Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3477
06.11.2008р. |
Природне електропаливо Данії або Три умови, за яких є сенс використовувати відновлювані джерела
На кожного жителя Данії припадає 0,6 кВт встановленої потужності електростанцій. Іншими словами, країна посідає перше місце у світі за цим показником. Водночас у Данії розповсюджені технології з використанням екологічно чистих джерел енергії, які відновлюються у сільськогосподарському секторі. Інформація про їх розвиток міститься на веб-сайті Фолькецентру – першого в Данії демонстраційного центру відновлюваної енергетики.

Малі електростанції

Невеликими проектами в галузі поновлюваної енергетики (ПЕ) у сільськогосподарському секторі Данії вважаються такі, які передбачають використання біологічного газу та енергії вітру. Нині в країні також дуже актуальними є технології зі спалювання соломи, дерев’яних стружок і тріски для виробництва теплової енергії.

Біологічний газ. Установлена потужність енергетичних генераторів, здебільшого, коливається в межах від 200 до 500 кВт. Щоб агрегат працював, треба спалити близько 1500-2000 м3 біогазу щодня. На установках змонтовані великі цистерни обсягами від 600 до 1000 м3. За останні роки з’явилося дуже багато нових біогазових установок. Нині в Данії працюють близько 50 біогазових станцій.

Олія. Її виробництво для одержання палива посідає друге місце. Це нова для Данії галузь. У фермерів є спеціальні преси, за допомогою яких вони виготовляють концентрати cakes – корм для тварин. Спочатку з ріпаку одержують олію, а потім з відходів роблять концентрати. Таким чином, фермери вирощують рапс, переробляючи його, отримують концентрований корм і екологічно чисте паливо, яке використовують у системах опалення, а також для заправлення тракторів і автомобілів, що експлуатуються у фермерських господарствах.

Треба зауважити, що з ріпаку одержують не біодизельне паливо, а натуральну олію (НО). А для використання НО треба модифікувати дизельний двигун. Щоправда, відповідно до нових директив ЄС, застосування натурального палива біологічного походження вітається і широко пропагується.

Деревні гранули. Це комерційний продукт. Їх використовують у багатьох країнах. Гранули до Данії імпортують з Канади, Естонії, Білорусі. Також сировину постачають і з деяких датських заводів.

Деревна тріска. Спалюють її у великих печах (з таким матеріалом важче працювати на міні-агрегатах). Тепло використовується переважно для систем центрального опалення. Обігрівається не одна ферма чи будинок, а кілька. Гранули також роблять із деревного пилу, що утворюється при розпилюванні деревини на меблевих фабриках. Пил – дешевше паливо.

Використання приватної електроенергії


Лише деякі власники вітроелектростанцій (ВЕС), встановлених 10 і більше років тому, послуговуються власною електроенергією. Більшість електроенергії, виробленої на цих ВЕС, надходить до загальної енергомережі.

Власники вітростанцій нового покоління роблять по-іншому. Спочатку використовують вироблену енергію для власних потреб. І тільки надлишки електроенергії передають до загальної мережі. Це дуже важливо з погляду економіки. Бо – різні речі: чи спочатку залишати собі частину електроенергії, а надлишки передавати в мережу, чи, навпаки, повністю її передавати, а потім уже купувати електроенергію на загальних підставах.

Приміром, власник одержує від продажу 1 кВт.год електроенергії, виробленої на новій ВЕС, 10 євроцентів і 3,5 євроцентів за 1 квт.год., виробленої на старій ВЕС, звідки вся енергія передається в мережу. Купуючи електроенергію в енергокомпанії, він сплачує 25 євроцентів за 1 кВт.год електроенергії.

Таким чином, спочатку власник покриває свої витрати. Наприклад, він використовує для власних потреб 30 000 кВт.год. Помножимо на 25 євроцентів – одержимо 7500 євро. А якщо продати 100 000 кВт.год. за 10 євроцентів, одержимо 10 000 євро відповідно. Загальний прибуток становитиме 17 500 євро. Отже, власник може одержати набагато більше, якщо буде здавати тільки в енергомережу надлишок.

Така ж схема і з установками зі спалювання біогазу. Однак важливим для власників залишається питання про приєднання електроустановок до загальної енергомережі.

Кредити під поновлювані джерела енергії


Нині в Данії одержати кредит на будівництво вітроагрегату доволі важко через ціноутворення, що існує на енергоринку. Доки в країні були стабільні ціни за кВт.год., вироблену ВЕС, узяти кредит було просто, оскільки під час їх експлуатації господарі отримували постійний стабільний прибуток, який і забезпечував виплату кредиту. Зараз ситуація змінилася – кредит видається під 5-8% річних. Повернення кредиту можливе протягом 10 років. Якщо бажаючий хоче узяти кредит, йому потрібно внести під заставу, наприклад, свій будинок за вільною ринковою ціною. Тоді банк видає довгостроковий кредит на ВЕС або біогазову установку терміном на 30 років з 5% виплатами. Таким чином, кожен може взяти в банку кредит, природно, під гарантії. Але якщо немає жодної нерухомості і джерела доходів, а бажаючий – студент чи безробітний, то про кредит можна забути. Банк не дасть. Але трапляються винятки.

Наприклад, хтось має будинок ціною близько 1 млн. датських крон ($145 000)/ Крім того, він уже має кредит, що становить, наприклад, половину мільйона крон. У такій ситуації він може сміливо йти до банку і одержувати новий кредит у розмірі 400 000 крон. У цьому випадку кредитування базується на вільній ціні. Але якщо виплачуваний кредит уже дорівнює 900 000 крон – новий не дадуть.

Під час інфляції ціни підвищуються. Скажімо, через 10 років згаданий будинок буде вже оцінено у 2 млн. крон. І хоча є кредит у 900 000 датських крон, можна одержати новий кредит ще в 900 000 крон. Розмір кредитування зростає пропорційно збільшенню вартості нерухомості.

Фінансова підтримка держави

Нині вітроенергетика Данії є конку рентоспроможною порівняно з традиційної. Тому допомогу держави на її розвиток, що практикувалося раніше, було припинено в січні 2002 року. До того часу також надавалася фінансова підтримка різним програмам з виробництва біогазу, для розвитку сонячних технологій гарячого водопостачання і фотоелектричних систем. Іноді підприємцям не треба було виплачувати відсотки за кредитами, а часом це була конкретна фінансова підтримка, залежно від новостворюваного проекту. Якщо ідея була абсолютно новаторською, потенційний електровиробник міг одержати навіть до 100 відсотків фінансування. Але, у середньому, фінансова підтримка покривала від 15 до 25 відсотків витрат. До того ж це, найімовірніше, були не кредити, а гранти, тому що кошти не треба було повертати.

Вартість

Ціна електроенергії, виробленої за рахунок відновлюваних джерел енергії (ВДЕ), реально залежить від виплачуваного відсотка за кредитом. Коли беруть кредит терміном на 5 років, то виплачують вищий відсоток; коли на 20 років – його видають під нижчі відсотки.

Візьмемо для порівняння два майданчики з ВЕС. Вартість 1 кВт.год залежати від того, скільки кВт.год енергії виробляє кожна установка. Іноді на практиці за однакових обсягів інвестування одна виробляє вдвічі менше електроенергії, ніж інша. Усе залежить від того, наскільки правильно було обрано майданчик під будівництво. Це позначається, природно, на ціні.

Важливішим за ціну є питання фінансування, тобто, наскільки швидко повертаються інвестовані гроші. Це залежить від того, як швидко власник хоче окупити установку: що швидше, то вищою буде ціна за 1 кВт.год енергії. Річ у тім, за якою ціною можна продати електроенергію і яка її вартість. Звідси й встановлюється сума, необхідна для інвестиції.

У Данії люди вкладатимуть гроші в нові вітроустановки, причому значні суми, якщо вартість електроенергії становитиме 8 євроцентів за 1 кВт.год і буде незмінною протягом 10 років. Якщо ж ціна на електроенергію становитиме 5 євроцентів за 1 кВт.год., населення інвестицій не вкладатиме, тому що термін окупності буде набагато довшим. Для великих муніципальних компаній – це не проблема, оскільки вони можуть вийти на міжнародний ринок і одержати кредити під низькі відсотки.

Три роки тому в Європі досягнуто політичного компромісу щодо ціни на електроенергію, виробленої на біогазовій установці. Тепер 1 кВт.год. коштує 8 євроцентів. Це фіксований тариф на період десятирічної експлуатації для біогазу: біомаса тут не враховується.

Технології

Що ж до біогазу, то якщо є достатньо коштів, можна придбати перевірене часом устаткування. Приватним виробникам доводиться розробляти власні нові технології. Але цим займаються далеко не всі. А, наприклад, років 25 тому таке в Данії практикувалося, особливо у вітроенергетиці.

У сільській місцевості часто встановлюють сонячні системи для гарячого водопостачання, а також фотоелектричні батареї, невеликі вітростанції та невеликі установки з біогазу і спалювання деревних гранул. Та споживачі найчастіше потребують готових технологій. І їх, до речі, у країні розроблено багато.

Перспективи

Датський уряд вважає, що знань і досвіду в застосуванні відновлюваних джерел енергії в країні накопичено досить і жодна подальша протекційна політика у цій сфері не потрібна. Скасовані всі програми з розробки технологій і застосування ВДЕ: уряд не вважає потрібним і далі займатися цим питанням. Причина дуже проста: він хоче реанімувати стару промисловість і зробити її лідером у виробництві енергії. Успіх же від застосування ВДЕ величезний і очевидний – половина потреби країни в електроенергії покривається якраз за рахунок їхньої роботи. Це означає, що незалежні виробники постачають нині половину всієї необхідної для країни електроенергії. У цьому і полягає проблема.

Крім того, успіх Данії в інших країнах може мати негативний ефект. Нові оператори, кооперативи й компанії, що виробляють електроенергію за рахунок ВДЕ, автоматично стають конкурентами компаній-монополістів. Останні втрачають половину своїх доходів та замовників, тому, природно, вони намагаються втримати свою частку на ринку будь-якими чином.

У деяких країнах, наприклад, Німеччині, Данії, зараз на енергоринку працює багато нових виробників електроенергії. 10 років тому таке уявити було неможливо. Але уряд вирішив уповільнити цю тенденцію.

Розуміючи політику уряду Данії, однак, потрібно чітко обґрунтувати потребу розвитку децентралізованих установок з виробництва електроенергії. Це важливо, оскільки багато країн повинні виконувати міжнародні зобов’язання зі зниження викидів СО2.
Наприклад, на звертання уряду про зменшення обсягів викидів СО2, компанія відповість: «Як це зробити? Адже ми спалюємо газ і вугілля. Без викидів неможливо». Рішення просте – дати можливість виробляти електроенергію за сучасними технологіями, насамперед, використанням ВДЕ. І ось саме тут треба виконати три умови: право постачати вироблену електроенергію в мережу; зобов’язати енергокомпанії купувати електроенергію у виробників; справедливе ціноутворення, тобто гарантовані ціни на визначений період, сприятливі умови кредитування.

Від автора

Названі три передумови розвитку технологій відновлюваних джерел енергії нині дуже важливі для нашої країни. Та, на жаль, у цьому напрямі ще не працює законодавство, у зародковому стані відповідні напрямки в галузі машинобудування, бракує коштів… Інакше кажучи, є про що думати і владі, і виробникам агрегатів, і потенційним виробникам альтернативної електроенергії.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

 

Теги та ключові фрази
як використовують електроенергію в данії, конденсатор в домашних умовах., Як виробити електро енергію в домашніх умовах, природні умови данії, олимпиада2012 эму для 2класс, шо робить коли на телефонi SAMSUNG C3011 ЗМIНИЛОСЯ ВИКОНАННЯ КОЖНОЙI КЛАВIШИ, як виготовити электроэнергию в домашніх умовах, біодизельна установка у домашніх умовах, виробництво електроенергії вдомашніх умовах, трускавецька вітростанція
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.