Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2176
02.06.2008р. |
Як зберегти трансформатор від руйнування
При виникненні коротких замикань обмотки трансформатора піддаються значним електродинамічним впливам, при цьому механічні напруги нерідко виходять за межі пружності матеріалу обмоток і елементів опорних конструкцій. Залишкові деформації котушок і елементів опорних конструкцій призводять до зміни ізоляційних відстаней і місцевих ушкоджень ізоляції. Внутрішні замикання, що виникають при цьому, можуть викликати цілий ряд руйнувань, а також вибух або пожежу.

Недостатня електродинамічна стійкість обмоток трансформатора при протіканні струмів короткого замикання, що призводить до механічних деформацій обмоток, є однією з основних причин аварійного виходу трансформатора з ладу. Ця проблема загострюється ще тому, що нині стан трансформаторного парку в енергосистемах характеризується значною часткою зношеного устаткування, нормований термін служби яких уже минув або близький до цього. Періодично перед обслуговуючим персоналом виникає питання: чи потрібно виводити трансформатор для капітального ремонту, чи його експлуатація може бути продовжена.

Продовження життя трансформатора значною мірою залежить від стабільності механічних характеристик його обмоток. Однак навіть у правильно спроектованому трансформаторі закладені передумови його майбутніх проблем щодо електродинамічної стійкості при К.З. Ці передумови створює технологія виготовлення обмоток: обмотки нового трансформатора від самого початку мають деякі неправильності: нещільність намотування, нерівномірне запресовування тощо.

Обмотки трансформаторів намагаються виготовляти магнітосиметричними, що дозволяє мінімізувати електродинамічні сили, що діють в обмотках і на опорні конструкції: пресуючі кільця, ярмові балки. У новому трансформаторі ця несиметрія невелика й не представляє небезпеки для трансформатора. Однак, чим старший трансформатор, тим більше електродинамічних впливів при КЗ, поштовхах навантаження він одержує, тим більше міняються фізико-хімічні властивості ізоляції, тим більше міняються її механічні властивості. У результаті відбувається зниження запресовування обмоток, збільшення початкової магнітної несиметрії, що завжди прямує у бік збільшення.

При зниженні зусилля запресовування обмоток, при збільшенні їхньої магнітної несиметрії зростають електродинамічні сили, що призводить до ще більшого зниження запресовування й збільшення несиметрії. І так доти, поки електродинамічні сили не зростуть настільки, що зруйнують трансформатор. Природно, в експлуатації цей процес дуже розтягнутий у часі й залежить від умов експлуатації, проте становить реальну небезпеку, й до нього треба бути готовим.

Механічні напруги, що виникають під дією результуючих сил, нерідко виходять за межі пружності. Залишкові деформації котушок і елементів опорних конструкцій призводять до зміни ізоляційних відстаней і місцевих ушкоджень ізоляції. Виникаючі при цьому внутрішні замикання приводять до цілої лавини руйнувань, вибуху або пожежі. Частіше буває, коли пробій деформованої ізоляції відбувається не відразу після К.З., а через якийсь час при перенапругах або перевантаженнях.

Однак зробити реальну оцінку механічного стану обмоток трансформатора в експлуатації досить важко й не завжди можливо навіть при візуальному огляді активної частини.

ДІАГНОСТИКА

Нині для діагностики механічного стану обмоток силових трансформаторів найбільше широко застосовуються два методи: метод вимірювання опору короткого замикання Zk й більш чутливий метод - метод низьковольтних імпульсів (НВІ) або близький до нього по суті метод частотного аналізу.

Суть методу НВІ полягає в тому, що від спеціального генератора на обмотки (або в нейтраль) розшинованого трансформатора подається прямокутний зондувальний імпульс низької напруги (100 - 500 В) і одночасно осцилографуються реакції обмоток на вплив цього імпульсу - напруги на вимірювальних опорах, підключених до інших обмоток. Спочатку при первинному дефектографуванні на трансформаторі знімаються нормограми, які надалі будуть порівнюватися з дефектограмами - осцилограмами, отриманими при наступних вимірюваннях.

Порівняння за певною методикою нормограм і дефектограм дозволяє оцінити стан обмоток трансформатора. Якщо діагностика для даного трансформатора проводиться вперше, то оцінка стану обмоток проводиться за порівнянням осцилограм різних фаз.

Більш висока чутливість методу низьковольтних імпульсів порівняно з іншими зумовлена тим, що навіть відносно невеликі зсуви елементів обмоток (витків, котушок) призводять до значних локальних змін відповідних ємностей. Зміна ємності призводить до зміни власної частоти коливань відповідного контуру, що й проявляється в осцилограмі. У цьому перевага методу НВІ перед методом вимірювання Zk, що має високу чутливість, здебільшого, тільки до тих деформацій, які призводять до зміни головного каналу розсіювання трансформатора.

ІМПУЛЬС - 8

Діагностична установка для діагностики механічного стану обмоток силових трансформаторів методом низьковольтних імпульсів "Імпульс-8" складається з:

- портативного персонального комп'ютера із програмним забезпеченням для проведення діагностики;
- плати аналого-цифрового перетворювача й пристрою зв'язку з об'єктом, встановлених в комп'ютері;
- генератора прямокутних імпульсів, призначеного для формування зондувальних імпульсів з амплітудою до 500 В, тривалістю 1 мкс, фронтом і спадом 50 нс. У комплект установки входять кабелі, з'єднувачі, з'єднувальний блок, калібратор.

Програмне забезпечення "Імпульс-8" містить у собі:

- програму збору даних - тестування вимірювальної схеми, керування процедурою збору, фільтрація від перешкод, запис у базу даних;
- програму обробки й аналізу результатів діагностики - порівняння нормограми й дефектограми і їхніх спектрів, статистична обробка, аналіз і оцінка результатів діагностики.

Крім діагностики деформацій обмоток, установка може бути використана в режимі двоканального цифрового осцилографа для реєстрації різноманітних аналогових сигналів (наприклад, при осцилографуванні пристроїв РПН).

ЗАСТОСУВАННЯ

Метод низьковольтних імпульсів забезпечує надійне виявлення всіх видів механічних деформацій, а також розпресування обмоток. Застосування даного методу дозволяє виявити ушкодження обмоток навіть у тих випадках, коли зміна опору є значно меншою від нормованого значення 3%.

Застосування методу низьковольтних імпульсів є досить ефективним при вирішенні питань планування термінів і обсягів капітальних ремонтів трансформаторів. Ґрунтуючись на позитивних результатах діагностики методом низьковольтних імпульсів, у багатьох випадках вдається обійтися без планових ремонтів. Також позитивно може бути вирішене питання про збільшення міжремонтних термінів для силових трансформаторів на енергопідприємствах.За матеріалами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
діагностика механічного стану обмоток силових трансформаторів, як зберегти родину від руйнування, стаття в газету як зберегти родину від руйнування, авиабилеты дешево уфа москва на 4октебря 2011, як зберегти родину від руйнування, Як зберегти родину вiд руйнування, Як зберегти родину від руйнування?, як зберегти родину від руйнування стаття у газету, методика вимірювання трансформатор, статичний перетворювач
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.