Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7335
04.06.2008р. |
Сушіння ізоляції трансформаторів
Одним з важливих процесів у виробництві трансформаторів є ефективне видалення вологи із целюлозної ізоляції. Якість сушіння ізоляційного матеріалу безпосереднім чином позначається на параметрах діелектрика й визначає надійність трансформатора. Низькочастотне нагрівання (LFH) - це унікальний процес сушіння ізоляції трансформатора за рахунок подачі регульованого струму низької частоти на його високовольтні обмотки. Цей метод є кращим й швидшим від традиційного, при якому використовують гаряче масло й вакуумне сушіння. Він може знизити витрати енергії вдвічі і значно прискорює виробничий процес.

Після виготовлення розподільного або силового трансформатора й до моменту заливання його ізолюючим маслом, потрібно ретельно просушити тверду ізоляцію усередині трансформатора. Зазвичай, ізолюючим матеріалом у трансформаторах є целюлоза, молекули якої складаються з довгих ланцюжків глюкозних кілець. Якщо ізоляцію не просушити, вона втрачає ізолюючі властивості, знижуючи електричну й механічну міцність трансформатора.

Для сушіння ізоляції в силових трансформаторах переважно застосовуються такі методи: циркуляція гарячого повітря у вакуумній камері; сушіння парою, теж у вакуумній камері. Для трансформаторів спеціальної конструкції, так званих броньових трансформаторів, використовують метод сушіння аерозольним розпиленням гарячого масла.

Однак, незалежно від використовуваного методу, процес сушіння є дорогим і енергоємним. У результаті, при виборі процедури сушіння, основна увага приділяється часу обробки й загальному споживанню енергії.

Норвезька компанія National Industry створила у 1984 - 1987 роках перші установки для сушіння розподільних трансформаторів методом низькочастотного нагрівання (LFH). Швейцарське відділення компанії ABB Switzerland Ltd. Micafil удосконалило метод сушіння LFH для невеликих силових трансформаторів у процесі виробництва й для сушіння потужних силових трансформаторів на місці встановлення. У цьому методі замість гарячого повітря або пари розчинника для нагрівання трансформаторів зсередини використовуються низькочастотні струми, що подаються у високовольтні обмотки трансформатора. Для більших трансформаторів метод LFH використовується в поєднанні із циркуляцією гарячого повітря.

ПРИНЦИП РОБОТИ МЕТОДУ LFH

Основний вплив на швидкість сушіння і його якість має температура об'єкта сушіння й глибина вакууму. Метод LFH, розроблений компанією ABB Micafil, дозволяє рівномірно нагріти високовольтні й низьковольтні обмотки трансформатора зсередини, шляхом подачі струму низької частоти малої напруги на високовольтні обмотки, при цьому низьковольтні обмотки замикаються накоротко.

При низькій частоті (0,4 – 2 Гц) і малому опорі проблем з високою напругою не виникає, а магнітний зв'язок створює добре контрольований струм у низьковольтній обмотці. У ході процесу високовольтні й низьковольтні обмотки трансформатора нагріваються до типової температури сушіння 110 –120 °С, як і в процесі сушіння парою розчинника.

Для моніторингу процесу сушіння, і особливо температури обмотки, використовуються спеціальні методи контролю, що запобігають утворенню перегрітих ділянок і, як наслідок, ушкодження ізоляції. Для безперервного спостереження за струмами, напругами, опорами й глибиною вакууму, компанія ABB Micafil створила унікальну систему керування й моніторингу.

Контроль глибини вакууму необхідний тому, що у вакуумі знижується напруга пробою, а безперервний моніторинг температур високовольтної й низьковольтної обмоток дозволяє оптимізувати процес сушіння. Система дуже точно визначає температури високовольтної й низьковольтної обмоток і дозволяє незалежно нагрівати високовольтні обмотки, якщо їхня температура виявляється нижче від температури низьковольтних обмоток.

Які переваги має цей процес? Річ у тому, що при використанні сушіння методом низькочастотного нагрівання якість ізоляції трансформатора значно поліпшується, порівняно з більш традиційними системами, що використовують вакуумне сушіння гарячим повітрям.

Це пов'язано з тим, що під час такого процесу джерелом тепла є сама обмотка, що є ідеальним для видалення вологи з ізоляції. Крім того, температуру обмотки можна контролювати з високою точністю. У результаті час сушіння значно скорочується порівняно зі звичайними системами, що використовують гаряче повітря й вакуум, а це, своєю чергою, дозволяє заощадити до 50 відсотків енергії - що при сушінні одного невеликого силового трансформатора становить близько 2000 кВт•год.

Подібно до будь-якої традиційної системи сушіння, система LFH є частиною сушильної установки, що складається з вакуумного автоклава або вакуумованої оболонки трансформатора, вакуумної насосної станції тощо (рис. 1).ПРИКЛАДИ ЗАСТОСУВАННЯ СУШИЛЬНИХ УСТАНОВОК LFH

Сушіння розподільних трансформаторів потужністю від 25 до 2500 кВА.

Нагрівання розподільних трансформаторів струмами низької частоти дозволяє спростити структуру сушильної установки. У її склад входить конусний автоклав, вакуумний насос, низькочастотні перетворювачі для нагрівання трансформатора зсередини й система керування.

Відразу ж після сушіння система керування заповнює ємкості трансформатора ізолюючим маслом. У такій установці низькочастотні струми нагрівають тільки обмотки трансформатора - сам конусний автоклав при цьому не нагрівається.

Традиційній системі сушіння гарячим повітрям для завершення процесу сушіння треба було б, як мінімум, удвічі більше часу.

У результаті такий метод сушіння розподільних трансформаторів забезпечує мінімальні витрати енергії й дає інші переваги, як-от прискорення процесу сушіння, висока продуктивність, простота керування й автоматичне заповнення маслом після сушіння.

Сушіння силових трансформаторів потужністю від 500 кВа до 30 МВА.

Сушіння виконується в оболонці трансформатора. Низькочастотний струм подається на високовольтні виводи при закорочених низьковольтних виводах, гаряче повітря для циркуляції усередині трансформатора надходить по гнучких повітропроводах.

Якщо після сушіння не потрібне додаткове ущільнення трансформатора (що залежить від його конструкції), його можна заповнювати маслом відразу ж після вакуумування.

Перевага такого методу полягає в тім, що трансформатор після сушіння не піддається впливу атмосфери. Після заповнення ізолюючим маслом для створення потрібного тиску в оболонці трансформатора може використовуватися азот.

Традиційній системі сушіння гарячим повітрям для завершення процесу сушіння треба було б, як мінімум, удвічі більше часу. Якщо невелика сушильна установка із циркуляцією гарячого повітря споживає 50 кВт і працює протягом 80 годин, загальні витрати енергії на сушіння невеликого силового трансформатора становлять 4000 кВт•год. При зниженні часу сушіння на 50 відсотків, економія енергії при сушінні одного трансформатора методом LFH складе, щонайменше, 2000 кВт•год.

УСТАТКУВАННЯ

Устаткування LFH для сушіння активних частин трансформаторів потужністю до 100 МВА у вакуумному автоклаві.

Встановлення устаткування LFH в існуючий вакуумний автоклав для сушіння гарячим повітрям може істотно скоротити час сушіння й поліпшити результати. Методи вакуумного сушіння гарячим повітрям широко застосовуються для сушіння невеликих трансформаторів, тому існує величезний потенціал оновлення таких систем установкою LFH.

Устаткування LFH для сушіння силових трансформаторів на місці встановлення.

Традиційно, для сушіння силових трансформаторів на місці встановлення використовується циркуляція гарячого масла й вакуум або в деяких випадках аерозольне розпилення гарячого масла й вакуум. Другий метод сушіння ізоляції трансформатора полягає у нагріванні його маслом та подальшому видаленню вологи з цього масла. Системи, що використовують циркуляцію гарячого масла, складаються з установки для обробки масла із системою нагрівання, вакуумних насосів і додаткових пристроїв. Споживана потужність такої установки може сягати 100 кВт. Оскільки масло не можна сильно нагрівати, і у вакуумі відсутній теплоносій, сушіння йде дуже повільно й займає до декількох тижнів при значному споживанні енергії.

Система нагрівання LFH пропонує мобільне альтернативне рішення. Конвертер LFH разом із системою керування й додатковими пристроями можна доставити до місця встановлення трансформатора в контейнері або в автопричепі (рис 2). Нагрівання й сушіння трансформатора можуть виконуватися в поєднанні із традиційною циркуляцією гарячого масла або з аерозольним розпиленням гарячого масла.

Поєднання аерозольного розпилення гарячого масла з нагріванням LFH дозволяє нагрівати обмотки до більш високих температур, що значно скорочує час сушіння, порівняно із традиційним методом циркуляції гарячого масла, і забезпечує рівень залишкової вологості менш 1 відсотка. При цьому рівень вологості наближається до вихідних значень, що досягається в процесі виробництва трансформаторів. Цей метод уже успішно застосували для сушіння на місці встановлення понад 40 силових трансформаторів з номінальною потужністю до 400 МВА.

Вимірювання на потужних трансформаторах показали, що при використанні традиційних методів сушіння із циркуляцією гарячого масла й вакууму середня швидкість екстракції вологи становить приблизно 2,5 літра на день, тоді як метод аерозольного розпилення гарячого масла з LFH забезпечує швидкість екстракції до 20 літрів на день. При вологості ізоляції від 3 до 1,5 відсотків LFH працює у вісім разів швидше від традиційних методів, що дозволяє заощадити велику кількість енергії й ефективніше використовувати виробничі ресурси.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
етапи сушиння обмоток трансформатора, етапи сушіння обмоток трасформатора, Сушіння ізоляції трансформаторів, способи сушіння трансформатора, Спосіб сушіння трансформатора, сушіння обмоток трансформатора, способи сушиння изоляции трансформаторив, Методи сушиння трансформатора, особливості сушіння ізоляції трансформаторів струму, сушіння силових трансформаторів які бувають


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.