Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

6835
09.09.2008р. |
Елегазові вимикачі приходять на зміну масляним і повітряним
Дедалі більше застосування в Україні знаходять елегазові вимикачі 110-750 кВ, і чільну позицію серед виробників елегазового устаткування займає всесвітньо відома шведська компанія ABB. За минулі роки вимикачі фірми ABB набули репутацію апаратів, здатних надійно й довговічно працювати в будь-якому кліматі й у будь-якій частині світу.

За період з 1994 року в Україні введено в експлуатацію понад 200 вимикачів 110-750 кВ фірми ABB. Нині ABB випускає два типи вимикачів: серії LTB - з автокомпресійною (Auto-PuffenТМ) дугогасильною камерою й серії HPL з компресорною (Puffen) дугогасною камерою. Обидва типи вимикачів оснащені механізмом керування, що має моторно-пружинний привод. Технічні характеристики обох типів вимикачів відповідають вимогам міжнародних стандартів (МЕК) і ГОСТ 687-87.

Процес компресійного дугогасіння, застосовуваний у вимикачах серії HPL, має конструкцію з одноходовим рухом для розмикання контактів.

У нормальному положенні контакти вимикача замкнуті, і струм проходить від верхнього струмопроводу до нижнього через головні контакти й компресійний циліндр. При операції відімкнення, рухомі частини головного й дугогасильного контактів, а також компресійний циліндр і сопло переходять в розімкнуте положення. Таким чином, рухомі контакти, сопло й компресійний циліндр становлять один рухомий вузол. Коли рухомий вузол рухається в напрямку розімкнутого положення контактів, клапан заповнення закривається, й елегаз починає стискуватися між рухомим компресійним циліндром і нерухомим поршнем.

Першими роз’єднуються головні контакти. Завдяки тому, що розмикання головних контактів відбувається за час, достатній до початку розмикання дугогасильних контактів, дуга буде запалюватися тільки між дугогасильними контактами в об’ємі, обмеженому геометрією сопла.

Коли починають розмикатися дугогасильні контакти, між рухомими і нерухомими дугогасильними контактами запалюється дуга. Під час горіння дуги тіло плазми до певної міри блокує рух елегазу через сопло, у результаті чого в компресійному об’ємі продовжує збільшуватися тиск газу до того моменту, коли струмова крива проходить через нульове значення, і дуга стає порівняно слабкою. У цей момент потік під більшим тиском елегазу виривається з компресійного об’єму через сопло й гасить дугу.

У розімкнутому положенні відстань між нерухомим і рухомим контактами обрано достатньою для того, щоб витримати нормовані рівні діелектричної міцності проміжку. При операції вимикання клапан наповнення відкривається, й елегаз може вільно проходити в компресійний об’єм.

Слід зазначити, що тиск елегазу, необхідний для гасіння дуги, піднімається чисто механічним способом. Таким чином, вимикачі з компресійним методом гасіння мають потребу в досить потужному приводі, щоб подолати створюваний газом тиск у стислому об’ємі, необхідний для відімкнення номінальних струмів КЗ, але при цьому забезпечити певну швидкість руху контактів, щоб у міжконтактному ізоляційному проміжку, який утвориться, витримувати без повторних пробоїв напругу, що відновлюється на контактах.

Дугогасильні пристрої автокомпресійного типу (Auto-PuffenТМ) демонструють свої розрахункові переваги, головним чином, при відімкненні великих струмів (наприклад, номінального струму КЗ). На початку процесу відімкнення, автокомпресійний дугогасильний пристрій починає працювати в такий же спосіб, як і компресійний. Розбіжності у принципі їхньої дії при відімкненні великих і малих струмів проявляються тільки після появи дуги. Коли дугогасильні контакти роз'єднуються, запалюється дуга між рухомим і не рухомим дугогасильними контактами. Під час горіння дуги вона до певної міри блокує потік елегазу через сопло.

Палаюча дуга характеризується дуже високою температурою й потужним випромінюванням тепла й починає нагрівати елегаз в обмеженому газовому об’ємі. Таким чином, тиск усередині як автокомпресійного, так і компресійного об’єму зростає як через підвищення температури від дуги, так і внаслідок стискання газу в загальному просторі між компресійним циліндром і нерухомим поршнем. Тиск газу в автокомпресійному об’ємі продовжує підвищуватися доти, поки не стане досить високим для того, щоб закрити спеціальний автокомпресійний клапан. Весь елегаз, необхідний для гасіння дуги, тепер обмежений у замкнутому автокомпресійному об’ємі, і його тиск у цьому об’ємі може додатково підвищуватися тільки через нагрівання дугою. Приблизно в той самий час тиск газу в нижньому компресійному об’ємі досягає рівня, достатнього для відкривання клапана скидання надлишкового тиску. Оскільки елегаз із компресійного об’єму йде через клапан скидання надлишкового тиску, це знижує потребу в додатковій робочій енергії привода, яка необхідна, щоб подолати стиск елегазу при одночасному збереженні швидкості розходження контактів, що необхідно для безперебійного витримування напруги, яка відновлюється на контактах.

Коли струм проходить через нульове значення, дуга стає порівняно слабкою, й у цей момент потік стислого елегазу виривається з автокомпресійного об’єму через сопло й гасить (здуває) дугу.При відімкненні малих струмів автокомпресійний дугогасильний пристрій працює, по суті, аналогічно компресійним пристроям, тому що створюваний тиск елегазу недостатній для закриття спеціального автокомпресійного клапана. У результаті верхній фіксований автокомпресійний об’єм і нижній автокомпресійний об’єм формують один загальний об’єм стиску. У цьому випадку тиск елегазу, необхідний для переривання дуги, досягається звичайним механічним способом від енергії привода, тобто як у звичайному компресійному пристрої дугогасіння. Однак, на відміну від компресійного пристрою, автокомпресійний пристрій має потребу в меншій енергії привода для механічного створення тиску елегазу при відімкненні струмів, менших від номінального значення струму КЗ (тобто порядку 20-30 %).

У розімкнутому положенні між нерухомим і рухомим контактом існує достатній ізоляційний проміжок, здатний забезпечити номінальну діелектричну міцність.

При операції вмикання відкривається клапан наповнення, й елегаз надходить як у нижній (компресійний), так і у верхній (автокомпресійний) об’єми пристрою дугогасіння. Оскільки для відімкнення малих струмів достатньо середнього рівня тиску елегазу, створюваного механічним способом, а для переривання великих струмів відімкнення використовується теплова енергія дуги, що створює додатковий тиск елегазу в обмеженому об’ємі, то для роботи автокомпресійного дугогасильного пристрою потрібна менша (приблизно на 50 %) робоча енергія привода, ніж для роботи компресійного пристрою гасіння дуги.

Вимикачі серії LTB і HPL можуть працювати в 1- й 3-полюсному режимі керування (із приводами на один або три полюси). Вимикачі з однією дугогасильною камерою на полюс (до 220 кВ включно) можуть працювати в обох режимах керування. Вимикачі із двокамерним дугогасильним пристроєм (330 кВ і вище) допускають тільки пополюсний режим керування. При 3-полюсному режимі керування полюси вимикача й один привод кінематично з'єднуються між собою за допомогою тяг. На кожному полюсі передбачена окрема вимикальна пружина, з'єднана з ізоляційною оперативною тягою й через неї - з рухомими контактами дугогасильного пристрою. Однак існує один виняток. В 3-полюсному режимі керування на вимикачі LTB D застосовується лише одна вимикальна пружина для вимикання всіх трьох полюсів, причому ця пружина встановлена на полюсі, найбільш віддаленому від привода в механізмі керування.

Кожен полюс являє собою герметичну, заповнену елегазом колонку, що має дугогасильний пристрій в ізоляторі, пустотілий опорний ізолятор і корпус із механізмом для приєднання керуючих тяг. Полюси вимикача можуть бути змонтовані на окремих опорних стійках або, як у випадку з вимикачем LTB D, на загальній опорній рамі.

Вимикачі є останньою ланкою в колі енергетичних пристроїв, які становлять захисне устаткування системи енергозбереження. Привод повинен протягом декількох мілісекунд забезпечити енергію, необхідну для перетворення вимикача з ідеального провідника в ідеальний ізолятор. Відмова привода часто означає невиконання операції відімкнення загалом, тобто приводи є головними елементами, що забезпечують надійність вимикача, і, отже, системи енергопостачання загалом.

Міжнародні дослідження показали, що 80% всіх відмов високовольтних вимикачів відбуваються через відмови приводів. Тому, щоб забезпечити граничну експлуатаційну надійність, вимикачі варто обладнати високонадійними приводами.

Вимикачі LTB72, 5-170 кВ і LTB Е 145-245 кВ із 1-полюсним керуванням комплектуються пружинними приводами типу BLK, а вимикачі LTB Е 145-245 кВ із 3-полюсним керуванням, LTB Е 362-550 кВ і вимикачі серії HPL комплектуються приводами типу BLG.
Поряд із пружинними приводами компанія розробила й впровадила у виробництво систему із серводвигуном цифрового керування, здатну безпосередньо, з високою точністю й надійністю, здійснювати привод на контакти вимикача. Кількість рухомих деталей в електроприводі скорочена до однієї - ротора електродвигуна. Впровадження електропривода Motor Drive зробило революційний переворот у технології високовольтних вимикачів. Нині електропривод застосовується тільки компанією ABB у вимикачах LTB D 72, 5-170 кВ.

Простота механічної частини електропривода Motor Drive забезпечує його основні переваги:

- відсутність деталей, що піддаються зношуванню;
- менші робочі зусилля;
- істотне зниження рівня шумів при оперуванні;
- істотне підвищення надійності завдяки відсутності численних взаємодіючих між собою механічних деталей.

Принцип роботи приводу

- Зарядка енергією
(1)-Зарядний пристрій допускає підключення дубльованих вводів живлення змінним і постійним струмом, і він же є внутрішнім джерелом живлення для конденсаторної батареї (2), блоків вводу-виводу (3) і керування (4). Навантажувальні вимоги до живлення досить незначні (менше 1А в нормальному режимі роботи), з малими втратами на навантаженнях.

- Нагромадження енергії
(2)- Енергія для спрацьовування привода накопичується в буферному блоці конденсаторів.
Блок забезпечує поділ між потребою в короткочасній потужності для оперування електродвигуном і в живленні від джерела власних потреб підстанції. Блок контролюється, щоб забезпечувати оперування тільки при достатньому рівні запасеної енергії. Його параметри обрані в строгій відповідності з вимогами стандартів МЕК і ANSI до режиму АПВ (автоматичного повторного вмикання).

- Керування й сигналізація
(3)- Блок вводу-виводу команд приймає всі оперативні команди на вимикач і забезпечує видачу сигналів назад у систему керування підстанцією. Блок вводу-виводу містить двопозиційні механічні допоміжні контакти.

- Подача й розподіл енергії
Після того, як команда на спрацьовування (вмикання або вимикання) перевіряється в блоці вводу-виводу (3), вона передається в блок керування (4). Блок керування аналізує й визначає режим умовно-дозвільного логічного керування командами на оперування вимикачем. Він містить і виконує запрограмовану криву ходу контактів (на вмикання або вимикання) і передає внутрішні команди в перетворювальний пристрій (5). Блок-конвертор, тобто перетворювач живлення, одержує енергію постійного струму від конденсаторної батареї (2), перетворює її в змінну напругу й у цифровому алгоритмі керування подає струм на електродвигун (6), щоб ротор електродвигуна (7) зробив необхідний рух.

Ротор електродвигуна безпосередньо приєднаний до робочої ізоляційної тяги вимикача. Вбудований в електродвигун синусно-косинусний перетворювач (датчик положення ротора) безупинно контролює положення ротора. Ця інформація подається назад у блок керування. Блок керування перевіряє обмірюване датчиком положення, порівнює його з положенням, заданим на даний момент програмою ходу контактів, і обчислює похибку. Блок керування видає додаткові керуючі сигнали в блок-конвертор для подачі енергії на продовження подальшого руху контактів вимикача. Таким чином, за допомогою постійно діючого зворотного зв'язку рух контактів вимикача з високою точністю постійно регулюється відповідно до попередньо запрограмованої кривої ходу контактів, наявної в пам'яті блоку керування.

З кожним роком зростає інтерес українських енергетиків до цих надійних, простих в експлуатації й довговічних апаратів. І вірним їхнім союзником і партнером у здійсненні програм з реконструкції й нового будівництва енергетичних об'єктів є ЗАТ «Холдингова компанія «ЕМВ». За останні кілька років компанія «ЕМВ» встигла завоювати популярність надійного виробника й постачальника пристроїв релейного захисту, автоматики, телемеханіки та різного обладнання розподільних пристроїв 6-750 кВ і, звичайно ж, елегазових вимикачів всіх напруг. Компанія є офіційним дилером таких провідних світових виробників елегазового обладнання, як компанії ABB (Швеція) і VATECH (Італія), яку торік викупив концерн Siemens.

Високопрофесійний персонал компанії «ЕМВ» здійснює проектування, постачання, монтажні й пуско-налагоджувальні роботи під «ключ». З метою зниження вартості дорогих елегазових вимикачів компанія «ЕМВ» уклала контракт із фірмою VATECH на складання елегазових вимикачів. Холдинг є єдиною компанією в країнах СНД, з ким укладений такий контракт. У цей час ідуть підготовчі роботи з організації складання елегазових вимикачів 110 кВ, і за планами перші партії вимикачів спільного складання будуть виготовлені в першому півріччі поточного року. Також останнім часом зріс інтерес енергетиків до елегазового обладнання шведської компанії ABB. Якщо минулого року компанія «ЕМВ» поставила в Україну 45 вимикачів, з них 39 штук виробництва ABB, то вже зараз ми виграли шість тендерів на поставку 57 штук елегазових вимикачів 110-330 кВ фірми ABB. При цьому монтаж і налагодження з введенням в експлуатацію більшості із них буде виконувати компанія «ЕМВ».

Такий інтерес енергетиків до продукції компанії ABB не випадковий. Доказом того, що вони роблять правильний вибір, стали минулі зимові випробування. При значних морозах вимикачі ABB поводилися бездоганно, а на вимикачах інших виробників спрацьовувала сигналізація про зниження тиску елегазу в апаратах.

Успіх компанії «ЕМВ» забезпечує інноваційність, грамотна маркетингова політика й висока якість виконуваних робіт. Політика ефективності холдингової компанії «ЕМВ» орієнтована на принцип взаємодії й спрямована на довгострокову співпрацю із замовниками, що й забезпечило компанії репутацію одного з безсумнівних лідерів на ринку електроенергетичної продукції й послуг.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
https, високовольтні вимикачі АВВ, дугогасильна камера елегазового вимикача будова, Елегазові вимикачі 110 кВ abb, елегазові вимикачі недоліки, елегазовий вимикач 110 кв принцип роботи, вимикач вводу, елегазові вимикачі типу LTB 170 В 1/B 150 кВ, елегазовий вимикач ціни, елегазові вимикачі будова та принцип дії


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.