Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

6203
27.03.2008р. |
Чому системи заземлення і блискавкозахисту у нас не в пошані

Принаймні раз у житті кожен з нас потрапляв у ситуацію, коли нарікаючи самі на себе, говоримо: «поки грім не вдарить…». Непередбачувані, але можливі випадки, про які треба було заздалегідь подбати, трапляються досить часто. Такими є удари блискавки, які можуть призвести до нещасних випадків або, щонайменше, завдати чималих матеріальних збитків. Для захисту від блискавки необхідні «зовнішні», або первинні (від прямого удару), і «внутрішні», або вторинні (від індуктивних перенапруг), системи захисту. Наявні на вітчизняному ринку новітні системи заземлення і блискавкозахисту убезпечать будівлі, різні помислові і стратегічні об’єкти, помешкання тощо від такого непередбачуваного і небезпечного природного явища, як блискавки.

– Широке впровадження нового телекомунікаційного обладнання змусило внести суттєві зміни в «технологію» блискавкозахисту, – розповідає спеціаліст відділу систем заземлення і блискавкозахисту компанії Watson Telecom Ярослав Солоний. – Міжнародна електротехнічна комісія (IEC) розробила ряд нових стандартів, які регламентують улаштування блискавкозахисту, зокрема, введено нове поняття «внутрішній блискавкозахист» або обмежувач перенапруг. Відповідно до нормативних норм IEC, концепція захисту від перенапруг полягає у виділенні навколо й усередині об’єкта спеціальних захисних зон.

Загалом європейські норми та підходи особливо щодо вибору та визначення категорій захисту змінились. Пов’язано це з тим, що важливо захищати не лише певні зони, а й встановлене у приміщеннях електрообладнання. Враховуючи чутливість сучасної електротехніки до різних перенапруг, спричинених, насамперед, ударами блискавки, так само змінено методики розрахунків. Нинішня європейська методика розрахунків з використанням «старих» матеріалів – блискавкоприймачів, струмовідводів, – дозволяє надійно захистити побутові та адміністративні приміщення, підстанції, опори від прямого удару блискавки, або від занесеної чи індуктивної близькими розрядами блискавки напруги. Власне компанія Watson Telecom пропонує на український ринок рішення проблем захисту як від безпосереднього, так і опосередкованого впливу блискавки. Прогресивність цієї новітньої технології блискавкозахисту полягає у застосуванні з’єднувальних елементів, а також заземлювачів виробництва польської фірми Galmar.

Пане Ярославе, які нормативні документи діють у нас нині при встановленні систем блискавкозахисту в Україні?

– Основним документом є Інструкція зі встановлення блискавкозахисту будівель та споруд РД 34.21.122-87, яка до певного часу відігравала позитивну роль. Та вже нині виписані там норми не враховують потреб сьогодення. Правильне застосування внутрішньої чи активної системи блискавкозахисту захистить електрообладнання від перенапруги, позаяк РД регламентують, переважно, зовнішній захист. Очевидно, проблема полягає не у використовуваних матеріалах систем блискавкозахисту, а в змінах підходів у вирішенні таких завдань. Тому пропоновані фірмою Watson Telecom системи для активного блискавкозахисту ми змушені виконувати відповідно до чинних українських норм, інакше реалізований проект не пройде експертизу Державного нагляду з охорони праці та інших контролюючих органів.

Вищезазначені питання наскоком не вирішуються, але мусимо рухатись в цьому напрямі. Наявні прогресивні методи, зокрема обладнання для активного блискавкозахисту, потрібно як мінімум сертифікувати та прийняти відповідні нормативні документи. За такими технологіями майбутнє. Коли близько двох століть тому до звичайних блискавкоприймачів Франкліна ніхто всерйоз не ставився, то тепер це найбільш розповсюджена техніка для захисту. Сучасні системи могли б надійно захистити від удару блискавки приміщення таких вибухонебезпечних об’єктів, як автозаправні станції, встановлені на даху будівель газові котельні тощо.

– Наскільки затребувані нинісистеми заземлення і блискавкозахисту у сфері телекомунікації, побуті, енергетиці та на інших об’єктах?

– Впродовж шести років компанія Watson Telecom постачає обладнання та рішення для сфери телекомунікації - корпоративні системи зв’язку, системи передачі даних та цифрового доступу. Досвід роботи засвідчив, що реалізація проектів без надійного заземлення й блискавкозахисту може призвести до виходу з ладу встановленого на об’єктах сучасного електрообладнання. Тому близько року тому у нас створено відділ зі встановлення систем заземлення і блискавкозахисту.

Нинішній рівень використання таких систем в країні дуже мізерний: напевно, становить 3-5 відсотків. Дане обладнання найбільш затребуване у сфері телекомунікації, оскільки це пов’язано з великою протяжністю ліній, відтак небезпекою появи індуктивної напруги. Ці складні завдання зв’язківці повинні вирішувати швидко, бо вихід з ладу встановленого, наприклад, на АТС обладнання з великим номерним ресурсом може завдати значних втрат від недоотриманих послуг, що рівне вартості самої станції. На енергетичних об’єктах, наприклад, трансформаторних підстанціях, використання як систем заземлення, так і систем блискавкозахисту буде ефективним, але в кожному конкретному випадку необхідно опиратись на технічну доцільність.

На жаль, ще немає розуміння важливості захисту від ударів блискавки у приватному житловому секторі. Навіть під час виставок представники проектних інститутів не дуже цікавляться цими питаннями, проте є зацікавленість до систем блискавкозахисту на промислових об’єктах, – що вже непогано.

– Мізерний відсоток захищених об’єктів можна пояснити тим, що ймовірність удару блискавки є невеликою?

– З одного боку, це є основним стримуючим фактором, а з іншого – якраз статистика вказує про зворотне. Підраховано, що загалом на планеті від ударів блискавки кожна секунда в році обходиться приблизно у $3,20. У Німеччині діє ціла система фіксації кожного удару блискавки, там, до речі, на житлові будинки без встановленої системи блискавкозахисту діють інші виплати зі страхування. Нажаль, в Україні не ведеться подібної статистики, не кажучи вже про систему підрахунку блискавок, яка найближчим часом і навряд чи з’явиться. А от впровадження страхових виплат, а також ознайомлення з можливостями ефективного захисту наявної в приватних помешканнях електротехніки може дати поштовх до ширшого впровадження систем блискавкозахисту в побуті.

Хоча у нас жоден нормативний документ не забороняє виконувати якусь роботу в будинку без встановленої системи блискавкозахисту – це свобода вибору кожного, проте пов’язане з електробезпекою захисне заземлення в нормативних документах є обов’язковим. Тому без наявного повторного заземлення нульового проводу ми не отримаємо дозвіл на подачу напруги до будинку. Як його облаштовують? Ефективна робота електрообладнання багато в чому залежить від надійного та стійкого до впливу корозії контуру заземлення зі стабільно низьким опором розтікання основних заземлювачів. Зазвичай у нас для встановлення контуру заземлення, який забивають на глибину не більше 2,5 м, використовують кутник та стальні штучні заземлювачі з круглого неоцинкованого чи оцинкованого прута. Такий спосіб створення контурів заземлення піддається корозії, на опір заземлювачів впливають погодні умови, також через велику кількість точок заземлення площа контуру досить велика, що під час якихось робіт може призвести до непередбачуваних випадків та ін., крім цього, монтаж даної системи є трудомістким.

Альтернативою підходу до організації контуру заземлення є пропоновані нашою компанією польські системи Galmar, які призначені для заземлення на телекомунікаційних та енергетичних об’єктах. Унікальністю даної технології є модульно-стрижневий принцип створення системи заземлення, основу якої складають покриті міддю сталеві стрижні (вертикальні заземлювачі).

– Які ще компанії пропонують на українському ринку подібні системи захисту і в чому особливість обладнання від Watson Telecom?

– Сьогодні найбільш розповсюдженим є встановлення стрижневих та тросових блискавкоприймачів, сіток. Поряд із Watson Telecom, на українському ринку системи блискавкозахисту пропонують компанії «ОБО Беттерман» та «Італ-Техно». Кожна із фірм має свої, притаманні лише їй особливості. Родзинкою Watson Telecom є активна система блискавкозахисту. Встановивши таку систему, можна бути впевненим, що у будівлю не попаде блискавка, натомість, стрижневий блискавкоприймач такої гарантії не дає.

Наша компанія виконає будь-яке замовлення, хоча кожне місце непередбачуване. Скажімо, на каменистих ґрунтах, зокрема в Криму, Карпатах, під’їзд бурильної техніки майже не можливий, там важко забити кутник, також складно виконати роботи в обмеженому просторі підвального приміщення, чи в гірській місцевості, де для забиття контуру потрібно шукати тріщини у скелях. Кожен випадок індивідуальний, тому без проведення вимірювань, розрахунків питомого опору ґрунту на різних глибинах тощо, виконати заземлення неможливо. На нині наша компанія має ліцензію на будівельні роботи, які складаються з проектування та підготовки вихідних даних. Зазвичай, на більшій глибині ґрунт ліпше проводить струм, тому там для отримання необхідного опору розтікання із заземлювачем, а відтак потрібно менше використати металу. До речі, у Дніпропетровську для компанії «Астеліт» глибина контуру заземлення становила 37,5 м, опір розтікання основних заземлювачів досяг 0,85 Ом. Саме за рахунок глибини одна-дві точки вирішать усі проблеми, і в цьому полягають переваги нашої системи.

Представлені системи глибинного заземлення виробництва Galmar різняться від інших тим, що їх складові покриті міддю (товщина покриття – 250 мікрон). Таких показників досягти дуже складно, звідси й ціна на них трішки вища. До речі, норму в 250 мікрон записано в європейських правилах. Дозволяється використовувати й оцинковане покриття, але з більшою товщиною. Лише кілька виробничих підприємств виготовляє продукцію такої якості оміднення, і одне з них розташоване в Європі, в Польщі. Крім вищезазначеного, перевагою Watson Telecom є наш професіоналізм.

– Які перспективи й тенденції на ринку стосовно встановлення систем заземлення та блискавкозахисту?

 Я вже говорив, що саме життя змусило Watson Telecom створити відділ систем заземлення і блискавкозахисту. І не лише нашу компанію. На мою думку, рік у рік в Україні дедалі більше об’єктів заземлятиметься. Крім цього стають більш жорсткі вимоги до заземлюючих пристроїв, які повинні бути більш надійні з меншим опором. Найжорсткіші вимоги щодо заземлення у зв’язківців, об’єкти яких двічі на рік перевіряють на найменше значення опору; банківські серверні системи вимагають близько 1 Ом; у медицині деяке обладнання повинне мати близько 0,5 Ом, в енергетиці – 0,5 Ом. Інколи таких значень дуже складно досягти. Перспективи є, треба лише зважено підходити до вирішення тих чи інших завдань, бо, скажімо, є нині проблеми із заземленням на підстанціях, ТЕЦ. Провести там реконструкцію майже не можливо, тому потрібно усе робити наново. На мою думку, у питаннях безпеки не може бути дешевих варіантів швидкого вирішення питань. Якщо ми житимемо рішеннями на майбутнє, дбатимемо про безпеку своїх будівель і близьких, то попит на встановлення систем заземлення і блискавкозахисту збільшиться.

Стефанія ШИБУНЬКО

Теги та ключові фрази
Ватсон-Телеком активний блискавкоприймач, вартість заземлення, IEC блискавкозахист, методика розрахунку одно стрижневого блискавко захисту, чого не работает формат зип на нокиа 5530, нормативне значення опору розтікання струмовідводів, watson перенапруги, Контур заземлення, Битове та промислове заземлення, вартість ліцензії на блискавкозахист


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.