Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7024
31.07.2008р. |
Вимірювальні трансформатори під контролем
Потреба у мобільному обладнанні, що використовується для визначення характеристик точності трансформаторів струму та напруги в умовах експлуатації, виникла ще при входженні України в енергоринок. При комерційних розрахунках за електроенергію стала необхідність у атестації (визначення точності) системи її обліку, у якій основними складовими є вимірювальні трансформатори струму та напруги. Метрологічні характеристики (похибки) цих вимірювальних трансформаторів у реальних умовах експлуатації можуть відрізнятись від паспортних і суттєво впливають на якість системи обліку загалом.

Відсутність еталонів і спеціального мобільного повірочного обладнання, яке здатне виконувати метрологічні операції з атестації вимірювальних транссформаторів, встановлених у пунктах обліку електроенергії, без їх демонтажу, сприяло створенню мобільних лабораторій. Понад 8 років основним розробником пересувних лабораторій у ВАТ «Всеукраїнський інститут трансформаторобудування» («ВІТ») є лабораторія метрології високовольтних трансформаторів (ЛМВА) у відділі метрології та вимірювальної техніки (ВМВТ).

Вибір такого роду діяльності для ЛМВА не був випадковим, оскільки раніше лабораторія займалась розробкою еталонів і метрологічним забезпеченням вимірювальних трансформаторів і високовольтних апаратів, а також разом із підприємствами Держстандарту виконувала на своєму обладнанні роботи з атестації (повірки) трансформаторів струму та напруги в діапазоні струмів 15-10000 А і напруг 6-330 кВ. По мірі набуття практичного досвіду уточнювались не лише загальні вимоги, але й технічні особливості, тонкощі технологічних процесів виконання робіт, проводився аналіз і вибирались оптимальні варіанти конструктивного виконання повірочних установок, їх окремих складових та додаткового оснащення.

Восьмирічний практичний досвід дозволив розробити єдині підходи та власну концепцію розробки пересувних лабораторій для визначення характеристик точності вимірювальних трансформаторів в експлуатації. Оптимальним рішенням при створенні пересувних лабораторій виявилась комплектація не з окремих елементів повірочних схем, а із закінчених метрологічних установок або комплектів установок, які здатні виконувати свої метрологічні функції в умовах експлуатації трансформаторів струму та напруги.

Універсальність такого підходу дозволяє застосовувати окремі установки незалежно від інших та автомобіля, що є лише засобом транспортування. Якщо розглядати номенклатуру вимірювальних трансформаторів, встановлених у колах обліку електроенергії до 35 кВ, що підлягають атестації на підприємствах, які виробляють, транспортують і споживають електроенергію в Україні, то для атестації вимірювальних трансформаторів під час експлуатації доцільною є така градація мобільного обладнання:

- установки для повірки трансформаторів струму до 1000 А та до 3000 А в мережах напругою до 35 кВ (УПТТ-1000 Э, УПТТ-3000 Э);

- установки для повірки трифазних трансформаторів напруги з номінальною напругою від 6 до 10 кВ (УПТН-10 Э);

- установки для повірки однофазних трансформаторів напруги з номінальним значенням напруги від 6 до 35 кВ (УПТН-35 Э).

Усі три типи таких установок можуть застосовуватись як для закритих, так і для відкритих конструкцій розподільних приладів підстанцій. За виконанням ці установки можуть бути виготовленими як кожна окремо, так і у комплекті. У випадку виготовлення комплекту установки УПТТ та УПТН матимуть спільні елементи. Транспортним засобом для доставки цих установок є автомобіль ГАЗель-2705 вантажопідйомністю 1,5 тонн. Комплекти з такою градацією на автомобілях ГАЗель експлуатуються у Кримському, Львівському, Запорізькому, Українському центрах Держспоживстандарту, науково-виробничому колективному підприємстві “Преобразователь” (м. Суми) та декількох обленерго.Установка для повірки трансформаторів струму з номінальними значеннями струмів до 3000 А, встановлених у мережах напругою від 110 до 330 кВ (УТТП-3000 Э ОРУ), призначена для застосування у відкритих розподільних пристроях і відрізняється від УТПП-3000 Э більшою потужністю джерела живлення, довжиною струмопроводів, масою та габаритами. Транспортний засіб доставки УПТТ-3000 ЭОРУ – автомобіль ГАЗель-2705.

Установки для повірки трансформаторів струму номінальними значеннями струмів від 3000 до 6000 А (УПТТ-6000 ЭГ) і від 4000 до 10000 А (УПТТ-10000 ЭГ) призначені для застосування у закритих розподільних пристроях напругою 6-20 кВ генеруючих станцій. Транспортний засіб доставки УПТТ-6000 ЭГ та УПТТ-10000 ЭГ – автомобіль ГАЗель.

Для перевірки трансформаторів напруги понад 35 кВ оптимальною є така градація:

- установка для повірки трансформаторів напруги у мережах напругою від 35 до 110 кВ (УПТН-110 Э);
- установка для повірки трансформаторів напруги у мережах від 150 до 330 кВ (УПТН-330 Э).

Може бути використаний варіант універсальної повірочної установки у мережах напругою від 110 до 330 кВ (УПТН-110-330 Э).

Якщо є необхідність виконання робіт з повірки у діапазоні номінальних значень струмів від 1000 до 10000 А і у діапазоні номінальних значень напруг від 6 до 330/1,73 кВ, то для таких діапазонів оптимальним рішенням є універсальні блоки і з’єднувальне оснащення, з яких можна завчасно комплектувати блоки у схему повірки перед виїздом на місце установлення трансформаторів струму і напруги. До них належать:

- регулювальні блоки з трансформаторами потужністю від 10 до 25 кВА і з регулюванням напруги від 0 до 220 В або від 0 до 380 В;
- універсальні навантажувальні трансформатори потужністю від 3 до 4 кВА напругою первинної обмотки 220 В або 380 В;
- універсальні джерела високої напруги ИВН-6, ИВН-35, ИВН-100, ИВН-330;
- еталонні трансформатори напруги ТНО-110, ТНО-220, ТНО-330 класом точності 0,1;
- багатомережеві трансформатори напруги ТНМО-0,5 класом точності 0,1.

Особливого значення при розробленні мобільного повірочного обладнання надається розрахунку і підбору сумісності магнітних систем, а також потужності регулювального навантажувального пристрою або високовольтного трансформатора для забезпечення вимог ГОСТ 8.217-87, ГОСТ 8.216-88 за наявністю вищих гармонік джерела живлення. Коефіцієнт гармонік не повинен перевищувати 5%.

Дуже важливим на практиці є конструктивне виконання струмопроводів від 1 до 10 кА великої довжини (відстань від повірочної установки до повірювального трансформатора від 3 до 20 м).Мати у комплекті струмопроводи великого перерізу і довжини для кожного конкретного випадку недоцільно через велику масу струмопроводу і дорогого, з точки зору загальної вартості, кольорового металу, з якого виготовляються струмопроводи. Струмопроводи мають бути оснащеними універсальним вузлом приєднання і зручними для використання у паралельно-послідовному з’єднанні для набору потрібного перерізу і потрібної довжини.

Оптимальним рішенням щодо ваги і габаритів для мобільного виконання є розробки регульованих джерел струму УРНТ-6/2 та УРНТ-10/2, що складаються з двох регульованих трансформаторів потужністю від 15 до 25 кВА при первинних напругах 380 В і одного навантажувального трансформатора потужністю від 30 до 50 кВА, що має декілька обмоток для створення різних варіантів заданих режимів роботи у межах від 3000 до 10000 А.

Наведена градація установок базується на співставленні таких показників, як вартість, габаритні розміри, маса, споживана потужність, час встановлення, витрати фізичної енергії персоналу під час приведення в робочий стан та обслуговування, кількість робочого персоналу, маневреність засобу транспортування, універсальність або сфера застосувань (для закритих і відкритих розподільних пристроїв).

При розробці установок враховано практичний досвід експлуатації пересувних лабораторій ВАТ “ВІТ”, де поряд з вимогами до метрологічних характеристик (згідно з ГОСТ 8.216-88 та ГОСТ 8.217-87), що впливають на ефективність проведення повірочних робіт, основними вимогами до мобільного обладнання є його безпека, ергономічність, функційність та надійність.

Безпека обладнання установки – це передусім захист персоналу від ураження електричним струмом. Значний запас щодо ізоляції високовольтних блоків установок, наявність видимих розривів кола, візуальної і світлової сигналізації, наявність захисту, кіл блокувань і пристроїв аварійного захисту в установках дозволяють забезпечити суттєве зниження ймовірності ураження людини електричним струмом. З точки зору ергономічності кожна з установок укомплектована оптимальною кількістю пристроїв тестування, ключів та кнопок, щоб забезпечити простоту і зручність керування і дати можливість оператору чітко контролювати ситуацію як щодо своїх дій, так і щодо виконання операцій.

Установки розраховані на обслуговування персоналом, що має середню освіту. Якщо керувати обладнанням установок зручно, а інформація, що надходить від приладів, наочна і легко сприймається, то оператору легше вивчити установки, а також технологічні тонкощі повірки трансформаторів струму та напруги. Ретельний попередній аналіз комплектації установок обладнанням з точки зору його функційності і надійності дозволив вибрати оптимальну комплектацію, що відповідає практичним завданням, враховуючи умови експлуатації, транспортування та зберігання.

Застосування складних і дорогих електронних пристроїв для комплектування установок є малоефективним, оскільки знижує їх надійність, хоча конструктивне виконання і вимірювальна схема дозволяє застосовувати й електронні прилади. Високі показники надійності обладнання забезпечені не лише якістю розробки, але й якістю виготовлення. Наявність у «ВІТ» спеціального обладнання для виготовлення високовольтних установок, організація виробництва та рівень підготовки фахівців, а також існуюча система якості дозволяють чітко регламентувати технологічні процеси і контролювати їх виконання персоналом з метою забезпечення високих показників якості виготовлення.

Підсумовуючи, слід відзначити, що практичний досвід підприємства «ВІТ» з повірки трансформаторів струму та напруги в експлуатації та нові підходи до створення мобільного повірочного обладнання дозволяють успішно вирішувати завдання повірки трансформаторів напруги в експлуатації, із значним зниженням витрат на проведення повірочних робіт з обслуговування самого обладнання. Метрологічне обладнання для повірки трансформаторів напруги, встановлених у колах комерційного обліку електроенергії, розроблено відповідно до вимог сучасних концепцій розвитку мобільних повірочних лабораторій, перевірено в експлуатації і може бути рекомендованим для широкого застосування в електроенергетиці як повірочне обладнання для метрологічного забезпечення обліку електроенергії.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
Демонтаж трансформаторів нупруги, метрологія трансформатора, де проводять повірку трансформаторів току, характеристики еталонних трансформаторів напруги та струму, вимірювальні трансформатори демонтаж, вимірювальний трансформатор напруги, Вимірювальний трансформатор напруги, особливості вимірювальних трансформаторів струму, де проводять повірку трансформаторів струму у львові, УПТТ-3000Э
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.