Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2445
04.07.2008р. |
Критерії вибору підрядника на створення автоматизованої системи комплексного обліку енергоресурсів (АСКОЕ)

Як і будь-який інвестиційний проект, проект створення АСКОЕ - це вкладення коштів у розвиток підприємства. Такий проект передбачає, що, крім апаратно-програмної частини, в нього може входити постачання обладнання, виконання монтажних робіт, комп'ютерна техніка, прокладання кабельних трас тощо, тому підходити до оцінки комерційних пропозицій необхідно комплексно.

Насамперед, необхідно оцінити самого підрядника щодо його надійності, досвіду впроваджень (чи володіє він досвідом впровадження систем обліку такого масштабу), з'ясувати, чи є він розроблювачем пропонованої системи обліку, чи налагоджені в нього комерційні зв'язки з виробниками й постачальниками приладів обліку, комплектуючого устаткування і матеріалів, які використовуються в процесі створення АСКОЕ, чи є в нього відповідні ліцензії.

Це, так звана кваліфікаційна частина оцінки розглянутої пропозиції, результатом якої має бути позитивне чи негативне рішення щодо подальшої співпраці (якщо підрядник є не надійним або викликає сумніви, то його пропозицію краще взагалі не розглядати).

Критерії кваліфікаційної частини наведені у таблиці 1. Щоб оцінити дані критерії, необхідно одержати якомога докладнішу інформацію про самого підрядника й заповнити дану таблицю.

Таблиця 1. Кваліфікаційна частина оцінки комерційної пропозиції на створення АСКОЕ


№ з/п

Назва критерію

Значення критерію,
(+, ±, -)

1

Як давно підрядник займається розробкою й впровадженням АСКОЕ (слід зазначити, що при вартості проекту понад 100000 грн. підприємства, які займаються даним видом діяльності менш 5 років, розглядати не рекомендується).

 

2

Досвід впровадження подібних систем на великих промислових підприємствах, не менш 5 підприємств вартість проекту понад 100000 грн. (перелік підприємств, із зазначенням обсягу робіт і телефонів контактних осіб, які можуть дати характеристику (рекомендації) АСКОЕ).

 

3

Досвід і можливість розроблення або постачання програмного забезпечення системного рівня. Чи є підрядник розробником пропонованої системи обліку? Якщо не є, то хто розробник (надати свідчення про авторські права), хто несе гарантійні зобов'язання, у які терміни й на яких умовах буде здійснюватися сервісне й технічне обслуговування, а також модернізація системи.

 

4

Наявність налагоджених комерційних зв'язків з виробниками й постачальниками приладів обліку, комплектуючого обладнання і матеріалів, які планується використовувати в процесі створення АСКОЕ .

 

5

Наявність відповідних ліцензій на виконання проектних, монтажних та інших робіт, передбачених у рамках даного проекту.

 

6

Підрядник не є банкрутом і на момент розгляду пропозиції не має податкової або кредиторської заборгованостей.

 

Залежно від того, наскільки інформація задовольняє критерію, у графі значення критерію необхідно проставити відповідно «+», «±» або «-»:

«+» - якщо зібрана інформація повністю задовольняє критерію (наприклад, підрядник є розроблювачем системи обліку і може надати свідчення про авторські права, крім того, підрядник самостійно зобов'язується в оперативному порядку протягом гарантійного терміну експлуатації АСКОЕ здійснювати сервісне обслуговування, безкоштовну технічну підтримку, а також, за потреби проводити модернізацію системи);

«±» - якщо задовольняє частково (наприклад, підрядник займається більше 5 років створенням АСКОЕ на промислових підприємствах, але до цього ніколи не працював із системами обліку великих масштабів або обліком подібних енергоресурсів);
«-» - ставиться в таких випадках:

- підрядник займається розробленням й впровадженням АСКОЕ менше 5 років, а передбачувана вартість проекту понад 100000 грн;

- підрядник не має виконаних проектів зі створення АСКОЕ на промислових підприємствах;

- підрядник не є розробником програмного забезпечення верхнього рівня, на базі якого будується АСКОЕ, тож у випадку його некоректної роботи, необхідності дороблення (нових звітних форм, графіків, мнемосхем візуалізації, параметрів споживання тощо), подальшої модернізації й розширення системи обліку, дуже багато залежатиме від розробника;

- підрядник не має налагоджених комерційних зв'язків з виробниками й постачальниками приладів обліку, комплектуючого обладнання і матеріалів, які використовуються в процесі створення АСКОЕ, і відповідно, він не може дати гарантії своєчасного їх постачання, оперативного гарантійного обслуговування, коректного включення існуючих приладів в систему обліку тощо;

- підрядник не має відповідних ліцензій на виконання проектних, монтажних і інших робіт, передбачених у рамках даного проекту;

- підрядник на момент розгляду комерційної пропозиції є банкрутом, має податкову чи кредиторську заборгованість.

За наявності хоча б одного мінуса, пропозицію даного підрядника розглядати взагалі не рекомендується. Найоптимальніший варіант, коли розглянутий підрядник в підсумку матиме всі плюси. Якщо ж більшість зі згаданих критеріїв оцінено «±», то даний підрядник є сумнівним: або в нього бракує відповідного досвіду, або він не є розробником програмного забезпечення й не може проводити його модернізацію, коректування чи вносити які-небудь зміни й, відповідно, не може гарантувати, що система буде адаптована під дане підприємство, або ж у нього немає відповідних ліцензій тощо.

Як оцінити комерційну пропозицію підрядника з економічної та технічної точки зору читайте в наступному номері.

Критерії вибору підрядника на створення автоматизованої системи  комплексного обліку енергоресурсів (АСКОЕ)

Після визначення надійності самого підрядника (див. «ЕлектроТЕМА» №3), слід перейти до розгляду безпосередньо його комерційної пропозиції й оцінити дану пропозицію з економічної й технічної точки зору. Слід зазначити, що розглядати комерційні й технічні параметри АСКОЕ необхідно тільки в комплексі. Було б неправильно розглядати й визначати привабливість пропозиції, виходячи тільки з її вартості. Вибирати треба, виходячи зі стану бюджету й оптимального співвідношення якість-ціна.

Щоб комплексно оцінити пропозицію зі створення системи обліку, необхідно заповнити таблицю 2, за п'ятибальною шкалою оцінивши кожний параметр пропонованої АСКОЕ й визначивши його вагомість у загальному наборі відповідно до комерційних або технічних параметрів. Показники вагомості, запропоновані в таблиці 2, можуть бути змінені.

Якщо запропонована АСКОЕ не передбачає той або інший параметр, тоді оцінкою даного параметра є 0 (наприклад, замовник не надає можливості поетапної оплати або пропонована ним АСКОЕ не забезпечує збереженість інформації при провалі живлення й інших аварійних ситуаціях).

Якщо який-небудь із згаданих параметрів не є важливим, тоді значення його вагомості в загальному наборі параметрів дорівнюватиме нулю, і відповідно його оцінка не буде мати ніякого значення (наприклад, сумісність планованої АСКОЕ з даними АСК підприємства або інших подібних систем не має ніякого значення).

Також слід зазначити, що загальна вагомість за якою-небудь групою параметрів (комерційні або технічні) має дорівнювати 100%.

Таблиця 2. Оцінка комерційної пропозиції зі створення АСКОЕ за комерційними і технічними параметрами


№ з/п

Найменування показника

Оцінка показника
(за п'ятибальною шкалою),
qi

Вагомість даного показника, %
ai

А. Комерційна частина

 

 

1

Вартість АСКОЕ:
5 балів - значно менше виділених коштів (менш 75%);
4 бали - не перевищує суму виділених коштів (від 75 до 100%);
3 бали - незначно перевищує виділену суму (до 125%);
2 бали - значно більше виділених коштів (від 125 до 200%)
1 бал - вартість неспіврозмірно висока (понад 200%).

 

60

2

Термін впровадження АСКОЕ:
5 балів - значно менше за планованого (менше в 1,5 раза);
4 бали - не перевищує запланований термін;
3 бали - незначно перевищує (не більш ніж у 1,5 раза);
2 бали - значно більше (довше в 2 рази);
1 бал - неспіврозмірно більше (більш ніж у 2 рази).

 

15

3

Гарантійні зобов'язання:
5 балів - рік і більше (на все, що постачається);
4 бали - від півроку до року;
3 бали - від 3 до 6 місяців;
2 бали - від 1 до 3 місяців;
1 бал - 1 місяць.

 

10

4

Можливість поетапної оплати АСКОЕ:
5 балів - розподіл АСКОЕ на етапи й розрахунок по етапах з можливістю передоплати;
4 бали - розрахунок по етапах, з повною передоплатою етапу;
3 бали - передоплата в розмірі загальної вартості обладнання;
2 бали - передоплата в розмірі 50% загальної вартості договору;
1 бал - передоплата в розмірі 70% загальної вартості договору.

 

15

 

Разом

 

100%

Б. Технічна частина

 

 

1

Відповідність АСКОЕ технічним вимогам (зазначеним у технічному проекті або технічному завданні):
5 балів - повна відповідність всіх вимог і наявність додаткових можливостей, функцій тощо;
4 бали - відповідність всім вимогам;
3 бали - відповідність вимог за основними параметрами;
2 бали - не відповідність за одним/двома основними параметрами;
1 бал - не відповідність за більшістю параметрів.

 

25

2

Функціональні можливості системи:
(простота й зручність інтерфейсу, а також можливість його зміни, наочність відображення інформації, розмежування прав доступу до інформації для різних користувачів, здійснення передачі даних будь-яким видом зв'язку, функція диспетчеризації):
5 балів - повна відповідність перерахованому;
4 бали - немає функції диспетчеризації;
3 бали - незручний інтерфейс і немає можливості його зміни користувачем;
2 бали - немає можливості розмежування прав користувачів;
1 бал - незадовільні функціональні можливості за всіма параметрами.

 

15

3

Формування необхідних звітних документів:
5 балів - формування будь-яких звітних документів;
4 бали - можливість додавання звітних форм замовником;
3 бали - додавання звітних форм тільки за допомогою виконавця;
2 бали - не реалізована можливість додавання звітних форм, але є досить великий набір стандартних звітів;
1 бал - немає можливості додавання і недостатній набір звітних форм.

 

10

4

Можливість поетапного впровадження й подальшого розширення АСКОЕ:
5 балів - можливість подальшого додавання нових вузлів обліку (із драйверною підтримкою багатьох типів приладів) у необмеженій кількості по будь-яких енергоресурсах самим замовником;
4 бали - додавання нових вузлів обліку самим замовником, але не більше певної кількості, або тільки по певних енергоресурсах;
3 бали - додавання нових вузлів обліку в необмеженій кількості по будь-яких енергоресурсах, але тільки підрядником;
2 бали - додавання нових вузлів обліку тільки підрядником, але не більше певної кількості або тільки по певних енергоресурсах;
1 бал - додавання нових вузлів обліку строго одного типу й тільки підрядником.

 

15

5

Забезпечення збереженості інформації при провалі живлення й інших аварійних ситуаціях:
5 балів - 3-рівневе резервування інформації (на вузлах обліку, на ПСД, на сервері), а також можливість автоматичного її відновлення після усунення аварійної ситуації;
4 бали - 3-рівневе резервування інформації, але відновлення даних проводиться в ручному режимі;
3 бали - 2-х рівневе резервування даних (ПСД, сервер) з автоматичним відновленням;
2 бали - 2-рівневе резервування даних з ручним режимом відновлення;
1 бал - інформація зберігається тільки на сервері.

 

10

6

Частота відновлення інформації:
5 балів - щомиті (режим реального часу);
4 бали - із заданою дискретністю;
3 бали - щогодини;
2 бали - раз на добу;
1 бал - за запитом оператора (ручний режим).

 

5

7

Сумісність АСКОЕ з іншими системами обліку:
5 балів - повна сумісність, як з іншими системами обліку, так і АСК підприємства;
4 бали - сумісність із більшістю типів АСКОЕ;
3 бали - сумісність тільки з певним типом АСКОЕ;
2 бали - сумісність даних тільки з АСК підприємства;
1 бал - сумісність може бути реалізована надалі.

 

5

8

Рівень автоматизації (ступінь участі людини у функціонуванні АСКОЕ):
5 балів - функціонування АСКОЕ без участі людини;
4 бали - одержання даних автоматично, але необхідний контроль і обслуговування системи обліку один раз на місяць;
3 бали - одержання даних автоматично, але необхідний контроль і обслуговування системи обліку один раз на добу;
2 бали - одержання даних автоматично, але необхідний постійний контроль і обслуговування системи обліку;
1 бал - одержання інформації тільки за запитом оператора (ручний режим).

 

10

9

Дискретність зберігання інформації:
5 балів - із заданою дискретністю;
4 бали – 5-хвилинні дані;
3 бали – 30-хвилинні дані;
2 бали - дані за кожну годину;
1 бал - тільки добові дані.

 

5

 

Разом

 

100%

Після заповнення таблиці, за формулою 1 розраховується величина групового показника за комерційними параметрами, потім за цією ж формулою величина групового показника за технічними параметрами, а потім за формулою 2 визначається величина інтегрального показника.

Розрахунок групового показника.

   (1)

де:
- I - груповий показник за технічними (або комерційними) параметрами;
- qi - одиничний показник за i-им технічним (або комерційним) параметром;
- ai - вагомість i-го параметра в загальному наборі з n технічних (або комерційних) параметрів;
- n - число параметрів, що беруть участь в оцінці.

Розрахунок інтегрального показника.

     (2)

де:
К - інтегральний показник;
- Iтп і Iкп – групові показники, відповідно, з технічних і комерційних параметрів.

В ідеальному випадку значення інтегрального показника буде рівне 1, тобто ідеальна модель АСКОЕ буде за всіма параметрами оцінена на 5 балів. В оцінці ж комерційних пропозицій значення даного показника може приймати значення в межах від 0 до 1. Якщо в декількох розглянутих пропозиціях будуть однакові за величиною інтегральні показники, тоді необхідно повернутися до кваліфікаційної частини й подивитися, в кого більше «плюсів».

За матеріалами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
критерії вибору підрядників, етапи створення аское, аское проект, вибору підрядника, автоматизована система обліку енергоресурсів, комерційна пропозиція аское, Проект АСКОЕ, автоматизована системи контролю та обліку енергоресурсів малюнок, вартість аское, АСКОЕ
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.