Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2634
23.03.2009р. |
Надійний спосіб оборотного захисту

Елементи захисту електричних кіл PolySwitch виробництва Tyco Electronics Raychem - це прилади на струмопровідних полімерах з додатним температурним коефіцієнтом. При електричному перевантаженні кола або короткому замиканні в ньому ці прилади поводяться, як плавкі запобіжники, що обертаються, перемикаючись з низькоомного у високоомний стан.

Значення їхнього опору в провідному стані - усього лише декілька міліом, що робить їх придатними для застосування у випадках, які вимагають безвідмовного функціонування. Ці властивості Polyswitch (зокрема, серії TR) зумовлюють оптимальний захист телекомунікаційного устаткування від перевантажень за струмом.

Проблема перевантажень за струмом

Перевантаження за струмом - це ненормально високий струм, що може призвести до відмови в електричному колі. Перевантаження за струмом може бути викликане виходом параметрів джерела живлення за межі допустимого діапазону або зменшенням опору навантаження.

Перевантаження за струмом, викликане джерелом живлення, зазвичай, виникає при перенапрузі внаслідок анормального режиму джерела живлення або внаслідок перенапруги на лінії електропостачання. Перевантаження за струмом, викликані джерелом, можуть бути також результатом стрибка напруги.

Перенапруги на лінії електропостачання можуть виникати при перемиканні телефонного й силового кабелів, атмосферних розрядах, перехідних процесах, стрибках напруги. Перемикання телефонного й силового кабелів відбувається при випадковому перетинанні високовольтного кола з низьковольтним, наприклад, якщо при сильному вітрі силовий кабель падає на телефонну лінію.

Розряди — це нетривале зростання напруги в системі, викликане зовнішніми явищами, наприклад, влученням блискавки.

Перехідні процеси — це нетривалі зростання напруги в системі, викликані елементами кола, наприклад, котушкою індуктивності або ємністю.

Стрибок напруги — це відносно тривале зростання напруги в системі, обумовлене, зазвичай, відмовою в системі, наприклад, втратою з'єднання з нейтраллю в трансформаторі, що забезпечує живлення.

Напруги, що перевищують нормальне значення, призводять до появи в лінійних колах струмів, що перевищують нормальне значення. У нелінійних колах напруга, нижча від нормального значення, може призводити до появи струмів, що перевищують нормальне значення, і саме тому зниження напруги може призвести до проблем перевантаження за струмом. Прикладом нелінійного пристрою, у якому струм зростає зі зниженням напруги, може бути звичайна лампа розжарювання.

Частковий або повний вихід з ладу навантаження кола може призвести до перевантаження за струмом, обумовленим навантаженням. Вихід з ладу призводить до зниження загального опору кола, внаслідок чого зростає струм. Прикладом може бути заглохлий двигун, що нагрівається внаслідок надлишкового споживання потужності, яке призводить до руйнування ізоляції обмотки двигуна й до ймовірності контакту між сусідніми обмотками (короткого замикання).

Захист від перевантаження по струму з використанням полімерних запобіжників

Полімерний запобіжник для захисту від перевантаження за струмом під'єднується в коло послідовно. Запобіжник забезпечує захист кола, переходячи зі стану з низьким опором у стан з високим опором, що є реакцією на перевантаження за струмом. Це називається «спрацьовуванням» запобіжника.

На рис. 1 показаний типовий приклад використання такого запобіжника. Звичайний опір запобіжника набагато менший, ніж опір іншої частини кола і майже або взагалі не впливає на нормальний режим роботи кола. Однак зі збільшенням струмового навантаження опір запобіжника зростає (запобіжник «спрацьовує»), знижуючи таким чином струм у колі до значення, що є безпечним для будь-якого елемента кола. Така зміна є результатом швидкого підвищення температури пристрою, обумовленого внутрішньою теплогенерацією при нагріванні за формулою Qт = RI2, де R, I - опір і струм.

Фізика полімерів

Полімерний матеріал запобіжників є кристалічними ґратками органічного полімеру, що містить розсіяні струмопровідні частки, зазвичай, сажі. Різке підвищення опору обумовлене фазовим перетворенням у матеріалі. У холодному стані матеріал є в основному кристалічним, причому його струмопровідні частки «втиснуті» в аморфні ділянки між дрібними кристалами.

Якщо процентний вміст струмопровідних часток у полімері невеликий, то матеріал не проводить струм. При підвищенні процентного вмісту струмопровідних часток до (або вище) рівня, званого порогом просочування, струмопровідні частки стикаються або майже стикаються одна з одною, утворюючи тривимірну струмопровідну структуру.

При нагріванні елемента до точки плавлення полімеру дрібні кристали тануть і стають аморфними. При цьому зростає обсяг аморфної фази й руйнується структура струмопровідних кіл. З руйнуванням структури зростає опір елемента. Оскільки плавлення матеріалу відбувається у відносно вузькому діапазоні температур, зміна опору також спостерігається у відносно вузькому діапазоні зміни температур.

Захист телекомунікаційного устаткування

Спеціально розроблені для застосування в телекомунікаційному устаткуванні елементи PolySwitch фірми Raychem забезпечують захист лінійних плат у мережевому устаткуванні від потрапляння силового кабелю, від наведених напруг і від ударів блискавок. Якщо не забезпечити захист від цих небезпечних факторів, вони можуть впливати на устаткування, викликаючи серйозне ушкодження чутливої комутаційної техніки й апаратури передачі даних. При використанні разом із пристроєм захисту від перенапруги електронний запобіжник PolySwitch може забезпечити захист від цих небезпечних впливів і запобігти виходу техніки з ладу.

Табл. 1 Залежність струму пропускання (Ihold) від температури


Номер елемента

Максимальна робоча температура навколишнього середовища, °С

-40

-20

0

20

40

50

60

70

85

TR-250-120/120U

0,186

0,165

0,143

0,12

0,099

0,088

0,077

0,068

0,05

TR-250-145/145U

0,225

0,199

0,172

0,145

0,119

0,106

0,093

0,08

0,06

TR-250-180U

0,269

0,24

0,211

0,18

0,153

0,138

0,123

0,109

0,087

TR-600-150

0,233

0,206

0,178

0,15

0,124

0,11

0,098

0,083

0,062

TR-600-160

0,249

0,219

0,19

0,16

0,132

0,117

0,103

0,088

0,066

Табл. 2 Максимальні значення напруг і струмів


Номер елемента

Максимальна напруга спрацьовування, В

Максимальний струм спрацьовування, А

Максимальна робоча напруга, В

TR-250-120/120U

250

3

60

TR-250-145/145U

250

3

60

TR-250-180U

250

10

60

TR-600-150

600

3

60

TR-600-160

600

3

60

Посібник з підбору виробів серії TR

Щоб вибрати запобіжник PolySwitch серії TR для схеми, потрібно виконати наступні сім кроків.

1. Визначіть робочих параметрів схеми

Запишіть наступні параметри схеми:

• максимальна робоча температура навколишнього середовища;

• нормальний робочий струм;

• максимальна робоча напруга (для серії TR - максимум 60 В);

• максимальний струм спрацьовування;

• максимальна напруга спрацьовування (для серії TR - максимум 600 В, див. табл. 2)

2. Виберіть елемент PоlySwitch серії TR на підставі визначених для схеми максимальної робочої температури навколишнього середовища й нормальної робочої напруги:

• знайдіть у верхньому рядку таблиці температуру, найближчу до максимальної робочої температури навколишнього середовища для схеми;

• переглядаючи обраний стовпець зверху вниз, знайдіть значення, яке дорівнює або перевищує нормальний робочий струм схеми. Тепер у лівому стовпці цього рядка знайдіть номер елемента серії TR, найбільш придатного для схеми.

3. Порівняйте максимальні значення робочих напруг і струмів:

• знайдіть у першому стовпці табл. 3 (зверху вниз) номери елементів, обраних у кроці 2. У наступних стовпцях на цьому рядку наведена максимальна напруга спрацьовування елемента (V interrupt max), максимальний струм спрацьовування (I max ) і максимальна робоча напруга V max);

• порівняйте номінальні значення з параметрами схеми й переконайтеся, що параметри схеми не перевищують параметри елемента TR.

Важливе зауваження. Елементи серії TR не розраховані на напругу живлення від мережі, тобто 120 /220 В змінного струму.

4. Визначіть час спрацьовування:

• час спрацьовування - це час, необхідний для перемикання елемента в стан з високим опором після проходження через нього аварійного струму;

• для забезпечення потрібних захисних властивостей важливо визначити час спрацьовування елемента серії TR. Якщо обраний вами елемент спрацьовує або перемикається занадто швидко, то можливі непотрібні й швидкі спрацьовування. Якщо елемент спрацьовує занадто повільно, то захищувані компоненти можуть бути ушкоджені до перемикання елемента в стан з високим опором;

 

• на наведеному графіку (рис. 3) показані типові значення часу спрацьовування при температурі 20ОС для кожного елемента PоlySwitch серії TR. Знайдіть на графіку час спрацьовування обраного елемента серії TR. Якщо час спрацьовування елемента серії TR занадто малий для вашої схеми, поверніться до кроку 3 і підберіть інший елемент.

5. Перевірте робочі умови навколишнього середовища

Переконайтеся, що мінімальна й максимальна температура навколишнього середовища містяться в робочому діапазоні температур від -40 ОС до 85 ОС.

Табл. 3. Електричні характеристики


Номер елемента

Ih, A

Vmax, B

Vmax. ср, В

Icmax, A

Rmin, Ом

Rmax, Ом

ТС 250-120

0,12

60

250

3

5

9

ТR 250-120U

0,12

60

250

3

6

10

ТR 250-120

0,12

60

250

3

4

8

ТС 250-145

0,145

60

250

3

3

6

ТС 250-145U

0,145

60

250

3

3,5

6,5

ТR 250-145

0,145

60

250

3

3

6

ТС 250-180

0,18

60

250

10

0,8

2

ТС 250-180U

0,18

60

250

10

0,8

2

ТR 600-150

0,15

60

600

3

6

12

ТR 600-150

0,15

60

600

3

6

12

Максимальна температура поверхні елемента в стані спрацьовування становить 125 ОС.

6. Самостійно перевірте робочі характеристики елемента серії TR і оцініть, чи придатний він для використання.

Після вибору елемента серії TR, переглянете його характеристики, наведені в таблицях, і переконайтеся, що він забезпечує необхідні функції.

7. Переконайтеся, що елемент серії TR за розмірами надається для монтажу:

• важливою перевагою PolySwitch є те, що своїми габаритами елемент нагадує невеликий вивідний керамічний конденсатор зі стандартним растром 5 мм. При цьому його розміри менші від аналогічних за електричними параметрами, але виконаних за іншими технологіями елементів з додатним температурним коефіцієнтом.

• отже, ми пройшли всі етапи підбору елемента захисту за струмом.

Практика свідчить, що найоптимальнішими є запобіжники TR 250-120 або більш високовольтні TR 600-150/ TR 600-160.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

http://www.eltema.com.ua/ 

Теги та ключові фрази
чому плавкий запобижник виходе из строю раньше любои иншои дилянки кола?, таблиця євро лінійніігри бродилки, dermacombin показание к применению, TR 600-150 предохранители, перевантаження в електричних колах, ТОЧКА ЗАХИСТУ ВІД ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ, TR-250-145/145U, захист для силового кабелю, таблиця перетворення плавких запобіжників, запобіжник в електричному колі


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.