Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

9052
21.08.2008р. |
Новий пристрій релейного захисту приєднань 6-35 кВ серії РЗЛ-01
На українському ринку пристроїв релейного захисту для приєднань класу 6-35 кВ уже досить добре відома продукція таких провідних закордонних виробників, як SIMENS, AREVA (ALSTOM), GE тощо. Однак більшість споживачів все-таки віддають перевагу пристроям вітчизняного виробництва. Це пояснюється не стільки бажанням підтримати свого виробника й більш низькою ціною виробів вітчизняного виробництва, скільки досить високою якістю пристроїв, їхньою кращою адаптацією до існуючого устаткування й місцевих умов, наявністю типових схем і зрозумілої докладної документації, простим вирішенням питань, що виникають при експлуатації, а також можливістю швидкого ремонту устаткування.

Однією з перших почала освоювати цей сегмент ринку компанія «Енергомашвін». Мікроелектронні й мікропроцесорні пристрої цієї компанії дозволяють виконати релейний захист і автоматику практично всіх приєднань підстанцій розподільних мереж, вони вирізняються доброю схемною адаптацією, наявністю набору мінімально необхідних і достатніх засобів для реалізації всіх потрібних функцій захисту й автоматики, мають добре співвідношення ціна-якість. Йдеться, наприклад, про вже широко відомі мікроелектронні пристрої релейного захисту й автоматики серії  РС80М2, які мають багато модифікацій, пристрої УЗА-АТ, і їх нові моділі - мікропроцесорні пристрої серії УЗА-10.

Ще одним провідним вітчизняним виробником пристроїв цього класу є ВО «Київприлад», яке розробило й налагодило виробництво цілого ряду мікропроцесорних пристроїв релейного захисту й автоматики серії МРЗС. Найбільш поширеною є базова модель МРЗС-05, модифікація МРЗС- 05-01 з розширеною кількістю входів і виходів - для вимикачів вводів, модифікація МРЗС-05-02 з функцією АВР-10 - для секційних вимикачів.

Для використання пристроїв серії МРЗС-05 на змінному оперативному струмі випускаються індивідуальні блоки живлення типу ИП МРЗС, що забезпечують їхню роботу у всіх режимах. Широкі можливості застосування пристроїв серії МРЗС-05 визначаються великою кількістю дискретних входів і виходів, їх вільним програмуванням, наявністю великої кількості виконуваних функцій. Для звичайних ліній 6-35 кВ всі функції, закладені в пристрої МРЗС-05, зазвичай, не використовуються, тому ВО «Київприлад» розробило й випускає спрощений пристрій типу МРЗС-05М.

Беручи до уваги попит на пристрої релейного захисту класу 6-35 кВ, зі своєю пропозицією на ринок вийшла й, фірма НВП «ХАРТРОН-ІНВЕСТ», відома пристроями «Діамант» для мереж 110 кВ і вище. Приладові модулі (ПМ) «Діамант» для класу напруг 6-35 кВ цієї фірми призначені для виконання функцій релейного захисту, автоматики й сигналізації приєднань. Пристрої серії ПМ «Діамант» відрізняються від пристроїв згаданих вище виробників розширеними функціями, більшими габаритами, але вони призначені для використання тільки на постійному оперативному струмі й мають більшу вартість.

НОВИНКА ВІД РЕЛСіС

Новинкою на ринку засобів релейного захисту й автоматики класу 6-35 кВ є пристрій РЗЛ-01, що розроблений і випускається ВАТ «Електротехнічний завод» (м. Київ) під торговою маркою РЕЛСіС®. Визнаний у СНД лідер з виробництва електронних реле для промисловості й енергетики, маючи великий творчий потенціал розробників і сучасну промислову базу, завод освоїв новий напрямок - виробництво мікропроцесорних пристроїв релейного захисту й автоматики для приєднань 6-35 кВ.

Пристрій РЗЛ-01 розроблений з урахуванням досвіду експлуатації пристроїв цього класу інших виробників, пропозицій і побажань фахівців експлуатаційних організацій. Реалізовані в пристрої алгоритми функцій захисту й автоматики, а також схеми його під'єднання виконані з урахуванням вимог до вітчизняних систем РЗА, що забезпечує сумісність із устаткуванням і апаратурою, виконаною на різній елементній базі.

Що ж являє собою пристрій РЗЛ-01? За габаритами РЗЛ-01 займає проміжну позицію між найближчими аналогами - УЗА-10А.2 (компанія «Енергомашвін») і МРЗС-05М (ВО «Київприлад»). Те ж саме можна сказати й про виконувані функції - за більшістю позицій РЗЛ-01 відповідає, а за деякими - навіть перевершує найближчих конкурентів.

Пристрої РЗЛ-01 призначені для встановлення в релейних шафах і відсіках КРП, на панелях і шафах у релейних залах та щитах керування підстанцій і можуть використовуватися як на діючих об'єктах при їхній модернізації або реконструкції, так і у будівництві нових електроенергетичних об'єктів.

Табл. 1. Функції модифікацій пристроїв керування, захисту й автоматики серії РЗЛ-01

 

РЗЛ- 01-01

РЗЛ- 01-02

РЗЛ-01 -03

Функції захисту

Триступінчаста МТЗ:

 

 

 

– з незалежною витримкою часу;

+

+

+

– із залежною часо-струмовою характеристикою

+

+

+

Ненаправлений захист на землю (ЗНЗ) по 3 Іо

+

+

+

Логічний захист шин (ЛЗШВ)

+

+

+

Прискорення МТЗ на 3 ступені одночасно

 

 

 

Прискорення МТЗ на кожний ступінь незалежно

+

+

+

Функції автоматики

Дистанційне вмикання й вимикання вимикача за ТУ

+

+

+

Пристрій резервування відмови вимикача:

 

 

 

– на 3 ступені одночасно;

 

 

 

– на кожний ступінь незалежно.

+

+

+

Однократне автоматичне повторне вмикання (АПВ)

 

 

 

Одно/дворазове АПВ незалежно для кожного ступеня

+

+

+

Зовнішнє блокування захистів

+

+

+

Шунтування/дешунтування до 150 А

 

 

+

Індикація та керування

Кількість дискретних входів (програмувальних)

6

6

6

Кількість дискретних виходів (програмувальних)

5

5

5

Кількість світлодіодних індикаторів (програмувальних)

8

8

8

Наявність кнопок керування й 2 х 16 РКІ

+

+

+

Інтерфейси RS232, RS485 (протокол Modbus RTU)

+

+

+

Мова інтерфейсу: українська, російська, англійська

+

+

+

Сервісні функції

Вимірювання поточних значень струмів фаз і ЗНЗ та відображення в первинних/вторинних значеннях

+

+

+

Журнал аварій (фіксація величини струму й часу події)

+

+

+

Журнал статистики

+

+

+

Цифровий осцилограф (15 осцилограм х 3,75 с)

+

+

+

Годинник-календар

+

+

+

Умови експлуатації

Напруга оперативного живлення (90..250 В DС або AC)

+

+

+

Живлення від двох струмових трансформаторів у режимі КЗ

-

+

+

Умови експлуатації УХЛ4

+

+

+

Конструктивне виконання

втоплене

Пристрій РЗЛ-01, так само як і УЗА-10А.2, містить три ступеня МТЗ (МРЗС-05М має тільки два ступеня МТЗ). Для 3-го ступеня МТЗ може бути обрана одна з 5 видів струмозалежної характеристики часу спрацьовування (наприклад, за типом реле РТВ-1 або РТ80). На відміну від найближчих конкурентів, РЗЛ-01 має 2 групи уставок, перемикати які можна програмно, дистанційно по мережі, або подачею сигналу на спеціально призначений дискретний вхід. Всі модифікації РЗЛ-01 мають одно/двократне АПВ, що задається для кожного ступеня захисту окремо.

Добре відпрацьована в РЗЛ-01 і функція вимірювання: здійснюється компенсація аперіодичної складової струму й фільтрація вищих гармонік; паспортна точність вимірювань досягається практично з нуля. Пристрої УЗА-10А.2, наприклад, індикацію струму навантаження починають тільки з 10% I ном.

На відміну від УЗА-10А.2 і МРЗС-05М, пристрій РЗЛ-01 містить реєстратор (аварійний осцилограф), що спрацьовує при аварійному вимкненні і записує в енергонезалежну пам'ять пристрою, з фіксацією реального астрономічного часу спрацьовування, осцилограми всіх струмів, а також стан всіх дискретних входів і виходів пристрою. Осцилограма охоплює 0,5 с доаварійного процесу, і 3,25 с - після спрацьовування захисту. У пам'яті зберігається до 15 осцилограм у форматі COMTRADE, які можна переглянути на комп'ютері за допомогою стандартних програм. Зчитування інформації реєстратора подій здійснюється з використанням комп'ютера, по каналу передачі інформації або на міні-дисплеї пристрою за допомогою клавіатури.

Хід годинника пристрою РЗЛ-01 і зафіксовані в пам'яті дані зберігаються при провалі оперативного струму до 480 годин. Пристрій МРЗС-05М також має незалежне джерело живлення годинника, а УЗА-10А.2 не має незалежного джерела, і при відімкненні оперативного струму годинник й календар скидають інформацію.

Велику увагу розробники приділили відпрацьовуванню протоколу обміну Modbus RTU (Modicon) і роботі пристрою в складі системи АСК ТП (SKADA). Пристрій РЗЛ-01 є терміналом систем АСК ТП і дозволяє не тільки забезпечити функції телекерування, телевимірювання й телесигналізації приєднання за допомогою каналів зв'язку, але й зчитувати записи реєстратора, перемикати або змінювати уставки захистів, робити синхронізацію годин, квітирування аварій, запуск осцилографа.

Застосування в пристрої РЗЛ-01 модульної мікропроцесорної архітектури, поряд із сучасними технологіями поверхневого монтажу, забезпечують високу надійність, велику обчислювальну потужність і швидкодію, а також високу точність вимірювань електричних величин і часових інтервалів, що дозволяє знизити ступінь селективності й підвищити чутливість захисту. Наробіток на відмову пристрою становить 25000 годин.

Служба релейного захисту й автоматики Північних високовольтних електромереж ВАТ ЕК «Чернігівобленерго» на початку 2005 року отримала дослідний екземпляр пристрою РЗЛ-01 для проведення випробувань. При всебічних випробуваннях у лабораторії служби РЗА випробуваний пристрій відповідав всім параметрам, наведеним у технічному описі й інструкції. За результатами випробувань розробники отримали зауваження й пропозиції щодо подальшого вдосконалюванню пристрою, які й були реалізовані в його наступних модифікаціях.

Для проведення масштабної дослідної експлуатації, у квітні 2006 року, компанія РЕЛСіС® має виділити Північним ВЕМ 10 комплектів пристроїв серії РЗЛ-01, які планується встановити на вузловій підстанції 110/35/10 кВ «Куликівка». Пристрої будуть використані для захисту, автоматики й сигналізації приєднань 10 кВ разом з вакуумними вимикачами ВВ/ТEL-10 і по існуючих каналах зв'язку будуть включені в систему АСК ТП типу SKADA.

Рівненський завод високовольтної апаратури вже розробив комплект схем використання РЗЛ-01 разом з вакуумними вимикачами ВР-1...3 для різних приєднань і варіантів виконання. Пристрій РЗЛ-01 органічно вписується в класичну схему керування вимикачем і може бути застосований для захисту різних приєднань 6-35 кВ із будь-якими  типами вимикачів.

Табл. 2 Порівняння основних технічних характеристик РЗЛ-01 із пристроями аналогічного класу вітчизняних виробників


Технічні характеристики

УЗА-10А.2

МРЗС-05М

РЗЛ-01

Номінальний струм, А

5,0 (1,0)

5,0

5,0

Кількість фаз захисту

2 - 3

3

3 (2)

Вимірювальні входи: точність, %
струм, А
лінійні напруги, В

5 %
1-120
-

5 %
0, 5-150
80-150

3 %
0, 5-125
-

Напруга опер. струму, В
постійний
змінний 50 Гц

 

100-250
100-250

 

100-350
70-250

 

90-250
90-250

Живлення від струму КЗ

є

є

є*

Затримка при «холодному вмиканні» на КЗ не більше, с

0,3

0,35

0,35

Припустима тривалість провалу напруги живлення до нуля, мс

500 (1,0 с)

50

500

Споживана потужність, ВА

3+(0,25х4)

<5

5 (7)

Припустиме перевантаження:
- тривалий режим
-1-секундна термічна стійкість

 

2 Ін
40 Ін

 

3 Ін
50 Ін

 

8 Ін (4 Ін)*
50 Ін

Кількість ступенів МТЗ (ТО)

3

2

3

Залежна характеристика МТЗ

є

є

є

Діапазон уставок МТЗ, А

0,5-16

0,5-40

0,5-125

Діапазон уставок ТО, А

5-60

0,5-150

0,5-125

Витримка часу МТЗ, с

0-100

0-32

0-32

Коефіцієнт повернення МТЗ

0,92

0,95

0,95

Прискорення МТЗ після вмикання, с

0,1-1,0

До 0-5,0 на час 0-5,0

0-5,0 (і після АПВ)

Захист від замикань на землю
струм спрацьовування, А
витримка часу, с

 

0, 02-2,5
0-100

 

0,01-1,0
0-32

 

0,01-1,0
0-32

Функція АПВ
кількість циклів
час підготовки, с
витримка часу АПВ, с

 

1
0-100
0.0-10,0

 

1
0-32
0-32

 

1/2
5-32
0-32

Світлодіодна індикація

8

7( 1-двоколірний)

8

Дискретні входи
кількість/споживана потужність на вхід, Вт
напруга «1» ~/=, В

 

4/1,5
170-250

 

6/0,5
150-250

 

6/1
132-250

Вихідні реле
Гранична розривна здатність ~/=250 В, А

4
5/0,4

5 (3 - опто, 2 - ел. мех.)
4/0,1

6
5/0,4

Вихід дешунтування

за замовленням, 150 А (1с)

за замовленням, зовнішній блок

Для РЗЛ- 01-03, до 150 А

Порт зв'язку
RS485 (вита парА)
RS232

 

за замовленням
-

 

є
є

 

є
є

Протокол обміну

MODBUS RTU

MODBUS RTU, SIZIF

MODBUS RTU

Дистанційне керування по мережі

є

є

є

Міні-дисплей

РКІ 2 рядки 16 символів

РКІ 2 рядки 16 символів

РКІ 2 рядки 16 символів

Клавіатура

5 клавіш

повна

4 клавіші

Внутрішні годинники
Енергонезалежне живлення годин

є
немає

є
є

є
є

Конфігурація, ранжирування

жорсткі

вільні

вільні

Реєстратор струму аварій
Осцилограма із прив'язкою до дати й часу

8 подій
немає

3 подій
немає

32 події
є

Температурний діапазон 0С стандарт. (спец.)

-25…+55 (-40...+70)

-30…+60

-20…+55

Захист доступу паролем

4 знаки (цифри)

5 знаків (цифри)

4 знаки (букви)

Габарити

152 х 96 х 155

214,5 х 120 х220

170 х 124 х 220

* - для РЗЛ- 01-03.

Аналізуючи можливості РЗЛ-01 і порівнюючи його з аналогами, можна дійти висновку, що пристрій задовольняє вимогам, які ставляться до релейного захисту й автоматики приєднань 6-35 кВ, і є серйозним конкурентом кращим представникам пристроїв цього класу. Компанія РЕЛСіС® продовжує роботи з подальшого вдосконалювання пристроїв РЗЛ-01, розширення їхніх функціональних можливостей і адаптації до різних умов експлуатації.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

Теги та ключові фрази
Котрукція, пинци дї та експлуатація спрощеного пристрою струмового захисту серії РЗЛ – 03.3 ХХ, призначені для виконання функцій керування і захисту приєднань., пристрй "діамант" ціна, пристрій діамант ціна, Для захисту секційного вимикача 10 Кв вибрати термінал РЗЛ та накреслити схему, Для захисту секцыйного вимикача 10 Кв вибрати термынал РЗЛ та накреслити схему, реле мрзс, МРЗС ціна, мікропроцесорний захист секційні вимикачі 110 кв, стоимость РЗЛ-01


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.