Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7455
18.08.2008р. |
Сучасна побудова КРП
Розподільні пристрої середнього класу напруги за своєю ідеологією не змінювалися вже протягом тривалого часу. Основні трансформації конструктивного виконання КРП пов’язані насамперед із змінами у конструкції комутаційних апаратів, що в них застосовані. Значний прогрес у комутаційному апаратобудуванні, пов’язаний з появою сучасних вакуумних вимикачів та їх широким впровадженням в експлуатацію, призвів до розробки комплектних розподільних пристроїв нової генерації. За широкого розмаїття конструкцій КРП можна виділити два основних шляхи розвитку архітектури сучасних КРП.

Еволюція

З точки зору сучасних енергетиків, електрогосподарство перших підстанцій являло собою повний хаос. Вимикачі, запобіжники, роз’єднувачі, прилади контролю та захисту, шини та вводи постачалися „розсипом” та монтувалися безпосередньо у будівлі підстанції – на стінах, підлозі, щитах, відповідно до індивідуального планування, ледь не на стелі. Ні про яку стандартизацію компонування не йшлося. Із насиченням підстанцій комутаційним та релейним обладнанням, ускладненням схем та збільшенням кількості відхідних ліній, електрики прийшли до необхідності групування обладнання у окремі блоки, що поєднані за класом напруги, – розподільні пристрої. Виходячи з вимог функціональності, РП набули логічної архітектури та зумовленого особливостями експлуатації способу виконання.

Тривалий час класичною архітектурою РП 10 кВ була спеціальна будівля (часто триповерхова), поділена на камери, коридори управління і обслуговування та допоміжні приміщення. Нині такі РП є анахронізмами. У таких РП силові вимикачі, трансформатори та реактори розташовувалися у закритих („вибухових”) камерах для локалізації наслідків можливих пошкоджень встановлених апаратів. „Класична” архітектура: головні шини, шинні роз’єднувачі з приводами – на верхньому поверсі, силові вимикачі, реактори, трансформатори струму та релейне обладнання – на середньому, силові кабелі – на нижньому. Із появою малооб’ємних масляних вимикачів та відмовою від вибухових камер така архітектура була покладена в основу конструкції КЗО та КЗД – камер збірних одностороннього та двостороннього обслуговування, а також кам’яних та бетонних комірок. До речі, КЗО й досі є доволі популярним рішенням завдяки відносній дешевизні. Головний недолік – стаціонарне розташування вимикача, що погіршує обслуговування.

Революція в будівництві РП відбулась із появою компактних, як на ті часи, маломасляних вимикачів. Усе обладнання та вимикач на візку викотного елементу відтоді монтувалося в єдиній комірці. Візуальний розрив між контактами втичного типу дозволив відмовитись від використання роз’єднувачів. Уся релейна частина була зосереджена у верхньому відсіку шафи КРП. Обслуговування РП значно поліпшилось.

Цікаво, що Рівненський завод високовольтної апаратури, що нині є флагманом „Високовольтного союзу”, був одним з піонерів КРП-будування. У 1972 році, виробляючи за італійською ліцензією (фірма „Sace„) електромагнітні вимикачі ВЕ-10, РЗВА вперше у СРСР розпочав серійне виробництво комірок КЕ-10. Надалі комірки КРП піддавалися безперервній модернізації. Нині із використанням вакуумних вимикачів та сучасного мікропроцесорного обладнання, КРП набули компактних розмірів (ширина 750-900, висота близько 2000 мм), є зручними в обслуговуванні, безпечними, тощо.

Архітектура сучасних КРП 6-10 кВ

Отже, із заміною маломасляних вимикачів на вакуумні, комірки набули сучасного вигляду, водночас успадкувавши традиційну архітектуру. Відсік вимикача – внизу спереду. Сам апарат розташовано на візку викотного елементу. Позаду вимикача розташовано кабельний відсік, де також змонтовано трансформатори та обмежувачі перенапруги. Релейна частина зосереджена у верхньому відсіку, що виконаний у вигляді окремої шафи. Саме за такою схемою побудовано комірку серії КУ-10Ц – найбільш вдалий нині пристрій, що виробляється РЗВА та постачається замовникам в багатьох країнах. Виробництво цієї серії також розпочато на Нижньотуринському електроапаратному заводі, що також входить до холдингу „Високовольтний союз”, та, за ліцензійною угодою, на гомельському заводі „Ратон” у сусідній Білорусі.

Альтернативний підхід до побудови КРП – розташування вимикача у середній частині шафи. Шафа при цьому поділяється на три яруси: в нижній розташовано кабелі та трансформатори нульової послідовності („бублики”), в середній – вимикач у так званому „касетному” виконанні, верхню традиційно займає релейний відсік.

Рівненський завод високовольтної апаратури став першим вітчизняним виробником, що розпочав серійне виробництво КРП нового покоління. Що спричинило появу нового компонування? Річ у тім, що за всіх своїх переваг, „традиційне” компонування з розташуванням вимикача на візку у нижній частині має і деякі недоліки. Насамперед, це – складність доступу до кабелів та трансформаторів струму (у деяких комірках для цього необхідний доступ із задньої частини шафи, що суперечить принципу одностороннього обслуговування і потребує у будівлі РП додаткових коридорів обслуговування), а також деякі незручності роботи із розташованим дуже низько вимикачем.У комірках нового покоління вимикач монтується на невеличкому пласкому візку, що переміщується у середньому відсіку шафи. Власне, термін „викотний елемент” у цьому випадку нівелюється, більш доречно вживати „висувний елемент” або „вимикач касетного типу”. Для переміщення вимикача у ремонтне положення до шафи підкочують спеціальний візок, що входить до комплекту ЗІП. Кількох таких візків достатньо для обслуговування усього РП. Процес заміни вимикача у комірці займає лічені хвилини.
За рахунок підняття вимикача на середній рівень у нижній частині вивільняється місце для роботи із кабелями. Так, у комірці серії КУ10(6)С, що її випускають підприємства „Високовольтного союзу”, у нижньому (кабельному) відсіку може бути розташовано до 12 кабельних пар, що їх винесено до фронтальної частини шафи для зручності роботи персоналу. Також тут розташовано трансформатори нульової послідовності. Із кабелем можна працювати, не викочуючи вимикач з шафи, лише вивівши його у контрольне положення. За потреби можна викотити вимикач з шафи і, знявши перегородку між відсіками, що одночасно слугує і опорою вимикача, працювати у комірці на повний зріст.

Підняття вимикача покращує обслуговуваність комірки загалом, спрощує кінематику шафи, підвищує надійність та безпеку КРП. У цих комірках застосовуються нові оригінальні рішення. Так, у шафі серії КУ10(6)С трансформатори струму розташовано на консолях, що обертаються. За потреби експлуатаційники мають до них зручний доступ та ще й можуть працювати по кожній фазі окремо.

Поява нових комірок спричинила неабиякий інтерес експлуатаційників. Але, що на перший погляд дивно, не спричинила відмови від традиційного компонування. Річ у тім, що й ця архітектура має свої переваги. По перше, традиційні комірки більш компактні, нехай і за рахунок деякого погіршення зручності у обслуговуванні. В умовах обмеженого простору РП, як-от у метрополітені, в існуючих будівлях промислових РП тощо, ці комірки більш доцільні. Суттєво й те, що „старі” комірки мають певну історію використання, експлуатаційники набули необхідного досвіду. Та й вдосконалень та модернізацій за багато років було внесено чимало.
Таким чином, сьогодні цілком мирно співіснують дві архітектури побудови КРП – традиційна та нова. І сучасні тенденції вказують, що такий стан речей ще довго не зміниться.Мал. 2.Конструкція шаф КРП 6-10 кВ нової генерації:
1 – каркас; 2 – висувний елемент; 3 – заземлювач; 4 – контакт; 5 – кабельна розділка; 6 – обмежувач перенапруг; 7 – трансформатор нульової послідовності; 8 – шина заземлення магістральна; 9 – трансформатор струму; 10 – прохідні втулки; 11 – шторний механізм; 12 – шини збірні; 13 – опорні ізолятори; 14 – відпайки збірних шин; 15 – прохідні втулки; 16 – клапани; 17 – двері відсіків.Мал. 4. Конструкція шаф КРП 6-10 кВ традиційної архітектури:
1 – трансформатор нульової послідовності; 2 – кабельна розділка; 3 – заземлювач; 4 – трансформатор струму; 5 – перегородка; 6 – ізолятор прохідний; 7 – опора; 8 – відпайка збірних шин; 9 – збірні шини; 10 – шторка верхня; 11 – штепсельний роз’єм; 12 – фасадні двері; 13 – нижня шторка; 14 – ізоляційні перегородки; 15; 18 – перегородки; 16 – замок дверей; 17 – висувний елемент; 19 – блок ОПНів.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
високовольтний роз'єднувач викотний, КРП сучасні, обслуговуваня КРП, Що є в коміркаф ку 10ц, КРП КУ-10Ц, КРП Unigear ZS1 630А, 10кВ, 20кА АВВ, камери типу крп, типи викотних комірок, комірки КРП-6кВ з розєднувачем,стаціонарними вакуумними вимикачами та релейним відсіком, КРП випускають у вигляді


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.