Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2663
24.12.2008р. |
Наодинці із блискавкою. Практичні поради монтажнику

Як відомо, проект системи захисту споруди від ударів блискавки належить попередньо узгодити з місцевими органами Держпожежнагляду. Трапляється, що монтажник, вийшовши на дах споруди, бачить тут численні пристрої, які не було відображено у проекті. Найчастіше це - вентиляційне/кліматизаційне устаткування, яке теж мусить бути обладнане блискавковідводами, але просто не позначене в документації, переданій проектувальнику. Дарма повідомляти про це генпідрядника чи звертатися до проектувальника. Проте консультанти з блискавкозахисту ТОВ "ОБО Беттерманн Україна" завжди готові надати допомогу професіоналам!

Наше завдання – мінімальними засобами перехопити блискавку і заземлити її найкоротшим шляхом. Наша головна „зброя” – стрижневі блискавкоприймачі Ø16 - 20 мм (інколи – троси, натягнуті між ними), оцинковані/алюмінієві проводи Ø8 мм і з’єднувачі типу VARIO.

Рис. 1. Хрестовинно-паралельний з’єднувач проводів Ø8 - 10 мм типу VARIO

Тип

Розмір А, мм

Матеріал

Артикул

249/ST

40

Сталь гарячеоцинкована

5311500

249/ALU

44

Алюміній

5311519

249/Cu

40

Мідь

5311527

249/VA

40

Нержавіюча сталь

5311551

Кожен стрижневий блискавкоприймач „напинає” над собою захисну „парасольку”, розміри якої можна легко визначити за графіком (рис. 2а). Розглянемо приклад захисту світлового люка (рис. 2б). Відкладаємо по горизонтальній осі h=1,2 м, і на перетині із кривою ІІІ отримуємо α=76О. Відкладаємо цей кут від штиря і опускаємо „парасольку” до мінімальної відмітки. Як же дізнатися, який клас обрав проектувальник для споруди? Визначаємо крок блискавкозахисної сітки і у таблиці 1 знаходимо відповідний клас.

 

Рис. 2. а) Визначення кута захисту для стрижневого/тросового блискавкоприймача. αо - Захисний кут, h - висота стрижня/троса над вершечком захищуваної установки, I/II/III/IV - клас захисту від блискавки h (м)

Рис. 2. б) Блискавковідвід світлового люка.

Таблиця. 1. Геометричні параметри блискавкозахисної сітки і перевірної кулі

Параметри

Клас захисту від блискавки

І

ІІ

ІІІ

ІV

Крок блискавкозахисної сітки, м

5 x 5

10 x 10

15 x 15

20 x 20

Радіус блискавкоперевірної кулі R, м

20

30

45

60

Дослівно французький вислів „кохання з першого погляду”(coup de foudre) тлумачиться як удар блискавки. Галантно тримаючи парасольку над Вашою гарненькою супутницею, дотримуйтеся дистанції. Мінімально допустима відстань S до найближчої точки зрівнювання потенціалів (див. рис. 2б), щоб не відбулося перескоку напруги з блискавковідводу на захищуваний об’єкт, залежить від класу захисту, кількості струмовідводів n і довжини струмовідводів L. У табл. 2 наведено результати обчислення безпечної відстані S у повітрі для для ІІІ - ІV класів блискавкозахисту залежно від L для різної кількості струмовідводів n.

Таблиця. 2. Мінімальна безпечна відстань S (м) між блискавкоприймачем і захищуваним об’єктом.

 

Мінімальна безпечна відстань S, м

Кількість струмовідводів n

L = 1 м 

L = 2 м 

L = 5 м 

L = 10 м 

L = 15 м 

L = 25 м 

L = 30 м 

1

0,05

0,10

0,25

0,5

0,75

1,25

1,50

2

0,03

0,07

0,17

0,33

0,50

0,83

0,99

≥4

0,02

0,044

0,11

0,22

0,33

0,55

0,66

Якщо доводиться застосовувати довгі гнучкі штирі, їх варто закріплювати безпосередньо на захищуваному устаткуванні (металеві вентканали, чілери, кондиціонери) за допомогою склопластикових ізоляційних штанг Ø20 мм, які постачаються "OBO Bettermann GmbH & Co" разом з необхідною фурнітурою. Такі перестороги стосуються лише тих випадків, коли є шлях затікання струму блискавки від захищуваного устаткування (кабель, вентканал, металева футеровка, драбина до люка тощо) в середину об’єкту. Коли маємо справу лише з отвором, який не має металевого продовження (вентиляційний люк, дефлектор), – можемо сміливо кріпити блискавкоприймачі металевими хомутами (скобами) безпосередньо до захищуваних елементів. ОБОВ’ЯЗКОВО ПЕРЕВІРТЕ ВІДСУТНІСТЬ МЕТАЛЕВОГО ЗВ’ЯЗКУ!

Рис. 3. Перевірка зони захисту двох штирів кулею, що котиться.

Розміщене у ряд устаткування (найчастіше кліматизаційне) зручно захищати тросом, протягнутим над ним на ізоляційних штангах. Зона захисту такого горизонтального блискавковідводу має форму намету, скати даху якого напнуті під кутом α від вертикалі залежно від відносної висоти троса h (див. графік рис. 2а). Можна обійтися і без троса, виставивши назустріч блискавці ряд стрижнів. У будь-якому разі слід витримувати безпечну відстань S. Тут пригодиться пробна куля (блискавкоперевірна, або куля, що котиться), широко використовувана західними колегами. Наче кіт, якому вуса дають знати, чи пролізе він у шпарину паркана, блискавка, виходить ніби штовхає поперед себе кулю, радіус якої залежить від обраного класу захисту (див. табл. 1). Наштрикнувшись на частокіл блискавко приймачів куля, не досягаючи захищуваного устаткування (рис. 3), стрімко стікає сліпучо-блакитною кров’ю у десятки тисяч ампер прямісінько в сиру землю. Всі необхідні розміри для побудови блискавковідводів такого типу подані у табл.1.

ТОВ "ОБО Беттерманн Україна" й надалі провадитиме систематичне підвищення кваліфікації українських регіональних партнерів, проектувальників і монтажників у галузі блискавкозахисту.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

http://www.eltema.com.ua/

Теги та ключові фрази
xxl що таке кнр гав MS EXCEL, Ремонт поради по гідравліці JCB, захист намету від блискавки, торг юа, Зона захисту блискавковідводом, торг уа, удари блискавкою, статичний перетворювач, трансформатор безпечна відстань, що таке блискавка визначення
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку




Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.