Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2481
12.05.2009р. |
Моніторинг чи комплексне обстеження?

Оперативне визначення реального стану високовольтних трансформаторів є важливим завданням при прийнятті рішень про їх подальшу експлуатацію, ремонт та обслуговування. Це завдання можна вирішувати як за допомогою систем моніторингу, так і проведенням комплексного обстеження. Ці два підходи мають свої переваги та недоліки, тому їх практичному застосуванню повинен передувати етап аналітичного порівняння їхніх можливостей і оцінки економічної ефективності.

ОЦІНКА СТАНУ

Найбільш ефективним засобом підвищення надійності роботи високовольтних трансформаторів є впровадження методів і засобів оперативної діагностики. Метою впровадження цих засобів є потреба одержати відповіді на три основних питання:

1) Який стан трансформатора, які дефекти підсистем обумовили погіршення його стану?

2) Який залишковий ресурс роботи трансформатора?

3) Які роботи повинні бути виконані для продовження безаварійної експлуатації трансформатора?

Усі ці питання нерозривно пов'язані між собою, але найбільш складним і основним є оперативне визначення стану трансформатора. Можна використати два підходи до оцінки технічного стану: проведення комплексного обстеження або впровадження системи моніторингу. Кожен із цих підходів має свої переваги й недоліки, застосуванню яких повинен передувати етап порівняння їхніх можливостей і оцінки економічної ефективності.

КОМПЛЕКСНЕ ОБСТЕЖЕННЯ

Причиною комплексного обстеження найчастіше є суб'єктивна думка обслуговуючого персоналу про можливі проблеми у трансформаторі або ж результати раніше проведених діагностичних робіт. Комплексне обстеження трансформатора містить набір нормативно передбачених і додаткових тестів, які проводяться в режимах «on-line» (працююче устаткування) і «off-line» (устаткування, відімкнене від мережі). Залежно від передбачуваних проблем діагностованого трансформатора, обсяг тестів може змінюватися. Висновок комплексного обстеження, зазвичай, містить опис виконаних тестів і їхні результати, а також підсумковий діагностичний висновок. У рекомендаційній частині діагностичного висновку вказані рекомендації щодо проведення необхідних регламентних і ремонтних робіт. Найчастіше, за наявності не чітко виражених дефектів контрольованого трансформатора, у висновку є рекомендація про необхідність проведення повторного обстеження через певний проміжок часу (півроку, іноді рік).

СТАЦІОНАРНА СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ

Стаціонарну систему моніторингу поставляють разом з новим трансформатором, або монтують, у процесі модернізації системи захисту й діагностики. Систему моніторингу встановлюють на найбільш відповідальних трансформаторах. Додатковою причиною, з якої монтують систему моніторингу, може бути створення повністю автоматизованого підрозділу на підстанції або розподільному вузлі енергосистеми. Система моніторингу базується на результатах проведення сукупності «on-line» тестів, виконуваних на працюючому трансформаторі в автоматизованому режимі. Результати тестів, виконуваних у режимі «off-line», також можуть бути використані системою моніторингу, однак актуальність таких тестів невелика, тому що вони проводяться, зазвичай, раз на кілька років. Тести, використовувані системою моніторингу для конкретного трансформатора, визначаються ще на етапі її створення, і майже ніколи у процесі подальшої експлуатації не модернізуються. Тому необхідно коректно підходити до формування вимог до системи моніторингу при написанні технічного завдання.

Оперативні діагностичні висновки системи моніторингу визначаються ефективністю реалізованих у ній автоматизованих експертних алгоритмів. Що продуманішою є експертна система, то вища достовірність оперативної інформації про стан трансформатора. Обсяг рекомендацій системи моніторингу може бути різним: від простої реєстрації перевищення параметрами граничних значень до обґрунтованих пропозицій щодо проведення ремонтних робіт. Експерти можуть додатково оброблятися й аналізуватися дані системи моніторингу. Так поступають тоді, коли виникає необхідність прийняти рішення, які накладають обмеження на режими роботи трансформатора, або в разі необхідності його ремонту. Система моніторингу працює в режимі видачі рекомендацій, останнє слово завжди залишається за обслуговуючим персоналом, винятком є випадки спрацьовування предаварійного захисту.

ПОРІВНЯННЯ МОЖЛИВОСТЕЙ

Зіставлення ефективності діагностики стану трансформатора двома методами (комплексне обстеження й система моніторингу) є суб'єктивним, тому потрібно розглядати ефективність діагностики його окремих підсистем.

Олива в баку

Беручи до уваги достовірність результатів при аналізі оливи, перевагу варто віддавати методам, застосовуваним при комплексному обстеженні. Навіть якщо в системі моніторингу будуть використані спеціалізовані прилади контролю розчинених газів, наприклад «Hydran» або «Morgan Schaffer», остаточний висновок може бути зроблений тільки після проведення стандартного хроматографічного й хімічного аналізу оливи. З іншого боку, використання стаціонарних приладів контролю розчинених газів дає змогу відбирати проби оливи для аналізу, коли це дійсно необхідно. Це особливо важливо при уточнювальному відстеженні зміни вмісту газів, при виявленні кореляції кількості розчинених газів з параметрами й режимами роботи трансформатора.
У цілому, оскільки вміст газів оцінюється однаковими методами, обидва підходи рівнозначні за вірогідністю, але система моніторингу має у своєму складі сигнальні засоби, які працюють за фактом виникнення проблеми, що підвищує загальну ефективність контролю розчинених газів. Стаціонарні засоби контролю вологовмісту є достатньо ефективними, для використання результатів у діагностичних висновках.

Вводи

Достовірний висновок про стан ізоляції оливонаповнених вводів трансформатора може бути отримано тільки при прикладенні до вводів номінальної робочої напруги. Це говорить на користь використання систем моніторингу. Варто пам'ятати, що тільки система моніторингу вводів забезпечує оперативний захист. З іншого боку, загальні й спеціальні аналізи проб масла, що відбираються з вводів в процесі комплексного обстеження трансформатора, іноді дозволяють виявити або уточнити деякі небезпечні дефекти. Діагностична вірогідність обох методів контролю стану вводів приблизно однакова, з урахуванням того, що в системі моніторингу враховуються режими роботи трансформатора, а при комплексному обстеженні трохи більше можливостей для діагностики.

Ізоляція обмоток

Тут перевагу варто віддати комплексному обстеженню трансформатора, коли застосовуються стандартні, добре відпрацьовані методи діагностики. Використання в системах моніторингу сучасних методів діагностики, типу контролю часткових розрядів, дає змогу врахувати деякі аспекти роботи ізоляції в трансформаторі, але ці методи ще не мають напрацьованої нормативної бази й не забезпечують одержання повністю достовірних результатів.

Форма обмоток

Більша частина методів контролю зміни форми обмоток, що виникає після впливу на них наскрізних струмів короткого замикання, призначена для використання на розшинованому трансформаторі. Це метод використання низьковольтних імпульсів, метод аналізу резонансних коливань, метод SFRA. З цієї причини, як здається на перший погляд, перевага на стороні комплексного обстеження трансформатора. Однак існує лишень один метод контролю зміни форми обмоток - широко відомий метод вимірювання повного опору обмоток Zk. Вірогідність цього методу підтверджена експериментами й перевірена практикою. У системі TDM, фірми «Вібро-Центр», контроль цього параметра передбачений, що дає змогу оперативно контролювати стан обмоток після кожного впливу струмів короткого замикання. Тому варто визнати, що обидва методи оцінки стану трансформатора - рівнозначні.

Система охолодження

Для діагностики стану елементів системи охолодження трансформатора, вентиляторів і насосів, доцільніше використовувати систему моніторингу. Тільки вона дає можливість оперативно відслідковувати стан цієї підсистеми трансформатора. У процесі проведення комплексного обстеження також вдається надійно діагностувати стан елементів системи охолодження, але ці результати менш корисні, тому що інтервал часу, протягом якого може відбутися розвиток дефекту до критичного значення, багато менше реального часу між двома комплексними обстеженнями.

Система РПН

За допомогою системи моніторингу можна коректніше відслідковувати стан РПН, тому що, крім зняття характеристик, які робляться при комплексному обстеженні трансформатора, вона дає змогу відслідковувати наробіток РПН на кожному робочому положенні. У режимі моніторингу ліпше контролювати стан контактів, локальні перегріви, часткові розряди в баку РПН за допомогою акустичного датчика. Контроль роботи механічного приводу РПН, виконуваний за спожитим струмом приводного електродвигуна, має однакову інформативність при обох варіантах контролю стану трансформатора.

Вплив екстремальних режимів

У цьому питанні перевага за використанням системи моніторингу. Вона дає змогу повною мірою оцінити вплив імпульсних струмів, перенапруг і перегрівів трансформатора на величину його залишкового ресурсу. При комплексному обстеженні більша частина цієї інформації, зазвичай, губиться, тому що в стандартній комплектації трансформатора, устаткування контролю екстремальних режимів якщо і є, то в дуже обмеженому обсязі. У результаті не вдається коректно врахувати вплив робочих та екстремальних режимів на стан трансформатора.

У цілому, оцінюючи діагностичні можливості двох методів контролю стану трансформатора, можна відзначити наступне:

- діагностичні можливості обох методів контролю приблизно рівні. За допомогою комплексного обстеження можна виконувати якісніший аналіз ізоляції, оливи, в основному завдяки залученню фахівців високої кваліфікації. Система моніторингу не дає таких докладних і «глибоких» діагностичних висновків, але завдяки оперативності й «безперервності» діагностики дає змогу вчасно контролювати зміну стану трансформатора.

- актуальність діагностичних висновків системи моніторингу, звичайно вища, ніж результати комплексного обстеження трансформатора. Це пояснюється «безперервним» режимом роботи системи моніторингу стану трансформатора.

ОЦІНКА РЕЗУЛЬТАТІВ

Одержання висновку про технічний стан трансформатора не є кінцевою метою діагностичного обстеження. Основним завданням таких робіт є підготовка оперативної інформації для керування станом трансформатора - планування необхідних регламентних і ремонтних робіт. Саме в такий спосіб відбувається впровадження сучасної та ефективної системи - системи обслуговування устаткування за технічним станом (ОТС).

Очевидно, що керувати станом трансформатора можна тільки за кожним новим фактом одержання інформації про його стан і наявність дефектів. Чим більше часу пройшло з моменту проведення діагностичного тесту, тим менш актуальним є діагностичний висновок. Підсумки діагностичного тесту, виконаного кілька років тому, мало зможуть допомогти при плануванні ремонтних робіт. Для кожної зміни стану трансформатора, що виникає через внутрішні дефекти, існує час, протягом якого результати діагностичного тесту актуальні. Критерієм актуального інтервалу часу є «стандартний» термін розвитку дефекту такого типу. Діагностичні тести повинні проводитися з такою періодичністю, щоб за час розвитку дефекту були виконані не менше трьох необхідних тестів, так це трактують в системі ОТС. Наприклад, якщо термін розвитку дефекту у вводі становить близько 6 місяців, то необхідно проводити вимірювання параметрів з інтервалом у два місяці. Для головної ізоляції обмоток, термін старіння якої 12 років, необхідно проводити тести один раз на 4 роки. Для інших підсистем трансформатора, якщо коректно врахувати причини виникнення й можливі терміни розвитку дефекту, розкид термінів проведення вимірювань є великий. Є виключення із цього правила, наприклад, для діагностики зміни форми обмоток вимірювання потрібно проводити не через заданий інтервал часу, а після кожного впливу на трансформатор струмів короткого замикання. Термін актуальності висновків комплексного обстеження трансформатора різний, залежно від підсистеми трансформатора.

Підсумком всієї наведеної інформації є висновок, що керування технічним станом трансформатора на основі висновків комплексного обстеження є проблемним і не завжди ефективним. Така інформація корисна при прийнятті рішень про ремонти або при плануванні заміни трансформатора. Керування поточним станом трансформатора, за підсумками комплексного обстеження, не ефективне. Висновки системи моніторингу дають змогу приймати рішення як тактичного керування станом трансформатора, так і стратегічного, пов'язаного з ремонтами, модернізацією й заміною. У цьому питанні використання системи моніторингу має переваги перед проведенням комплексного діагностичного обстеження.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
Результати обстеженняТрансформатора., електромоніторинг, комплексний моніторинг трансформаторів, Монiторинг з геометрiї 10 класу вiдповiдi до них скача на телефон нокиа 300, Моніторинг з геометрії 10 класу скачати на телефон нокиа 300 правильнi вiдповiдi, Говорящий їжак скачать на lg t370, Чи можна вылечить геморрой препаратом АСД, где заправить картридж на пантум 2000 в саратовской области, експерта система моніторингу технічного стану, Обстеження обмоток трансформатора


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.