Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1857
17.09.2008р. |
Конденсатори як засіб економії
Зменшення технологічних втрат - дуже важливий фактор економіки всіх електропостачальних компаній. Одна з можливостей у цьому напрямі - зменшення втрат активної потужності і енергії способом максимального приближення джерела реактивної потужності до її споживача. Ця ідея не нова. Однак, її реалізація можлива різними способами і є елементом творчості кваліфікованого інженерного персоналу компаній.

Перше завдання - мінімум затрат. Для під’єднанні банок конденсаторів (БК) до діючої мережі потрібні комутаційні апарати. Ніби найкращі з них – автоматичні вимикачі. Однак їх вартість співмірна з вартістю БК. Таким чином ефективність БК падає на 50% при під’єднанні їх через автоматичні вимикачі. Обійтися без автоматичних вимикачів можливо лише за умови, що БК вмикаються на постійну роботу і вимикаються лише при технічному обслуговуванні. Щодо БК, то практично ніякого технічного обслуговування вони не потребують. Варіант приєднання конденсаторів до шин 0,4 кВ має такі переваги:

- не треба автоматичного вимикача - захист БК здійснюється запобіжниками 6-10 кВ трансформатора ТП;

- відсутність автоматичного вимикача зменшує затрати коштів і зменшує, певною мірою, можливість ушкоджень самих автоматів, тобто зменшується аварійність установки;

- конденсатори автоматично розряджаються на обмотку вимкненого силового трансформатора, що запобігає можливим ураженням персоналу через необережність, а також усувається потреба у розрядних опорах, спеціальних заземленнях тощо;

- вмикання і вимкнення БК здійснюється одночасно з силовим трансформатором - роз'єднувачем 6-10 кВ за відсутності навантаження трансформатора;

- автоматичні вимикачі, котрими вмикалися БК, ймовірно будуть викрадені з ТП, і при цьому ніхто до наступного ремонту чи обслуговування не зафіксує їх відсутність;

- як показали розрахунки, постійне увімкнення БК має додаткові переваги, бо забезпечує зменшення втрат ще й у нічний час.

Завдання друге - обрахувати можливість компенсації і потужність конденсаторів.

На підприємствах, що працюють в одну зміну, БК у нічний час треба вимикати, і зрозуміло чому. Побутове ж навантаження в нічний час не зникає повністю. Більше того, спад реактивного навантаження незначний.

Як приклад: реактивна потужність навантаження ПС Колодяжне-35 кВ ВАТ «Волиньобленерго» (виключно сільське навантаження) в нічний час становить 80% денного максимуму. І по інших підстанціях відхилення реактивної потужності від середньодобової значно менше, ніж для активного навантаження. В іншому прикладі:


тобто коливання активної потужності споживання значно більші від реактивної.
Ці дані є достовірними, оскільки отримані завдяки сучасним лічильникам, які фіксують через кожні півгодини активне і реактивне навантаження на вводах 10 кВ. Крім цього, зменшення втрат активної потужності від росту потужності встановлених на лініях електропередач БК має характеристику (при Qн = const).

Як видно із графіка, найбільш ефективними є перші одиниці потужності БК (проміжок 0 - а). Кожна наступна компенсація Qн є менш ефективною, ніж попередня. Після точки d наступає перекомпенсація і збільшення втрат активної потужності порівняно з повною компенсацією навантаження.

Однак у порівнянні з абсолютною відсутністю компенсації перекомпенсація все ж дає деякий позитивний ефект. Гірший результат, ніж відсутність компенсації, дає ефект подвійної компенсації (точка f). З цього моменту і далі зростання потужності БК спричиняє, крім невиправданих затрат на БК, ще й зростання втрат.

Здавалося б, така „компенсація" абсурдна (йдеться про перекомпенсацію). Однак при встановленні БК деякі ділянки мережі працюють в такому режимі. На це доводиться йти за певних обставин (див. рис. 2). Стрілки вказують: верхня - напрям Qн до компенсації, нижня - після компенсації. На ділянці D6 реактивна потужність до компенсації і після компенсації рівні, але протилежно спрямовані. Тому втрати до і після рівні. На ділянці D7величина Qн до компенсації менша, ніж після. Тому втрати зростають.
Як видно з розподілу перетоків реактивної потужності і знака величини зменшення втрат від компенсації, найбільш доцільна точка встановлення БК даної потужності – ТП-5 або ТП-6.

ЗТП вибрано із технологічних міркувань - ТП закрите, тому для конденсаторів (а вони всі внутрішнього встановлення) не треба захисту від опадів. Тому ми свідомо йдемо на деяке збільшення втрат на ділянці D7 і в силовому трансформаторі ЗТП-7. Ця обставина зменшує позитивний ефект від встановлення БК на величину збільшення втрат на ділянці D7, і тільки. Комп'ютер цю величину в ефекті враховує зі знаком „мінус".

Нас же цікавить лише сумарний ефект. До речі, величина економії електроенергії на кожній одиниці опору ділянок зменшується від ділянки D1 до ділянки D7. Тому в кінці лінії і зменшення втрат, і їх збільшення (як у прикладі) є незначним.

Інший варіант - зменшити потужність БК. Тоді на останній ділянці ефект з негативного перейде в позитивний. Але зменшується сумарний ефект від усіх попередніх ділянок. Найбільше зменшення втрат можливе при встановленні БК меншої потужності по останніх ТП. Розрахунки ефективності дещо ускладнюються, але це не головне. Погано, що в цій ситуації доведеться встановлювати додаткові ящики, бо конденсатори - апарати внутрішнього встановлення. І самі конденсатори дорожчають (питома вартість малопотужних конденсаторів вища від потужних). А головне - персонал і без цього дуже неохоче ставить ці одиничні конденсатори на окремих ЗТП. Кріплення ж ящиків у польових умовах ТП дуже трудомістке. Погіршуються й умови безаварійності на нестандартних приєднаннях БК в ТП.

Про досвід і результати роботи щодо зменшення втрат активної потужності і енергії способом максимального приближення джерела реактивної потужності до її споживача, впроваджені у ВАТ «Волиньобленерго», читайте у наступному номері газети «ЕлектроТЕМА».За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
двигущие мемы, розрахунок потужності автоматичного вимикача, статичний перетворювач


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.