Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1856
30.07.2008р. |
Особливості компенсації реактивної потужності на напрузі 6, 10 кВ
З необхідністю компенсації реактивної потужності нині зіштовхуються багато виробничих підприємств. Якщо основні електроприймачі підприємства, що споживають реактивну потужність, підключені на напругу 0,4 кВ, то рішення цього питання не становить істотної проблеми - вибір стандартних рішень досить великий, а за потреби можна отримати й ексклюзивні рішення, адаптовані під будь-які вимоги замовника. У випадку, якщо ці електроприймачі підключені на напругу 6 або 10 кВ, є певні додаткові проблеми.

Проблема низького cosφ у мережах 6-10 кВ не менш актуальна, ніж у мережах 0,4 кВ, особливо на підприємствах з асинхронними двигунами або, наприклад, індукційними печами на номінальну напругу 6-10 кВ. 95% пропозицій на ринку України установок компенсації реактивної потужності 6-10 кВ становить продукція двох  заводів-виробників з Казахстану й Росії.

Залишаючи осторонь питання про співвідношення ціна/якість даної продукції, слід зазначити один важливий для вибору факт: дані установки є нерегульованими. Підключення такої установки до шин РП 6-10 кВ проводиться тільки вручну (дистанційно) за допомогою вимикача в РП 6-10 кВ. Така схема роботи прийнятна тільки у випадку цілодобової (тризмінної) роботи підприємства із практично постійним навантаженням (коливання навантаження не більше 10-20% протягом години).

Але, як свідчить досвід, такі умови є практично ідеальними - у реальних умовах навантаження змінюється частіше й з більшою амплітудою, зазвичай, у межах 20-50% протягом 15-20 хвилин. Оскільки регулювати потужність установки в автоматичному режимі не є можливим, ситуація розвивається за двома сценаріями:

- підприємство вмикає установку на постійну роботу й має постійну невідповідність між потрібною реактивною потужністю й реально видаваною установкою. Але оскільки за перекомпенсацію підприємство оплачує в 5 разів більше, ніж за недокомпенсацію, економічний ефект від такої компенсації буде зі знаком «мінус»;

- підприємство за допомогою чергового персоналу (постійно закріпленого за установкою) вмикає/вимикає установку, залежно від показань лічильників реактивної потужності (або інших приладів). У цьому випадку роль регулятора виконує черговий персонал, однак слід зважати як на людський фактор («забув», «не догледів», «не встиг»), так і на те, що ресурс вимикача в РП 6-10 кВ у такому режимі роботи істотно скорочується.

Жоден з наведених способів не є оптимальним з погляду фінансових витрат, тому єдиним логічним виходом з ситуації було б автоматичне регулювання потужності установки. Однак, на шляху впровадження таких установок стоїть кілька істотних проблем:

- відсутність широкого вибору регуляторів, що можуть працювати з установками 6-10 кВ;
- відсутність типових рішень захистів, якими повинна оснащуватися така установка;
- відсутність прийнятних за співвідношенням ціна/якість комутаційних апаратів, які могли б використовуватися для комутації ступенів;
- відсутність типового вибору комплектації для таких установок.

Розглянемо можливі варіанти вирішення цих питань.

Регулятори

Оптимальним для автоматичних установок компенсації реактивної потужності 6-10 кВ є регулятор, спеціально адаптований для роботи із вторинними колами трансформаторів напруги, що забезпечує вимірювання максимального числа параметрів мережі (зокрема - гармонічних складових, активної, реактивної потужності, частоти тощо), а також вимірювання власного струму установки, для контролю стану ступенів. Такими, наприклад, є багатофункційні регулятори MKS-Technology і KBR, що мають також широкий спектр функцій захисту і сигналізації, що особливо важливо для таких установок компенсації реактивної потужності.

При застосуванні таких регуляторів слід звертати особливу увагу на місце вимірювання струму для компенсації споживачів. Зазвичай, трансформатор струму встановлюється на стороні нижчої напруги трансформатора, однак така схема не дає можливості компенсувати індуктивні втрати неробочого ходу трансформатора живлення. Оскільки потужність цих трансформаторів обчислюється десятками МВА й у сучасних умовах вони практично постійно працюють із постійним недовантаженням (50 - 60%), доцільно використовувати точку вимірювання струму на високій стороні трансформатора.

Комутаційні апарати

Оптимальним рішенням для комутації ступенів можна вважати застосування спеціалізованих вакуумних контакторів 6-10 кВ. Особливостями таких контакторів імпортного виробництва (наприклад, CIRCUTOR або LSIS), є їхня універсальність, високі технічні характеристики й надійність, що вигідно вирізняють їх від звичайних вакуумних контакторів. Ці контактори допускають комутацію (наприклад - на напрузі 6 кВ) електродвигунів потужністю до 3000 кВт, трансформаторів - до 4000 кВА й конденсаторів - до 2000 кВАр при електричному терміні служби контактів 3 млн. операцій. Окремо слід зазначити, що ці контактори пропонуються як у стаціонарному, так і в «викотному» виконанні й мають істотно менші габарити, у порівнянні з «умовними аналогами» російського виробництва.

Перевагою таких контакторів є також і те, що при оснащенні відповідними блоками захистів вони можуть використовуватися замість штатних фідерних вимикачів РП 6-10 кВ, заміняючи застарілі вимикачі, що відпрацювали свій ресурс.

Комплектація

Основний компонент установок - конденсатори пропонуються в досить різноманітному асортименті, але при виборі слід звертати особливу увагу на їхні характеристики в частині припустимого перевантаження за струмом і напругою, а також на наповнювач - він повинен кваліфікуватися як нетоксичний. Зазвичай, конденсатори виробництва заводів СНД на напруги 6-10 кВ випускаються однофазними, однак, з погляду компактності, краще застосовувати трифазні конденсатори  імпортних виробників - наприклад CIRCUTOR пропонує трифазні конденсатори потужністю до 500 кВАр на напругу до 12 кВ, що особливо зручні для комплектації установок 6-10 кВ.

У частині застосування допоміжного устаткування необхідно відзначити, що є випадки, коли застосувати установку з автоматичним регулюванням не можливо. Тоді для продовження ресурсу вимикача, яким установка підключається до шин, найбільш доцільним є застосування спеціалізованих струмообмежувальних реакторів, які істотно продовжують термін роботи вимикача.

Висновок

При правильному можна отримати істотний економічний ефект від впровадження автоматичного керування компенсацією реактивної потужності і істотно оптимізувати роботу всього електроустаткування 6-10 кВ підприємства при капіталовкладеннях, порівнянних за величині зі стандартними варіантами.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
регулятори 10кв, зрп6-10(кв) схема, основні компоненти установок динамічної компенсації реактивної потужності, Скачать книгу в формате M4A бертрис смолл бесплатно, http, кафе сан сити чернигов особливості меню, мрії збуваються новий канал, пщ, вартість установок компенсациї 6,3 кВ, статичний перетворювач


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.