Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3594
31.08.2009р. |
Причини відмов трансформаторів та шунтувальних реакторів. Заходи для підвищення надійності на підставі поглибленого аналізу конструкції

Парк силових трансформаторів потужністю понад 80 МВА, що є нині в експлуатації і виготовлені заводами країн СНД, становить близько 5500. Середня кількість аварій таких пристроїв щороку – до 15, що збігається з кількістю аварійних відмов у 1998-1999 р.р. Основна частина аварійних відмов – це трансформатори з напрацюванням понад 20 років, а 28% – з напрацюванням понад 30 років. Однак деколи трапляються й відмови у початковий період експлуатації.

Значно змінилися й тенденції пошкоджуваності. Якщо в 1980–1990 роки більшість аварій виникали внаслідок пошкодження вводів, особливо герметичних, то протягом 2000–2004 року їх частка становила лише 25% (половина з них – герметичні вводи). Зросла частка аварій, що виникали внаслідок пошкодження обмоток і головної ізоляції. Причинами цьому могли бути як недоліки виготовлення або конструкції, так і порушення під час експлуатації.

Основні тенденції пошкоджуваності
Пошкодження поздовжньої ізоляції обмоток

Переважна частина пошкоджень ізоляції пов'язана із потраплянням води у бак трансформатора через порушення ущільнення наконечника вводу або при розморожуванні водооливних охолоджувачів. Доволі характерними є пошкодження обмоток РО на АТ 167 МВА. У трьох випадках пошкоджень зона (під вводом 220 кВ) і характер пробою були практично ідентичними.

Розморожування водооливних охолоджувачів – повторюваний дефект, пов'язаний з порушенням правил експлуатації трансформатора в зимовий період (особливо під час пускових операцій). Це незливання води з охолодників при від’єднані трансформатора в зимовий період, пошкодження трубок при замерзанні води й потрапляння води в бак при нагріванні трансформатора.

Два пошкодження були пов'язані з імпульсними пробоями під час грози, одне – з недоліками схеми грозозахисту підстанції, інше – з низькою імпульсною міцністю АТ. Кілька пошкоджень сталися внаслідок теплового старіння, але обумовлені конструктивними недоліками – перегріванням ізоляції проводів у регулювальних і дискових котушках з поступовим виникненням виткових замикань.

Пошкодження головної ізоляції

Два випадки пробою установки вводу 500 кВ виникли внаслідок низької якості виготовлення екранів вводів з епоксидною ізоляцією. Після першого такого пробою у 1997 році треба було вжити заходи для підвищення якості екранів, але розслідування пошкоджень у 2002 і 2004 роках показало, що якість екранів стала ще гіршою.

Інший приклад повторюваного дефекту - це пробій міжфазної ізоляції на блочному трансформаторі 400 МВА, 330 кВ. У конструкції цього трансформатора електрична міцність міжфазної ізоляції у нижній частині обмотки забезпечується тільки міцністю оливи, і при її забрудненні та накопиченні домішок ймовірність міжфазного пробою зростає.

Спостерігаються випадки пробою вздовж обмотки ВН внаслідок зниження імпульсної міцності в процесі експлуатації. Ситуація ускладнюється через встановлення на багатьох підстанціях елегазових та вакуумних вимикачів, що генерують під час роботи імпульси з крутим фронтом. Такий імпульс може спричинити як миттєвий пробій, так і початкові пошкодження ізоляції, які завершуються повним пробоєм. На жаль, питанням електричної міцності ізоляції трансформаторів під впливом комутаційних імпульсів із крутим фронтом дотепер не надається належне значення. Вважатимемо, що при реконструкції підстанцій з встановленням елегазових вимикачів повинна виконуватись розрахункова оцінка електричної міцності трансформаторів.

Пошкодження вводів

Причиною пошкодження герметичних вводів у більшості випадків є перекриття по внутрішній поверхні нижньої покришки. Розслідування таких аварій найчастіше проводиться за шаблоном з посиланням на циркуляр без аналізу даних випробувань (у деяких випадках вони взагалі відсутні). Такі пошкодження майже завжди супроводжуються пожежами, загасити які досить складно, що спричиняє повне знищення трансформатора.

Така картина була при пошкодженні вводів 500 кВ, 1995 року виготовлення на АТ 250 МВА.

Випадок пробою імпортного вводу після двох років експлуатації пов'язаний з особливостями виконання вводів із незвичною «системою дихання» з газовою «подушкою». Наявність у розширювачі вводу азотної «подушки» у зимовий час при недостатньому об'ємі азоту зумовлює утворення вакууму у верхній частині вводу, а за відсутності надійної герметизації – до потрапляння води у ввід і його пробій.
Як і раніше відбувається значне відбраковування вводів за результатами випробувань, а також через зниження тиску оливи в герметичних вводах.

Ушкодження перемикальних пристроїв.

Слід відмітити один випадок пробою ізоляції РПН 3РНОА 110/1000, пов'язаний з погіршенням ізоляції в процесі експлуатації. Крім того, велика кількість відмов спричиняються дефектами приводів (проскакування положень, неузгодженість).

Великою проблемою стало підтримання в робочому стані РПН виробництва заводів TRO (Німеччина) і «Елпром» (Болгарія). Відсутність запчастин до цих РПН знижує їхню надійність і часто унеможливлює експлуатацію.

Заходи щодо підвищення надійності на основі поглибленого аналізу конструкції.

Останнім часом поширення процедура аналізу конструкції (design review). У світовій практиці обладнання, що закуповується, як правило, проходять незалежну експертизу.

Аналіз конструкції виявився також ефективним засобом діагностики. Виявлені «слабкі» місця конструкції дають змогу проводити цілеспрямовану діагностику, що підвищує її ефективність і скорочує обсяг випробувань. Так, у науково-інженерному центрі «ЗТЗ-Сервіс» розроблено спеціальну методологію аналізу конструкції з використанням найсучасніших методик розрахунків. Одним із прикладів є аналіз конструкції блочних трансформаторів потужністю 700-730 МВА, напругою 420/20кВ, у яких виявлено деякі слабкі місця (недостатнє охолодження обмоток, перегрівання відводів, недостатня динамічна стійкість тощо). Ефективним є аналіз конструкції при оцінюванні ймовірності і можливих видів механічних пошкоджень обмоток під час коротких замиканнях.

Типовими завданнями, що потребують спеціального аналізу, є:

– перевірка електричної міцності у вузлах установки вводів напругою 110–500 кВ при їх заміні з розробкою відповідних проектів модернізації, що особливо актуально при встановленні вводів, що різняться конфігурацією. Але навіть при відповідності основних розмірів виявляються недостатні запаси електричної міцності, що вимагають посилення конструкції. Так, при аналізі установки вводів 500 кВ типу GOE, знадобилось додаткове ізолювання екрана вводу;

– перевірка динамічної стійкості трансформаторів у реальних умовах діючих підстанцій. Така перевірка дала змогу підтвердити можливість експлуатації АТ 250 МВА, стійкість яких в умовах, зазначених у ГОСТ 1167785, недостатня;

– розробка нової конструкції обмоток і ізоляції для трансформаторів що проходять ремонт із розбиранням активної частини і заміною обмоток з суттєвим підвищенням надійності. Виконано кілька таких розробок для ремонтних підприємств України й Росії. Були також розроблені креслення обмотки реактора 750 кВ, який ремонтували в Угорщині на замовлення енергосистеми;

– значний обсяг робіт з модернізації виконаний для ремонту блочних трансформаторів 700 і 730 МВА, 420/20 кВ на ремонтному заводі в ПАР. Практично повністю змінена конструкція обмоток і активної частини. Завдання модернізації полягали в усунення дефектів, підвищенні динамічної стійкості й запасів електричної міцності, зниженні температури обмоток і оливи. Нині три модернізованих трансформатори пройшли випробування (в тому числі імпульсні і на нагрівання) і перебувають в експлуатації;

– допомога ремонтним і експлуатаційним організаціям у розробленні документації з модернізації систем охолодження, систем захисту баку від підвищення тиску.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
Заходи щодо посилення динамічної стійкості обмоток при к.з., підвищення експлуатаційної надійності силових трансформаторів, основна причина відмов трансформаторів, дефекти трансформаторів та їх причини, причини відмов силового трансформатора, дефекти трансформаторів та їх причини, надійність і аналіз відмов обладнання, для підвищення стійкості трансформаторів, Форд буаяр 176*220 .jar, скачати науковий калькулятор для nokia c201


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.