Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4361
14.12.2009р. |
Діагностика силових кабельних ліній

Оцінка стану ізоляції й гарнітур кабельних ліній є основою для прийняття рішень з продовження експлуатації, ремонту або заміни кабельних ліній.

Стан ізоляції електроустаткування можна визначити такими способами:

- випробування підвищеною напругою відповідно до чинних нормативів;

- одноразове випробування діагностичними методами (діагностика).

Із практики експлуатації високовольтних кабельних ліній відомо, що позитивні результати випробувань підвищеною напругою зовсім не гарантують безаварійної подальшої роботи електроустаткування. Так, наприклад, після успішних випробувань підвищеною напругою кабельних ліній вони часто виходять з ладу в найближчі місяці. Причина цього – інтенсивне руйнування ізоляції частковими розрядами в проблемних місцях, що призводить до скорочення терміну служби кабельних ліній. Найнебезпечніші випробування підвищеною напругою для кабельних ліній з великим терміном служби або низькою якістю монтажу, що вже мають високий рівень часткових розрядів у проблемних місцях. Об'єктивні дані про технічний стан електроустаткування можна одержати сучасними діагностичними методами, які, як правило, не травмують ізоляцію. Вони дають змогу визначати не тільки технічний стан об'єкта, а й локалізувати наявні проблемні місця. Комплексні діагностичні випробування різними методами неруйнівного контролю дають також змогу оцінити ступінь старіння ізоляції й залишковий ресурс кабелю. Оптимальним з погляду одержання найбільш достовірної й повної інформації про стан ізоляції кабелів є поєднання методів інтегральної й локальної діагностики. Перевірка працездатності кабельної лінії шляхом прикладення підвищеної постійної напруги обґрунтована після монтажу або ремонту й за відсутності технічної можливості застосувати діагностичні неруйнівні методи. Розглянемо докладніше проблеми, що виникають під час експлуатації кабельних систем, і методи їх виявлення.

Проблеми кабелів із ізоляцією з поліетилену (PE) та зшитого поліетилену (VPE)

Ефект старіння кабелів з ізоляцією з РЕ/VPE спричинений виникненням і зростанням водяних вкраплень (watertrees). Вони виникають з часом під впливом води, тепла й напруженості електромагнітного поля. Розростаються вони поступово й у кінцевому результаті зумовлюють коротке замикання й вихід з ладу кабелю. Інші ефекти старіння з'являються при термічному перевантаженні ізоляції з РЕ/VPE. Волога в кабелях з дефектами оболонки особливо сприяє розростанню водяних вкраплень. Тому описані процеси старіння можна виявити й оцінити лише за допомогою діелектричної діагностики.

Проблеми на кабелях із просоченою паперовою ізоляцією

Внаслідок ушкодження оболонки (отвір внаслідок корозії; тріщини внаслідок переміщення кабелю) зумовлюють старіння, розпад целюлози підвищення вмісту вологи в ізоляції. При цьому поступово зменшується й електрична міцність ізоляції, поки не досягне величини робочої напруги – тоді кабель стане ненадійним для експлуатації. Термін служби таких кабелів залежить від якості виготовлення й умов прокладання, тому що лише на підставі технічного ресурсу кабелю не можна отримати докладну інформацію про якість ізоляції. Для визначення вологості необхідна діелектрична діагностика. Часткові розряди, як показує досвід, не з'являються у вологій паперово-оливній ізоляції. Витікання маси й недостатнє просочення призводять до висихання цих місць і утворення наповнених газом порожнин, в ізоляції кабелю. Через зменшення електричної міцності в таких місцях з'являються часткові розряди (ЧР), які можуть призвести до карбонізації паперу й зруйнувати ізоляцію. Такі ЧР можна виявити й локалізувати за допомогою діагностики ЧР. Часто діагностика таких ЧР не виявляє локальних концентрацій, водночас немає безпосередньої загрози ушкодження, а є розподіл на великих ділянках кабелю.

Проблеми з муфтами

Внаслідок неправильного монтажу в проміжних і кінцевих муфтах виникають іонізовані, наповнені газом порожнини й щілини, а також ділянки з підвищеною напруженістю електромагнітного поля, які вже при номінальній напрузі призводять до часткових розрядів. Згодом термічні процеси деградації в муфтах з неналежним чином виконаними з'єднаннями жил можуть також впливати на ділянки, де можуть утворитися ЧР. Такі ушкоджені частковими розрядами місця можна виявити й локалізувати за допомогою діагностики ЧР.

Діелектрична діагностика

Кабелі повинні бути відімкнені й повністю розряджені. Перед початком діагностики необхідно забезпечити заземлення за допомогою кабелю заземлення або вимірювального кабелю. Мінімальний час заземлення й короткого замикання – 30 хв. Необхідно від'єднати перетворювачі напруги, зачистити забруднені кінцеві муфти. Змішані лінії з ділянок PE- і VPE-кабелів можна діагностувати разом. Для проведення діагностики основна жила й екран кабелю повинні бути повністю від'єднані з обох кінців від розподільного пристрою, щоб гарантовано уникнути перешкоди й ефекту поляризації розподільної установки. Для проведення діагностики жили повинні бути повністю від'єднані з обох кінців від розподільного пристрою. У місці вимірювання залишають під'єднаною металеву оболонку/заземлення підстанції. На іншому кінці кабелю це під'єднання, якщо можна, треба від'єднати від розподільної установки, щоб уникнути впливу перешкод на результати вимірювання. Відповідно до фізичних законів на змішаних кабелях у результаті діагностики можлива інформація лише про кабель із просоченою паперовою ізоляцією. Зрозуміло, кабельна лінія, здебільшого, має складатися з кабелю із просоченою паперовою ізоляцією, а частка PE/VPE-кабелів повинна становити, максимум, 20% усієї довжини кабелів. Часто це трапляється при ремонті окремих ділянок і вводів на підстанціях. Підготовчі роботи такі ж, як для кабелів із просоченою паперовою ізоляцією.

Діагностика часткових розрядів (ЧР)

Для такої діагностики кабелі повинні бути від'єднані й розряджені. За наявності елегазових установок перемикання треба заздалегідь підготувати вимірювальні адаптери. Для точної локалізації місць ушкодження ЧР особливо важливі точні схеми кабельних ліній і муфт. Характеристики часткових розрядів залежать від типу, розміру й місця розташування дефекту, ізоляційного матеріалу, прикладеної напруги, температури кабелю, і змінюються із часом. Ушкодження внаслідок ЧР залежать від певних факторів і можуть змінюватися в діапазоні від незначних до небезпечних, що призводить до відмов у термін від найближчих днів до декількох років.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
тетерміни тестіровання кабельних ліній пує, діагностика силових кабельних ліній висновок, випробування кабельних ліній з просоченою паперовою ізоляцією, проверка силових линий, технічні можливості силових ліній, діагностування заземлення, перевірка силових кабелів, діагностика кабельних ліній, діагностика електричних ліній, документ «Експлуатація силових кабельних ліній
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.