Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

14737
12.05.2009р. |
Втрати електроенергії в електричних мережах

Обсяг втрат електроенергії в електричних мережах - найважливіший показник економічності їхньої роботи, наочний індикатор стану системи обліку електроенергії, ефективності енергозбутової діяльності енергопостачальних організацій. Цей індикатор чітко свідчить про проблеми, які вимагають невідкладних рішень у розвитку, реконструкції й технічному переозброєнні електричних мереж, удосконаленні методів і засобів їхньої експлуатації й керування, у підвищенні точності обліку електроенергії, ефективності збору коштів за спожиту електроенергію тощо.

На думку міжнародних експертів, відносні втрати електроенергії при її передачі й розподілі в електричних мережах більшості країн можна вважати задовільними, якщо вони не перевищують 4 - 5%. Втрати електроенергії на рівні 10% можна вважати максимально припустимими з погляду фізики передачі електроенергії мережами.

Стає усе очевиднішим, що різке загострення проблеми зниження втрат електроенергії в електричних мережах вимагає активного пошуку нових шляхів її вирішення, нових підходів до вибору відповідних заходів, а головне, до організації роботи зі зниження втрат.

У зв'язку з малими інвестиціями у розвиток і технічне переозброєння електричних мереж, в удосконалювання систем керування їхніми режимами, в облік електроенергії, виникла низка тенденцій, що негативно впливають на рівень втрат у мережах, адже йдеться про: застаріле обладнання, фізичне й моральне зношування засобів обліку електроенергії, невідповідність встановленого обладнання передаваній потужності.

На тлі змін що відбуваються у господарському механізмі енергетики проблема зниження втрат електроенергії в електричних мережах не тільки не втратила своєї актуальності, а навпаки висунулася в одне із завдань забезпечення фінансової стабільності енергопостачальних організацій.

Деякі визначення:

Абсолютні втрати електроенергії – різниця електроенергії, відпущеної в електричну мережу й корисно відпущеної споживачам.

Технічні втрати електроенергії – втрати, обумовлені фізичними процесами передачі, розподілу й трансформації електроенергії, визначаються розрахунковим шляхом. Технічні втрати діляться на умовно-постійні й змінні (залежні від навантаження).

Комерційні втрати електроенергії – втрати, що визначаються як різниця абсолютних і технічних втрат.

В ідеальному випадку комерційні втрати електроенергії в електричній мережі, повинні дорівнювати нулю. Однак очевидно, що в реальних умовах відпуск в мережу, корисний відпуск і технічні втрати визначаються з похибками. Різниці цих похибок фактично і є структурними складовими комерційних втрат. Вони повинні бути по можливості зведені до мінімуму за рахунок виконання відповідних заходів. Якщо така можливість відсутня, необхідно внести поправки до показів електролічильників, що компенсують систематичні похибки вимірів електроенергії.

Похибки вимірів відпущеної в мережу й корисно відпущеної електроенергії споживачам

Похибка вимірів електроенергії в загальному випадку може бути розбита на безліч складових, розглянемо найбільш значимі складові похибок вимірювальних комплексів (ВК), у які можуть входити: трансформатор струму (ТС), трансформатор напруги (ТН), лічильник електроенергії (ЛЕ), лінія приєднання ЛЕ до ТН. До основних складових похибок вимірів відпущеної в мережу й корисно відпущеної електроенергії належать:

1) похибки вимірів електроенергії в нормальних умовах роботи ВК, обумовлені класами точності ТС, ТН і ЛЕ;

2) додаткові похибки вимірів електроенергії в реальних умовах експлуатації ВК, обумовлені:

- заниженим проти нормативного коефіцієнтом потужності навантаження (додатковою кутовою похибкою);

- впливом на ЛЕ магнітних і електромагнітних полів різної частоти;

- недовантаженням і перевантаженням ТС, ТН і ЛЕ;

- несиметрією й рівнем підведеної до ВК напруги;

- роботою ЛЕ в неопалюваних приміщеннях з неприпустимо низькою температурою тощо;

- недостатньою чутливістю ЛЕ при їхніх малих навантаженнях, особливо в нічні години;

- системні похибки, обумовлені наднормативними термінами служби ВК;

- похибки, пов'язані з неправильними схемами підключення ЛЕ, ТС і ТН, зокрема, порушеннями фазування підключення лічильників;

- похибки, обумовлені несправними приладами обліку електроенергії;

3) похибки зняття показів електролічильників через:

- помилки або навмисне перекручувань записів показів;

- неодночасність або невиконання встановлених термінів зняття показів лічильників, порушення графіків обходу лічильників;

- помилки у визначенні коефіцієнтів перерахування показів лічильників в електроенергію.

Варто зауважити, що при однакових знаках складових похибок вимірів відпуску в мережу й корисного відпуску комерційні втрати будуть зменшуватися, а при різних - збільшуватися. Це означає, що з погляду зниження комерційних втрат електроенергії необхідно проводити погоджену технічну політику підвищення точності вимірів відпуску в мережу й корисного відпуску. Наприклад, якщо односторонньо зменшувати системну негативну похибку вимірів (модернізувати систему обліку), не міняючи похибку вимірів, то комерційні втрати зростуть.

Комерційні втрати, обумовлені заниженням корисного відпуску через недоліки енергозбутової діяльності. Ці втрати містять дві складові: втрати при виставлянні рахунків і втрати від розкрадань електроенергії.

Втрати при виставлянні рахунків обумовлені:

- неточністю даних про споживачів електроенергії, у тому числі недостатньою або помилковою інформацією про укладені договори на користування електроенергією;

- помилками при виставлянні рахунків, у тому числі невиставленими рахунками споживачам через відсутність точної інформації про них і через відсутність постійного контролю за актуалізацією цієї інформації;

- відсутністю контролю й помилками у виставлянні рахунків клієнтам, що користуються спеціальними тарифами;

- відсутністю контролю й обліку відкоректованих рахунків тощо.

Втрати від розкрадань електроенергії є однією з найбільш істотних складових комерційних втрат. Узагальнення міжнародного й вітчизняного досвіду щодо боротьби з розкраданнями електроенергії показало, що в основному ці розкрадання здійснююить побутові споживачі. Мають місце крадіжки електроенергії, здійснювані промисловими й торговельними підприємствами, але обсяг цих крадіжок не можна вважати визначальним.

Розкрадання електроенергії мають досить чітку тенденцію до зростання, особливо в регіонах з неблагополучним теплопостачанням споживачів у холодні періоди року, а також в осінньо-весняні періоди, коли температура повітря вже сильно понизилася, а опалення ще не ввімкнене чи вже вимкнене.

Існують три основні групи способів розкрадань електроенергії: механічні, електричні, магнітні.

Механічні способи розкрадань електроенергії

Механічне втручання в роботу лічильника, що може набирати різних форм:

- свердлення отворів у доні корпуса, кришці або склі лічильника;

- вставка (в отвір) різних предметів типу плівки шириною 35 мм, голки тощо для того, щоб зупинити обертання диска або скинути покази лічильника;

- переміщення лічильника з нормального вертикального в похиле положення, щоб знизити швидкість обертання диска;

- самовільне зривання пломб, порушення в центруванні осей механізмів (шестірень) для запобігання повної реєстрації електроенергії;

- розкочування скла при вставці плівки, що зупинить дискове обертання.

Звичайно, механічне втручання залишає слід на лічильнику, але його важко виявити, якщо лічильник не буде повністю очищений від пилу й бруду й оглянутий досвідченим фахівцем.

До механічного способу розкрадання електроенергії можна віднести досить широко розповсюджені навмисні ушкодження ЛЕ побутовими споживачами або розкрадання лічильників, встановлених на сходових клітках житлових будинків. Як показав аналіз, динаміка навмисних руйнувань і розкрадань лічильників збігається з настанням холодів при недостатньому опаленні квартир.

Електричні способи розкрадань електроенергії

Найпоширенішим електричним способом розкрадань електроенергії є так зване «накидання» на неізольовані проводи повітряної лінії. Досить широко використовуються такі способи, як:

- інвертування фази струму навантаження;

- застосування різного типу «відмотувачів» для часткової або повної компенсації струму навантаження зі зміною його фази;

- шунтування струмового кола лічильника - встановлення так званих «закорочувачів»;

- заземлення нульового проводу навантаження;

- порушення чергування фазного й нульового проводів у мережі із заземленої нейтраллю.

Якщо лічильники ввімкнені через вимірювальні трансформатори, можуть застосовуватися також:

- відімкнення струмових кіл ТС;

- заміна нормальних запобіжників ТН на перегорілі тощо.

Магнітні способи розкрадань електроенергії

Застосування магнітів із зовнішньої сторони лічильника може вплинути на його робочі характеристики. Зокрема, можна при використанні індукційних лічильників старих типів за допомогою магніту сповільнити обертання диска. Нині виробники намагаються захистити лічильники від впливу магнітних полів. Тому цей спосіб розкрадань електроенергії стає усе більш обмеженим.

Інші способи розкрадань електроенергії

Існує низка інших способів розкрадань електроенергії, наприклад, розкрадання за рахунок частої зміни власників тієї або іншої фірми з перманентним переоформленням договорів на постачання електроенергії. У цьому випадку енергозбут не в змозі встежити за зміною власників і одержати з них плату за електроенергію.

Комерційні втрати електроенергії, обумовлені наявністю безгосподарних споживачів

Кризові явища в країні, поява нових акціонерних товариств призвели до того, що в більшості енергосистем в останні роки з'явилися й уже досить значний час існують житлові будинки, гуртожитки, цілі селища, які не стоять на балансі яких-небудь організацій. Електро- і теплоенергію, що поставляються в ці будинки, мешканці нікому не оплачують. Спроби енергосистем відключити неплатників не дають результатів, тому що жителі знову самовільно підключаються до мереж. Електроустановки цих будинків ніким не обслуговуються, їхній технічний стан загрожує аваріями й не забезпечує життю й майну громадян безпеку.

Комерційні втрати, обумовлені неодночасністю оплати за електроенергію побутовими споживачами - так звана «сезонна складова»

Ця досить істотна складова комерційних втрат електроенергії має місце у зв'язку з тим, що побутові споживачі об'єктивно не в змозі одночасно зняти покази лічильників і оплатити за електроенергію. Як правило, платежі відстають від реального енергоспоживання, що, безумовно, вносить похибку у визначення фактичного корисного відпуску побутовим споживачам і в розрахунок фактичного небалансу електроенергії, тому що відставання може становити від одного до трьох місяців і більше. Зазвичай, в осінньо-зимові й зимово-весняні періоди року мають місце недоплати за електроенергію, а у весняно-літні й літньо-осінні періоди ці недоплати певною мірою компенсуються. Осінньо-зимові й зимово-весняні сезонні недоплати за електроенергію набагато перевищують у більшості випадків сумарну оплату в інші періоди року. Тому комерційні втрати мають місце по місяцях, кварталах і за рік загалом.

Похибки розрахунку технічних втрат електроенергії в електричних мережах

Оскільки комерційні втрати електроенергії не можна виміряти, їх можна з тією чи іншою похибкою обчислити. Значення цієї похибки залежить не тільки від похибок вимірів обсягу розкрадань електроенергії, наявності «безгосподарних споживачів», інших розглянутих вище факторів, а й від похибки розрахунку технічних втрат електроенергії. Що більш точними будуть розрахунки технічних втрат електроенергії, то, точнішими будуть оцінки комерційної складової, то об'єктивніше можна визначити їхню структуру й намітити заходи щодо їхнього зниження.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
електрични способи розкрадань електроенергии, комерційні впрати, як нараховують втрати ел мережі, Заява щодо розрахунку технологічних втрат електроенергіі, втрати електроенергії. заходи зі зниження втрат., витрати електричноі енергіі розраховувальна, технічнв втрати, абсолютни втрати електроенергии, втрати елктроенергії, заходи по зменшенню комерційних втрат електроенергіі
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.