Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

6015
18.05.2009р. |
Стан ізоляції – запорука надійності роботи силових трансформаторів

Силові трансформатори напругою 35–1150 кВ є не лишеосновними елементами енергетичних систем НЕК «Укренерго», їх використовуються в усіх галузях промисловості. Надійне функціонування такого обладнання значно залежить від стану як трансформаторної оливи, яка виконує функції охолодження та ізоляції, так і твердої ізоляції. Зважаючи на те, що термін експлуатації більшості трансформаторів перевищує нормативний, дедалі більше їх потребують ремонту і відновлення характеристик ізоляції.

Очищення трансформаторної оливи полягає у видаленні з неї механічних домішок, вологи, а також у дегазації (азотування). Ці процеси можуть відбуватися комплексно, а можуть кожен окремо. Переважно для сушіння оливи, застосовують адсорбційний або термовакуумний методи видалення вологи. Механічні домішки видаляють шляхом примусової циркуляції оливи через механічні фільтри. Термовакуумний метод полягає у тому, що в спеціальній вакуумній камері розпилюють зволожену оливу. Пари води, що утворюються, видаляють за допомогою насоса. Вітчизняним розробником, виробником і постачальником таких установок на енергетичні об’єкти є науково-виробнича й інженерна фірма АТЗТ “Електротехмонтаж” (м. Харків).

Розповідає технічний директор АТЗТ “Електротехмонтаж” Ярослав КІТ:

– Наше обладнання призначене для підготовки як твердої, так і рідкої ізоляції (трансформаторної оливи).

Підготовка трансформаторної оливи містить такі процеси, як дегазація (видалення газу), видалення  вологи, механічних домішок і так звана регенерація. Ці процеси необхідні, щоб експлуатаційні показники твердої та рідкої ізоляції відповідали вимогам чинних нормативних документів (РД 16 363-87. Трансформатори силові. Транспортування, розвантаження, зберігання, монтаж і введення в експлуатацію; ГКД 34.20.302-2002. Норми випробувань електрообладнання. Київ, 2002; інструкції заводів-виробників трансформаторів тощо). Видалення вологи досягається двома способами: адсорбційним або термовакуумним (сушіння під вакуумом). Адсорбційний спосіб забезпечує видалення вологи шляхом використання природних або синтетичних сорбентів (цеолітів), термовакуумний – додатково видаляє розчини газів (і в разі необхідності азотування) трансформаторних олив. Слід наголосити, що термовакуумний спосіб підготовки трансформаторної оливи є ліпшим, оскільки, по-перше, він менш енергоємний і екологічно безпечний, а по-друге, відсутній контакт з адсорбентами, які, переважно, зменшують ресурс роботи фільтрувальних елементів. Але там, де необхідно провести регенерацію олив, переважно використовують адсорбенти (цеоліти, силікагелі, окис алюмінію тощо). Основними з показників що поліпшувати під час регенерації олив, є tgδ – тангенс кута діелектричних втрат, що характеризує властивості трансформаторної оливи як діелектрика. Погіршення діелектричних властивостей призводить до зниження ізоляційних характеристик. Не менш важливим показником є кислотне число, тобто вміст КОН, що необхідне для нейтралізації вільних кислот. Цей показник характеризує ступінь старіння, про що свідчить поява кислотних домішок.

Установки для сушіння, дегазації, фільтрації та азотування олив, які виготовляє наше підприємство, мають продуктивність від 0,1 до 10 м3/год. Для адсорбційного сушіння з використанням сорбентів ми виготовляємо блоки установок МЦУ, а для термовакуумного сушіння – установки серії УВМ. Адсорбційний метод сушіння базується на застосуванні різноманітних цеолітів як природного походження, так і штучних. Цеоліти є водними алюмосилікатами кальцію або натрію, що містять велику кількість щілин між молекулами, тому при низькому вмісті вологи і підвищеній температурі вони мають у декілька разів більший вміст вологи, ніж інші сорбенти. Основною частиною цеолітової установки є батарея паралельно з’єднаних адсорберів, у яких міститься цеоліт. На вході адсорберів встановлюють фільтр, оливонасос і оливонагрівач, а на виході ще один фільтр. При пропусканні оливи через висушений цеоліт молекули води поглинаються ним і утримуються у ньому. Перед і після обробки вологою цеоліти просушують (регенерують).

Нині рекомендують два способи регенерації сорбентів, при яких досягається надлишковий вміст вологи не більше 0,5%:

– регенерація шляхом нагрівання його гарячим і охолодження сухим повітрям (сухе і нагріте повітря подається в адсорбенти зверху донизу);

– регенерація термовакуумним способом. Такому способу регенерації, зазвичай, віддають перевагу, оскільки регенерація під вакуумом відбувається при значно низьких температурах, а тому адсорбенти не перегріваються і структура залишається непошкодженою.

– Для обробки твердої ізоляції силових трансформаторів напругою 110–1150 кВ виготовляють установки ИНЕЙ-4М та ИНЕЙ-5М. Таку технологію використовують для сушіння трансформаторів, баки яких розраховані на повний вакуум. Вона полягає у тому, щоб створювати і підтримувати у баку надлишковий тиск до 26 Па. Саме такого тиску досягають за рахунок застосування високопродуктивних вакуумних насосів і встановлення у вакуум-проводі вловлювача водних парів (виморожування). Пари вологи конденсуються у вигляді інію, завдяки чому створюються сприятливі умови для роботи вакуум-насоса. Для охолодження використовують сухий лід і ацетон (або рідкий азот), суміш яких закладають у порожнину внутрішнього циліндра вловлювача. Установки ИНЕЙ-4М та ИНЕЙ-5М складаються з двох блоків: вакуумного БВ-500-Н (А) на базі насоса 2ДВН-500 з низькотемпературним або адсорбційним вловлювачем і блока попереднього розрідження БПР, що є першим ступенем розрідження установки і працює у діапазоні тисків від атмосферного до 266 Па (2 мм рт. ст.). Вакуумний блок БВ-500-Н (А) є другим ступенем розрідження і працює у діапазоні від 400 до 1,3 Па (3–0,01 мм рт. ст.), він виконаний у вигляді металевого контейнера, всередині якого змонтовано обладнання (вакуумний насос 2ДВН–500, низькотемпературний уловлювач парогазової суміші, вакуумна система трубопроводів з вентилями, сифонними компенсаторами, приладами контролю, шафа керування). Блок БПР – це металевий контейнер з бетонною основою, всередині якого встановлено насос типу АВЗ180 зі стаціонарною системою охолодження. Установки використовують для вакуумування баків електричних апаратів і герметичних вакуумних систем великого об’єму.

– Нині здійснюємо приймальні випробування установки для сушіння твердої ізоляції ИНЕЙ-4.1 М. Поверхнею виморожування охолоджувача в установці слугує випаровував холодильного агрегату, теплова потужність якого не перевищує 450 Вт. За допомогою такого способу охолодження поверхні уловлювача виморожування можна уникнути використання витратних матеріалів (сухого льоду, ацетону або рідкого азоту) під час сушіння твердої ізоляції, що лише при сушінні одного трансформатора дасть змогу зекономити не менше 10 тисяч грн. «Електротехмонтаж» випробує нові установки для сушіння ізоляції з використанням ежекторів. При проходженні неочищеної оливи через ежектор відбувається її фазовий поділ на газ, вологу та трансформаторну оливу. Цей процес відбувається при тиску в 4–5 мм рт. ст., а не при 1–2 мм рт. ст. як у процесі розпилення оливи за допомогою насадок або використання найефективніших розпилювачів. Якщо, скажімо, для установки УВМ10-10 (продуктивністю 6 м3/год.) використовується насос 2ДВН–500 продуктивністю 500 л/с, то з використанням ежекторів потужність установки можна знизити втричі, використавши насос 2ДВН-150. Перевагою цієї установки є те, що при використанні двоступеневої схеми обробки оливи (перший ступінь – видалення вологи, другий – видалення газу) досягаються необхідні показники оливи за вмістом вологи при тиску 60–70 мм рт.ст., а вмісту газів – при тиску 4–5 мм рт. ст. Це, свєю чергою, дає можливість уникнути застосування адсорбційного очищення, тому немає необхідності періодично регенерувати адсорбент.

Постійно розширюється сфера застосування насосів з магнітною муфтою. Це пояснюється тим, що конструктивно-технічні рішення, на базі яких вони створені, дають змогу усунути низку недоліків, притаманних насосам з механічною муфтою, оскільки для механічного з’єднанання неминучим є зношування ущільнень. До основних переваг насосних агрегатів з магнітною муфтою належить: застосування двигунів загальнопромислового виконання, що дає можливість більшої уніфікації насосів з різними параметрами, висока економічність експлуатації.

Обладнання виробництва ЗАТ “Електротехмонтаж” має технічні умови та сертифікати відповідності. Торік авторитетна комісія РАО “ЄЕС Росії” провела обстеження нашого підприємства і склала експертний висновок про те, що наше технологічне обладнання відповідає усім нормативним документам. Організація має службу забезпечення і контролю якості, лабораторію, атестат Держстандарту України на право перевірки технічних характеристик усіх установок, які ми випускаємо. Також маємо випробувальний комплекс, на якому кожна одиниця продукції, що випускається проходить приймально-здавальні випробування відповідно до технічних умов.

Збереження належного рівня ізоляції є найважливішим у забезпеченні надійної роботи трансформатора. Тривалий вплив вологи, тепла, повітря викликає старіння ізоляційних матеріалів трансформатора, що, своєю чергою викликає незворотну зміну її фізико-хімічних, механічних властивостей та структури під час експлуатації, а це може призвести до пробою ізоляції, міжвиткових замикань, внаслідок чого трансформатор швидко виходить з ладу. Щоб уникнути таких негативних наслідків, необхідно періодично здійснювати ресурсну діагностику трансформаторів і виконувати періодичне обслуговування, а в разі необхідності й ремонт.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

 
Теги та ключові фрази
забезпечення надійнгсті при експлуатації трансформаторів, 3. Установка для обробки твердої ізоляції силових трансформаторів «ИНЕЙ-4-500-1*90(-70)У1» (~380/220)-, установка для сушіння силових трансформаторів, Сушіння оливи, то та ремонт силових трансформаторів, ремонт силових трансформаторів, забезпечення надійності при експлуатації силових трансформаторів, Стан ізоляції трансформатора, порівняльний аналіз ізоляції силових трансформаторів, смотреть онлайн кино дла андроит 4.1


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.