Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2951
16.11.2009р. |
Що таке «розумний» будинок?

Швидке зростання ринку «розумних» будинків у світі викликане, з одного боку, появою нових технологій і інженерного устаткування, з іншого - потребами споживачів. Більшість нових адміністративних споруд і приватних котеджів нині обладнують системами інтелектуального керування. Що ж таке «розумний будинок»? «Розумний» будинок - це споруда, у якій інновації поєднуються з успішним керуванням для максимального повернення інвестицій», – таке визначення пролунало на одній з міжнародних конференцій.

Основні системні ознаки, які роблять будинок «розумним» це: ефективне споживання енергоресурсів; єдині системи гарантування безпеки; єдині телекомунікаційні системи; автоматизація робочих процесів. Відповідно до вимог міжнародного стандарту ISO 16484, системи автоматизації й диспетчеризації інженерного устаткування рекомендується виконувати єдиними для всього будинку за модульним принципом системних технологій, передбачаючи можливість під'єднання нових зон, ділянок контролю й керування. Якщо додати ще вимоги стандарту TIE/EIE 862 з інфраструктури, то можна стверджувати, що всі принципи створення «розумних» будинків уже сформульовані.

У концепції й технічній реалізації «розумного» будинку важливе значення має те, яким чином пристрої, що керують різними інженерними системами будинку передають інформацію про стан цих систем і отримують керівні команди. В побудові системи «розумного» будинку є два підходи: на основі інсталяційної шини (EIB) й на базі центрального контролера.

Європейська інсталяційна шина (EIB - European Installation Bus) була створена зусиллями європейських компаній. Відбулося це порівняно недавно - в 1990 році. Тоді провідні електротехнічні фірми вирішили об'єднатися для створення протоколу, покликаного забезпечити енергоощадні, безпечні й надійні алгоритми керування інженерним устаткуванням будинку. Мережа EIB вирізняється простою, наочною ієрархічною структурою, створеною спеціально для схемотехніки будинків. Вузли мережі поєднуються в лінії, зони й ділянки.

Напрями розвитку «розумного» будинку можна об’єднати в три групи:

- автоматизація споруд;

- автоматизація житла;

- локальні додатки.

Однак чіткішою є класифікація об'єктів на два сегменти: автоматизація й диспетчеризація великих споруд та автоматизація житла й малих об'єктів - саме ці об'єкти, зазвичай, називають системами «розумних» будинків.

Системи автоматизації й диспетчеризації споруд встановлюють у великих будівлях — торгових центрах, офісних і промислових будинках, вокзалах і аеропортах, готелях і житлових комплексах. Об'єкти керування цих систем - системи опалення, центрального кондиціонування й вентиляції, система енергозабезпечення, комплексна система безпеки й інші інженерні системи споруди. Завдання систем автоматизації й диспетчеризації - збір інформації про роботу всього комплексу устаткування, виведення даних на єдиний пульт керування й сигналізації з можливістю корегування параметрів керування із цього ж пульта; забезпечення взаємодії інженерних систем при їхній нормальній роботі й в аварійних ситуаціях. При штатній роботі інженерних служб будинку система запобігає конфліктам у роботі устаткування, а у форс-мажорних ситуаціях – правильно координує роботу всього устаткування. Але головне призначення системи автоматизації й диспетчеризації - профілактика аварійних ситуацій і ліквідація збоїв у роботі устаткування до того, як ситуація переросте в аварійну.

Системи автоматизації житла й малих об'єктів («розумний» будинок) покликані об'єднати всі інженерні комунікації котеджу або квартири. Подібна система може контролювати клімат, внутрішнє й зовнішнє освітлення, електроживлення, водо- й газопостачання, здійснювати охорону й відеоспостереження, керування домашнім кінотеатром і телекомунікаціями, догляд за садом і свійськими тваринами. Одна з можливостей системи - дистанційний контроль і керування за допомогою телефону, GSM-каналу або інтернету. Головна мета цих систем - підвищення комфорту й полегшення керування складним комплексом сучасного інженерного устаткування. Варто зауважити, що поділ на «автоматизацію й диспетчеризація споруд» і «автоматизацію житла й малих об'єктів» також досить умовний, наприклад, устаткування стандарту EIB дає змогу створювати системи керування для готелів, лікарень або навчальних закладів.

В Україні вже чимало компаній використовують шину EIB у своїх проектах, але поки що західних виробників на ринку небагато, по суті доводиться вибирати між ABB, Gira, Siemens або Merten, а вартість пристроїв залишається досить високою. Але ситуація змінюється на користь споживача, і в недалекій перспективі у проектах середнього бюджету будуть застосувати системи керування на базі шини EIB. Потенціал «розумних» будинків в Україні досить значний і продовжує активно розвивається. Дедалі більше замовників починають розуміти, що системи автоматизації у великих проектах окуповуються протягом декількох років. І якщо в сегменті «автоматизації й диспетчеризації будинків» обсяги зросли незнечно, то в сегменті «автоматизації житла й малих об'єктів» ринок розвивається швидше. Серед причин, які стримулюють розвиток «інтелектуальних» будинків в Україні, можна назвати брак інвестицій на устаткування будинків системами інтелектуального керування; замало виконавців для реалізації складних проектів; недостатня проінформованість інвесторів; проблеми із сертифікацією устаткування; недосконалість страхової системи; порівняно низька вартість енергоносіїв.

Нині оснащення новими технічними системами й сервісами стрімко ускладнюється – кількість інженерних систем у сучасному будинку виміряється вже десятками й продовжує зростати. Із приходом у сферу будівництва нерухомості «інтелектуальних» технологій з'явилася можливість поліпшити якість безпеки, комфорту й інформаційного сервісу житлових і комерційних споруд і при цьому зменшити вартість їх обслуговування й експлуатації порівняно із традиційними підходами. Зараз останні досягнення науково-технічного прогресу використовують у житлових будинках, щоб задовольнити потреби господарів. І нікого вже не здивуєш тим, які є будинки, що виконують функції домогосподарки, економки, сторожового собаки, пожежників і міліції.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
автоматизація житлових будинків, розумний будинок проект, лб, стандарти Розумний будинок порівняння, структура розумного будинку, що таке розумний дім, Проекти розумних будинків, автоматизація житлових будинків, проект розумний дім, Інженерні комунікації в котеджах
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.