновок


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

05.02.2010р.

Комплектні пристрої для електропостачання будмайданчика

Схема тимчасового електропостачання містить джерела й споживачів електроенергії, силові пункти й розподільні мережі. Джерелами електропостачання на будівельному майданчику є трансформаторні підстанції стаціонарного або пересувного типу. За відсутності джерел або мереж електропостачання можна застосовувати тимчасові пересувні електростанції на автомобільні шасі, що працюють на рідкому паливі.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.