Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3947
21.10.2009р. |
Чому для занять спортом необхідне гарне освітлення?

Для всіх спортивних заходів потрібне гарне освітлення, що забезпечує досягнення найкращих результатів і створює зручності учасникам і глядачам як у місцях проведення змагань, так і, тим, хто спостерігає за змаганнями по телевізору.

Для максимального використання обмеженого простору й дорогого устаткування місця проведення змагань дедалі більше використовуються для інших заходів, таких, як, наприклад, концерти, театральні вистави й виставки. Це треба враховувати при проектуванні освітлення. Телевізійні трансляції звичне явище при проведенні спортивних заходів, а штучне освітлення забезпечує можливість одержання зображення високої якості. Завдяки телебаченню глядачі починають цікавитися спортом, а це, у свою чергу, вимагає поліпшення місць проведення змагань. Якість же освітлення є одним з основних факторів, що визначають облаштованість спортивних об'єктів.

Реальність

Іноді питання освітлення не розглядається належним чином і встановлюється невідповідна освітлювальна система. Економія на освітленні – це завжди збиткова економія, і на певному етапі учасники, глядачі й телевізійні компанії вимагають реконструювати системи освітлення, тобто робота фактично виконується двічі. При розробці й реконструкції спортивних об'єктів дуже важливим є проблема енергоефективності. Як врахувати всі фактори, щоб створити ефективну систему освітлення?

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ СПОРТИВНОГО ОСВІТЛЕННЯ

Кількість необхідного світла (освітленість)

Це кількість світла (вимірюваного в люксах), яка необхідна для занять спортом. Що динамічніший спорт і менший ігровий предмет, то вищим має бути рівень освітленості. Як правило, освітлювальна установка забезпечує кілька рівнів освітленості: від «тренувального режиму» до режиму «міжнародних телетрансляцій».

Підтримувана середня горизонтальна освітленість (Eh)

Це середній рівень освітлення, який потрібно підтримувати до моменту проведення чергового обслуговування освітлювальної установки. Обслуговування передбачає заміну ламп і очищення світлових приладів. Для телетрансляцій дедалі частіше нормують мінімальний рівень освітлення. Це стосується також і вертикальної освітленості.

Підтримувана середня вертикальна освітленість (Ey)

Вертикальна освітленість

Це освітленість у вертикальних площинах, орієнтованих за напрямками чотирьох сторін світу, або в площині, орієнтованої в напрямку до телекамери.

Освітленість для телекамери

Це освітленість об'єкта в площині, перпендикулярній до «лінії зору» телекамери. В ідеальному випадку варто також оцінювати освітленість для телекамери, що стежить за м'ячем, який рухається в повітрі, оскільки така освітленість відрізняється від освітленості об'єкта на рівні землі. При стрибках у воду освітленість для телекамери варто оцінювати в просторі від місця початку стрибка до поверхні води.
Важливі також ТВ-кадри із глядачами. Тому треба враховувати контраст між учасниками змагань і глядачами (освітленість трибун може становити 15% від загального рівня освітленості для телекамери). Контрольна точка: в основному, вона розташовується на висоті 1,5 м від землі, крім таких видів спорту, як плавання й стрибки у воду.

Рівномірність розподілу освітленості

Як правило, оцінюються два співвідношення:

- мінімальне/середнє - це відношення мінімального й середнього рівнів освітленості;

- мінімальне/максимальне - це співвідношення мінімального й максимального рівнів освітленості. Для створення збалансованих умов, щоб очам глядачів і телекамерам не доводилося постійно пристосовуватися до різних рівнів освітлення, необхідний відповідний ступінь рівномірності.

Градієнт зміни освітленості

При телевізійних трансляціях розходження в рівнях освітленості впливають на якість зображення. Тому варто контролювати не тільки рівномірність, а й градієнт зміни освітленості між розрахунковими точками. Градієнт виражається як відношення освітленості в окремо взятій точці й 8 прилеглих вузлових точках.

Моделювання й тіні

Моделювання визначає здатність освітлення до розкриття форми й структури, що впливають на привабливість видовища. Тіні можуть стати серйозною проблемою на ігровому полі. Класичним прикладом є хокей на льоду, де бортики за периметром ігрового майданчика можуть створювати тіні на його краях, якщо джерела світла розташовані неправильно. Щоб зменшити різкість тіні, необхідно використовувати співвідношення 60/40 для визначення кількості світлових приладів на одному боці спортивної арени щодо кількості світлових приладів на іншому.

Колірна температура (колір випромінювання)

Колір випромінювання джерела світла часто описується як «теплий», «білий» і «холодний». Колірна температура визначається в градусах Кельвіна (К). Що нижче значення, то тепліший сприйманий колір випромінювання. Наприклад, при 2700 К колір випромінювання сприймається більше теплим, ніж при 4000 К. Колірна температура випромінювання характеризує світлове середовище - не слід плутати її з передачею кольору. Якщо планується проведення телевізійних трансляцій, то не рекомендується змішувати випромінювання з різними колірними температурами.

Передача кольору

Передача кольору - це здатність випромінювання точно відтворювати кольори об'єктів. Індекс передачі кольору (Ra) використовується для опису якості випромінювання джерела світла.

Визначення

Індекс передачі кольору

Підбір кольорів (рекламний)

Ra 91-100

Гарна передача кольору

Ra 81-90

Середня передача кольору

Ra 51-80

Погана передача кольору

Ra 21-50

Сліпуча дія

Поняття «сліпуча дія» дуже суперечливе. Для оцінки сліпучої дії є математичні формули, однак питання про те, будуть чи не будуть люди відчувати сліпучу дію при заняттях спортом, досить суб'єктивне. Очевидно, що якщо хтось подивиться безпосередньо у бік світлового приладу потужністю 2 кВт із близької відстані, він буде «засліплений», але здебільшого реакція людей на сліпучу дію не завжди однозначна. Щоб забезпечити зниження сліпучої дії до мінімуму, настійно рекомендується одержати консультацію у фахівця зі спортивного освітлення.

Оцінка сліпучої дії

Згідно з документом 112 МКО (CIE, Міжнародна комісія з освітлення) на відкритих спортивних спорудах сліпуча дія оцінюється «спостерігачами», що перебувають на ігровому полі й на трибунах. Європейські норми освітлення критих спортивних споруджень нині не містять особливих рекомендацій з обмеження сліпучої дії. В ЕN12193 є посилання на публікацію 117 МКО. Внаслідок практично безмежної кількості можливих конфігурацій освітлювальної установки, розробити точну систему вимірювання сліпучої дії в критих спорудах дуже складно.

Фактори, що впливають на сліпучу дію:

- кути огляду. Важливо враховувати особливості виду спорту й основні напрямки огляду. Світлові прилади варто розташовувати з урахуванням цієї інформації;

- контроль сліпучої дії світловими приладами. Якщо у світлових приладах є засоби екранування прямого світла лампи, то це відіграє істотну роль при визначенні сліпучої дії в кількісному вираженні. Вибір дешевого рішення з освітлення є помилковою економією;

- максимальний кут нахилу світлового приладу. Кути нахилу прожекторів визначаються припустимою сліпучою дією;

- потужність джерел світла залежить від висоти установки.

Освітлення аварійних виходів

Для забезпечення орієнтації й безпечної евакуації глядачів і гравців в аварійних ситуаціях необхідно додержуватися приписів стандарту ЕN1838 з аварійного освітлення.

Режими вмикання

Система освітлення повинна бути спроектована таким чином, щоб забезпечувати різні рівні освітленості, які відповідають різним рівням спортивних заходів. Робота освітлювальної установки в різних режимах також має значення з погляду економії електроенергії. Зазвичай використовують такі «режими вмикання» освітлювальної установки:

- тренування;

- змагання;

- телетрансляції в аварійному режимі;

- міжнародні ТВ-трансляції.

Освітлення для продовження телетрансляцій в аварійному режимі й миттєве повторне вмикання ламп у гарячому стані

В ідеальному випадку на спортивній арені має бути запасне джерело електроенергії на випадок вимкнення основного електропостачання. Якщо використовуються газорозрядні лампи високої інтенсивності, у системі освітлення треба передбачити режим «аварійного ТВ освітлення» зі світловими приладами з «миттєвим повторним вмиканням». Система перезапалювання дає змогу негайно запалити газорозрядну лампу у випадку тимчасового вимкнення електрики й не чекати 15 хвилин для повторного вмикання лампи. Це важливо не тільки для телевізійних показів, оскільки втрата зображення на 15 хвилин неприпустима, а й для учасників і глядачів, оскільки відсутність світла повністю зриває гру.

Процес проектування спортивного освітлення

Кожен проект спортивного освітлення, як для критих, так і для відкритих спортивних споруд унікальний, оскільки в процесі задіяно безліч різних організацій. Нижче наводимо поради, які допоможуть уникнути грубих помилок.

Підготовка технічного завдання:

Варто чітко визначити коротко- й довготермінові завдання спортивної арени з огляду на потенційне використання арени для інших заходів.

- Чи передбачається освітлення для телебачення?

- Для яких видів спорту буде використовуватися арена?

На ранній стадії підготовки проекту дуже важливо провести консультації з фахівцем з освітлення, теле- та радіомовними компаніями й фахівцями в галузі спорту.

Завдання вимог до освітлення

Після визначення загальних цілей необхідно сформулювати вимоги до освітлення. На цьому етапі вибирають джерело світла й світлових приладів, визначають їхнє розміщення. Нижче наводимо деякі запитання, на які необхідно мати відповіді:

- Чи є перешкоди, які можуть затінювати світло (наприклад, будівельні балки й стійки)?

- На якій висоті можна розміщати світлові прилади?

- Яким чином забезпечується доступ для наведення, впровадження в дію й технічного обслуговування світлових приладів?

- Для яких видів спорту призначена арена?

- Які класи гри ймовірні й очікуються?

- Чи є аварійне (безперебійне) електропостачання?

- Для яких інших заходів буде використовуватися ця спортивна споруда?

- Які електричні схеми плануються? (Це дуже важливо для планування «режимів вмикання»).

- Чи буде простір використовуватися в майбутньому для інших заходів? Як це вплине на вимоги щодо освітлення?

- Яке електропостачання планується до встановлення?

- Яке природне світло падає на арену й у яких місцях?

- Чи плануються ТВ-трансляції?

Вибір ламп

Лампи обирають за наступними характеристиками: світловий потік, термін служби, споживання енергії, передача кольору й колірна температура.

Люмінесцентне освітлення

Переваги: низьке споживання енергії; довговічність ламп; гарна передача кольору; до ламп можна торкнутися рукою.

Недоліки: не годиться, якщо плануються ТВ-трансляції; велике за габаритами джерело, що важке в керуванні й фокусуванні світла; доцільно тільки при висотах встановлення нижче 8-10 м; використовується тільки в критих спортивних спорудах.

Натрієва лампа

Переваги: довговічність; висока світлова віддача; дешева у випадку заміни.

Недоліки: низька передача кольору, тому неприйнятна для ТВ-трансляцій; погане фокусування внаслідок великого розміру джерела.

Металогалогенні лампи

Переваги: придатні для ТВ-трансляцій; гарна передача кольору; завдяки невеликим розмірам джерела, можливе оптимальне фокусування.

Недоліки: коротший термін служби; дорожчий світловий прилад.

Вибір світлових приладів

На початковому етапі проектування необхідно вибрати систему освітлення: прямого або відбитого світла.

Освітлення прямим світлом

Це найпоширеніший підхід, оскільки такого роду системи найбільш ефективні. Якщо здійснюється ТВ-трансляція, це - єдиний вибір, оскільки необхідно забезпечити адекватний рівень вертикальної освітленості.

Освітлення відбитим світлом

При встановленні в деяких закритих приміщеннях, наприклад, у басейнах, це може бути практичним рішенням, оскільки користувачі не можуть бачити джерела світла. Проте цей підхід значною мірою ґрунтується на відбивальних можливостях стелі, розташуванні вибраних світлових приладів і їх ККД, а також запланованому циклі їхнього очищення. При системі відбитого світла ТВ-трансляції неможливі.

Розташування світлових приладів

Світлові прилади варто розташовувати з урахуванням виду спорту. Наприклад, світлові прилади для освітлення футбольних матчів не повинні розташовуватися за воротами. Потрібно визначити відповідний рівень горизонтальної й вертикальної освітленості (якщо передбачається показ по телебаченню) у поєднанні з необхідною рівномірністю й контролем сліпучої дії. Світлові прилади повинні розміщатися так, щоб не засліплювати учасників змагання й суддів. Необхідно враховувати особливості виду спорту, а також найбільш імовірні напрямки ліній зору спостерігачів.

Наприклад, при виконанні подачі в тенісі небажано, щоб світлові прилади розташовувалися на далекому кінці корту, тобто перебували б на лінії зору гравця при ударі по м'ячі. У більших багатоцільових залах світильники, зазвичай розташовують лінійно між кортами. У цьому випадку сліпуча дія світильників на гравців мінімальна.

Вартість

На ринку є велика розмаїтість освітлювальних систем і може виникнути спокуса вибрати найдешевше рішення. У більшості випадків Ви одержуєте те, за що заплатили, при цьому найдешевші світлові прилади можуть мати знижену світлову ефективність і бути виготовленими з низькоякісних матеріалів або ж виготовлювач може бути некомпетентними й надавати підтримку недостатнього рівня. Варто проаналізувати вартість покупки й експлуатації, беручи до уваги наведені нижче фактори.

Кількісно-вимірювальні параметри:

- первісна вартість світлових приладів і ламп;

- кількість світлових приладів, потрібних для досягнення необхідного результату;

- простота встановлення;

- простота технічного обслуговування;

- якість матеріалів/імовірна довговічність продукції;

- споживання енергії;

- компетентна підтримка з боку виготовлювача. Якщо її немає, то, яка вартість послуг консультанта;

- вартість заміни устаткування;

- ефективність ПРА з урахуванням втрат у баласті.

Параметри, що важко піддаються кількісній оцінці

Навіть якщо змагання не транслюються по телебаченню, суперники, судді й глядачі надають великого значення своєму виду спорту й очікують від освітлення ефективного функціонування. При телевізійних показах від ефективності освітлення багато в чому залежить спонсорство змагань і статус спортивної споруди. Нерозумно покладатися на погану систему. Були випадки, коли під час матчу електрика вимикалася на двадцять хвилин, що викликало скасування важливого матчу й призводило до потенційної втрати мільйонних угод зі спонсорства в майбутньому. Гарна якість освітлювальної системи є простим способом забезпечення оптимальних умов для проведення заходу й вигод для учасників і глядачів як на арені, так і в споруді.

Встановлення

Дуже важливо, щоб світлові прилади встановлювалися так, як зазначено в проекті, і щоб було досить місця для необхідних переміщень і націлювання світлових приладів у правильний бік. Точка націлювання може бути й на протилежному кінці спортивної арени. До світлових приладів повинен бути доступ для введення їх у дію й технічного обслуговування/очищення. Також не повинно бути екранування світлового пучка.

Установка на щоглі

Щоб запобігти екрануванню світла одного світлового приладу сусіднім світловим приладом, важливо передбачити відповідну відстань між світловими приладами.

Встановлення на мостиках

Світлові прилади повинні встановлюватися відповідно до проекту освітлення. До них має бути легкий доступ з верхнього майданчика для націлювання й заміни ламп. Вони повинні встановлюватися таким чином, щоб унеможливити екранування світла будь-якими елементами конструкції.

Наведення, вимірювання і впровадження в експлуатацію світлових приладів

Світлові прилади повинні націлюватися так, як зазначено в проекті освітлення. Рекомендується, щоб це робив фахівець зі спортивного освітлення під час впровадження в експлуатацію. Доцільні попередні вимірювання перед остаточним впровадженням в експлуатацію, щоб можна було внести корективи в останню хвилину. На остаточному етапі впровадження в експлуатацію повинні бути зроблені вимірювання – їх має підписати особа, яка їх проводила, а також консультант. Необхідно виміряти напругу на баласті й на лампі. При виконанні світлових вимірювань у різних режимах роботи освітлювальної установки доцільно почати з вищого рівня, наприклад, з «міжнародних показів по ТВ», а потім іти по спадній; тому що в цьому випадку відпадає потреба розігрівання розрядних ламп.

Технічне обслуговування

Для забезпечення довговічності світлового приладу дуже важливий грамотно складений план технічного обслуговування. На передньому склі збирається пил, який погіршує освітлення. Згодом ефективність роботи ламп знижується. Якісне технічні завдання повинне містити інформацію про заміну ламп і рекомендовану періодичність чищення світлових приладів.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
ФМО 240 на 320 сенсор, фмо сенсор 240/320, http, ckachat subway surf 1.7.3 dlya samsung galaxy GT s5830, люмінісцентне освітлення змагань, заняття спортом, освітлення спортивных залів, збиткова економія на освітленні, стаття про заняття спортом, рiвнi напруги для рiзних систем освiтлення


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
05.02.2010р.

Фотоелектричні датчики - правильний вибір та експлуатація

Оптична схема звичайних фотоелектричних датчиків має три основних різновиди: на просвіт, на зворотне відбиття й на розсіяне відбиття. Якщо знати, як працює той або інший різновид фотоелектричних датчиків, можна правильно вибрати сенсор для вирішення конкретних завдань.

25.01.2010р.

Відкриті протоколи

Зараз є безліч протоколів обміну даними між пристроями, застосовуваними для автоматизації й диспетчеризації об'єктів різних масштабів. Є закриті "фірмові" протоколи компаній виробників устаткування, але вони вже менше популярні через те, що неможливо автоматизувати об'єкти на основі устаткуванні одного виробника. Тому зростає попит на відкриті протоколи, які підтримують виробники великої кількості устаткування автоматизації.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.