Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3198
21.03.2008р. |
Розумний будинок звільняє від турбот

З розвитком інформаційних технологій та інженерних систем життєзабезпечення, концепція “розумного будинку” стає окремим поняттям. Сучасні будинки являють собою комплекс складних інженерних систем: опалення, кондиціювання, сигналізації, електропостачання, безперебійного електроживлення, інформаційних технологій тощо. Ці системи передусім покликані створити комфорт, безпеку, облік та збереження усіх ресурсів, надійність та екологічне середовище. Функціонування будівель безпосередньо залежать від інтегрованого комплексу систем життєзабезпечення, керування обладнанням та передачею інформації.

Вперше поняття “розумний будинок” з’явилось у США ще в середині 70-х років. Однак донині кожен розуміє це поняття по-своєму, адже сучасний кондиціонер, що підтримує мікроклімат,– також своєрідний елемент “розумного будинку”, так само як домашній кінотеатр чи автоматизовані системи відеоспостереження та освітлення, не кажучи вже про різноманітні послуги зв’язку - від телефонії до інтернету. Сучасні інженерні системи (з точки зору технології виробництва обладнання) достатньо складні, самі по собі, а ще ж при їх проектуванні повинні враховуватись вимоги до будівель та споруд, вимоги до ландшафтного дизайну тощо.

На думку фахівців, більш чіткою буде класифікація інженерних систем за двома сегментами: автоматизація і диспетчеризація великих будівель (Building Management Systems) та автоматизація житла та малих об’єктів. Проекти, які належать до цих двох сегментів, різняться за вирішуваними завданнями, використовуваним обладнанням та стандартами.

Системи автоматизації і диспетчеризації будівель встановлюються у великих приміщеннях – торгівельних центрах, офісних та промислових будівлях, вокзалах і аеропортах, готелях та житлових комплексах. До завдань, які вирішують системи автоматизації та диспетчеризації, належать:

  • - оперативно приймати рішення під час виникнення аварійних та позаштатних ситуацій;
  • - забезпечити своєчасну локалізацію аварій;
  • - отримувати об’єктивну інформацію про стан усіх систем будинку та їх роботу;
  • - забезпечити централізований контроль та керування при аварійних ситуаціях;
  • - підтримувати оптимальний режим керування обладнанням з метою скорочення витрат на використання енергоресурсів, які споживаються будинком;
  • - видавати об’єктивний аналіз роботи обладнання.

Автоматизація, керування та диспетчеризація здійснюються за допомогою програмованих контролерів, периферійної апаратури (датчиків, виконавчих та регулювальних пристроїв, сигнальної апаратури), диспетчерського комп’ютера та пристроїв керування. Контролери та периферійна апаратура розташовуються у приміщеннях відповідних інженерних систем. Від апаратів та пристроїв до контролерів прокладаються кабелі керування необхідної ємності та перерізу. Усі контролери, окремі датчики та виконавчі механізми об’єднуються у мережу відкритої технології LON, TCP/IP для передачі даних і підключаються до диспетчерського комп’ютера.

Системи керування та диспетчеризації не лише автоматизують механічні інженерні системи, електропостачання та освітлення, а й отримують дані від суміжних систем будинку (протипожежного захисту, систем безпеки та зв’язку) і забезпечують раціональне використання енергоносіїв, виконуючи функцію енергопостачання. Також ці системи проводять інтелектуальний контроль основних елементів та параметрів систем, що дозволяє діагностувати аварійні ситуації.

До об’єктів керування цими системами належать: котельня або бойлерний вузол, системи централізованого кондиціювання та вентиляції, енергозабезпечення тощо. Зазвичай, ці об’єкти мають власні контролери та внутрішні протоколи керування. Під час роботи інженерних служб будівлі, система дозволяє уникнути конфліктів у роботі обладнання – скажімо, систем опалення та кондиціювання, і тим самим мінімізувати енерговитрати. Під час виникнення аварійних ситуацій система дозволяє правильно скоординувати роботу всього обладнання, наприклад, при пожежі: попри увімкнення засобів активного пожежегасіння, система вимкне силове електроживлення, опалення та кондиціювання, опустить димові завіси, увімкне систему димовидалення і аварійного освітлення. Але основним призначенням системи автоматизації та диспетчеризації, на думку розробників, – є профілактика аварійних ситуацій та ліквідація збоїв у роботі обладнання до того, як ситуація переростає у аварійну. Системи автоматизації і диспетчеризації будівель створюються на базі керованих логічних контролерів, які об’єднуються у локальну мережу керування. При побудові мереж використовуються як внутрішні протоколи виробників, так і відкриті протоколи. Засобами візуалізації та керування слугують переносні пульти touch-screen-панелі та комп’ютери із спеціальним програмним забезпеченням. Переважно при виконанні проектів використовується обладнання виробників: Honeywell, Johnson Controls, Invensys/Satchwell Contрmrol, T.A.C (Tour & Andersson), Andoрmver Controls, Siemens Building Technology. У локальних рішеннях (системи безпеки, відеоспостереження, візуалізації, оснащення конференц-залів) використовувалось також обладнання AMX, Crasрmtron, Satel.

Системи автоматизації житлових приміщень об’єднують усі інженерні комунікації котеджу або квартири. Така система може взяти під контроль клімат, внутрішнє та зовнішнє освітлення, електроживлення, контроль водо- та газопостачання, охорону та відеоспостереження, керування домашнім кінотеатром і телекомунікаціями. Одна з можливостей системи – дистанційний контроль та керування через телефон, GSM-канал або інтернет. Основна мета, з якою встановлюються такі системи, - підвищення комфорту та полегшення керування складним комплексом сучасного інженерного обладнання. В ідеології побудови системи “розумний будинок” існує два підходи: на основі інсталяційної шини (EIB, LonWorks) та на базі центрального контролера.

Протокол EIB створено на початку 90-х років європейськими компаніями з метою забезпечити енергозбережувальні, безпечні та надійні алгоритми керування інженерним обладнанням будинку. EIB вирізняється простою, наочною ієрархічною структурою, яка розроблена винятково для схемотехніки будинку. Вузли мережі об’єднуються в лінії, зони - в області. Обмін інформації здійснюється за допомогою інформаційних кадрів (телеграм). Адресатами у мережі можуть бути окремі пристрої, групи пристроїв або усі пристрої одночасно. Для того, щоб забезпечити роботу пристрою EIB у системі, необхідно запрограмувати його фізичну адресу. Щойно адреса прописана, пристрій можна ідентифікувати, звертатись до нього та отримувати конфігураційні дані.

Контроль та керування системою “розумний будинок” побудований таким чином: існує мережа датчиків (температури, освітленості, охоронної сигналізації, пожежної сигналізації тощо), і у випадку виходу контрольованого параметру за межі, при спрацюванні будь-якого датчика або таймера, процесор спрацьовує і передає керування, відповідно до заданого алгоритму, виконавчому механізму. Усі події фіксуються у протоколі. Крім того, в аварійних випадках “розумний будинок” повідомить по телефонній лінії про причину аварії, а також відправить SMS або інтернет-повідомлення із зазначенням причини виклику.

“Розумний будинок” працює завжди, незалежно від того, є у будинку господарі чи немає, він лише переходить з одного режиму в інший.

При вимкненні електроенергії “розумний будинок” переходить на акумуляторне живлення. Якщо акумулятор використав весь ресурс, то система вимикається, повідомивши про це користувача телефоном або SMS. Після вимкнення система зберігає усі установки завдяки енергонезалежній пам’яті.

Індивідуальні системи “розумний будинок”, які встановлюються у квартирах, можуть об’єднуватись в одну мережу, забезпечуючи моніторинг стану кожної квартири. Загальна система проводить споживання води, тепла та електроенергії по кожній квартирі та місцях загального користування.

Керування освітленням. Для забезпечення комфорту та затишку кожна кімната повинна буди достатньо освітлена, тому, зазвичай, необхідно встановлювати велику кількість різноманітних світлових пристроїв та систему вимикачів. Система “розумний будинок” звільняє від цього, адже систему автоматичних вимикачів можна замінити компактними сенсорами. Так, з одного стандартного шестисенсорного вимикача, наприклад Gira, можна керувати 12-ма світловими групами. За допомогою сенсорних вимикачів можна легко створювати різні світлові сцени: наприклад, задавши сцену “вечір”, одна група світлових приладів вмикається на певну яскравість, а інша група вимикається. Вночі світло у коридорах та прихожих буде вмикатись при появі руху. Також системою освітлення можна керувати дистанційно з радіопультів, комп’ютера або мобільного телефона.

Клімат-контроль. Зазвичай у сучасних будинках є численні кліматичні інженерні системи – радіатори, кондиціонери, системи підігріву підлоги. Керування усіма цими системами вручну потребує часу, уваги та інженерної кваліфікації. Система “розумний будинок” дозволяє замінити ці системи термостатом. На термостаті або сенсорній панелі задається необхідна температура кімнати, і система сама вирішує, який з пристроїв необхідно увімкнути. Система “розумний будинок” надає можливість задавати різноманітні кліматичні умови у кожній з кімнат.

Система вентиляції. У сучасних будинках застосовують щільні “євросклопакети”, тому без системи притічної вентиляції обійтись неможливо. Широко використовуються витяжні системи у санвузлах, кухнях, технічних приміщеннях. Як і система освітлення, система вентиляції має також ряд режимів, наприклад, при заданні режиму “ніч” вентилятори притічної вентиляції автоматично перейдуть у безшумний режим.

Автоматичні системи вентиляції з контролем стану повітря вкрай необхідні у приміщеннях, де можуть відбуватись викиди шкідливих і небезпечних для життя речовин. До таких приміщень належать гаражі, виробничі приміщення, приміщення з газовим обладнанням, лакофарбовими та горючими матеріалами. Сучасні системи вентиляції містять сенсорні датчики (контролюють склад повітря) та системи оповіщення – якщо концентрація шкідливих речовин починає перевищувати встановлені межі.

Керування інженерним обладнанням. Система “розумний будинок” дозволяє за допомогою сенсорного вимикача або сенсорної панелі увімкнути фонтан, набрати ванну, полити сад тощо. За допомогою сенсорних панелей, як провідних так і безпровідних, можна керувати системою освітлення, кліматом, відео спостереженням тощо. На сенсорному екрані можна вивести план будинку, після чого вмикати/вимикати світло у будь-яких кімнатах, встановлювати там необхідну температуру тощо.

Контроль навантажень і аварійного стану. Сучасний будинок має велику кількість електричних приладів, які небажано використовувати одночасно, оскільки їх одночасне використання створює значне навантаження на мережу. Система “розумний будинок” розподіляє навантаження між приладами таким чином, щоб не допустити перевантаження мережі. Якщо виробничі або житлові приміщення оснащені численними електроприладами, то контроль навантажень тим більш необхідний - для забезпечення тривалішого терміну використання електроприладів, захисту від раптового виходу з ладу побутової техніки.

Юрій ІВАНОВ
www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
програмований контролер керування освітленням, фотографії сенсорних панелей ля розумного будинку, притічна вентиляція візуалізація процесу, розумний будинок інформація, скорочення енерговитрат на кондиціювання, опалення і вентиляція торгівельних приміщень, Технологія Розумний дім, прокладання електро фото, розумний дім протоколи, будівельні технології 21 століття трускавець


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.