Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4581
12.05.2008р. |
Стан ізоляції – надійність силового трансформатора
Одним з основних елементів систем розподілу та передачі електричної енергії є силові трансформатори. Електроенергетика багатьох країн світу налічує велику кількість силових трансформаторів, значна частина яких відпрацювали свій нормативний ресурс, що переважно становить 25 років. Заміна таких трансформаторів потребує значних капіталовкладень і не завжди доцільна, тому нині актуальною проблемою є забезпечення надійності та продовження терміну служби силових трансформаторів.

Як відомо, у силових трансформаторах найбільше піддається старінню паперово-масляна ізоляція, яка має органічне походження, тому можна стверджувати, що стан твердої ізоляції визначає ресурс роботи силового трансформатора. Протягом експлуатації у паперово-масляній ізоляції трансформаторів відбуваються складні фізико-хімічні процеси, які призводять до деградації ізоляції і утворення різних продуктів старіння. Тому для підвищення надійності силових трансформаторів значну увагу приділяють обробці і відновленню характеристик паперово-масляної ізоляції.

Обробка паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів, які тривалий час перебувають у роботі, особливо з низьким рівнем технічного обслуговування, значно відрізняється від аналогічних робіт на нових трансформаторах за обсягом, складністю та технологією виробництва.

Якщо при підготовці до експлуатації обробка паперово-масляної ізоляції зводиться до процесів нагріву, сушіння, дегазації та очищення від механічних домішок, то при обробці паперово-масляної ізоляції старих трансформаторів до цих процесів додаються більш тривалі і складні роботи з видалення продуктів старіння, як-от смоляні речовини, небажаних легких фракцій масла, розчинених у маслі газів, шламу. При капітальних ремонтах і модернізації трансформаторів обсяг обробки паперово-масляної ізоляції також значно збільшується через необхідність багатократних зливань/заливань масла і нагрівів трансформаторів.

Загальноприйнятим і техніко-економічно обґрунтованим є проведення обробки паперово-масляної ізоляції трансформаторів, які перебувають у експлуатації, безпосередньо на місці їх встановлення і з незначним демонтажем окремих частин трансформаторів. Водночас, тривалість обробки паперово-масляної ізоляції повинна бути мінімальною, оскільки під час виведення трансформатора в ремонт зменшується надійність електропостачання, і в окремих випадках обмежується споживання електроенергії.

На відміну від мережевих, блочні трансформатори не резервуються, тому затягнення термінів обробки їх ізоляції призводить до недовідпуску електроенергії. Обробка паперово-масляної ізоляції трансформаторів в умовах діючих електроустановок на обмеженій площі потребує також високої організації робіт з дотриманням підвищених заходів безпеки. Для надійної обробки паперово-масляної ізоляції трансформаторів з високою якістю і мінімальними витратами необхідно мати:

- достовірні і повні дані про технічний стан трансформатора;
- прогресивні технології;
- ефективні технічні засоби обробки і контролю;
- персонал відповідної кваліфікації.

Обробка паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів є сукупністю окремих автономних технологічних процесів, що базуються на різноманітних фізичних принципах. При цьому для виконання одних і тих же процесів переважно використовують різні фізичні принципи. Наприклад, масло сушать як абсорбційним, так і термовакуумним методом, для нагріву трансформаторів використовують постійний струм і гаряче масло. Звичайно, таке різноманіття технологічних процесів призводить до розробки, виготовлення і використання відповідних технічних засобів. Тому раціональне обмеження і уніфікація застосовуваних технологічних процесів сприятимуть скороченню потреби у технологічному обладнанні.

Використання окремих технологічних процесів обробки паперово-масляної ізоляції, навіть з їх високої локальної ефективності, однак не об’єднаних системним принципом, є малоефективним, оскільки збільшується потреба у технологічному обладнанні, значно продовжуються терміни обробки паперово-масляної ізоляції, зростає обсяг допоміжних робіт, що призводить до нерівномірного використання робочої сили. Обробка паперово-масляної ізоляції трансформаторів повинна проводитись за єдиним технологічним процесом.

Для обробки паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів використовується широка номенклатура як загальнопромислового, так і спеціалізованого технологічного обладнання, у тому числі: вакуумні і масляні насоси, сорбційні (переважно цеолітові) і термовакуумні (дегазаційні) установки для обробки масла, масло- і повітронагрівачі, масляні і повітряні фільтри, установки для сушіння повітря і сорбентів. Широка номенклатура і висока вартість спеціалізованого технологічного обладнання, значні витати на його обслуговування, зберігання і транспортування є наслідком недостатньо високого рівня як окремих технологічних процесів обробки, так і недосконалості самого обладнання.

Слід відзначити, що нині для обробки паперово-масляної ізоляції з тривалими термінами служби використовують переважно технології і обладнання, які при розробці були орієнтовані на обробку паперово-масляної ізоляції нових трансформаторів перед введенням їх в експлуатацію. Тому вони не повною мірою забезпечують якісну обробку зношеної ізоляції. Незважаючи на удосконалення, більшість їх можливостей практично використано.

Для радикального підвищення рівня обробки паперово-масляної ізоляції і досягнення значного ефекту необхідні принципово нові рішення у сфері технологій, технічних засобів і методів контролю. Основними факторами конкурентних переваг нових технічних рішень повинні стати: підвищення якості, скорочення тривалості і зниження вартості обробки паперово-масляної ізоляції. Для вирішення цих завдань науково-виробнича фірма “ЛАВР” розробила концепцію, основні положення якої є такими:

- паперово-масляна ізоляція силових трансформаторів, незважаючи на різноманіття конструктивних елементів, застосовуваних матеріалів і їх маси повинна оброблятись за однією технологією, з використанням одної установки і за одною технологічною схемою;
- залежно від стану ізоляції, габаритів і маси трансформатора, може змінюватись лише тривалість окремих процесів обробки.У концепції також були визначені основні цілі і засоби для їх досягнення. Основні цілі сформульовані таким чином:

- підвищення якості обробки паперово-масляної ізоляції;
- скорочення номенклатури і вартості технологічного обладнання і оснащення;
- скорочення тривалості і зниження вартості обробки паперово-масляної ізоляції;
- впровадження об’єктивного контролю і архівування процесів обробки паперово-масляної ізоляції;
- покращення умов праці і підвищення іміджу персоналу, зайнятого обробкою паперово-масляної ізоляції.

Для силових трансформаторів напругою 110-1150 кВ ця концепція була реалізована у таких розробках НВФ “ЛАВР”:

- пакетна обробка паперово-масляної ізоляції за технологією ТРИТОК;
- багатофункційні установки НИТА 2711 та НИТА 2721 (газета “ЕлектроТЕМА” № 6 (62) від 22 березня 2005 р.);
- комп’ютерна схема контролю КАСО;
- науково-практичний семінар з впровадження нових методів обробки паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів.

Головним досягненням реалізації концепції можна вважати створення технології ТРИТОК, яка призначена для одночасної обробки масла і твердої ізоляції. Технологія орієнтована, насамперед, на обробку паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів напругою 110-1150 кВ, у тому числі оснащених плівковим і азотним захистом масла та з тривалими термінами роботи.

Сутність технології ТРИТОК полягає в тому, що у процесі заповнення трансформатора маслом під вакуумом виконуються усі або частина таких технологічних процесів:

- прямоточна обробка масла (нагрівання, сушіння, дегазація, фільтрація);
- сушіння, дегазація і просочування маслом твердої ізоляції;
- обробка масла, залитого у трансформатор;
- нагрівання трансформатора циркуляцією гарячого масла.

Прямоточна обробка забезпечує досягнення необхідних характеристик масла за один цикл обробки безпосередньо у процесі заливання його у трансформатор. Цей процес у декілька разів продуктивніший порівняно з традиційною обробкою масла, що передбачає попередню порційну підготовку масла в одному або двох баках і його послідовне залиття у трансформатор.

Основу технології ТРИТОК складає термовакуумний спосіб сушіння і дегазації, який використовується для обробки як масла, так і твердої ізоляції. До переваг цього способу належать:

- висока якість обробки;
- можливість одночасної або роздільної обробки масла і твердої ізоляції;
- універсальність і постійна готовність до роботи;
- неперервність і простота регулювання процесу;
- мінімальна потреба у витратних матеріалах;
- незначна дія на навколишнє середовище.

Нагрівання масла використовують у технології ТРИТОК для інтенсифікації процесів обробки масла і просочування твердої ізоляції, нагрівання трансформаторів під час сушіння твердої ізоляції і підготовки їх до проведення вимірювань характеристик ізоляції. Незважаючи на однакове функційне призначення, режими нагрівання масла суттєво відрізняються. Якщо при обробці масла основне призначення нагрівання масла зводиться до підтримання оптимальної температури обробки, здійснюється безпосередньо під час обробки і не має значних технологічних ускладнень, то ефективний нагрів трансформатора маслом потребує вжиття спеціальних заходів.

Оскільки вміст вологи твердої ізоляції при термовакуумному способі сушіння визначається такими параметрами, як температура, залишковий тиск і тривалість їх дії на ізоляцію, а всередині трансформатора залишковий тиск у всіх точках один і той же, то для досягнення необхідної якості сушіння у мінімальні терміни, в принципі, у всьому об’ємі твердої ізоляції повинна бути створена однакова температура. Однак, враховуючи значні габарити і масу силових трансформаторів, практично реалізувати ізотермічний нагрів твердої ізоляції неможливо.

Ефективне нагрівання трансформаторів у технології ТРИТОК передбачає нерівномірність нагрівання усього об’єму твердої ізоляції у зоні сушіння не більше 5-10 ºС. Це досягнуто завдяки використанню високопродуктивних масляних насосів і потужних маслонагрівачів, які забезпечують багатократні цикли нагрівання, кожен з яких забезпечує нагрівання трансформатора на декілька градусів при потужності нагріву трансформатора маслом від 30 до 200 кВт.

Технологія ТРИТОК, як передбачено концепцією, завжди реалізується за одною простою постійною схемою у вигляді ряду неперервно і паралельно виконуваних технологічних процесів. Перехід з одного процесу на інший здійснюється за допомогою запорно-регулювальної арматури і зміни режиму роботи технологічного обладнання. Перевагою технології ТРИТОК є те, що кожен оброблюваний трансформатор може пройти глибоке термовакуумне сушіння твердої ізоляції у процесі заповнення трансформатора маслом під вакуумом. Для цього не потрібні додаткові технічні заходи, достатньо лише змінити режим роботи технологічного обладнання.

Технологія ТРИТОК також спрощує і підвищує достовірність вимірювання характеристик ізоляції трансформаторів і масла у них. Вимірювання характеристик ізоляції і відбір проб масла проводяться:

- до початку обробки паперово-масляної ізоляції;
- після нагрівання у трансформатора до максимальної робочої температури і витримки при цій температурі протягом 1-2 діб;
- після обробки паперово-масляної ізоляції при максимальній робочій температурі.

Впровадження технології ТРИТОК має значний вплив на характер і склад роботи персоналу, зайнятого обробкою паперово-масляної ізоляції силових трансформаторів. Значно скорочується і спрощується питання організації робіт і постачання. Завдяки зменшенню обсяг робіт з маслооброблювальним обладнанням персонал може надавати більше уваги керуванню і контролю технологічних процесів.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
контроль стану ізоляції трансформаторів, ізоляція трансформаторів, Ізоляційні частини трансформатора, купити трансформатор з високої ізоляції, головна ізоляція силових трансформаторів це, надійність трансформаторів, надійність ізоляційних матеріалів, заміна трансформаторів силових, ізоляція трансформатора, заміна силових трансформаторів відео
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.