Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3902
13.06.2008р. |
Трансформаторні підстанції у вибухозахищеному виконанні
Комплексні вибухобезпечні пересувні трансформаторні підстанції (КТП) - один із спеціальних видів трансформаторного обладнання, яке призначене для електропостачання видобувних і прохідних ділянок вугільних і сланцевих шахт, де є небезпека вибуху метану.

Потреба у таких підстанціях виникла ще на початку 60-х років минулого століття, коли на вугільних шахтах з’явились нові вуглевидобувні машини високої продуктивності, а тому швидкість видобутку зросла настільки, що довжина кабельних ліній від стаціонарних підстанцій збільшилась, і напруга на затискачах електродвигунів понижувалось до значень, які не дозволяли повноцінно використовувати можливості вуглевидобувних машин.


Наприкінці 50-х років Запорізький трансформаторний завод, а згодом і Хмельницький завод трансформаторних підстанцій розробили і серійно випускали пересувні вибухозахищені трансформаторні підстанції типу ТСШВП потужністю 180 кВА. У цих підстанціях застосовувались сухі трансформатори з кремнієорганічною ізоляцією, які встановлювались у міцному сталевому вибухонепроникному корпусі з вибухозахистом виду: “вибухонепроникна оболонка” та з оребреною зовнішньою і внутрішньою поверхнями. Підстанції укомплектовувались роз’єднувачем неробочого ходу і розподільним пристроєм нижчої напруги, у якому встановлювались автоматичний вимикач, реле витоку та вимірювальні прилади (вольтметр, амперметр).

Враховуючи, на той час, дефіцит кремнєйорганічної ізоляції та її високу вартість, проводились розробки альтернативних конструкцій шахтних вибухозахищених трансформаторних підстанцій. Інституту Гипронисэлектрошахт (нині УкрНДІВЕ) була доручена розробка підстанцій з кварцевим наповненням трансформатора.

Вибухобезпека у цій конструкції трансформатора забезпечувалась “зануренням” трансформатора у кварцевий пісок. Встановлено, що кварцевий пісок гасить електричну дугу, яка виникає при короткому замиканні в обмотках трансформатора, і, при певній товщині шару, продукти горіння дуги не потрапляють назовні і не досягають стінок корпусу, що забезпечує вибухобезпеку. Крім того, пісок гасить тиск вибуху, і корпус може бути виконаним із тонколистової сталі з гофрованою боковою поверхнею, що дозволяє ефективно відводити тепло, знизити температуру нагріву обмоток і застосувати звичайну паперово-бакелітову ізоляцію.

Інститут Гипронисэлектрошахт провів широкий спектр досліджень різноманітних варіантів конструкцій: гранульований склад кварцевого піску, спосіб його захисту від зволоження, адаптованість підстанції до умов експлуатації у шахтах України та республіках колишнього СРСР. В результаті проведених робіт у 1960 році було розроблено документацію і виготовлено 30 підстанцій нового типу ТКШВП-180/6 потужністю 180 кВА. До 1963 року Донецький енергозавод розробив серію підстанцій ТКШВП потужністю 63, 100, 135, 180, 240, 320 кВА (таблиця 1). Щороку на шахти колишнього СРСР Донецький енергозавод постачав 1.5 – 2.0 тис. підстанцій серії ТКШВП.

Наприкінці 70-х років підстанції серії ТКШВП потужністю до 320 кВА вже не задовільняли потреби вугільної промисловості, тому машинобудівельні підприємства України та Росії створили вуглевидобувні комплекси потужністю 500 кВт, їх продуктивність становила 3-5 тис. тонн вугілля на добу. Дефіциту кремнієорганічної ізоляції наприкінці 70-х років вже не існувало, тому за основу була прийнята конструкція на її основі.

До особливостей гірничих вибухобезпечних трансформаторів належать:

- висока міцність вибухонепроникної оболонки;
- обмежені шахтними виробками розміри по висоті, ширині, довжині;
- обмежена здатність оболонки у передачі тепла у навколишнє середовище;
- низькі значення напруги короткого замикання, зумовлені живленням двигунів співмірних потужностей;
- висока електродинамічна стійкість активної частини трансформатора;
- стохастичний режим роботи трансформатора.

Таблиця 1. Розвиток вітчизняного трансформаторобудування для вугільної промисловості.


роки

тип

основні характеристики

розробники

1932

-

на відкритій платформі, трансформатор 100 кВА, РУВН, РУНН

експериментальні розробки (Черемхове, Росія)

1939

-

трансформатори, наповнені сов толом; перехід з 220 на 380 В.

дослідні зразки

 

1946-1950

 

-

сухі трансформатори 75 кВА
- з повітряним охолодженням;
- заповнені кварцевим піском.
Завершився перехід на напругу 380 В, розпочався перехід на напругу 660 В.

 

дослідні зразки

1952-1954

-

розробка трансформаторів та комплексних трансформаторних підстанцій з повітряним охолодженням та кремнієорганічною ізоляцією; зовнішня оболонка; 180 кВА

дослідні зразки

1960

ТКШВП

виробництво кварценаповнених трансформаторів та КТП для заміни ТМШ (до 320 кВА). Закінчено перехід на напругу
660 В.

серійне виробництво Донецьким енергетичним заводом, УкрНДІВЕ (Гипронисэлектрошахт)

1974

ТСШВП

з повітряним охолодженням, з ізоляцією класів нагрівостійкості F та Н, потужністю до 630 кВА; розпочато перехід на напругу 1140 В.

серійне виробництво Донецьким енергетичним заводом, УкрНДІВЕ (Гипронисэлектрошахт)

1983

ТСВП

модернізація оболонок, активних частин, нові матеріали тощо

Донецький енергетичний завод, УкрНДІВЕ

1998

КТПВ

потужність 100-630 кВА; ізоляція класу нагрівостійкості 200

Донецький енергетичний завод, УкрНДІВЕ

2002 - 2005

КТПВ

потужність 100 – 1250 кВА; розширення діапазону потужності до 1600 кВА.

ВАТ “Донецький енергетичний завод”, УкрНДІВЕ

Міцність вибухонепроникної оболонки корпусу трансформатора досягається шляхом застосування сталевого прокату товщиною не менше 4 мм, що ускладнює виконання її поверхні гофрованою, тому стінка виконується із зварних гофр певної глибини, що при обмежених розмірах оболонки не дозволяє збільшити їх кількість, і, відповідно, не дозволяє підвищити коефіцієнт тепловіддачі. Підвищення напруги на затискачах електродвигунів комбайна та конвеєра вимагає зниження напруги короткого замикання на трансформаторі.

Розрахунки свідчать, що підстанції потужністю 180 кВА з Uк = 2,5% забезпечують пуск електродвигунів такий самий, як і підстанції потужністю 320 кВА з =5,5%. Але зниження напруги короткого замикання призводить до збільшення електродинамічних зусиль в обмотках трансформатора і потребує підсилення конструкції їх кріплення. Це явище відоме, але втілення його у конструкції гірничих трансформаторів потребує розробки оригінальних рішень.


За матеріалами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
ткшвп 180, ТКШВП -180, пересувна комплексна трансформаторна підстанція вікіпедія, хмельницький трансформаторний завод, Хмельницький трансформаторні підстанції, конструкция работи шахтних трансформаторних підстанцій, трансформатор ТСШВП, тсшвп-180, заказать тсшвп-180, ткшвп


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.