Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5020
17.05.2008р. |
Особливості компенсації реактивної потужності на прикладі установок вітчизняного виробництва
 В умовах дефіциту енергоресурсів, динаміки зростання вартості електроенергії, актуальною є проблема енергозбережувальних технологій транспортування та споживання електроенергії.

Висока енергоємність виробництва вимагає оптимізації режимів енергоспоживання
, а це змушує підприємства впроваджувати такі заходи, як нова методика формування тарифів за споживану генеровану реактивну електроенергію (наказ № 37 Міністерства палива та енергетики України від 14.11.97 р., наказ Міністерства палива та енергетики України від 17.01.02 р. “Про затвердження методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії”). Методика розрахунків є обов’язковою для енергогенеруючих, енергопостачальних, енргопередавальних організацій усіх форм власності, а також для споживачів електроенергії.

Методика орієнтована на ринкові відносини електропередавальних організацій із споживачами при державному економічному регулюванні відносин з енергозбереження, підвищення якості електроенергії та надійності електропостачання. Зменшення втрат активної електроенергії, що зумовлюються перетоками реактивної  потужності, є реальною експлуатаційною технологією енергозбереження у електричних мережах. Ефективне економічне регулювання реактивних перетоків необхідне також для забезпечення стандартних першочергових умов якості електричної енергії, а саме рівня напруги на межі балансової належності електромереж. 

Для кожного вузла енергосистеми споживача повинна виконуватись умова балансу активної та реактивної потужності, тобто генерована потужність чітко визначається її споживанням. При порушенні балансу потужностей виникають перетоки реактивної енергії, змінюється напруга і, як наслідок, зростають втрати. За різними оцінками, середньостатистичні втрати електроенергії у мережах споживача перебувають у межах від 8 до 16%. Однією з основних причин таких втрат залишається брак компенсаційних пристроїв. Найбільш розповсюдженим типом компенсаційних пристроїв є регульовані і нерегульовані конденсаторні установки (КУ). До їх переваг належать: низькі втрати активної потужності, простота підключення і обслуговування, можливість підключення практично у будь-якому вузлі системи енергоспоживання.

Автоматичне регулювання потужності КУ дає можливість компенсувати змінне реактивне навантаження трансформаторних підстанцій (ТП) підприємств, що призводить до зменшення струму у мережах, зменшення загальної споживаної потужності і дозволяє реалізувати найбільш економічний режим роботи мережі, підтримуючи відхилення напруги на шинах ТП у допустимих межах. Автоматичне регулювання потужності КУ може відбуватись залежно від добового графіку навантаження, за значеннями параметру коефіцієнта потужності, за рівнем і знаком реактивної потужності (генерація або споживання), за струмом навантаження або за декількома параметрами одночасно (наприклад, за часом доби, за реактивною потужністю і за напругою).ПЕРЕВАГИ КОНДЕНСАТОРНИХ УСТАНОВОК

У більшості практичних випадків, розглядається технічна і економічна доцільність повної або близької до неї компенсації з регулюванням за основним параметром – реактивною потужністю. Таке регулювання, переважно, збігається з регулюванням за напругою. Вітчизняному споживачу, зацікавленому у зниженні власних втрат, економії енергоресурсів, нині пропонується широкий вибір як вітчизняних так і імпортних КУ. Для правильного визначення необхідних технічних параметрів КУ та, у подальшому, її оптимального використання, споживач змушений сам або за допомогою енергосервісних компаній оцінити основні параметри: повну потужність, крок регулювання за потужністю, регулювальний ефект за напругою. У конденсаторних установках пристроями керування є регулятори коефіцієнта потужності (РКП). Практично усі моделі КУ мають майже однакові технічні характеристики (кількість каналів керування, навантажувальну здатність вихідних контактів, детальне меню користувача, цифрову індикацію параметрів тощо).

Стандартною функцією регулятора коефіцієнта потужності став режим енергетичного мультиметра, тобто вимірювання та індикація основних параметрів регульованої мережі: лінійна напруга у вузлі підключення КУ, струм навантаження, коефіцієнт потужності, рівні активної і реактивної потужностей.

При правильному проектуванні у будь-якій електричній мережі повинен дотримуватись баланс повної потужності (кількість виробленої електроенергії на електростанціях повинна відповідати кількості споживаної електроенергії) для підтримання нормального режиму. При цьому необхідно забезпечити баланс реактивної потужності як для системи загалом, так і для окремих вузлів мережі живлення з наявністю в них необхідного резерву реактивної потужності. Порушення балансу реактивної потужності призводить по зміни рівня напруги у мережі. Якщо генерована потужність перевищує споживану, то напруга мережі підвищується, а брак реактивної потужності призводить до зниження напруги мережі. Активна потужність, якої бракує для підтримання балансу, передається з сусідніх енергосистем у ті системи, у яких є надлишок генерованої потужності. Здебільшого, у тих енергосистемах, у яких бракує активної потужності, бракує й реактивної.

Однак, ефективніше не передавати реактивну потужність з сусідніх енергосистем, а генерувати компенсаційними пристроями. На відміну від активної, реактивна потужність може генеруватись не лише генераторами, але й компенсаційними пристроями – конденсаторами, синхронними компенсаторами або статичними джерелами реактивної потужності. При номінальному навантаженні генератори виробляють близько 60% потрібної реактивної потужності, ще 20% генерується у ЛЕП напругою понад 110 кВ, і близько 20% виробляють компенсаційні пристрої, що розташовуються на підстанціях або безпосередньо у споживачів.

До основних техніко-економічних переваг конденсаторів (порівняно з іншими компенсаційними пристроями) належать:

- можливість використання як для низької, так і для середньої та високої напруги;
- малі втрати потужності (0,00015 – 0,0025 кВт/кВАр);
- найбільш низька питома вартість (за 1 кВАр);
- простота експлуатації та монтажу.

Конденсатори, як і будь-які важливі технічні рішення, можуть використовуватись для декількох цілей. По-перше, компенсація реактивної потужності необхідна з огляду на умову балансу реактивної потужності. По-друге, компенсаційні пристрої використовуються для зниження втрат електричної енергії у мережі. І, по-третє, компенсаційні пристрої застосовуються для регулювання напруги.

Продовження статті Ви можете прочитати тут Microsoft Word (152kb)

За матеріалами Всеукраїнської газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
реактивна електроенергія вікіпедія, автоматичне регулювання для компенсації реак вартість, реактивні перетоки що це, генерація реактивної електроенергії, автоматичне регулювання напруги і реактивної потужності, що таке конденсаторні установки, до чого призводить підвищення споживання над генерацію реактивної потужності, що таке активна і реактивна електроенергія, генерація реактивної потужності, тариф на генерацію реактивної потужності


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.