Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5856
03.06.2009р. |
Захист від імпульсних перенапруг

У результаті накопиченого практичного досвіду роботи вироблено певну методику захисту електроустановок різного призначення від впливу імпульсних грозових і промислових (комутаційних) перенапруг. Суть її не тільки в розподілі об'єкта на захисні зони й східчасте зниження рівня небезпечних впливів на чутливе устаткування, але й у технічно грамотному розміщенні пристроїв захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП) у схемі електроустановки, а також зручному монтажі, експлуатації, обслуговуванні й контролі за їхньою справністю.

На промислових об'єктах та об'єктах зв'язку, що мають високі антенно-щоглові споруди (АЩС) або повітряний ввід електроживлення мережі 220/380 В, рекомендується застосовувати, як мінімум, двоступінчасту схему захисту від перенапруг (із застосуванням пристроїв першого й другого класу відповідно до МЕК 61643-1-98.

 

Рис. 1. Вмикання захисних пристроїв TN-C-S в мережу 220/380 B.

Вибір типу захисних пристроїв і схеми ввімкнення

При повітряному вводі електроживлення незалежно від наявності антенно-щоглових споруд (АЩС) або інших високих елементів у складі об'єкта, коли можливо пряме влучення блискавки в проводи лінії електропередачі в безпосередній близькості від об'єкта:

 

Рис. 2. Вмикання захисних пристроїв TN-S в мережу 220/380 В.

1) як перший щабель захисту рекомендується встановлювати:

- у колах L-N - однофазні грозові розрядники HAKELSTORM HS55, здатні пропускати через себе імпульсні струми прямого удару блискавки (форми 10/350 мкс) з амплітудним значенням до 55 кА, що забезпечують рівень захисту (Up) менше 4 кВ;

- у колах N-PE грозові розрядники HAKELSTORM HS100, здатні пропускати через себе імпульсні струми форми 10/350 мкс із амплітудним значенням до 120 кА й гасити супровідні струми величиною до 300 А, а також забезпечувати рівень захисту (Up) менше 2 кВ.

Примітка: розрядники HS100 не використовуються у випадку чотири-провідних схем електроживлення TN-C;

 

Рис. 3. Вмикання захисних пристроїв TN-C-S в мережу 220/380 B.

2) як другий щабель захисту рекомендується встановлювати:

- у колах L-N - однофазні варисторні обмежники перенапруг PIII-230 (PIIIМ-230) або PIII-280 (PIIIМ-280) з максимальним імпульсним струмом 40 кА форми 8/20 мкс і рівнем захисту (Up) менше 1,3 кВ;

- у колах N-PE розрядники другого класу захисту В20/С, здатні пропускати максимальні імпульсні струми з амплітудним значенням 50 кА (8/20 мкс) і рівенем захисту (Up) менше 1, 3 кВ.

Примітка: розрядники В20/С не використовуються у випадку чотири-провідних схем електроживлення TN-C.

 

Рис. 4. Вмикання захисних пристроїв TN-S в мережу 220/380 B.

Можливе застосування трифазних моноблочних пристроїв SPU 3-240 (SPU 3-280) або трифазних модульних - SPU3М-240 (SPU3М-280), що конструктивно складаються з трьох варисторних елементів й одного розрядника, аналогічних описаним вище. Усі варисторні пристрої, виготовлені фірмою "Hakel", мають убудовану індикацію справного/несправного стану. Пристрої, що мають у назві індекс DS, а також всі пристрої серій SPC і SPU містять додаткові сухі контакти для під'єднання дистанційної сигналізації. Схеми під'єднання пристроїв захисту для мереж TN-C-S і TN-S показані на рис. 1 - 4.

При встановленні захисних пристроїв необхідно, щоб відстань між сусідніми щаблями захисту була не менше 10 метрів по кабелі електроживлення. Виконання цієї вимоги дуже важливе для правильної роботи (координації спрацьовування) захисних пристроїв. У випадку розміщення пристроїв першого й другого щаблів на ближчій відстані або в тому самому місці необхідно використовувати спеціальний погоджуючий пристрій у вигляді імпульсного розділового дроселя.

Для об'єктів з кабельним підземним вводом електричного живлення можливе застосування комбінованих варисторних ПЗІП типу SPC3, SPC3.1, SPC1, SPC1.1, які за своїми вхідними параметрами відповідають вимогам до захисних пристроїв першого класу (здатність відводити імпульс струму величиною 10 - 25 кА; форми 10/350 мкс). Їх вихідні параметри (рівень захисту (Up) 1300 - 1700 В при номінальному імпульсному струмі форми 8/20 мкс) відповідають вимогам до другого класу захисту. Застосовуючи такі пристрої, можна відмовитися від використання розділових дроселів. Приклад встановлення комбінованих ПЗІП для об'єкта, що має два вводи електроживлення, зображений на рис. 5.

 

Рис. 5. Встановлення захисних пристроїв в чотирипровідній TN-C мережі 220/380 з двома підземними вводами.

Такий захист може дати економію до 30-40% порівняно із застосуванням окремих щаблів захисту з розділовими дроселями. Однак, такі пристрої на повітряному вводі електроживлення можуть вийти з ладу при ударі блискавки безпосередньо в проводи ЛЕП поблизу об'єкта.

Вимоги до розміщення й монтажу захисних пристроїв

При застосуванні захисних пристроїв в установці електроживлення об'єкта зв'язку контейнерного типу (або аналогічного об'єкта іншого призначення), де вирішальним критерієм є габаритні характеристики, рекомендується:

1. Пристрої захисту класу I (розрядники серії HAKELSTORM або варисторні ПЗІП типу SPC) розміщати у ввідному щитку, після ввідного автомата, але бажано перед лічильником електроенергії (для його захисту).

2. Пристрої захисту класу II (варистори PIII і розрядник В20/З, або пристрої серії SPU 3-240, SPU 1-240) розміщати в тому ж щитку перед груповими автоматами (рис. 1 і 2). На бажання замовника, їх можна розмістити на DIN-рейці випрямляча (рис. 3 і 4). Другий варіант доцільніший у випадку, коли замовник має випрямляч, де виробник уже встановив захисні пристрої II класу у вигляді додаткової опції.

3. У ввідному щитку обов’язково треба встановити імпульсні розділові дроселі, тому що габарити об'єкта контейнерного типу не забезпечують рознесення пристроїв захисту I і II щаблів на 10 м по довжині кабелю. При застосуванні дроселів необхідно передбачити на вводі в електроустановку або на тій лінії, де вони встановлені, пристрої захисту від надструмів (автоматичні вимикачі або запобіжники), які зможуть захистити дроселі й провідники електроустановки від струмів перевантаження й короткого замикання. На рис. 1-4 як приклад показано дроселі PI-L32/15 і, відповідно, автоматичні вимикачі з номінальним струмом 32 А.

4. Вимоги щодо встановлення комбінованих варисторних пристроїв захисту серії SPC аналогічні, як і до розрядників серії HAKELSTORM, але при цьому відпадає необхідність застосування розділових дроселів і варисторних ПЗІП II-го класу захисту.

При застосуванні ПЗІП в електроустановці об'єкта, коли габаритні характеристики не є вирішальним критерієм і, в той же час електроустановка перебуває в експлуатації й змінювати її монтажну схему небажано, рекомендується встановлювати додаткові щити захисту від імпульсних перенапруг ЩЗІП різних типів (залежно від особливостей об'єкта).

На рис. 5-7 зображено варіанти встановлення й під'єднання ПЗІП, а також типи захисних щитів.

 

Рис. 6. Встановлення захисних пристроїв в чотирипровідній TN-C мережі 220/380 з двома повітряними вводами (з роздільними дроселями).

У схемі на рис. 6 показано додатково встановлені розділові дроселі між першим і другим щаблями захисту, про необхідність яких йшлося вище. Слід зазначити, що розділові дроселі вибираються з урахуванням струму навантаження в кожній фазі електроустановки. При цьому в модельному ряді фірми виробника для встановлення на DIN-рейку передбачені дроселі з номінальним струмом до 63 А. Дроселі з вищим максимальним струмом (до 120 А) мають більші габарити й не дуже зручні для монтажу в малорозмірні щити. Отже, при більших габаритах об'єкта й, відповідно, більших струмах навантаження доцільно відмовлятися від застосування розділових дроселів і розміщати ПЗІП різних щаблів захисту на відстані не ближче 10 м у різних розподільних щитах.

Якщо ж дроселі все-таки застосовують, необхідно передбачити на вводі в електроустановку або на тій лінії, де вони встановлені, пристрої захисту від надструмів (автоматичні вимикачі або запобіжники) відповідного номіналу, які зможуть захистити дроселі й провідники електроустановки від струмів перевантаження й короткого замикання. Подібне рішення проілюстроване на рис. 6. У цьому випадку застосування запобіжників, увімкнених послідовно з кожним ПЗІП, технічно недоцільне, бо передбачені виробником ПЗІП номінали запобіжників перевищують номінали передбачених модельним рядом розділових дроселів (максимальне значення – 120 А).

 

Рис. 7. Встановлення захисних пристроїв в чотирипровідній TN-C мережі 220/380 з двома повітряними вводами (без застосування дроселів).

 

У схемі захисту без дроселів (рис. 5, 6), необхідно забезпечити захист електроустановки від аварійних режимів короткого замикання в ПЗІП за допомогою ввімкнення послідовно з ними запобіжників з номіналом, вказаним у технічних умовах виготовлювача даних пристроїв. Запобіжники можна не встановлювати при очевидно нижчому номінальному значенні пристрою захисту від надструмів (автоматичного вимикача або запобіжника), встановленого перед точкою ввімкнення ПЗІП.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

http://www.eltema.com.ua/

 

 

Теги та ключові фрази
ввідний комутаційний пристрій номіналом 25 А купити, пристрій захисту від імпульсних перенапруг схема подключения, захист від імпульсних перенапруг в промисловості, захист від імпульсних перенапруг, Пристрої захисту від імпульсної перенапруги, застосування пристроїв 2 класу захисту, захисний пристрій від перенапруги купити, що таке пзіп, захист від перенапруги купити в інтернеті, автомати перенапруги


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.