Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Будівельна техніка на електротязі
22.01.2019р.

Електрифікація транспорту поширюється й на інші...

Як побудувати малу сонячну станцію – досвід підприємця
21.01.2019р.

Мешканець міста Дубно (Рівненська область) Василь...

ТОП-5 найпопулярніших електрокарів в Україні
17.01.2019р.

У 2018 році українці придбали 5,3 тис. електромобілів, що...

«Vesta» стала першою компанією, що встановила 100 ГВт вітрових турбін
17.01.2019р.

Датський виробник вітряних турбін «Vestas» наприкінці...

Як щомісяця заощаджувати на опаленні та електриці по три тисячі
17.01.2019р.

Віталій Майборода з Полтави побудував на дачній...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1780
17.09.2008р. |
Конденсатори як засіб економії
Зменшення технологічних втрат - дуже важливий фактор економіки всіх електропостачальних компаній. Одна з можливостей у цьому напрямі - зменшення втрат активної потужності і енергії способом максимального приближення джерела реактивної потужності до її споживача. Ця ідея не нова. Однак, її реалізація можлива різними способами і є елементом творчості кваліфікованого інженерного персоналу компаній.

Перше завдання - мінімум затрат. Для під’єднанні банок конденсаторів (БК) до діючої мережі потрібні комутаційні апарати. Ніби найкращі з них – автоматичні вимикачі. Однак їх вартість співмірна з вартістю БК. Таким чином ефективність БК падає на 50% при під’єднанні їх через автоматичні вимикачі. Обійтися без автоматичних вимикачів можливо лише за умови, що БК вмикаються на постійну роботу і вимикаються лише при технічному обслуговуванні. Щодо БК, то практично ніякого технічного обслуговування вони не потребують. Варіант приєднання конденсаторів до шин 0,4 кВ має такі переваги:

- не треба автоматичного вимикача - захист БК здійснюється запобіжниками 6-10 кВ трансформатора ТП;

- відсутність автоматичного вимикача зменшує затрати коштів і зменшує, певною мірою, можливість ушкоджень самих автоматів, тобто зменшується аварійність установки;

- конденсатори автоматично розряджаються на обмотку вимкненого силового трансформатора, що запобігає можливим ураженням персоналу через необережність, а також усувається потреба у розрядних опорах, спеціальних заземленнях тощо;

- вмикання і вимкнення БК здійснюється одночасно з силовим трансформатором - роз'єднувачем 6-10 кВ за відсутності навантаження трансформатора;

- автоматичні вимикачі, котрими вмикалися БК, ймовірно будуть викрадені з ТП, і при цьому ніхто до наступного ремонту чи обслуговування не зафіксує їх відсутність;

- як показали розрахунки, постійне увімкнення БК має додаткові переваги, бо забезпечує зменшення втрат ще й у нічний час.

Завдання друге - обрахувати можливість компенсації і потужність конденсаторів.

На підприємствах, що працюють в одну зміну, БК у нічний час треба вимикати, і зрозуміло чому. Побутове ж навантаження в нічний час не зникає повністю. Більше того, спад реактивного навантаження незначний.

Як приклад: реактивна потужність навантаження ПС Колодяжне-35 кВ ВАТ «Волиньобленерго» (виключно сільське навантаження) в нічний час становить 80% денного максимуму. І по інших підстанціях відхилення реактивної потужності від середньодобової значно менше, ніж для активного навантаження. В іншому прикладі:


тобто коливання активної потужності споживання значно більші від реактивної.
Ці дані є достовірними, оскільки отримані завдяки сучасним лічильникам, які фіксують через кожні півгодини активне і реактивне навантаження на вводах 10 кВ. Крім цього, зменшення втрат активної потужності від росту потужності встановлених на лініях електропередач БК має характеристику (при Qн = const).

Як видно із графіка, найбільш ефективними є перші одиниці потужності БК (проміжок 0 - а). Кожна наступна компенсація Qн є менш ефективною, ніж попередня. Після точки d наступає перекомпенсація і збільшення втрат активної потужності порівняно з повною компенсацією навантаження.

Однак у порівнянні з абсолютною відсутністю компенсації перекомпенсація все ж дає деякий позитивний ефект. Гірший результат, ніж відсутність компенсації, дає ефект подвійної компенсації (точка f). З цього моменту і далі зростання потужності БК спричиняє, крім невиправданих затрат на БК, ще й зростання втрат.

Здавалося б, така „компенсація" абсурдна (йдеться про перекомпенсацію). Однак при встановленні БК деякі ділянки мережі працюють в такому режимі. На це доводиться йти за певних обставин (див. рис. 2). Стрілки вказують: верхня - напрям Qн до компенсації, нижня - після компенсації. На ділянці D6 реактивна потужність до компенсації і після компенсації рівні, але протилежно спрямовані. Тому втрати до і після рівні. На ділянці D7величина Qн до компенсації менша, ніж після. Тому втрати зростають.
Як видно з розподілу перетоків реактивної потужності і знака величини зменшення втрат від компенсації, найбільш доцільна точка встановлення БК даної потужності – ТП-5 або ТП-6.

ЗТП вибрано із технологічних міркувань - ТП закрите, тому для конденсаторів (а вони всі внутрішнього встановлення) не треба захисту від опадів. Тому ми свідомо йдемо на деяке збільшення втрат на ділянці D7 і в силовому трансформаторі ЗТП-7. Ця обставина зменшує позитивний ефект від встановлення БК на величину збільшення втрат на ділянці D7, і тільки. Комп'ютер цю величину в ефекті враховує зі знаком „мінус".

Нас же цікавить лише сумарний ефект. До речі, величина економії електроенергії на кожній одиниці опору ділянок зменшується від ділянки D1 до ділянки D7. Тому в кінці лінії і зменшення втрат, і їх збільшення (як у прикладі) є незначним.

Інший варіант - зменшити потужність БК. Тоді на останній ділянці ефект з негативного перейде в позитивний. Але зменшується сумарний ефект від усіх попередніх ділянок. Найбільше зменшення втрат можливе при встановленні БК меншої потужності по останніх ТП. Розрахунки ефективності дещо ускладнюються, але це не головне. Погано, що в цій ситуації доведеться встановлювати додаткові ящики, бо конденсатори - апарати внутрішнього встановлення. І самі конденсатори дорожчають (питома вартість малопотужних конденсаторів вища від потужних). А головне - персонал і без цього дуже неохоче ставить ці одиничні конденсатори на окремих ЗТП. Кріплення ж ящиків у польових умовах ТП дуже трудомістке. Погіршуються й умови безаварійності на нестандартних приєднаннях БК в ТП.

Про досвід і результати роботи щодо зменшення втрат активної потужності і енергії способом максимального приближення джерела реактивної потужності до її споживача, впроваджені у ВАТ «Волиньобленерго», читайте у наступному номері газети «ЕлектроТЕМА».За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"
Теги та ключові фрази
двигущие мемы, розрахунок потужності автоматичного вимикача, статичний перетворювач


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.