Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2656
15.05.2008р. |
Досить вигідна комбінація
Слово когенерація (комбінований виробіток енергії й тепла) уже давно на слуху в людей, так чи інакше пов’язаних з енергетикою. Тригенерація (комбінований виробіток енергії тепла й холоду) теж зустрічається досить часто, але й там, і там основним моментом собівартості вироблюваної енергії є енергоносії. Їхня частка становить до 60 - 70 % від вартості виробленої електроенергії. Основними енергоносіями для України є нафта, газ та ядерне паливо (всі три види енергоносіїв переважно імпортовані) і в прийдешній перспективі - українське вугілля. Тому потрібно шукати ще якісь можливості або джерела.

Прийнята недавно стратегія розвитку української енергетики передбачає будівництво 11 енергоблоків на українських АЕС. «Однак варто враховувати той факт, що атомні реактори - це не маневрені потужності, і в години максимуму будуть потрібні станції, які здатні компенсувати зрослу потребу в електроенергії» (ДТ №6/2005 стор. 12). І з будівництвом додаткових 11 блоків зростає в цю ж кількість разів небезпека техногенних аварій відповідного масштабу. Може, є який не будь третій шлях, крім енергетичної залежності й техногенного колапсу?

СПД «Арабинська» розпочало випуск утилізаційних установок під умовною назвою «4x4» з утилізації відходів (тверді побутові, рідкі й тверді технологічні вуглецевомісткі відходи - відходи деревообробки, лакофарбової промисловості й нафтопереробки, автогосподарств (Промаслене ганчір’я, використані шини), ветеринарні відходи (наприклад операційні відходи, трупи тварин); медичні відходи; поліетиленові, поліпропіленові тощо).

Продуктом цієї переробки є паливний газ, що дозволяє працювати на ньому газо поршневим дизель-генераторам АТВТ «Первомайскдизельмаш», виробляти від 500 кВт до 2,5 МВт електроенергії й 350 кВт тепла від установки «4х4» і 150 - 160 кВт від дизель-генератора - разом  у среднем 550 кВт теплової потужності у вигляді гарячої води (85 0С) для опалення, гарячого водопостачання або використання в інших технологічних процесах. ККД таких установок сягає 38%, а загальний ККД - 90%. За викидами утилізаційна установка 4х4 укладається в побутові нормативи (вуглекислий газ, метан і водень). Потужніша установка 8х8 дозволяє виробляти до 5 МВт електроенергії й теж укладається в нормативи побутових викидів в атмосферу.

Параметри установки 4х4,8х8.


Найменування параметра

Од. вим.

Показник

Режим роботи

год

24

К-ть реторт у роботі

шт

8 - 16

Одноразове завантаження

т

0,5 – 1,5 – 3*

Необхідний обсяг сировини

м3/доба

16 – 30 – 64 – 130*

Обсяг паливних газів, що відводяться

м3/доба

120 – 1000 *

Тиск паливних газів, що відводяться

кг/см

0,2 – 0,4*

Теплотворна здатність

МДж/м3

20 – 30*

Температура газів після накопичувача

10 - 40

Наявність смолистих домішок, фосфору, сірки в паливному газі

%

не виявляється

Щільність паливного газу

 

менше 1

Темп вивантаження реторт

шт/год

1,2

Установлена потужність електроспоживання

кВт

28,6

Кількість вироблюваного тепла

кВт/год

200 – 300**

Габаритні розміри

м

6х32х10

Обслуговуючий персонал

люд./зміну

3+1

Маса комплексу

т

95

*Розкид параметрів зумовлений відсотком завантаження реторт 20 - 50 - 100% і видом утилізованої сировини. Цей припустимий розкид дозволяє в моменти браку сировини не зупиняти установку, а в момент найменшого споживання електроенергії переводити її в економічний режим. Залежно від режимів, та установки міняється,  обсяг та состав вироблюваного паливного газу.
**Розкид параметрів зумовлений наявністю двох різних температурних камер по 400 і 500 0С, що дозволяє зі встановленням теплообмінників одержувати пару низького й високого тиску.

Обсяг паливних газів, що відводяться, залежить від виду установки і її режиму роботи від 200 до 6000 м3, (2х2=200, 4х4=200-500-1000, 8х8=400-2000, 12х12=600-3000 і так до 6000 м3/год), головне, вистачило б сміття.

Паливо установці потрібно тільки на стадії первинного розігріву печі до 500 0С, далі після виходу на робочий режим комплекс працює на паливному газі (газова фаза), що утвориться в результаті теплового розкладання відходів без доступу кисню (не спалювання). У печі компоненти газової фази допалюються, розкладаючись на СО2 і пару Н2О. Загальна кількість вироблюваного газу на установці 4х4 перевищує 3000 м3/год, але оскільки його споживає власна піч, то кількість газу, який надходить в накопичувачі, становить тільки 1000 м3/год., цієї кількості вистачає для роботи 5 установок ДвГА–500 і виробітку 2,5 МВт електроенергії на годину.

Якщо потрібна більша кількість електроенергії, можна поставити дві установки 4х4 або одну 8х8, яка буде технологічніша в експлуатації. Цим установкам не потрібні фундаменти, вони можуть бути встановлені на ЗБ-плитах, можуть працювати під відкритим небом (при роботі на побутових і ветеринарних відходах завантажувальний блок вимагає роботи під відкритим небом, через нагромадження їдкого запаху). Приміщення потрібне тільки для енергогенеруючої частини комплексу.

Установка 8х8 дозволяє забезпечити газом газотурбінні електростанції ПАЭС-2500, ЭГ-2500-М1 і ПАЭС-2500Г, вироблені на ВАТ «МОТОР СІЧ». Але ці установки продукують не менше 1 - 2,5 МВт електроенергії, і набагато більше тепла - 4,5 Гкал/год. І сама установка ПАЭС-2500 коштує 3636000 грн., тоді як п'ять ДвГА, необхідні для виробітку тих же 2,5 МВт електроенергії, коштують 7500000 грн, тобто вдвічі дорожче. Але газотурбінні електростанції не є такими гнучкими при пікових навантаженнях як електростанції на ДвГА. Із цього можна зробити висновок, що якщо потрібно до 2 МВт електроенергії і присутні пікові навантаження, то більше підходить електростанція з використанням ДвГА, якщо ж потрібно понад 2 МВт, то необхідна електростанція з газотурбінними установками.

«Технологія спільного виробітку теплової й електричної енергії значно скорочує витрату палива на 1 кВт, якщо порівнювати з технологією роздільного виробітку» (ДТ №6). Хоча для нашого випадку це не так актуально, як для ТЕС, працюючих на природному газі або мазуті.

Біля самого найменшого населеного пункту завжди є смітник, а самі населені пункти й підприємства, в них розташовані, є невичерпними джерелами відходів. Із усього вище викладеного можна зробити припущення - Україна отримала невичерпне джерело енергоносіїв. Причому енергокомплекс, що працює на цих енергоносіях (смітті), потужністю в 2,5 МВт є маневреним. У періоди пікових навантажень можуть працювати всі п'ять його агрегатів, а в період мінімального навантаження - однин агрегат, видаючи всього 500 кВт електроенергії. Собівартість електроенергії коливається від 5 до 8 копійок за 1 кВт/год.

І ще один немаловажний фактор, особливо значущий він для санітарних і комунальних, міських і обласних служб - це те, що ці служби повністю позбавляються проблем зі смітниками й відходами, у кожному разі 90% цих відходів.

Цей енергокомплекс також незамінний для підприємств, що «виробляють» ці відходи, або розташованих близько від них. Когенераційний енергокомплекс дозволяє їм за два з половиною роки окупити свою вартість (1800 тис. грн. за комплекс 4х4 і енергоустановку ДвГА 500) і стати енергонезалежними. Причому кожна утилізаційна установка може бути виготовлена, виходячи з конкретних побажань замовника щодо потужності й габаритів.

При застосуванні цих енергокомплексів у Львівській, Чернівецькій і Закарпатській областях, де є величезна кількість деревини твердих порід, є можливість попутно продукувати деревне вугілля високої якості, а з додаванням блоку активації - активоване вугілля. При цьому термін окупності комплексу стає ще меншим, а собівартість електроенергії стає ще нижчою. Для сільських переробних підприємств, віддалених від газопроводів, такий блочний комплекс, що виробляє електрику й тепло (пара), може стати актуальним рішенням, адже сировиною для нього є будь-які відходи з полів.

А пара й електрика (максимум 8 копійок за 1 кВт) ніколи не будуть зайвими на переробному підприємстві, тим більше, що зараз в Україну приходить нова технологія зберігання зерна: для збереження його не сушать, а охолоджують, для цього придасться тригенераційний комплекс, що працює разом з абсорбційною машиною, яка продукує холод, що може бути використаний також для тривалого зберігання плодоовочевої продукції сільгосппідприємств при t = + 5, +10 0С.

Як видно із усього вищевикладеного, комбінований виробіток цих трьох видів енергії вигідний і необхідний підприємствам. Він особливо вигідний містам і селам, з їхніми стихійними смітниками (якщо селянинові сказати: «Якщо ви не будете звалювати сміття в себе за городом, а відвезете його до енергоустановки, то удвічі менше платитимете за електрику», то стихійні смітники зникнуть автоматично).

Якщо такі установки знайдуть широке застосування, може, стане легше дихати, може, ми станемо трохи здоровішими, але точно станемо більш енергетично незалежними.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
Самсунг С52 12і, Аську к нему можна подклучить или нет., тригенераційний комплекс, які станції є маневреними, Чернівці тарифи на газ 2011р, Ветеринарні відходи, нкре сайт, тригенерація, вартість виробітку 1 кВт-год тепла, Теплотворна здатність метану МДж/м3, ганчір'я промаслене
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.