Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3700
16.07.2008р. |
Світлове оформлення міста
Під світловим оформленням міста слід розуміти сукупність всіх освітлювальних пристроїв, що освітлюють проїзди, фасади будинків, пам’ятники, фонтани, зелені насадження, а також ті, що призначені для світлової сигналізації і реклами. Правильне вирішення світлового оформлення міста полягає не тільки в раціональному обладнанні окремих освітлювальних пристроїв (ОП), але, найголовніше, у вдалій координації їх між собою, а це зумовлює необхідність комплексного вирішення світлового оформлення міста з врахуванням світлотехнічних, архітектурно-художніх, економічних та інших вимог.

Основою світлового оформлення міста є вуличне освітлення. Його завдання - забезпечити необхідну яскравість дорожнього покриття з точки зору безпеки руху. Вимоги до вуличного освітлення досить жорсткі і визначені, але вони не передбачають яких-небудь спеціальних умов, продиктованих естетичними міркуваннями, пов’язаними зі світловим оформленням міста загалом.

Основне завдання світлового оформлення міста - правильно розподілити світлові акценти.

Для увиразнення архітектурних і конструктивних особливостей окремих споруд необхідно виконувати їх освітлення з урахуванням особливостей навколишнього фону. Якщо підлягає освітленню не одна, а цілий ряд споруд, розміщених на деякій віддалі одна від одної, то їх слід розглядати як єдиний архітектурний ансамбль і питання про їх освітлення вирішувати комплексно. Зрозуміло, що така робота повинна проводитися інженерами-світлотехніками в тісній співпраці з архітекторами. Більше того, проблеми нічного вигляду споруд, особливо цілих архітектурних ансамблів, повинні вирішуватися ще при розробці їх проектів і також спільно архітекторами і світлотехніками.

Одним з основних питань архітектурного освітлення є вибір освітленості, яку необхідно створити на різних частинах освітлюваної споруди. Створення, наприклад, надміру високої освітленості і, відповідно, яскравості певних елементів споруди порівняно з яскравістю навколишнього фону призводить до різкого дисонансу освітлюваної споруди в загальному комплексі архітектурного ансамблю. Такий прийом іноді застосовується в закордонній практиці з метою реклами і, звичайно, не сприяє прикрашенню міста. Більш того, різке виділення споруд і створення в полі зору перехожих значних яскравостей призводить до частої переадаптації очей, що негативно відбивається на умовах видимості різних перешкод і погіршує умови загальної орієнтації в місті.

Зазначимо, що не завжди необхідно створювати однакову освітленість на всій площі фасаду споруди. Певна нерівномірність освітлення, зменшення або збільшення освітленості по висоті споруди іноді допомагає краще відтінити окремі архітектурні і конструктивні елементи. Засобами освітлення досягається те, що освітлювана споруда із певних дистанцій або сприймається як одне ціле, або видно лише її окремі частини, наприклад висотна. Нема потреби запобігати утворенню тіней на освітлюваній поверхні: при вмілому поєднанні світла і тіней можна в багатьох випадках значно повніше передати архітектурні особливості освітлюваної споруди.

При освітленні фасадів споруд слід прагнути, щоб вони і в темну пору доби сприймалися так само, як і вдень. Якщо, наприклад, освітлюється фасад споруди в готичному стилі, то бажано підкреслювати засобами світла довгі вертикальні лінії і менше виділяти горизонтальні. Цього можна досягнути, розміщуючи освітлювальні прилади збоку від освітлюваного фасаду, дещо під кутом. В деяких випадках краще освітити лише верхню частину споруди, а нижню залишити темною. Тоді освітлена частина споруди виглядатиме ніби ширяюча в небі.

У питаннях архітектурного освітлення споруд не може бути трафаретних рішень і єдиних рекомендацій, їх слід вирішувати для кожного проектного випадку окремо, виходячи із конкретних особливостей освітлюваного об’єкта і фона, на якому він розглядається.

Рекомендовані значення освітленості фасадів споруд, згідно з нормами СН-407-70, наведені в таблиці 1.

Таблиця 1
Рекомендовані середні значення  освітленості фасадів споруд


Оздоблювальний матеріал фасадів і колір фарбування

Коефіцієнт
відбивання, %

Середня яскравість освітленості
фону, при

низькій
(1 кд/м2 )

середній
(1-5 кд/м2)

високій
(5 кд/м2)

Білий мармур, білі кахлі, біла штукатурка

більше 60

20

30

50

Світло-сіра штукатурка, біла цегла, світлий бетон
і керамічна плитка, світлий анодований алюміній

45-60

30

50

75

Сіре забарвлення, кольорові плитки, жовтий піщаник, плитка бутова, крейда, бетон

30-45

50

75

100

Темно-сіре забарвлення, цегла, потемніле дерево, темний граніт

15-30

75

100

150

Темне забарвлення, чорна крихта, шифер, лабрадор

менше 15

100

150

200

Як видно з таблиці, ці освітленості різко змінюються (в межах від 20 до 200 лк) залежно від оздоблювання освітлюваних фасадів і, найголовніше, від яскравості навколишнього фону (таблиця 2).

Таблиця 2
Середні значення яскравості фона, кд/м2 , на вулицях міст


Найменування вулиць

Чисельність населення в містах, тис. чол.

250

100-250

до  100

Магістральні вулиці загальноміського значення

5

1-5

1-5

Магістральні вулиці районного значення

1-5

1-5

1

Вулиці і дороги місцевого значення і площі  в  житлових районах

1-5

1-5

1

В деяких випадках, коли освітлюваний об’єкт розташований на деякій віддалі від інших освітлюваних споруд, наприклад серед зеленого масиву, можна наведені в таблиці освітленості знизити в 2-3 рази. Якщо ж необхідно забезпечити видимість освітлюваного об’єкта з великої віддалі (більше 1 км), то вказані в таблиці значення освітленості слід збільшити в 1,5 раза. Таке ж збільшення освітленості слід приймати і в тих випадках, коли на освітлюваних фасадах є дрібні архітектурні і скульптурні деталі малих розмірів, які відіграють суттєву роль у сприйнятті архітектури споруди загалом.

Архітектурне освітлення фасадів у більшості випадків здійснюється прожекторами. Вони встановлюються на розміщених спорудах, на колонах зовнішнього освітлення прилеглих територій, на різних майданчиках і виступах безпосередньо освітлюваної споруди, а також на землі, перед спорудою, причому зазвичай маскуються в зелених насадженнях. Прожектори розміщуються групами, рідше –поодиноко. Дуже важливо для створення необхідного ефекту правильно вибрати джерело світла та тип прожектора. Найбільш складною проблемою, особливо для малих відстаней спостереження, а також при освітленні історичних об’єктів є установка світлових приладів. Реалізувати ідеальну ситуацію, коли світлові прилади сховані від прямого спостереження, вдається досить рідко, і то за рахунок погіршення якості освітлення.

Для освітлення нижньої частини будівель при близькому розміщенні світлових приладів найбільше надаються кососвіти типу ЖО 07-250/400-41/51 і ЖО 03-70/100/150-41/51. За рахунок спеціальної кривої світлорозподілу вони дозволяють досягти максимальної рівномірності освітлення нижньої частини фасаду будівлі і найбільш ефективно використати світловий потік джерела світла. Розташовувати прожектори можна безпосередньо на землі або на невисоких підставках. Кососвіти використовують також для підсвітки западаючих елементів будівель.

Для освітлення середньої частини будівель, а також верхньої частини невисоких будівель підходять параболоциліндричні прожектори з чарунковими відбивачами типу РО 03В-80/125-01, ГО 03В-125/175-01, ГО 07В-250/400-01, РО 07В-250-01. Найпростіший спосіб розміщення їх - на опорах вуличного освітлення.

Для освітлення верхньої частини високих будівель, а також для акцентованої підсвітки окремих елементів будівель підходять параболокругові прожектори типу ЖО 07В-250-31,ГО 07В-250-31, ЖО 05В-70/100-31/21, ГО 05В-125-31/21, ГО 09-125,  ЖО 09-70/100, РО 09-80/125.

Прожектори типу ЖО з натрієвими лампами дають досить хороший ефект при освітленні ними фасадів, які мають сірий або жовтий колір. Добрі результати отримують при освітленні ними огорож з темних металів або фарбованих під золото.

Для освітлення фасадів, пофарбованих різними кольорами, кращі результати отримують при використанні прожекторів типу РО і ГО з  лампами ДРЛ і ДРИ. Особливо хороший ефект створюється при освітленні фасадів, що мають голубувато-зелений колір, лампами ДРЛ, при цьому можна навіть дещо зменшити рівень освітленості.

Для того, щоб зробити попередній вибір кількості прожекторів і їх розміщення, можна рекомендувати такий прийом. Визначивши можливі місця установки прожекторів, необхідно розрахувати розміри світлової плями  на фасаді від одного прожектора для деяких середніх умов. Контури світлової плями визначаються кутами розсіювання прожектора. Заповнивши поверхню фасаду розрахованими світловими плямами, можна досягнути досить рівномірного освітлення за рахунок перекривання плям. Цей прийом досить не точний і допускається як попередній, а найбільш надійним способом проектування установки архітектурного освітлення є макетування.
За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
світлова архітектура міста, Світлова архітектура міста, галиценский граматика 5 видання ришения, скачати безплатно мисто на небi джита для нокиа 6300, Aykido pryom skachat bezplatno mp4, прожектори для підсвітки фасад, що таке світлове оформлення, СВІТЛОВЕ ОФОРМЛЕННЯ, оформлення міста, про зелену архітектуру


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.