Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

30375
19.03.2008р. |
Інтелектуальні рішення традиційних завдань

Нове тисячоліття, новий світ, нові технології... Усе нове, і серед усього цього нового живуть люди. У новому будинку, природно, напханому новими технологіями, причому до такого ступеня, що деякі будинки називати просто новими вже якось не пасує — вони стають «розумними».

Пересічній людині слова «розумний» чи «інтелектуальний будинок» майже нічого не говорять. Що ж воно таке – «розумний будинок»? Найбільш вживаним прикладом в описі красивого життя в такому будинку є, чомусь, можливість плавного регулювання освітлення. Приклад наочний, але «великого розуму» будинку для цього не потрібно — можна обійтися світлорегулятором (димер), трьома пультами ДК, об'єднаними в один (ще один приклад), але це далеко не всі можливості «розумного будинку».

Що ж принципово відрізняє «розумний будинок» від просто будинку з висококласною побутовою і охоронною технікою?

По-перше - інтегрованість усіх систем. Будь-яка зміна, сприйнята «розумним будинком» через сенсори (це можуть бути датчики температури, вологості, освітленості, детектори руху чи присутності, сканер наповненості холодильника, тощо), викликає реакцію всіх його систем.

По-друге - автономність цих систем (здатність діяти досить довго без втручання господарів). Наприклад, поки господарі у відпустці, будинок, буде відлякувати непроханих гостей, запалювати світло, викликати міліцію, контролювати важливі параметри тощо.

По-третє - remote control (дистанційне керування), причому не конкретно відеомагнітофоном чи телевізором з дивана, а всім будинком і з будь-якої точки світу.

Є ще й четверте, хоча поки що в майбутньому – здатність системи до самонавчання.

Крім комфорту і безпеки, система такого будинку містить ще одну важливу ідею — економічність. У перспективі, зрозуміло, тому що сама система поки що задоволення не з дешевих. Однак, з огляду на темпи росту вартості енергоносіїв - це дуже серйозний плюс «розумного будинку».

Не завадить зробити невеликий огляд основних завдань «розумного будинку» з погляду клієнта – і їх реалізації на основі однієї з систем – Clipsal C-Bus.

Система C-Bus – це відкритий стандарт, основним виробником устаткування якого є фірма Clipsal. Система функціонує на основі розподіленого інтелекту – тобто центрального пристрою, що прораховує завдання їй, не потрібно – у кожний із пристроїв убудовано процесор Motorola і енергонезалежну пам'ять EEPROM. Пристрої системи підключаються паралельно кабелем Cat5E і працюють від 36 вольт постійного струму. Мінімальна система – це активний пристрій + блок живлення (допустимий 8- канальний димер з убудованим блоком живлення). Максимальна система – це 25 500 пристроїв і 255 кілометрів кабелю. Для програмування і керування системою ззовні використовується RS232- інтерфейс.

Керування через сенсорні панелі: у справді «розумному будинку» має бути екран, з якого можна відкривати жалюзі і вмикати світло та керувати іншими пристроями. У системі C-Bus є кілька варіантів вирішення цього завдання. Насамперед монохромна сенсорна панель C-Touch (SC5000CT). Цей пристрій має в комплекті програмне забезпечення, що дозволяє набудовувати користувальний інтерфейс, включати в нього зображення, текст тощо. Можливе керування більш ніж сотнею навантажень, сценарне керування, керування за розкладом і багато чого іншого. Цікаво, що панель не потребує додаткового живлення – вона працює від живлення шини C-Bus 36 вольт.

Якщо потрібна кольорова панель великого розміру – то використовується звичайний PC, TFT- монітор із сенсорною матрицею і програмним забезпеченням Clipsal HomeGate (5000HG). Це ПЗ має дуже простий інтерфейс, функціональність невеликої SCADA- системи, однак коштує відчутно дешевше.

Безпровідне керування. Інфрачервоний пульт, вікно прийому інфрачервоних сигналів, підсвічування клавіш блакитного чи жовтогарячого відтінку відбиває реальний стан навантажень. Кожна клавіша (а їх може бути від 2-х до 8-ми) має можливості сценарного керування для 10 навантажень. Інша можливість – керування системою за стандартом 802.11b чи WiFi. Тут C-Bus пропонує теж досить прості рішення:

  • - на планшетний комп'ютер Tablet PC з WiFi встановлюється те ж саме ПЗ HomeGate;
  • - до системи C-Bus через Ethernet interface (E5500CN) підключається точка доступу WiFi. У такий спосіб система отримує IP- адресу, на яку можна надсилати команди керування. Через неї можна такожотримувати інформацію про стан системи – які лампи горять, які двері відчинені, які датчики ввімкнені тощо. Відстань керування в цьому випадку залежить винятково від точки доступу і її потужності – на ринку вже з'являються пристрої з радіусом дії, вимірюваним кілометрами.

Наступна необхідна функція - телефонне керування. Телефонний модуль системи C-Bus дозволяє керувати функціями системи за допомогою тонових сигналів. Для захисту від несанкціонованого доступу використовується система паролів, однак зазвичай рекомендується також застосовувати й окрему телефонну лінію, спеціально для цього призначену. Голос, яким система буде спілкуватися з клієнтом, записується в цифрову пам'ять пристрою. Друга функція телефонного модуля – дзвонити на заданий телефонний номер і передавати повідомлення, що відповідають подіям, які відбуваються в будинку (спрацювала сигналізація чи датчик витоку тощо). Третя функція цього пристрою – аудіоанонси подій. Кожна з подій, що відбуваються в мережі, може бути озвучена через аудіовихід (відчиненняя - зачинення дверей, зміна сцени освітлення чи просте вітання господарю після повернення з роботи).

Можливість керування будинком через мережу Інтернет. У системі C-Bus це реалізується за допомогою RS232- чи Ethernet- інтерфейсів, а також ПЗ HomeGate, що вже згадувалися раніше. Тут усе ще простіше: HomeGate, установлена на домашньому сервері, що має зовнішню IP- адресу і серверне ПЗ, автоматично генерує CGI- скрипти і html- сторінки з інтерфейсом користувача.

Можливість працювати за розкладом без втручання господаря - ще одна функція будь-якої серйозної системи «розумного будинку». Причому розклади повинні мінятися. У C-Bus для цього часто використовується вищезгаданий C-Touch – якщо потрібно проводити щоденну послідовність, тільки в будні чи вихідні дні, – цього досить. Але якщо потрібні складні сценарії керування – програма Schedule Plus (5000SP) здатна їх реалізувати. Крім програмування будь-якої кількості дій на 365 днів у році програма має можливість керування із сенсорної панелі чи через мережу Інтернет.

Гнучка автоматизація роботи датчиків і кінцевих пристроїв. У складі системи є датчики руху, рівня світла, температури. Однак для справжньої інтеграції інженерних систем потрібна правильна робота з аналоговими сигналами сотень видів датчиків. Input Module (E5504GI) системи C-Bus здатен працювати із сигналами 0-1 В, 0-5 В, 0-20 В, 0-10 мА, 4-20 мА, 0-500 Ом, 0-1000 Ом, 0-3000 Ом та іншими. Цей спектр сигналів покриває практично всі датчики основних виробників. На будь-який рівень сигналу датчиків можна задати будь-яку дію – замикання контактора теплої підлоги, плавне збільшення сили повітряного потоку чи будь-яку іншу. Дії можна активувати і деактивувати з керуючих панелей чи за розкладом.

Clipsal C-Bus – система, що надає максимальні можливості для великих компаній, – наприклад, інтеграція на рівні команд чи робота зі SCADA- системами. З іншого боку, C-Bus має дуже простий і зручний графічний інтерфейс програмування і налаштування, що є зручним для невеликих фірм та приватних користувачів.

Наостанок можна сказати: «розумний будинок» - це те, про що люди мріяли в казках (такий собі палацик зі скатертиною-самобранкою, плюс невидимі слуги, які виконують усі бажання).

За матеріалами фірми Clipsal підготував Роман БОРТНИК

Теги та ключові фрази
флеш плеер зпрограмним забеспеченням s40, пщ, електрокотли, мрії збуваються новий канал, Рішення про торговий майданчик, пром юа, интелектуальни завдання, інтерфейси з "розумними" сенсорами, gefran pr65, программа на пк для рішення прикладів


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.