Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3125
12.03.2009р. |
Силові кабелі: тенденції та традиції

В наш час усе більше й більше споживачів застосовують кабельну продукцію з ізоляцією зі зшитого поліетилену (XLPE) замість традиційно застосовуваних раніше кабелів з ізоляцією із просоченого паперу (ППІ) і полівінілхлоридного (ПВХ) пластикату. Відповідно все більше постачальників кабельних виробів освоюють їхнє виробництво. Усі перераховані види ізоляції мають як переваги, так і недоліки.

Всі ізоляційні матеріали, які застосовують для виготовлення кабелів, мають досить добрі діелектричні характеристики. Однак властивості цих матеріалів, обумовлені їхньою природою й хімічним складом, значно відрізняються. Так, ПВХ-пластикат, будучи полярним полімером, має знижені діелектричні характеристики порівняно з неполярним поліетиленом або просоченим папером, що призводить до збільшення втрат в ізоляції (порівняльні дані ізоляційних матеріалів наведені в таблиці 1). Однак у той самий час ПВХ-пластикат - матеріал, що не поширює горіння.

Таблиця 1. Порівняльні дані ізоляційних матеріалів


Параметри

Матеріали

XLPE

ПВХ

ППІ

Відносна діелектрична проникність

2,3

5

3,5

Tgδ, при 20°С

0,0005

0,07

0,003

Питомий об'ємний опір, при 20°C, Ом•см

1016

1012

1013

Довготермінова припустима робоча температура, °C

90

70

70 - 80

Максимальна температура при короткому замиканні, °С

250

160

150

Опір до деформації, при 150 °C

добрий

поганий

добрий

Конструкція кабелів з паперовою ізоляцією обов'язково містить у собі металеву оболонку, що не тільки механічно захищає ізоляцію, а й запобігає радіальному проникненню води в кабель. Кабелі з паперовою ізоляцією і свинцевою оболонкою можна прокладати в сирих ґрунтах, а також, при наявності спеціальних захисних покриттів, і під водою. У виробництві кабелів з ізоляцією зі зшитого поліетилену для захисту від радіального проникнення вологи необхідно використовувати спеціальний металевий шар з алюмополімерної стрічки або застосовувати алюмінієву чи свинцеву оболонки. Нині кабелі з XLPE-ізоляцією на напругу 10 - 35 кВ в основному випускаються в одножильному виконанні. Конструкція не допускає використання сталевих захисних покровів у кабелі, а отже, прокладання таких кабелів можливе тільки в каналах або траншеях зі встановленням додаткового захисту від ушкодження кабелю.

Ще одна перевага кабелів із ППІ, що впускаються серійно, полягає в тому, що вони виготовляються із бронепокровом зі сталевих стрічок або дротів, які захищають кабель від ушкодження під час прокладання та експлуатації. При цьому кабелі із ППІ мають струмопровідні жили секторної форми, що дає змогу істотно зменшити габарити виробу, у порівнянні з кабелями, які мають жили круглої форми.

Водночас кабелі із ППІ мають один істотний недолік: при їх прокладанні по вертикальних й крутонахилених трасах з великою різницею рівнів прокладання маслоканіфольна сполука, якою просочена паперова ізоляція, має властивість стікати, при цьому паперова ізоляція „збіднюється” й має схильність до передчасного старіння. Для зменшення цього ефекту застосовують кабелі з нестікаючою просочувальною сполукою. Кабелі з полімерною ізоляцією (XLPE) такого недоліку не мають.

Однією з найважливіших характеристик ізоляційних матеріалів є припустима температура нагрівання струмопровідних жил – максимальна температура, при якій ізоляційний матеріал не втрачає своїх властивостей протягом тривалого часу. Що вищий цей показник, то вищі припустимі струми навантаження, які можуть пропускати кабелі протягом тривалого часу. Оскільки XLPE – термореактивний матеріал, його довгострокова припустима температура нагрівання значно вища, ніж в інших матеріалів, застосовуваних для ізоляції силових кабелів. Маючи припустиму температуру 90°C (що на 20°C вище, ніж у ПВХ- і ППІ-ізоляції), кабелі з полімерною ізоляцією мають відповідно припустимі струмові навантаження на 20% вищі. Це істотна перевага цього типу продукції.

Таблиця 2. Переваги та недоліки кабелів з різними типами ізоляції


Тип ізоляції

Переваги

Недоліки

ПВХ (1 - 6 кВ)

- не поширює горіння;
- можливість прокладання на трасах з необмеженою різницею рівнів;
- низька ціна.

- знижені діелектричні характеристики;
- чутливість до вологи.

ППІ (1 - 35 кВ)

- багаторічний позитивний досвід експлуатації;
- висока стійкість до комутаційних перенапруг.

- обмежене прокладання на вертикальних і крутопохилих трасах.

XLPE (1 - 35 кВ)

- більш високі струмові навантаження;
- можливість прокладання на трасах з необмеженою різницею рівнів;
- простота й зручність при прокладанні й монтажі;
- поліпшена екологія при монтажі й експлуатації.

- необхідний додатковий захист від ушкодження кабелів на 10-35 кВ.

Досвід застосування кабелів з ізоляцією з XLPE налічує кілька років, і скептики можуть сказати, що це занадто малий термін для оцінки надійності кабельних виробів порівняно із традиційно застосовуваними кабелями із ППІ-ізоляцією, які використовуються вже не один десяток років. Однак необхідно зауважити, що за кордоном цей досвід набагато триваліший. Поки ще рано робити остаточні висновки, але всі види кабелів відповідають поставленим до них вимогам.

Різні види кабелів мають свої переваги та недоліки, обумовлені як їхньою конструкцією, так і ізоляційним матеріалом. Тому при використанні тих або інших кабелів повинні враховуватися умови прокладання, експлуатації, а також вимоги до надійності кабельних ліній.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

http://www.eltema.com.ua/ 

Теги та ключові фрази
каталоги кабелів силових на напругу 10-35кВ, силові кабелі параметри, переваги і недоліки кабелів з свинцевою оболонкою, переваги та недоліки кабелів у свинцевій оболонці, кабеля з шитого поліетилену переваги, opera mini для samsuhg gt s 5610 если не скачевается, Кабелі силові з зшитого поліетилену, Переваги та недоліки кабельних ліній, каталог силових кабелів, каталог кабельноъ продукцыъ з зшитого полыетилену
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.